Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Taxa de prima inmatriculare


  • Please log in to reply
1234 replies to this topic

#176 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 septembrie 2011 - 10:16

Mda, "puțin" este cuvântul zilei. Ce dracu să spun, știu cel puțin :happy: - o parte dintre cei care pregătesc legile astea și normele de aplicare. Uneori mă mir că țara nu o duce mai rău.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#177 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 19 septembrie 2011 - 07:53

hmmm,vin alegerile ,sa vedeti ce legi o sa apara de la 1 octombrie:d
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#178 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 11 octombrie 2011 - 11:09

deci pana la urma stie cineva o metoda de calcul, un site, un link unde as putea face niste estimari ?
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#179 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 12 octombrie 2011 - 12:06

am gasit eu dar poate ma ajutati voi:

1. pentru autovehiculele cărora le corespund normele de poluare Euro 5, Euro 4 sau Euro 3, taxa se
calculează pe baza emisiilor de dioxid de carbon (CO2) şi a taxei pentru emisiile poluante exprimate în euro/1
gram CO2, prevăzute în anexa nr. 1, a normei de poluare şi a taxei pentru emisiile poluante exprimate în
euro/1 cmc, prevăzute în anexa nr. 2, şi a cotei de reducere a taxei, prevăzută în coloana 2 din anexa nr. 4,
după formula:
Suma de plată = [(A x B x 30%) + (C x D x 70%)] x (100 - E)%, unde:
A = valoarea combinată a emisiilor de CO2, exprimată în grame/km;
B = taxa pentru emisiile poluante, exprimată în euro/1 gram CO2, prevăzută în coloana 3 din anexa nr. 1;
C = cilindree (capacitatea cilindrică);
D = taxa pentru emisiile poluante pe cilindree, prevăzută în coloana 3 din anexa nr. 2;
E = cota de reducere a taxei, prevăzută în coloana 2 din anexa nr. 4;

Intelg din matematica lor asa:
Inmultesti valoarea estimata a unor emisii cu o taxa exprimata in euro si mai pui 30% asa ca de la baieti. Te opresti nitel si zici ca e prea putin. Inmultesti cilindreea cu o alta taxa, pe cilindree, ca sa vezi, si ii mai futi o inmultire cu procente, numai 70%, (ca n-am avut alta idee). Le aduni p-astea doua, poate ies ceva bani. Mai futem si un discount, de ochii lumi (E)

Ce ma mira pe mine ca prostii astia nu si-au dat seama de motoarele turbo. s-ar putea aduga un F = volumul de aer dislocat din resursele patriei in functie de diametrul turbinei, la care adaugam o G=10%, reducere pentru cele cu variabila, conform logicii de mai sus punem o taxa pe debitul de gaze recirculate, exprimat in euro, la care aplicam un 126% (ca n-am avut alta rima) Adaugam si asta la cel de mai sus.

Deci ? Deci (cuvant urat)! adica M.U.I.E.

Aceasta postare a fost editata de alias: 12 octombrie 2011 - 12:07

  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#180 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 18 octombrie 2011 - 02:47

Eu sunt varza si nu inteleg, s-a aprobat/intrat in vigoare aceasta lege cu taxa de poluare la schimbarea propetarului?
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#181 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 octombrie 2011 - 03:22

Ca o scurta paranteza: la bulgari aceasta taxa nu exista (inca). De ce? :unsure: Pentru ca se poate si fara!
Bulgarii nu produc (parca) nicio marca auto ci importa masiv 'vechiturile' nemtilor si tuturor europenilor cu stare. Rezultatul? O groaza de masini de 8-10 ani in circulatie pe strazile lor, dar in PERFECTA stare de functionare. Sa nu mai vorbim ca am vazut si foarte foarte multe rable vechi care inca functionau impecabil. Si nu mi s-a parut aerul mai putin respirabil decat la Bucuresti..... http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
Reversul medaliei exista: au foarte foarte multe masini de marfa intr-o stare deplorabila.

Eu ma intreb asa: de ce ma lasi pe mine sa platesc ca nebunu rate la masini noi si pe inca x oameni cu posibilitati reduse ii lasi pe jos? Pana una alta banii mei si ai amaratului tot in economia tarii se vor duce, dar poate pe altceva. Adica daca un muncitor simplu isi permite sa tina o masina mai veche, de ce sa il infranezi cu taxe aberante? N-ar fi bine pt economie ca amaratul sa cheltuie si el banii pe motorina, RCA, impozit etc? Nu se pot da ITP-uri pe bune? Nu se poate pune o lege decenta care sa taxeze doar masinile cu norma mai jos de Euro 2?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 18 octombrie 2011 - 03:23

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#182 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 octombrie 2011 - 03:29

Și-a luat un amic TT. A dat vreo 9k€ pe mașină și TPI îl costă vreo 6k. :unsure:

Blue, știi de ce? Pentru că nu-i interesează să meargă lucrurile normal, ci să le vină lor bani. De asta. N-ai idee ce oameni jegoși coduc țara în general.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#183 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 18 octombrie 2011 - 04:35

Si-a luat din tara sau de peste hotare?
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#184 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 18 octombrie 2011 - 04:41

De afară.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#185 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 octombrie 2011 - 04:47

Bai nu ma intereseaza daca o ia din tara sau de afara. Conceptul de baza al Uniunii Europene este tocmai libera circulatie a marfurilor si a pesoanelor. Adica ioc taxe vamale, ioc granite, liber la schimburile comerciale, piata unica de desfacere, concurenta loiala si egala etc etc.... Ce pana mea!
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#186 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 18 octombrie 2011 - 05:07

Eu intrebam pentru ca ma priveste in mod concret, daca acum cumpar o masina inmatriculata in 2005, la primul proprietar, cand ajunge la mine platesc taxa de poluare au ba?
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#187 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 18 octombrie 2011 - 05:15

da chiar, cei care inchid leasinguri acuma ce fac? sunt buni de plata? :unsure:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#188 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 19 octombrie 2011 - 12:08

Și-a luat un amic TT. A dat vreo 9k€ pe mașină și TPI îl costă vreo 6k. :unsure:

Blue, știi de ce? Pentru că nu-i interesează să meargă lucrurile normal, ci să le vină lor bani. De asta. N-ai idee ce oameni jegoși coduc țara în general.


Ce an? Intreb pentru ca am vazut TT in tara cu 10k.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#189 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 19 octombrie 2011 - 06:03

Am uitat. 2000 ceva. E varianta cea mai puternică, 4x4.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#190 greierasul

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 701 Mesaje:
Inregistrat: 14-octombrie 03
  • Location:Bucuresti

Scris 16 decembrie 2011 - 04:14

Baieti, eu din taxa asta noua nu am inteles ceva foarte interesant: anume ce se intampla cu masinile care se afla intre 1 ian. 2007 si 1 iul. 2008. Este o perioada de un an si jumatate despre care nu se spune nimic. Aici ma incadrez si eu, in iunie 2007 am platit la gip circa 9.000 de lei taxa de prima inmatriculare. Nu am gasit niciunde daca eu mai pot recupera cei 25% din aceea taxa. Voi ce stiti ?
  • 0

#191 Fanatic

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.610 Mesaje:
Inregistrat: 28-august 03
  • Location:Cacapitala Romaniei
  • Marca:Porsche
  • Model:Boxster 981
  • Motorizare:2.7

Scris 16 decembrie 2011 - 04:21

Si eu tot in perioada aia sunt, dar n-am platit ca tine :P
  • 0

Ex-FN2 owner


#192 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 decembrie 2011 - 04:30

daca gasiti vreun calculator undeva, vreun link, postati si voi

Inteleg deci ca masina neveste-mii si masina alor mei n-o sa le mai vind niciodata...

Eu cred ca aceasta taxa retroactiva este atacabila in justitia europeana, de urmarit.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#193 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 decembrie 2011 - 05:46

Frank, sper ca nu vorbesti de neconstitutionalitate in casa profesoruluide constitutie.
:P
Sau ceva de genu, zic.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#194 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 16 decembrie 2011 - 06:04

Blue, știi de ce? Pentru că nu-i interesează să meargă lucrurile normal, ci să le vină lor bani. De asta. N-ai idee ce oameni jegoși coduc țara în general.


Cum?? Eu am auzit ca sunt cei mai buni si cei mai straluciti ca altii ar fi de vina... nu se poate domle asa ceva... :lol:
  • 0

#195 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 16 decembrie 2011 - 06:28

Eu sunt curios de alt aspect. Fiesta mea, ptr ca am luat'o folosit si un bon de rabla (rabla care era pe numele tatalui meu si n'am vrut s'o cumpar inainte, ca insemna alergatura si cheltuiala in plus) e pe numele tatalui meu si ma gandeam sa o trec pe numele meu (evident, asta inseamna contract de vanzare - cumparare). Eu, cand am inmatriculat'o in 04.2009 am prins faza cu scutirea de TPI pentru motoare pana in nusht cati cmc si cu Euro4, altfel taxa ar fi fost ~400 euro.
Intrebarea mea e: din moment ce la momentul respectiv am fost scutit de catre stat, teoretic ar trebui si la vanzare sa se tina cont de asta. Asa o fi, insa, oare?

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 16 decembrie 2011 - 06:28

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#196 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 decembrie 2011 - 06:36

Nu cred ca va trebui sa platesti.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#197 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 16 decembrie 2011 - 08:05

dar ca sa nu te risti, cred ca e mai bine sa faci transferul pina la sfirsitul anului....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#198 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 16 decembrie 2011 - 09:28

Aaa, in nici un caz. Numai de umblat acum pe la Fisc/Politie/Asigurari si alte d'astea nu am timp/chef acum :lol: O sa vad in timp daca se merita sau nu (atat in ceea ce priveste asta cu TPI'ul la revanzare, cat si la Casco, acum avand tarif destul de bun ptr ca'i pe numele tatalui meu)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#199 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 decembrie 2011 - 09:35

Sefu, actele cu tatal tau le faci intr-o dimineata. Redactezi contractul de vanz-cump, completezi fisa de inmatriculare, mergi cu actele la Admin. Financiara si apoi te duci singurel la politie dupa ce ai platit taxa de talon si o taxa de inscriere (total 60 lei).


Apropo de chestia asta, eu am o masina pe care am facut doar actul de vanzare cumparare si mi-am inscris-o la Administratie pe numele meu. N-am ajuns la politie sa fac actele. O fi bai?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#200 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 16 decembrie 2011 - 11:19

Pai si care e diferenta ptr mine daca in actele masinii e trecut tot tatal meu? Chiar nu vad de ce m'as agita ...
In plus de asta, sigur nu se rezolva doar intr'o dimineata totul, atat timp cat ptr Certificatul Fiscal al vanzatorului tre sa mergi de macar 2 ori la Financiar
Per total distractia sigur costa mult mai mult de cei 60 de lei de care ai adus tu vorba mai sus :lol:

Eu oricum intrebam deocamdata asa, de curiozitate. Am Casco valabil pana in iunie sau iulie, platit integral si deja folosit o data, asa ca bani inapoi sigur nu mai vad de'acolo ... deci nu ma grabesc in nici un fel ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi