Salt la continut


Fotografie
- - - - -

La pescuit


  • Please log in to reply
702 replies to this topic

#101 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 august 2011 - 12:50

ba da ce urat va vorbiti colegii intre voi.
:)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#102 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 august 2011 - 01:01

Bleu,
Din pacate, pescuitul sportiv se confunda cu cel de competitie. Cum si mersul pe bicicleta este un sport si n-are legatura cu ciclismul competitional.
In pescuit, "sportiv" vine de la spiritul sportiv/fair-play pe care il adopta cei ce vor sa-l practice. Asta e si motivul pentru care "plantatul" nu are tangente cu disciplina asta.
In pana mea, daca plantezi, tu ce puii mei mai faci ? Doar "colectezi" pestii ???
Pentru cine nu stie, plantatul inseamna ducerea atat a nadei cat si a plumbilor + ace, cu VAPORASUL teleghidat ( sau barca normala ) !!! pana la locul unde se vrea pescui. Pentru pescar nemairamanand altceva de facut decat sa aduca pestele la mal cand a muscat si l-a intepat ! Daca ma gandesc bine, o alternativa interesanta ar putea fi si o banda rulanta ....
Ori, la pescuitul "normal", una din problemele cele mai mari pe care trebuie sa le rezolve pescarul este insasi nadirea la punct cat se poate de fix. Reusesti sa nadesti cu precizie si la distanta dorita, esti in avantaj. Nu reusesti, dai sanse mai mari pestelui sa nu fie prins. Samd ....
Pricepi acum ? :)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 04 august 2011 - 01:02

  • 0

#103 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 04 august 2011 - 01:05

Bleu,
Din pacate, pescuitul sportiv se confunda cu cel de competitie. Cum si mersul pe bicicleta este un sport si n-are legatura cu ciclismul competitional.
In pescuit, "sportiv" vine de la spiritul sportiv/fair-play pe care il adopta cei ce vor sa-l practice. Asta e si motivul pentru care "plantatul" nu are tangente cu disciplina asta.
In pana mea, daca plantezi, tu ce puii mei mai faci ? Doar "colectezi" pestii ???
Pentru cine nu stie, plantatul inseamna ducerea atat a nadei cat si a plumbilor + ace, cu VAPORASUL teleghidat ( sau barca normala ) !!! pana la locul unde se vrea pescui. Pentru pescar nemairamanand altceva de facut decat sa aduca pestele la mal cand a muscat si l-a intepat ! Daca ma gandesc bine, o alternativa interesanta ar putea fi si o banda rulanta ....
Ori, la pescuitul "normal", una din problemele cele mai mari pe care trebuie sa le rezolve pescarul este insasi nadirea la punct cat se poate de fix. Reusesti sa nadesti cu precizie si la distanta dorita, esti in avantaj. Nu reusesti, dai sanse mai mari pestelui sa nu fie prins. Samd ....
Pricepi acum ? :)

100% de acord cu relu !

si la stationarul de crap intervine sa gasesti pestele si sa il nadesti . asta insemana uneori sa dai distante de peste 100m cu lanseta la punct fix si cu nada tot acolo.
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#104 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 august 2011 - 01:29

100% de acord cu relu !

si la stationarul de crap intervine sa gasesti pestele si sa il nadesti . asta insemana uneori sa dai distante de peste 100m cu lanseta la punct fix si cu nada tot acolo.

Da mah, nu conteaza ca dai la feeder, crap, match, varga, nadirea de precizie ( facuta DE PESCAR si NU de vaporas ) e extrem de importanta.
Defapt pe balta e un fel de meci: pescar vs peste ( nu pejte ... :) ), si ala mai bun castiga ! :)

Aceasta postare a fost editata de Relu: 04 august 2011 - 01:30

  • 0

#105 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 04 august 2011 - 01:39

pai acolo e sportivitatea . sa gasesti pestele si sa il dovedesti.
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#106 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 august 2011 - 01:47

Bingooo !
  • 0

#107 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 august 2011 - 01:51

bre oamenilor, nimeni nu s-a dat sportiv aici, cel putin eu nu m-am dat in niciun fel. Dar berkut sare calul (sau pestele) si o da in diverse sfidand putin limitele de respect care se cuvin.
Ia cititi putin in DEX poate va luminati: http://dexonline.ro/...onier/paradigma si http://dexonline.ro/...acona/paradigma

Relule, daca vrei sa fi 100% fair play si sa fi mai catolic decat Papa ar trebui sa-ti dai bermudele jos si sa intri in apa sa scoti pestele cu mainile libere nu cu lansete si mulinete shimano, ace din aliaje pricopsite si nade ametitoare.
Cu ce e mai prejos un pescar amator (asa e bine?!?) care foloseste mai multe scule decat voi?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 august 2011 - 01:52

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#108 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 august 2011 - 02:03

e ca si aia care suplinesc marimea falusului cu masini scumpe sau puternice.

Sau gipuri 'impunatoare'


@bleu: cand 2 iti zici ca esti beat, da-ti doo palme peste fata si culca-te, branconierule !


  • 0

#109 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 04 august 2011 - 02:03

eu nu sunt nici sportiv nici amator. cum zice si topicul sunt "PARTICULAR". si imi cer scuze daca ti se pare ca am sarit calul :) asa sunt eu mai impulsiv.
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#110 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 august 2011 - 02:14

sunt "PARTICULAR"

Pai cred ca asa te-ar cataloga si nenea tatal lui bleu cand te-ar vedea doar cu 4 bete subtiri si amarate.
  • 0

#111 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 august 2011 - 02:21

......
Relule, daca vrei sa fi 100% fair play si sa fi mai catolic decat Papa ar trebui sa-ti dai bermudele jos si sa intri in apa sa scoti pestele cu mainile libere nu cu lansete si mulinete shimano, ace din aliaje pricopsite si nade ametitoare.
Cu ce e mai prejos un pescar amator (asa e bine?!?) care foloseste mai multe scule decat voi?

Fii atent:
Cand un pescar vrea sa dea o sansa pestelui :
- Nu foloseste scule supradimensionate
- Nu imprastie scule pe tot lacul, ci incerca sa aduca pestele langa cele cateva scule pe care le are.
- NU foloseste echipament interzis ( gen bomba, curent electric, etc ...)
- Foloseste monturi care in caz de rupere protejeaza pestele, si nu-i produce moartea !!
Si as putea continua dar ideea de baza rezulta si din ce am scris mai sus.

Imi aduc aminte acum cateva luni, cand am fost pe o balta de tot kakatu, am am gasit loc avand in stanga un nene cu 8 lansete, si in dreapta pe niste metri buni vreo 20 si ceva de lansete, una dupa alta, si cativa pescari pe langa ele, inclusiv o barca imensa cu telecomanda pentru plantat ! Eu am scos 1 feeder, mi-am facut nada, am aruncat la vreo 25 metri ( nu ca ei pe malul opus ), si dupa cateva minute am inceput sa scot pesti ! Nu mari, niste carasi in jur de 300-700 grame, dar frumosi foc si naravasi din cale afara.
Pe la 2 am plecat ca se facuse deja prea cald, reusind pana la ora aia sa scot cateva ZECI de carasi ( spre disperarea celor din jurul meu cu zecile lor de bete ), iar EI, la toate cele aproape 30 !!!! lansete, prinsesera 2 ( DOI !! ) crapi de 1,5 si 3 kile parca.
Intre timp m-am uitat si la "echipamentul" lor si m-am ingrozit: fir gros numa de mers la dunare, foloseau BOMBE, hadeau cu zecile de kile, etc ...
Si la ce le-a folosit ? Cine crezi ca s-a distrat, eu sau ei ? :)
  • 0

#112 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 august 2011 - 03:45

Foarte tare faza asta Relule, dar nu mereu si nu toti se distreaza cu o galeata de carasei. Si noi ne mai distram asa cateva ore ca sa bagam la ceaun pt o ciorba si pe plita pt o saramura la locul faptei... Dar cand dai numai dupa crap de la 5-6 kile in sus discursul se schimba radical...

In ce priveste firul gros si folosirea de scule supradimensionate treaba tine mult si de know-how-ul fiecaruia. Numarul mare de lansete nu denota musai un grad de specializare ridicat....
Si nu mai minimizati efortul pescarului de a scoate pestele cu o lanseta plantata pana cand nu incercati sa scoateti o bestie de cateva kile bune de la peste 100-150m, cu o lanseta din mijlocul sirului de 15-20.....Si sa vedeti cum stati o jumate de ora si va plimbati cu "bestia" pe juma de garla si trebuie "deturnat" mereu ca sa nu intre prin celelalte.

Plus ca nici plantatul in sine nu e floare la ureche deloc cu toate vaporasele, gps-urile si sonarele pamantului.

Una peste alta, atata timp cat arunci "la mana" nici nu ai cum sa operezi cu atat de multe lansete ca le impletesti de le ia dracii.

@Berkut: nu ti-am raspuns mai devreme ca nu aveam confirmarea exacta dar Batranul da cu 1(una bucata!!) ac, da? Si fara BOMBA, dar cu naditor.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 august 2011 - 03:46

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#113 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 04 august 2011 - 04:04

peste 100 m arunc si eu garantat . de la peste 100m am scos pesti de 10kile + . nu se pune :)
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#114 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 august 2011 - 04:22

bine bre l-ai scos, da aveai balta goala. Ia pune 15 lansete una langa alta, ma rog - in evantai, si mai pune inca 2 echipaje in jurul tau si sa vezi cum faci scurta la picioare pe 2km de mal :)
sunt avantaje si dezavantaje clare. asta e riscul cand dai cu multe scule... si un avantaj clar cand ai 3 bete.

Pana mea, mie imi ia 5 minute numai sa "culc" 15-20 lansete, altii au drilluri de 3 minute ca arunca la 20m....

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 august 2011 - 04:23

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#115 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 04 august 2011 - 04:26

cu un coleg in dreapta si altul in stanga la maxim 5 m unul de altul nu cred. da' fie cum zici tu.
  • 0
imatur pentru ca am subaru.

#116 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 august 2011 - 04:29

nu fi incapatanat. vorbeam de echipaje cu cate 15-20 lansete fiecare. si nu le plantezi perpendicular pe mal ci in evantai, deci nu plantezi la 20 cm una de alta in larg ci la 1m sa zicem. ia inmulteste.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 august 2011 - 04:29

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#117 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 august 2011 - 06:35

Foarte tare faza asta Relule, dar nu mereu si nu toti se distreaza cu o galeata de carasei. Si noi ne mai distram asa cateva ore ca sa bagam la ceaun pt o ciorba si pe plita pt o saramura la locul faptei... Dar cand dai numai dupa crap de la 5-6 kile in sus discursul se schimba radical...

Nenea, parca ziceai ca te duci la pescuit sa te distrezi, nu ? Ori eu vad ca "nenii" aia arunca jdemii de ace in apa, si intra in fibrilatii daca nu aduc acasa sacul plin de peste. Sac care dealtfel ajunge acasa "uscat", fara urma de crap prin el. Si nu de alta, dar baltile cu adevarat bune ori au disparut, ori regulamentul baltii nu lasa sub nicio forma sa dai cu mai mut de 4 betze, si pe absolut toate baltile NU AI VOIE sa iei mai mult de 5 kg de peste ACASA !
Asadar pestele "over" 5 kile se intoarce obligatoriu in balta. Doar daca ....

In ce priveste firul gros si folosirea de scule supradimensionate treaba tine mult si de know-how-ul fiecaruia. Numarul mare de lansete nu denota musai un grad de specializare ridicat....

Tocmai, dimpotriva !

Si nu mai minimizati efortul pescarului de a scoate pestele cu o lanseta plantata pana cand nu incercati sa scoateti o bestie de cateva kile bune de la peste 100-150m, cu o lanseta din mijlocul sirului de 15-20.....Si sa vedeti cum stati o jumate de ora si va plimbati cu "bestia" pe juma de garla si trebuie "deturnat" mereu ca sa nu intre prin celelalte.

Cu tot respectul, mi se pare cel putin absurd sa folosesti atatea bete. Acum recunosti si tu ca mai multe bete nu fac altceva decat sa te incurce.

Plus ca nici plantatul in sine nu e floare la ureche deloc cu toate vaporasele, gps-urile si sonarele pamantului.

N-o fi, dar nici pescuit nu e !

Una peste alta, atata timp cat arunci "la mana" nici nu ai cum sa operezi cu atat de multe lansete ca le impletesti de le ia dracii.

Sa inteleg ca incepi sa "pricepi" ca "multe nu E bune" ?
  • 0

#118 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 05 august 2011 - 08:24

Relu, depinde de stilul fiecaruia. Batranul meu niciodata nu a pus sub 10 bete decat daca am mers asa in recunoastere si ne-am jucat putin la rapitor. Intr-adevar acolo unde nu este posibilitate de plantat (f. rar) ne limitam la 8-10 lansete si asta e. S-au nimerit capturi mari si la aruncate din mana dar mult mai rar si doar in balti "pricopsite", polulate la greu si fara bagat navoade in ele 1-2 ani.

Foarte foarte multi fac excese de zel si planteaza de-a-n pulea fix in malul celalalt cand pot foarte simplu sa se duca sa dea de pe malul acela :) . Daca nu citesti putin fundul baltii inainte de a planta, si nu cauti gropanele unde sta individul degeaba plantezi. Si inainte de toate cele plantatul nu este pentru cei care prefera un pescuit mai activ (ca tine). Si sunt si multi crapisti care nu suporta ideea de a sta cu forfaturile in apa 8-12 ore fara sa le miste.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#119 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 august 2011 - 08:31

Bai, sa intelegi ce tot explic eu aici, cel mai bine ar fi sa vii cu mine o data la pescuit. Dava vei veni, vei vedea ca pescuitul de care vorbesc nu prea are legatura cu ala de care zici tu, in afara de peste evident.
De ex. maine dimineata merg la pescuit, vii si tu ? :)
  • 0

#120 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 05 august 2011 - 08:37

Foarte foarte multi fac excese de zel si planteaza de-a-n pulea fix in malul celalalt cand pot foarte simplu sa se duca sa dea de pe malul acela :)

In general se arunca/planteaza(in cazul branconierilor) pe malul celalalt din cauza faptului ca nu te lasa nimeni sa dai de pe acel mal. Asa sunt regulile baltii.

Tu vorbesti de exces de zel cand al batran al tau da cu MINIM 10 lansete? Pe care in general le si planteaza. N-are si sonar sa caute exact unde sunt pestii, sa le bage acu direct in buza? :)
  • 0

#121 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 05 august 2011 - 10:00

Ca sa moara Relu: DA, are si sonar si NU, in buza nu prea are cum sa il puna caci cu sonarul de obicei vezi fundul baltii si vegetatia de pe acolo nu "cauti" pestele.

Bai, ideea e ca batranul da la peste de o viata. Si da numai la crap. Si de obicei vrea sa mai si prinda peste, ca una e sa mergi din cand in cand 8 ore la peste si alta e sa stai 2-3 zile pe saptamana pe balta toata vara.....

Fiecare face ce vrea si ce poate si mai ales cat il duce capul. Si pescarii de obicei sunt mincinosi :)
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#122 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 august 2011 - 10:13

De ce sa mor ma ? Doamne fereste, fiecare cu placerile lui.
Sonar mi-as dori si eu, sa ma scuteasca de sondarea fundului apei cu lanseta si markerul. Un sonar m-ar ajuta extrem de mult, numai ca ala costa mult prea mult raportat la conditia mea materiala. E drept ca pentru mine un sonar inseamna barcuta + sonar wireless, "set" care nu-i deloc ieftin, mai ales daca e de calitate, conditie esentiala cel putin pentru mine.
  • 0

#123 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 05 august 2011 - 10:33

Si de obicei vrea sa mai si prinda peste

Iti dai seama ce criza de nervi il apuca daca nu prinde nici un peste cu intregul sau arsenal.
  • 0

#124 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 05 august 2011 - 10:37

Daca ai stii cate partide am avut fara niciun tzac........
Si partea cea mai belea e ca dupa ce stai 2-3 zile si nu iei nimic dar ai nadit cu zeci de kile de nada, vine alde nea caisa si arunca doua bete si in cateva ore scoate 20kg de peste..... (si evident apoi da (cuvant urat) la cei cu 30 de lansete ca el cu 2 a prins peste)
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#125 berkut

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.629 Mesaje:
Inregistrat: 07-aprilie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:HANDEI
  • Model:6 viteze
  • Motorizare:1994

Scris 05 august 2011 - 10:39

Daca ai stii cate partide am avut fara niciun tzac........
Si partea cea mai belea e ca dupa ce stai 2-3 zile si nu iei nimic dar ai nadit cu zeci de kile de nada, vine alde nea caisa si arunca doua bete si in cateva ore scoate 20kg de peste..... (si evident apoi da (cuvant urat) la cei cu 30 de lansete ca el cu 2 a prins peste)

eu fac asta frecvent ... sa dau mucu alora de se cred pescari de'o viata :)
  • 0
imatur pentru ca am subaru.




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi