Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#301 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 27 decembrie 2011 - 05:47

un om cu oua, un geniu sau cum vreti sa-i spuneti care a lasat ceva in urma lui!
ce ati vazut mai sus este un motiv pt a cumpara Apple, si nu pt ca sunt bune/rele, performante sau nu, scumpe sau nu, exclusiviste sau ba. cel putin eu asa as face, pt ca ce este facut cu suflet nu are cum sa nu fie bun!


hai bai bleu, da-o draku...

ce are calitatea umana a lui Steve Jobs cu produsele facute de firma?! Calitatea/performantele lor le judeci direct, nu prin persoana care detine compania. Suna frumos aia cu sufletul, dar asta poti spune despre obiecte facute manual, de mestesugari, nu cand vorbesti despre niste device-uri asamblate cu sutele, intr-o fabrica din China, de sute-mii de chinezi care castiga pe an cat castigi tu pe luna, din componente arhi-cunoscute si folosite.
  • 0

#302 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 27 decembrie 2011 - 05:56

Acum am vazut comentariul lui bleu. E cel putin hilar :lol:
  • 0

#303 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2011 - 07:14

...
ce are calitatea umana a lui Steve Jobs cu produsele facute de firma?!
...

:lol:

De ce nu spuneti acelasi lucru si despre Walt Disney ?

Maturizati-va oameni buni ...
  • 0

#304 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 27 decembrie 2011 - 07:19

Produsele unei companii ti le achizitionezi ca iti plac, ca iti faci treaba cu ele, ca ti le doresti, etc si nu pentru ca iti place de CEO :lol:
Nu mi-as lua Clio RS ca imi place de Carlos Ghosn ( sau cum il cheama) ci pentru ca e fun! Intelegi ideea?
Steve a avut niste idei misto la vremea lui, dar fara niste minti luminate care sa le puna in practica ramanea cu ele in buzunar ;)
  • 0

#305 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2011 - 07:22

.....
Steve a avut niste idei misto la vremea lui, dar fara niste minti luminate care sa le puna in practica ramanea cu ele in buzunar :lol:

Daca tu ai impresia ca Walt Disney isi desena singur filmele, inseamna ca esti tare copil ...
  • 0

#306 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 27 decembrie 2011 - 07:26

Compari arta cu tehnologia?

Macar te-ai uitat la documentarul pus de mine?

Aceasta postare a fost editata de pejte: 27 decembrie 2011 - 07:27

  • 0

#307 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2011 - 07:30

Tu ai citit biografia lui Steve Jobs ? Ai idee care sunt meritele lui ?
Nu mai bate campii numai pentru motivul ca n-ai bani sa-ti iei produse Apple !
  • 0

#308 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 27 decembrie 2011 - 07:34

Nu mai bate campii numai pentru motivul ca n-ai bani sa-ti iei produse Apple !

Ma cac pe mine de ras cu argumentarile tale puerile.

Oricum tu intelegi numai ce vrei tu cand spune cineva de mere...

Aceasta postare a fost editata de pejte: 27 decembrie 2011 - 07:36

  • 0

#309 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 27 decembrie 2011 - 07:45

http://www.damp.ro/f...z9LKpIJy5GLVoG3

Ia si citeste nepoate. Aici ii dau dreptate 100% lui Relu. Si nu neaparat ca e vorba de mere, ca a zis si de Disney, si mai gasim si alte exemple, cu tonele.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#310 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 decembrie 2011 - 07:49

E, aia e treaba că nu-s mulți. De asta sunt și apreciați :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#311 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2011 - 07:50

Ma cac pe mine de ras cu argumentarile tale puerile.
....

Mi-e groaza uitandu-ma la voi, cei care veti gestiona in viitorul deloc indepartat amarata asta de tara .... :lol:
  • 0

#312 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 decembrie 2011 - 07:54

Cu puțin noroc nu va fi prea îndepărtat și lung. Se simte un aer de revolte/război. Poate o mai lungesc ăștia un 10 ani acolo.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#313 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 27 decembrie 2011 - 08:06

Aici ii dau dreptate 100% lui Relu.

Legat de ?

Relu, o dai dintr-un subiect in altu, fara sa spui ceva clar si vad ca n-ai inteles absolut nimic din ce am spus.
  • 0

#314 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2011 - 08:23

......
Relu, o dai dintr-un subiect in altu, fara sa spui ceva clar si vad ca n-ai inteles absolut nimic din ce am spus.

- n-o dau deloc din unu in altul, ci e vorba despre acelasi lucru
- ti-am explicat pana acum ( in particlular ) destule lucruri pe care nu le pricepeai ( sau nu vroiai ), si ai inteles pana la urma
- crede-ma ca nu ma pot repeta la infinit pe forum, numai pentru faptul ca tu esti infiorator de incapatanat ! Rabdarea mea ( uneori nu numai a mea ) are si ea limite
- TU nu VREI sa intelegi absolut nimic, in ciuda faptului ca ti se explica cat se poate de frumos
In definitiv e problema ta, chiar daca ( la modul cel mai sincer ) ma doare sufletul, stiind ca ai un fond deosebit de bun.
  • 0

#315 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 27 decembrie 2011 - 10:12

Vad ca fanboy-i de la Apple isi dau dreptate doar intre ei :lol:

In fine, eu nu inteleg, Pejte si Elf, de ce n-am voie sa am o simpatie fata de un brand de dragul omului care sta/a stat in spatele acestui nume?!?! Apple nu este nici cel mai bun, nici cel mai ieftin, nici cel mai scump si nici cel mai cu motz. Dar in spatele acestei marci a stat un om care a avut multe de spus in domeniu. Si asta de obicei conteaza, e ca o carte de vizita. Bineinteles pt cine are de gand sa cheltuie acei bani.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#316 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 27 decembrie 2011 - 10:30

Ca sa mai fim si ontopic: http://www.idevice.r...uchwindows-mac/

Testat pe iphone4 si ipod3, merge perfect.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#317 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 28 decembrie 2011 - 12:26

In fine, eu nu inteleg, Pejte si Elf, de ce n-am voie sa am o simpatie fata de un brand de dragul omului care sta/a stat in spatele acestui nume?!?! Apple nu este nici cel mai bun, nici cel mai ieftin, nici cel mai scump si nici cel mai cu motz. Dar in spatele acestei marci a stat un om care a avut multe de spus in domeniu. Si asta de obicei conteaza, e ca o carte de vizita. Bineinteles pt cine are de gand sa cheltuie acei bani.


Maestre, Jobs a fost un vanzator. Atat! El doar a marketat ce altii au creat inaintea lui. Ca unii vor sa-l considere Dumnezeul tehnicii, e treaba lor, dar el a fost un AS in marketing, dispozitivele alea au fost create de echipe intregi, oameni de care nu veti afla niciodata. A stiut sa transforme niste specificatii chioare in feature-uri vandabile, 800x600 in "Retina Display" s.a.

Stai si-i ridici osanale unuia care a VANDUT munca altora, dar cati stiu cine a fost Dennis Ritchie, fara sa caute pe google? A murit cam in aceeasi perioada cu Jobs, dar in timp ce unul era jelit de un glob intreg, pentru celalalt au aparut mesaje doar pe grupurile de developeri. Fara Dennis Ritchie nu ar fi existat poate nici 20% din ce inseamna IT-ul acum.

PS: Din partea mea poti sa fii fan Apple si pentru ca iti place sigla, dar sunt MULT MAI MULTI oameni in domeniul asta care au lasat omenirii infinit mai multe lucruri utile si nu sunt adulati in halul asta.
  • 0

#318 alias

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.214 Mesaje:
Inregistrat: 10-decembrie 03
  • Location:prin jur
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2008
  • Motorizare:2000cc, 158 HP

Scris 28 decembrie 2011 - 12:43

Fara Ritchie nu ar fi existat 80%. O gramada din lucrul pe computer, ar fi fost aproape imposibil, sau oricum ar fi fost altfel daca nu ar fi fost el. Sau Woz, in partea de inceput a marului. Dar sa nu-l blamam pe Jobs. A avut marele merit de a privi intodeauna din punct de vedere al utilizatorului, (ceiace cei de la Xerox, IBM si HP, care erau deja mari corporatii pe vremea aia) nu au facut-o niciodata.
  • 0
Subaru Forester 2008
ex Subaru Impreza 2008
ex Subaru Outback 2005

#319 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 28 decembrie 2011 - 12:48

Nici nu l-am blamat, doar ca nu a fost un tech guy. Decat imaginea zecilor de tech guys cu adevarat sclipitori de la Apple si a altor cateva mii care chiar finalizau ideile. :D
  • 0

#320 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 28 decembrie 2011 - 12:50

El a fost un om cu idei. Dar fara oameni ca Ritchie care sa le puna in practica... :D

Oricat s-ar caca pe ei fanboii Apple, asta e adevarul ;)
  • 0

#321 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 28 decembrie 2011 - 01:37

Eu nu-l vad pe Jobs ca fiind 'taticul lor', ci doar ca fiind imaginea Apple. Cand mie imi zici de iphone si mac eu ma gandesc la Jobs constient ca in spatele lui a mai fost o armata de oameni, dar acuma doar n-oi vrea sa aduc omagii si la ultimul portar ca daca nu deschidea el usa lu Ritchie ala se lovea la cap..... Sau doar n-oi vrea sa cumpar numai Intel pt ca lucreaza acolo un tip simpatic ce danseaza bine si are un WRX :D ;) :D
Indiferent din ce unghi privesti tot acolo ajungi: Jobs a avut in spate o echipa mare. Multi au mai parasit corabia, el a fost pana la sfarsit si a dirijat totul spre un rezultat pe care el l-a avut in minte. Este perfect natural ca liderii sa fie huliti, dar merita si aplaudati cand e cazul.

Ia cand treceti pe la terminalul nou de la Aeroportul Baneasa sa vi se umple ochii si curul de lacrimi ca la acel proiect a lucrat Bleu ;) :lol: :lol: ca daca nu era Bleu sa aduca materialili si aparaturilii antreprenorul si beneficiarul stateau cu banii si proiectul in strada si nu stiau ce sa faca cu ei. :lol: :lol: :lol: Ati priceput analogia?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 28 decembrie 2011 - 01:41

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#322 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 28 decembrie 2011 - 01:43

Adica te compari cu un om ca Ritchie?
  • 0

#323 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 decembrie 2011 - 07:00

.... Dar sa nu-l blamam pe Jobs. A avut marele merit de a privi intodeauna din punct de vedere al utilizatorului, (ceiace cei de la Xerox, IBM si HP, care erau deja mari corporatii pe vremea aia) nu au facut-o niciodata.

Corect !

Discutia asta-mi aduce aminte de muncitorii de pe vremea impuscatului care traiau cu impresia ca EI au meritul realizarilor din fabricile unde lucrau.
La fel cum sudorii ar avea meritul realizarii turnului Eiffel, betonistii pentru Burj, bleu pentru Baneasa :D , etc ...
Da-i in ma-sa de arhitecti/proiectanti, niste lipitori care isi culeg laurii de pe urma clasei muncitoare ! ;)
  • 0

#324 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 decembrie 2011 - 08:43

Burghezo mosierule !!
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#325 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 28 decembrie 2011 - 09:08

Eu nu-l vad pe Jobs ca fiind 'taticul lor', ci doar ca fiind imaginea Apple. Cand mie imi zici de iphone si mac eu ma gandesc la Jobs constient ca in spatele lui a mai fost o armata de oameni, dar acuma doar n-oi vrea sa aduc omagii si la ultimul portar ca daca nu deschidea el usa lu Ritchie ala se lovea la cap..... Sau doar n-oi vrea sa cumpar numai Intel pt ca lucreaza acolo un tip simpatic ce danseaza bine si are un WRX :D ;) :D
Indiferent din ce unghi privesti tot acolo ajungi: Jobs a avut in spate o echipa mare. Multi au mai parasit corabia, el a fost pana la sfarsit si a dirijat totul spre un rezultat pe care el l-a avut in minte. Este perfect natural ca liderii sa fie huliti, dar merita si aplaudati cand e cazul.

Ia cand treceti pe la terminalul nou de la Aeroportul Baneasa sa vi se umple ochii si curul de lacrimi ca la acel proiect a lucrat Bleu ;) :lol: :lol: ca daca nu era Bleu sa aduca materialili si aparaturilii antreprenorul si beneficiarul stateau cu banii si proiectul in strada si nu stiau ce sa faca cu ei. :lol: :lol: :lol: Ati priceput analogia?


Mai Bleu, este intocmai ca si la Phaeton sau Veyron. Una este sa zici: vreau o masina de 1100CP, o cutie de viteze care sa reziste mai mult de cateva sute de km, o masina cu performante de F1, dar cu comfort de limuzina si e cu totul alta treaba sa si pui astea in practica. Sa ceri nu e greu deloc.

Bleu, tie nu iti merge gugalu' sau nu stii engleza? Ce are ce a facut Ritchie cu tot ce ai indrugat tu acolo? El, cu inca un SINGUR tip, au creat limbajul C. Ei au fost si arhitecti, si executanti, si ce vrei tu. Nu ziceam de baiatul de la McDonald's care le servea cafeaua dimineata inainte sa mearga la lucru. Cam asta esti tu, eu si oricine lucreaza la diferite proiecte.


Corect !

Discutia asta-mi aduce aminte de muncitorii de pe vremea impuscatului care traiau cu impresia ca EI au meritul realizarilor din fabricile unde lucrau.
La fel cum sudorii ar avea meritul realizarii turnului Eiffel, betonistii pentru Burj, bleu pentru Baneasa , etc ...
Da-i in ma-sa de arhitecti/proiectanti, niste lipitori care isi culeg laurii de pe urma clasei muncitoare !


Relu, Jobs nu a proiectat nimic la terminalele alea, sa fim seriosi. Daca iti imaginezi ca un om poate stii totul despre: arhitectura unui sistem de operare, acumulatori - optimizarea incarcarii, tensiuni si temperaturi de lucru, curent debitat si modul cum afecteaza capacitatea bateriei, procesoare, memorii, interactivitatea cu utilizatorul, logistica etc, etc. Ca sa iti dai seama, a spune ca Jobs este arhitectul si ceilalti sunt executantii este INTOCMAI acelasi lucru cu a spune ca o masina este proiectata CAP-COADA de CEO, iar restul sunt doar niste lipitori. Sper ca iti dai seama ca asta e o enormitate.

Cat despre Dennis Ritchie, e normal sa nu-l stiti. Omul a lucrat in spatele cortinei, nu l-a interesat sa primeasca laude. Ganditi-va doar ca ceea ce el a creat acum ~40 de ani nu a putut fi inlocuit pana acum, de nimeni. E inca nucleul oricarui sistem de operare si a oricarui driver scris pana in prezent. Asta ca sa nu mai zic de ECU-urile din masini, avioane, trenuri, metrouri si in general cam tot ce e informatizat si nu e PC - cu unele execptii, evident.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi