Salt la continut


Fotografie

Am testat Citroen C5


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 alexa77

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 4 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 10
  • Location:Pitesti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra
  • Motorizare:1.4

Scris 11 octombrie 2010 - 01:42

Am testat Citroen C5 2.0 HDi FAP, 138cp, transmisie manuală.

Întrucât este o maşină franceză, primul lucru pe care l-am întrebat a fost “întreţinerea? cât e întreţinerea?” Evident, ni s-a răspuns că miiiică dar vorba prietenei cu care eram “cine mai are încredere într-un agent de vânzări?”. Oh well, am trecut la pigulit interiorul şi la a testa maşina. Primul lucru pe care l-am văzut şi m-a enervat la culme: butoanele de pe volan. Multe! Foarte multe! Mai exact 20!! Evident că nu m-am prins ce fac toate, dar asta e partea a doua. În schimb, ne-au plăcut luminile din buzunarele portierelor, care se aprind doar când cauţi ceva prin ele. Scaunele erau foarte confortabile şi la varianta care ni s-a oferit, aveau şi funcţia de masaj. Îţi venea să nu mai ieşi din maşină smile.gif

La drive-test s-a comportat frumos, nu am auzit plastice zdrăngănind, în schimb, un mare plus pentru suspensia hidractivă care face ca ţinuta de drum să fie foarte confortabilă. În schimb, dacă doriţi ca maşina să fie mai sportivă, maşina poate veni echipată cu celălalt tip de suspensie – cea mecanică. Viteza maximă – 204 km/h, ajunge de la 0 la 100 km/h în 10,6s. Ne-a cosumat 7,0l/100 km [cam multişor ţinând cont că am ales mereu ore când traficul e cât de cât liniştit].

Per total, e o maşină drăguţă, care se strecoară uşor pe lângă celelalte maşini din trafic. După ce ne-au configurat maşina, am ajuns la un preţ de 24.530 euro.
  • 0

#2 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 12 octombrie 2010 - 11:48

Întreținerea la Citroen e foarte ieftină, cred eu că C5 nu face excepție. În schimb, e bine să nu ai nevoie de service, singurul service cu adevărat bun pe care l-am găsit a fost la Vâlcea.
Motorul de 138cp nu e tocmai ideal pentru o mașină așa grea, vezi că au scos unul tot de 2l și 163cp. În rest, confortul e inegalabil, eu cel puțin n-am găsit mașină mai confortabilă.
  • 0

#3 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 12 octombrie 2010 - 12:00

neron, nu e cam "inghesuita" la sofer? + cand m-am urcat am sters cu capul marginea superioara. Si eu si mandra am acuzat senzatia de lipsa de spatiu, masina perca vine pe tine cu toate capitonajele ei. Nu zic ca e naspa, dar in clasa medie vreau altceva
  • 0

#4 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 12 octombrie 2010 - 10:59

Mie nu mi s-a părut înghiesuită deloc, dar nici nu sunt vreo referință în domeniu la cei 172cm ai mei :)
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi