Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Folie fumurie pentru geamuri spate rabatabile si luneta


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 stanley

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 73 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 08
  • Marca:land rover
  • Model:defender 90
  • Motorizare:2,5l Td5 122CP

Scris 17 februarie 2010 - 03:00

Rog pe cineva care cunoaste tehnologia sa-mi raspunda
Daca la un SUV care are geamurile laterale spate semirabatabile si vine din fabrica cu sticla clara, se poate aplica folia fumurie in bune conditii? Adica la geamurile semirabatabile, la faza deschisa, nu se va sesiza aplicarea foliei? Crde ca la geamurile normale, folia la margini se introduce sub cheder. Dar cum se procedeaza in situatia descrisa, se poate lipii chiar asa perfect pentru a nu se observa? Iar in timp nu apar probleme?
Multumesc!
  • 0

#2 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 februarie 2010 - 03:07

eu stiu ca se pune calumea dand geamul jos,asa ca...
  • 0

#3 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 februarie 2010 - 03:15

Adicatelea cum "semirabatabile" :lol:
  • 0

#4 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 17 februarie 2010 - 04:10

Rog pe cineva care cunoaste tehnologia sa-mi raspunda
Daca la un SUV care are geamurile laterale spate semirabatabile si vine din fabrica cu sticla clara, se poate aplica folia fumurie in bune conditii? Adica la geamurile semirabatabile, la faza deschisa, nu se va sesiza aplicarea foliei? Crde ca la geamurile normale, folia la margini se introduce sub cheder. Dar cum se procedeaza in situatia descrisa, se poate lipii chiar asa perfect pentru a nu se observa? Iar in timp nu apar probleme?
Multumesc!

la mine sunt puse de vreo 5-6 ani pe geamurile din spate si luneta spate folie,pana acum se tin bine :lol:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#5 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 17 februarie 2010 - 04:37

Relu ... daca nu ma insel, la a lui alex230ro, geamurile din spate se pot deschide un pic. Nu se lasa jos ca geamurile din fata, dar tot le poti deschide. Cam ca la autobuze :lol:
Parca si A3 3u avea asa. Si stiu sigur ca mai erau masini cu geamuri semirabatabile, dar nu'mi aduc aminte care, desi cu una din ele stiu ca am mers la un moment dat.

Oricum, nu vad de ce ar fi probleme la montarea foliei pe un asemenea geam. Si nici ca rezistenta in timp, ca doar si la geamurile obisnuite, la partea de sus, cand geamul e coborat, folia ramane prinsa doar pe geam, nu sub cheder

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 17 februarie 2010 - 04:39

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#6 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 februarie 2010 - 04:48

Aaaaaa, cu balama ca la Oltcit ??
  • 0

#7 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 17 februarie 2010 - 05:07

da gen Oltcit :lol: se deschid cativa cm .
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#8 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 februarie 2010 - 07:01

Priceput ...

Aceasta postare a fost editata de Relu: 17 februarie 2010 - 07:09

  • 0

#9 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 17 februarie 2010 - 07:18

Stiam cu totii ca esti priceput :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#10 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 17 februarie 2010 - 07:40


  • 0

#11 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 18 februarie 2010 - 10:40

Rog pe cineva care cunoaste tehnologia sa-mi raspunda
Daca la un SUV care are geamurile laterale spate semirabatabile si vine din fabrica cu sticla clara, se poate aplica folia fumurie in bune conditii? Adica la geamurile semirabatabile, la faza deschisa, nu se va sesiza aplicarea foliei? Crde ca la geamurile normale, folia la margini se introduce sub cheder. Dar cum se procedeaza in situatia descrisa, se poate lipii chiar asa perfect pentru a nu se observa? Iar in timp nu apar probleme?
Multumesc!

Salut !
Daca folia cumparata din magazin se aplica in fata blocului este mai mult decat probabil ca va arata groaznic. Am folie de 8 ani si nu se observa ca este aplicata. Nu am geamuri rabatabile, in schimb cele din spate au fost f.... deschise de mii de ori. Orice firma care se respecta aplica folia (autorizata RAR, bineinteles) numai pe geamurile demontate in prealabil. Evident, mai putin luneta, insa si acolo se aplica o metoda meseriasa. Firma la care am montat folia este CaraProtect, aveau sediul undeva pe Bd. Dimitrie Pompei (acum s-au mutat, insa nu am idee unde). La finalizarea lucrarii, se face receptia si se inmaneaza proprietarului masinii certificatul de garantie, factura si autorizarea RAR. Sub folia aplicata pe luneta si pe geamurile laterale se aplica stickere (mici) cu autorizarea RAR.
Ce recomand, in plus, in cazul in care cineva opteaza pentru aplicarea foliei: aplicati-va si folie antifurt total transparenta pe geamurile din fata. Nu spuneti "mie nu mi se va intampla niciodata", este mai bine sa aveti folie in cazul in care cineva incearca sa sparga geamul pentru a fura ceva din masina. Absolut toti hotii se bazeaza pe faptul ca odata geamul spart vor fura la repezeala ceva (casetofon, detector de radar, un obiect lasat la vedere). In cazul in care este aplicata folie, geamul se sparge, intr-adevar, insa ramane pe pozitie, nu cade, nu se umple masina de cioburi si evident nu se fura nimic din masina. Nimeni nu sta pe langa o masina incercand sa smulga un geam din portiera.

A, ce am uitat sa mentionez: nici cu lupa nu se vede ca folia a fost aplicata.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#12 koz

    The One

  • Members
  • PipPipPip
  • 325 Mesaje:
Inregistrat: 27-septembrie 02
  • Location:Brasov
  • Marca:Volkswagen
  • Model:GOLF 5
  • Motorizare:1.9 TDI 105+ CP

Scris 22 iunie 2010 - 09:33

eu aveam geamuri "semirabatabile" pe spate la A3 si mi-am pus ca si Swiby folie la Cara ...
nici un fel de problema in 3 ani, dupa care am dat masina si proprietarul a schimbat-o cu ceva mai inchis.
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi