Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cresterea copiilor


  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#401 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 octombrie 2012 - 12:18

Cristi,
In cazul asta chiar nu e deloc ca la medicamente. Una e sa tii copilul in aceeasi camera si sa nu-l plimbi de colo-colo, si alta sa faci turul casei/camerei cu el in brate, ocupand dublul spatiului.
Dar n-are conteaza, fiecare face tot cum stie, si n-o sa pricep in veci de ce se mai cer pareri. Nu am pretentia sa se faca cum am facut eu, dar cand argumentezi dar ti se raspunde cu " las ca tot cum zic eu e mai bine" ( el neavand niciun copil pana acum ! ), chiar imi pare rau ca am comentat subiectul.
  • 0

#402 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 octombrie 2012 - 12:25

Relu, tu 'ti-ai facut datoria'.
De aici incolo e treaba lui.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#403 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 octombrie 2012 - 12:33

Mai omule, de unde'ai scos'o tu p'asta cu plimbatul copilului prin casa sau macar prin camera?
Eu am zis doar ca am de gand sa cumpar o cadita cu suport pe care sa o pot aduce langa patut pentru baita, dar pe care sa o pot strange si depozita usor cand nu e nevoie de ea, nu ca o sa o montez in baie si de'acolo sa aduc copilul in dormitor.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#404 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 24 octombrie 2012 - 01:23

La Nr1 am avut si eu un dulapior cu cadita si masa infasat, pe care il pusesem in dormitor. Pana la 6-7 luni a fost super.. dupa accea devine cam periculos pt ca ala mic incepuse sa dea grav din picioare si uda totul pe raza de 1 m.
Este extrem de practic daca ai loc de el, singurul mare inconvenient fiind golirea de apa...
Pt patut vad ca ai rezolvat,... asa ca nu mai am ce spune.
Cadita cat de act ok si antiderapanta am luat de la ikea, daca ai vre-odata drum merita, insa este buna iarasi pt varsta mica. Are antiderapant si interior si exterior, si o pun pe patul mare din dormitor si alaturi pun prsoapele
http://www.ikea.com/...ducts/00173388/

La cele pliabile gandestete iarasi la problema goliri. Macar cele de plastic sunt mai rigide si poti s le golesti usor.

Aceasta postare a fost editata de aztec: 24 octombrie 2012 - 01:26

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#405 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 octombrie 2012 - 01:51

Cum sa fie problema cu golirea ? TOATE caditele de genul ala au orificiu de golire cu furtun. Chiar asta e unul din punctele forte ale masutelor cu cazi inglobate.
  • 0

#406 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 octombrie 2012 - 02:15

Piabil va fi doar suportul. Nici nusht daca exista cadita pliabila, insa eu asa am inteles c'ar fi inteles aztec :D
Caditze se gasesc destule, insa daca la patut am rezolvat cu salteaua dupa ce'am cumparat patutul, la caditza mi'e ca daca iau una oarecare ma pot trezi ca nu gasesc suport dup'aia

Pe la Ikea as putea ajunge pana se naste copilul, nu e asta problema. Dar cadita din link'ul de mai sus pare'a fi simpla. Eu m'as orienta catre ceva cu o structura la interior, pe care copilul sa poata sta fara sa alunece cat ii facem baie, cum ar fi astea de'aici, de exemplu (ca marca asta tot imi fusese recomandata mai devreme)

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 24 octombrie 2012 - 02:15

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#407 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 octombrie 2012 - 07:02

C'am lamurit'o cu cadita ... revin cu alta intrebare: exista detergenti speciali pentru copii? Pana acum nu m'am gandit la aspectul asta, insa zilele trecute am vazut nusht ce balsam de rufe cica Sensitive si avea pe eticheta un bebe, asa ca va intreb pe cei cu experienta/e ... ce'i mai indicat?

Eu acum folosesc Ariel d'ala lichid la pernute, da nusht cat de potrivit ar fi ptr hainutele copilului
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#408 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 octombrie 2012 - 07:15

in mod cert exista, da nu cred ca e ceva obligatoriu.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#409 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 24 octombrie 2012 - 07:35

@andrei041: Frate esti culmea...La patutz te-ai gandit, la masuta de infasat te-ai gandit, la cadita te-ai gandit, acu te gandesti la detergenti...
Da' la ce o sa faca si cum o sa se descurce Doamna, cat te 'joci' de-a piratii pe valuri...te-ai gandit sau tragi barca pe uscat?
  • 0

#410 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 24 octombrie 2012 - 08:37

Cum sa fie problema cu golirea ? TOATE caditele de genul ala au orificiu de golire cu furtun. Chiar asta e unul din punctele forte ale masutelor cu cazi inglobate.


si daca nu-i in baie cadita....tragi furtun din dormitor? sau galesti in galeata? cum vine treaba ca nu pricep...

@andrei041: Frate esti culmea...La patutz te-ai gandit, la masuta de infasat te-ai gandit, la cadita te-ai gandit, acu te gandesti la detergenti...
Da' la ce o sa faca si cum o sa se descurce Doamna, cat te 'joci' de-a piratii pe valuri...te-ai gandit sau tragi barca pe uscat?


cred ca el va trage mai greu departe de kinder decat doamna...
  • 0

#411 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 octombrie 2012 - 08:44

@andrei041: Frate esti culmea...La patutz te-ai gandit, la masuta de infasat te-ai gandit, la cadita te-ai gandit, acu te gandesti la detergenti...
Da' la ce o sa faca si cum o sa se descurce Doamna, cat te 'joci' de-a piratii pe valuri...te-ai gandit sau tragi barca pe uscat?


Pai m'am gandit si la trasul barcii la uscat, dar ajungem la partea financiara si ... vant la pupa ma asteapta :D
Si de gandit ma gandesc si eu ... ca am destul timp liber, deocamdata. Sunt sigur ca odata cu venirea celui mic or sa mai apara si alte probleme, asa ca incerc sa rezolv cat mai multe posibil de p'acum ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#412 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 octombrie 2012 - 09:02

si daca nu-i in baie cadita....tragi furtun din dormitor? sau galesti in galeata? cum vine treaba ca nu pricep...


Normal ca in galeata jane ! Sau vrei sa cari cadita plina pana in baie ?? :lol: :lol: :lol:
  • 0

#413 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 24 octombrie 2012 - 10:53

Am vazut si cadite de voiaj pliabile. La caditele cu golitra la galeata e dificil la umplerea haletii sa pui dopul....care sa reziste si in timpul baitei.....eu facusem unul suplimentar de siguranta.

Detergent pt copii ar fi Teo -bebe ~(30lei ) se gaseste prin Cora si ar fi bupgaresc cred si am mai gasit prin Auchan unul marca lor ce era un pic mai.ieftin (20). Ar mai fi unul mai de marca dar nu mai.stiu a

Aceasta postare a fost editata de aztec: 24 octombrie 2012 - 11:00

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#414 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 octombrie 2012 - 11:13

Ah, deci din marcile cunoscute nu au niciunele variante mai speciale, sa zicem ... Ma mai interesez si eu intre timp
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#415 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 octombrie 2012 - 11:41

Am vazut si cadite de voiaj pliabile. La caditele cu golitra la galeata e dificil la umplerea haletii sa pui dopul....care sa reziste si in timpul baitei.....eu facusem unul suplimentar de siguranta.
......


Caditele nu au niciun dop. Furtunul e fixat pe cadita si capatul liber se agata de marginea caditei. Apa nu are cum sa curga decat daca lasi jos capatul liber, lucru care-l faci la golire.
Nu stiu ce cadite ati avut voi, dar toate pe care le-am vazut erau ca cea pe care am avut-o eu.
  • 0

#416 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 octombrie 2012 - 10:56

Si eu am vazut cadite cu dop, insa atata timp cat furtunul poate fi fixat cu capatul liber mai sus decat scurgerea, nu mai conteaza. Ba chiar mi se pare ca dopul l'ar putea jena pe pitic

Imagine amplasata
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#417 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 25 octombrie 2012 - 11:11

Bai, la primul copil eram mai alarmist, la al doilea mai miserupist, la al treilea (teoretic) cred ca-i dau 10 lei pe zi, sa se decurce...
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#418 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 octombrie 2012 - 12:29

Ce bine'ar fi dac'ar merge asta cu 10 lei pe zi, sa'si ia el ce vrea ... Sambata si duminica i'as da chiar 15 :lol:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#419 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 25 octombrie 2012 - 03:11

Cadita aia arata bine, dar nu te baza pe asta, oricum forma nu ajuta prea mult pt ca NU vei lua mana de pe copil cat ii faci baie pana pe la 1 an jumate.
Cel putin eu am una de la ikea pt cea mica si una cu forma clasica, universala, de se gaseste in piata. Conteaza cel mai mult cum amenajezi pe langa baita, adica unde pui prosoapele si sapunul/samponul... etc pt a te putea descurca usor. A, si inaltimea la care se afla cadita, pt a nu face spatele praf.
Apoi sa faci toaletarile necesare, cel putin in primele 3 saptamani toaletarea buricului,...

Aceasta postare a fost editata de aztec: 25 octombrie 2012 - 03:16

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#420 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 octombrie 2012 - 04:17

.... A, si inaltimea la care se afla cadita, pt a nu face spatele praf.
Apoi sa faci toaletarile necesare, cel putin in primele 3 saptamani toaletarea buricului,...


BINGO !
Iti dai seama ce misto e sa-l speli pe copil in cada, stand aplecat, dupa care sa-l infesi pe pat !
Asatea sunt doar cateva detalii pe care cineva care nu a avut copil nu are de unde sa le stie, decat atunci cand se loveste de ele.
  • 0

#421 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 octombrie 2012 - 04:30

Asta cu spalatul copilului in cada mi se pare cel putin aiurea, atat pentru copil cat mai ales pentru parinte
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#422 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 25 octombrie 2012 - 05:01

Pai nu direct in cada.. in cada pui cadita.
Dupa o anumita varsta nu prea mai ai de ales pt ca se joaca asa tare in apa incat ar uda totul in jur... cam pe la 7 luni parca.Pana atunci poti sa ii speli chiar si pe o comoda sau masa (nu pliabila ca e riscant).
La cel mare(2ani2 luni) ma chinui si stau in genuchi cand il spal, dar asta e ...Nu ii fac baie in cada mare pt ca este mai sigur asa.


In primele luni e bine sa ii speli in camera lor pt ca au aceasi temperatura pe care o poti si controla, ii dezbraci acolo si apoi tot acolo ii imbraci si nu faci drumuri prin diverse temperaturi. Tine cont ca daca ii speli in baie, acolo se face mai cald si cand iesi cu ei va fi oricum o diferenta de temp chiar daca initial era aceasi. Apoi e bine sa ai unde aseza prosopul ca atunci cand ii scoti din apa sa nu faci echilibristica.
La primul aveam o comoda CAM cu cadita.
Era extraordinata pt ca aveai totul la indemana, si te puteai ajuta si de patul mare , a trebuit sa o dau inapoi si acum facem in baie cu cadita ei inaltata si folosim masina de spalat ca loc de prosop. Insa a nu este chiar indicat dar lipsa de spatiu in dormitor acum este acuta. Nu spun ca a trebuit sa schimbam patul mare pt a putea instala un patut de copil....si o alta comoda...
Apropos, vezi ca ai nevoie mare de spatii de depozitare pt haine, pampersi, prosoape... etc. Nici nu-ti dai seama cat pot ocupa.

Apropos... vezi ca trebuie sa-ti asiguri spatele si sa ai aprobarile necesare de la doamna ta, pt ca in majoritatea cazurilor ea se va lovi de ele si le va folosi.. chiar daca la inceput veti imparti sarcinile.

Cat mai ai pana la ziua 0?

Aceasta postare a fost editata de aztec: 25 octombrie 2012 - 05:07

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#423 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 25 octombrie 2012 - 05:51

Pai mai e, cam 10-11 decembrie ar fi.
Ce am cumparat pana acum oricum a fost cu aprobarea amandurora, dar mai mult pe placul sotiei, asa ca m'am asigurat spatele, dupa cum zici :D
Iar despre spatiu de depozitare, deocamdata este suficient si la nevoie se poate suplimenta cu un dulap de L/l/h 200/70/250, insa sper sa nu fie nevoie prea curand si de acesta
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#424 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 25 octombrie 2012 - 06:02

Asta cu spalatul copilului in cada mi se pare cel putin aiurea, atat pentru copil cat mai ales pentru parinte


Nu numai spalatul, dar mai ales infasatul si TRATAMENTUL copilului ( creme, pudre, etc ... ) pe care NU poti sa-l faci civilizat stand APLECAT !
  • 0

#425 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 25 octombrie 2012 - 07:58

Si noi il spalam in cada, adica in cadita pusa in cada. Se sta aplecat doar cand sapunesti copilul, in rest il lasam sa joace stand in picioare langa el. Adevarat ca am luat un covoras antiderapant din ikea si ca fi-mea e cuminte, nu topaie,sare,agata - inca :)
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi