Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cresterea copiilor


  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#601 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 septembrie 2013 - 04:13

da exista, dar repet cu vietasii ce faci ? aia care-s la bulau pe viata ? stii ? la aia ce le reduci ? 

 

nu mai vb de faptul ca e profund eronat sa reduci din pedeapsa ca munceste, sau ca scrie o carte, sau ca se duce la cursuri de calificare in parnaie dupa ce au omorat, violat si naiba mai stie ce nenorociri au mai facut 

pentru multe infractiuni ce se pedepsesc cu inchisoare pe viata s-ar putea reintroduce pedeapsa cu moartea, daca e musai sa facem economie.

:)


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#602 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 17 septembrie 2013 - 07:06

ar trebui sa redeschidem niste lagare de munca ? arbeit machts frei ? cam asa suna, nu muncesti te trimitem la dus, asta e societatea multilateral dezvoltata la care aspiri ? asta e gradul de civilizatie si educatie pe care il tintesti ?

 

ma hazardez sa afirm ca de fapt nici tu nu crezi tampeniile pe care le-ai spus doar ca suna bine.


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#603 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 17 septembrie 2013 - 07:32

O dam in telenovela?


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#604 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 septembrie 2013 - 07:50

ar trebui sa redeschidem niste lagare de munca ? arbeit machts frei ? cam asa suna, nu muncesti te trimitem la dus, asta e societatea multilateral dezvoltata la care aspiri ? asta e gradul de civilizatie si educatie pe care il tintesti ?

 

ma hazardez sa afirm ca de fapt nici tu nu crezi tampeniile pe care le-ai spus doar ca suna bine.

se numesc sofisme.

:)

nu domnule, da fiecare ar trebui sa-si castige painea, in afara celor care evident nu pot. e ceva nedrept, incorect aici ??

Arbeit macht frei.

e interesant cum am ajuns de la maidanezii de pe strazi la puscariasi.

asa pot spune ca prezenta maidanezilor pe strazi, adica a unui potential pericol, e gradul de civilizatie si educatie pe care il tintesti ??


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#605 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 17 septembrie 2013 - 08:18

eu sunt avocatul prezentei pe strada a maidanezilor, ti-am zis ca nu contest acest lucru > nu au ce cauta pe strada

 

ti-am zis ca nu sunt de acord cu omorarea lor si ca solutii exista dar ca trebuie vointa 

 

tu ai fost cel care te-ai declarat impotriva folosirii de fonduri pentru aceste solutii, de unde te-am intrebat in ce alte directii se risipesc aiurea fondurile, si ti-am oferit o dilema, dilema la care sugestia ta a fost "arbeit macht frei" ....



repet chiar nu cred ca ai vorbit serios, pur si simplu te-ai trezit vorbind din fund, chiar cred asta


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#606 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 17 septembrie 2013 - 08:19

"e interesant cum am ajuns de la maidanezii de pe strazi la puscariasi" -- si asta pe topicul ce "Cresterea copiilor". Violuri, nimic ?


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#607 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 17 septembrie 2013 - 08:20

cum sa nu, tie cand vii la intalnire, parol 


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#608 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 17 septembrie 2013 - 08:22

Ia vedeti, la fiecare thread aveti un buton, "start new topic", il puteti folosi cu succes.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#609 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 17 septembrie 2013 - 08:23

si sa fim ontopic ? cu ce ti-ai inceput ziua ? ciuperci ?


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#610 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 17 septembrie 2013 - 06:26

tu ai fost cel care te-ai declarat impotriva folosirii de fonduri pentru aceste solutii, de unde te-am intrebat in ce alte directii se risipesc aiurea fondurile, si ti-am oferit o dilema, dilema la care sugestia ta a fost "arbeit macht frei" ....


 

Totdeauna am sustinut ca puscariasii (cei care pot) ar trebui sa presteze munca in folosul comunitatii care sa le acopere macar masa. Mi se pare un lucru normal.
Cum la fel de normal mi s-ar parea ca banii publici sa fie folositi pentru oameni, in primul rand.

Numarul maidanezilor din Bucuresti la momentul actual-65000, daca e intr-adevar real, este mult peste ce pot face autoritatile prin campusurile existente.
Am mai spus-o si pentru Rosia Montana : ok, nu suntem de acord cu exploatatarea. E putin profitabila si potential poluanta. Dar n-ar fi rau sa venim si cu solutii alternative pentru zona si oameni, macar sa incercam.

Ok, tu esti impotriva eutanasierii. Cum vezi rezolvarea problemei, adica disparitia cainilor de pe strada ??

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 17 septembrie 2013 - 06:27

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#611 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 30 martie 2014 - 09:47

Astazi i-am dus pe tanci la Tarzan, 3D, dublat. 

Impresionanta realizarea, mi-a adus aminte de Avatar, dar tot Cars 1 ramane ,,number one''...

Tancilor le-a placut, asta contand...

 

Saptamana trecuta am vazut unul dintre cele mai slabe spectacole pentru copii, Mickey Mouse si prietenii... actorii fiind bucuresteni.   :) Noroc de costume...Presupun ca-i ceva politic (a fost cu plata), ,,actorii'' multumind primariei...Slab tare, nu recomand.


Aceasta postare a fost editata de mol: 30 martie 2014 - 09:48

  • 0

#612 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 01 aprilie 2014 - 07:48

La Frozen ati fost?


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#613 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 01 aprilie 2014 - 09:27

Da...numai ca era mai de ,,printese''. :) Super si ala, uitasem de el. Este peste Tarzan ca realizare. Ai comentat pe Facebook ceva de Frozen acum ceva timp. La ala vazusem si gasti doar de adulti in sala...

Numai maine nu-i poimaine, asa ca antreneaza-te! :)

 

Abia am intrat in casa...Ma extermina tancii... In seara asta l-am dus pe junior la primul lui antrenament de Qwan ki do. M-a impresionat tancul cat de mult i-a placut, cum s-a integrat. Sper sa-l tina . A prins si seara cand erau felicitati cei cu... cupe de la nationale, unii urmeaza sa plece in Franta...Este cam micut ca ani (5), nu si fizic, a fost laudat cum s-a comportat...:)

 

Teoretic vreau sa-l duc la mai multe activitati (dans, tenis de masa/camp, sah...)si...unde-i place, poate si exceleaza :), acolo sa-l tot duc. 


  • 0

#614 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 02 aprilie 2014 - 10:09

Am fost la Frozen si m-am distrat si cu filmul si cu copiii din sala :)

inot, dans (orice fel - o sa-i prinda bine mai tarziu la fete), ceva arte martiale (ti-as recomanda judo, bjj, kick boxing, box sau toate ca macar sunt aplicabile si in viata de zi cu zi). nu conteaza daca nu exceleaza dar ii dezvolta aptitudini care mai tarziu or sa-i fie utile. sahul o sa-l faca prea calculat (vorbesc din experienta) si nu e intotdeauna un lucru bun, eu consider ca imaginatia e mai importanta decat orice.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#615 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 03 aprilie 2014 - 09:11

Legat de dans, spui din propria experienta...:) Se socializeaza puternic la salsa, dar mai ales la bachata. Sa vaza si cei care n-au dat pe la o sala...:)

 

http://www.youtube.c...h?v=2cehkSxOLNA

 

Ai dreptate cu judo, lupte (cu boxul nu sunt de acord) in sens de utilitate. Eu facusem Shotokan in Iasi in anii '90, dar m-am adaptat aici pentru el la ceea ce gasesc.

Inot nu exista la tara.

Sahul l-a inceput de la 3 ani si-un pic(invatase foarte repede sa-si aranjeze singur piesele, cum se muta fiecare piesa), apoi am inceput cu ,,strategii, momeli) :)

 

Trebuie sa-mi fac curaj sa-l duc si la Palatul Copiilor unde se fac multe activitati, nu se plateste. Logica mea ar fi sa vada, practice cat vrea mai multe activitati si el sa decida unde-i place. Ideal, cred, ar fi sa faca undeva la doua activitati, una preponderent fizica (in aer liber), ailalta cerebrala (sah, curs de informatica...).

 

Prin copii ne rezolvam frustrarile...:)


  • 0

#616 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 03 aprilie 2014 - 09:27

Pentru ca sunt printre "copii" de pe aici, arunc si eu o intrebare: voua cum vi se par parintii care programeaza viata copiilor dupa regula "sa faca de toate, sa nu aiba timp sa se plictiseasca" ? 

 

Poate ma insel, dar mi se pare ca un copil trebuie sa si bata mingea prin spatele blocului, sa stea de vorba cu altii de varsta lui, nu doar sa se plimbe intre antrenamente. 

 

Voi cum le imbinati la pustii vostri? :)

 

PS: Dupa parerea mea cursul clasic de informatica e cvasi-inutil la varste fragede. Trebuie avuta mare grija cu ce concepte sunt prezentate acolo si mai ales de catre cine. Mai degraba ceva kit-uri simple de robotica gen Lego Mindstorms . Sotia a fost obligata sa faca informatica atunci cand era mica si acum uraste din suflet programarea (nu si programatorii :P). 


Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 03 aprilie 2014 - 09:30

  • 0

#617 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 03 aprilie 2014 - 09:41

Grinch, mai adauga un i la copiii din al tau text, ca asta micu te-a luat la ochi...:)

 

Alex, dupa ce-l iau de la gradinita, zilnic (cu mici exceptii) urmeaza ce-si doreste: leapsa, mingea, pietrele, leaganele, toboganele...

La qwan ki do se fac patru antrenamente pe saptamana, dar eu ilvoi duce doar la doua,deocamdata. Prima data am vrut sa-l duc eu, cu acceptul lui(nu-l,, oblig'' decat sa doarma la amiaza, explicandu-i sensul), apoi el a decis.Vrea sa continuie, deocamdata, si-l voi duce cat vrea. Daca-mi spune ca nu mai vrea, evident ca nu-l mai duc. In ,,spatele blocului'' nu-l voi lasa niciodata, deocamdata. Cand suntem la casa, il las doar in curte, in locul de joaca amenajat pentru el si fetita. Da, poate, isi cheama si prietenii sa sara pe trambulina, sa se dea in leagan, sa se ,,impuste''...

 

Nu sunt pentru impunerea ,,placerilor'', dar daca nu-l duci, de unde sa stie de existenta acelor activitati, alegand in cunostinta de cauza? 

Tu cum vei proceda cand are sa fie? :)


  • 0

#618 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 aprilie 2014 - 10:21

@alex : in spatele blocului sau chiar si in parcuri nu mai au aceeasi conotatie cum o aveau acum 20-25 de ani


  • 1
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#619 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 03 aprilie 2014 - 12:34

@alex : in spatele blocului sau chiar si in parcuri nu mai au aceeasi conotatie cum o aveau acum 20-25 de ani

ma pregateam sa-i dau un raspuns lung si argumentat, dar ai sintetizat perfect 



radem glumim dar fix in "spatele blocului" nu mi-as dori sa steaa, si da cred ca depinde de tine parinte sa reusesti sa-i ocupi programu in asa fel incat sa-i si placa si sa nu aiba timp de "spatele blocului"


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#620 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 03 aprilie 2014 - 01:23

Chiar as vrea sa aflu raspunsul lung, sincer. :) Nu cumva e mai mult perceptia noastra? Gandind retrospectiv nici eu nu as vrea sa imi stiu copilul facand ceea ce faceam eu, dar poate totul face parte din procesul de invatare?

 

Daca imi aduc aminte de ce faceam noi, chiar ma mir ca am scapat intreg. Oricum, beneficiul "practicarii de activitati fara supravegherea unui adult" este ca te face mai responsabil, te invata sa te descurci in tot felul de situatii si sa iei contact cu tot felul de oameni. Da, nu toate sunt experiente placute, dar fac parte din procesul de invatare. Daca vreti, echivalentul romanesc a ceea ce fac unii milionari de prin state cu odraslele lor cand ii trimit sa faca munci de jos de la varste fragede pentru a invata lucruri pe piele lor, lucruri care nu se pot invata in mod organizat. Cand eram mic am avut de-a face si cu tigani (veneau de pe Orzari si Agricultori), m-am nimerit si in situatii mai dubioase din care am reusit sa ies.

 

Logic vorbind, nu castig bani din ce am invatat in spatele blocului, dar mi se pare ca si acolo sunt niste experiente utile, cunosti niste tipuri de oameni cu care s-ar putea sa te mai intalnesti, si nu in conditii neaparat favorabile. 

 

Evident, asta e doar parerea mea, dar chiar sunt curios de cum se vede treaba pe partea cealalta.

 

@mol: Nu stiu. Daca ar trebui sa iau o decizie fix acum, as incerca sa-l conduc si spre activitati extra-scolare, dar cu siguranta i-as da si libertate sa faca lucruri singur, chiar daca mi-ar fi teama, ca parinte. Cum nu trebuie sa dau acum un raspuns, ma voi abtine pana cand mai strang informatii din studii, carti, parerile altora. 


  • 0

#621 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 03 aprilie 2014 - 02:58

@mol

Am adaugat i-ul lipsa. am vazut ca mancasem si un L.

La salsa chiar socializezi dar ca sa "socializezi" ca cei din filmulet ai nevoie de cel putin un an de zile de practica, ca baiat. La fete lucrurile sunt ceva mai rapide, ele miscandu-se natural in 90% din cazuri dupa primele 2-3 luni.

 

Legat de joaca in spatele blocului, eu am copilarit in Ferentari si tin minte si acum ca odata la 2-3 zile trebuia sa ma duc sa-mi recuperez bicicleta furata de vreun "coleg" minoritar din cartier. Cand ne-am mutat la bloc am copilarit printre schele si prin santiere (langa noi se ridicau cateva blocuri) cate 6-8 ore pe zi cat timp mama era la serviciu si uitandu-ma in urma cred ca am facut o groaza de chestii care acum mi-ar fi frica sa le fac sau sa stiu ca le face copilul meu. Cu toate astea am supravietuit, poate am avut si noroc dar viata de pe strada mi-a adus o conditie buna atat la sanatate cat si in modul de a ma descurca in viata.

Pe de alta parte, lucrurile nu mai sunt ca atunci, masinile s-au inmultit pe strada, infractiunile sunt de alta natura, socializarea se face acum pe internet ..

 

LE:

Acum am citit si ce a scris alexx_elf si in mare e cam aceeasi experienta. Viata de pe strada, cu cheia de gat, mi-a adus numai beneficii desi acum ma gandesc ca de multe ori putea sa se sfarseasca rau. Daca s-ar putea as prefera ca si copilul meu sa socializeze pe strada si sa aibe experiente din cele mai diverse pentru ca nu cred ca are cum sa-i faca rau, ba dimpotriva.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#622 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 aprilie 2014 - 03:42

Mie nu mi'a placut cu cheia la  gat, am zis sa fiu mai smecher si mi'o legasem cumva la picior. Problema a fost ca, probabil, cheia nu a fost de acord si am reusit sa o pierd ... :rolleyes:

Evident ca fiecare din noi a avut o copilarie macar interesanta, daca nu frumoasa, insa in ziua de azi situatia s'a schimbat.

Insa, asa cum Relu si cei mai in varsta ne plang pe cei mai tineri ca nu am avut o copilarie asa frumoasa precum au avut'o ei si probabil asa o sa zicem si noi despre a copiilor nostri, cu siguranta si copiii nostri vor spune la randul lor ca nu regreta timpurile in care s'au nascut.

Sa incerci sa privezi un copil din ziua de azi de media nu e o solutie, insa nici nu trebuie copilul amandonat in fara tv'ului sau a calculatorului, trebuie gasite moduri de a include activitatile fizice in timpul liber. Si, de cele mai multe ori, asta inseamna implicarea parintelui ... ceea ce unii parinti nu au inteles sau nu vor sa inteleaga


Aceasta postare a fost editata de andrei041: 03 aprilie 2014 - 03:43

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#623 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 03 aprilie 2014 - 09:35

Andrei, m-ai facut sa rad cu locul unde-ti legai cheia. Nu mi-ai lasat impresia a fi asa de rebel...:)

Grinch, Alex se legase ,,subtil'' de acel ,,i'' lipsa, io am fost mesagerul grosolan...:)

 

La cati handicapati sunt in prezent pe strazi, in parcuri...nu prea iti poti lasa copiii nesupravegheati, fiindca este suficient doar o greseala si regreti o viata. Caini liberi sau fara lesa, biciclisti circuland prin parcuri prin locuri nemarcate, locuri de joaca in care exista metal din abundenta...adica handicapati,  potentiale pericole.

 

Astia mai tinerei, faceti copii pe la 30 de ani, fiindca daca apar mai tarziu, catre 40 sau chiar mai mult, nu le mai faceti fata, obositi, adormiti voi inaintea lor...:)



Au si tv-ul, calculatorul rolul lor benefic pentru copii. Nu astea dauneaza, chiar sunt necesare, excesul daunand.


  • 0

#624 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 aprilie 2014 - 05:33

Andrei, m-ai facut sa rad cu locul unde-ti legai cheia. Nu mi-ai lasat impresia a fi asa de rebel... :)
 locuri de joaca in care exista metal din abundenta...


Mi se pare de vis !!
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#625 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 04 aprilie 2014 - 08:44

Mi se pare de vis !!

 

Esti in stare sa detaliezi visul?

Hai sa-ti traduc...

 

Andrei cauta ,,originalitatea'', evita ,,efectul de turma''... este de admirat la ceea ce-l dusese capul... :)

 

Legat de metal...

Metalul neacoperit de burete sau alte materiale ,,absorbante'' n-are ce cauta intr-un loc de joaca pentru copii.. Intr-un parculet facut de catre oameni si nu de catre handicapati, lemnul, plasticul...trebuie sa fie baza in constructia ,,jucariilor'', incepand de la scarile toboganelor. De asemenea n-au ce cauta borduri, betoane...

 

Au inceput sa apara timid si locuri de joaca facute cu cap, cu pietris, nisip, dale de cauciuc pe jos, jucariile fiind confectionate din lemn, plastic. 


Aceasta postare a fost editata de mol: 04 aprilie 2014 - 08:46

  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi