Salt la continut


Fotografie
- - - - -

iPhone PRO si CONTRA


  • Please log in to reply
1702 replies to this topic

#201 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 04 decembrie 2011 - 10:37

Relu, ca sa poti face o comparatie corecta, ar trebui sa folosesti in paralel un iPhone si un telefon cu android, preferabil la un pret comparabil. Zic asta pentru ca eu, cand am trecut prima oara pe smartphone (HTC Diamond cu Win Mobile 6.5), in primele zile as fi preferat sa iau metroul, sa schimb 2 autobuze si sa merg 3 km pe jos ca sa-i spun omului direct ce am de spus, decat sa-l sun/SMSuiesc de pe noul telefon. Cu timpul m-am obisnuit. Usurinta in utilizare a unui telefon clasic, ALO-ALO cum ii zici tu, este greu de atins de un smartphone.

Asa cum vad eu lucrurile, diferenta intre un terminal de top Android si un iPhone este interfata. O diferenta foarte usor de recuperat, mai ales daca tinem cont ca Android-ul e cu un an mai tanar decat IOS. Hardware-ul ar putea fi mai CALITATIV pe iPhone, dar in niciun caz mai performant. Nucleul sistemului de operare, este iarasi incredibil de bun la Android, banuiesc ca IOS-ul nu face exceptie, mai ales ca au parinti comuni.
  • 0

#202 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2011 - 10:46

..Asa cum vad eu lucrurile, diferenta intre un terminal de top Android si un iPhone este interfata...

Interfata e ce vezi in primele secunde. Functionarea e cea pe care o "simti" dupa, si diferentele intre ele sunt imense.
Dar eu nu pricep de ce se "ataca" non-posesorii de aifoane, ca aifonu e scump ? Nu-i obliga nimeni sa-si cumpere !
Mie chestia asta mi se pare cel putin amuzanta ... :lol:
  • 0

#203 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 decembrie 2011 - 10:58

@Alexx: am comparat side by side, si o pot face oricand, iPhone 4 cu Samsung Galaxy S Plus. Au acelasi pret de piata la liber (vorbim de piata normala, nu de umflaturile nesimtite ale operatorilor de telefonie de la noi!). Cum Galaxy S Plus e mai bun ca S, este concurentul real pentru i4. Il am si acum pe stoc pe S+, desigilat. A fost folosit 1 saptamana! Deja are zgarieturi fine peste tot (ecran, carcasa). Daca ma apuc sa zic si de senzatia de jucarie de plastic, o sa ziceti ca va jignesc sau mai stiu eu ce... Nici 3Gs-ul nu dadea senzatia asta... Nu mi s-a parut deloc prietenos la prima folosire. O fi nene HW bun in el, o fi Androidu ala bun, dar nu e prietenos. Ca cei de pe forumul asta au cunostinte peste medii despre jucarii din astea iar nu prea e relevant, ca nu noi suntem masa cumparatorilor. Iar despre cate se poate face cu un ifon (ca suntem pe topicul asta), sunt atat de multe incat imi e greu sa zic ca aia e buna si aia e rea. Cam ce era rau de zis despre ele, s-a zis in paginile anterioare.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#204 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 decembrie 2011 - 11:26

1Q-le, tu despre ce piata 'la liber' vorbesti? Despre Okazii sau chestii similare?
Galaxy S Plus de 8GB e 1250RON iar cel de 16GB e 1550RON.
Iar un iPhone 4 16GB e 2350RON.

Oricum ai da-o, nu au cum sa aiba preturi similare in acelasi magazin.


PS: http://telefonultau....laxy-Nexus.html Vs http://telefonultau....16GB-Black.html :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D
  • 0

#205 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 04 decembrie 2011 - 12:03

Deci ma amuza la nebunie faza cu "nu iti permiti un ifone" in situatia in care una galaxy s2 este mai scump decat un ifone4. Inteleg ca e greu de acceptat ca ifonele este doar un accesoriu inutil cu care nu poti face absolut nimic, nico macar sa vb dar asta eate partea a foua.
Sa ii explicati voi CEO ului de la ad pharma cum a dat cu ifonele de pereti si a zis ca se pisa pe el ca nu stie nimic si acum are s2 si e foarte multumit. Asa e insa nu isi permite, conduce un panamera turbo si un g55 amg.
Cand s au lansat galaxy-urile au fost la fel sau chiar putin mai scumpe ca si concurenta.
3gsul lucrat bine? Ce amuzant de aia spatele la toate arata de zici ca m am dat pe sosea cu el. Terminati cu copilariile gen nu va permiteti.
Cand la mar ma va lasa in pace cu cacatul de itunes. o sa am si eu un mass storage mai vb, pana atunci ramane o jucarie cu care te poti lauda la metrou si in tramvai.
ps: am vazut multi vai de calul lor cu ifoane mult mai multi decat cu galaxy deci....
ps: galaxy s2 cand s a lansat la liber era peste 30 de milooanee. Deci de aia huliti Samsungul ca nu aveti bani de unul :lol:))))))))

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 04 decembrie 2011 - 12:07

  • 0

#206 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 decembrie 2011 - 12:03

Atata vreme cat nu am un distribuitor oficial Apple, imi permit sa citez si surse gen okazii samd cu telefoane sigilate.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#207 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2011 - 12:05

... Asa e insa nu isi permite, conduce un panamera turbo si un g55 amg.
...

Si asta inseamna ca-i merge si mintea ??? :lol:
  • 0

#208 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 decembrie 2011 - 12:08

@VIPER: In cazul asta nu mai putem discuta despre pretul iPhoanelor, pentru ca orice comparatie este incorecta.
Asa se gasesc prin targ ifoane ciordite la 5-600 de lei...

Aceasta postare a fost editata de pejte: 04 decembrie 2011 - 12:08

  • 0

#209 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 04 decembrie 2011 - 12:09

Tinand cont de ce a facut si ce a adus in Romania crede ma ii merge mintea.
La mine la ultimul ab facut la vodafone aproape ca m am certat cu ei cand imi tot spuneau sa iau ifonr 4 la 160 de euro in loc de s2 la 320(nu aveau s2 pe stoc). Ca sa scap de ei le am zis: Doamna si sa ma platiti voi pe mine si sa am abonament gratis toata viata tot nu mi as lua ifone. da ti mi dracu comanda pentru samsung si oi astepta ca nu am ce face.
ps: relu vezi ca ifonele e facut in mare parte din piese samsung so... daca samsungul il vezi prost. i fonele e si mai si :lol:

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 04 decembrie 2011 - 12:12

  • 0

#210 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 decembrie 2011 - 12:11

Sa ii explicati voi CEO ului de la ad pharma cum a dat cu ifonele de pereti si a zis ca se pisa pe el ca nu stie nimic si acum are s2 si e foarte multumit. Asa e insa nu isi permite, conduce un panamera turbo si un g55 amg.

scuze. ii uram ceva lu ala, da nu se cade.

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 04 decembrie 2011 - 12:12

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#211 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 04 decembrie 2011 - 12:13

Nu cred ca ai fi singurul... :lol:

In other news: m.gizmodo.com/5829779/what-if-samsung-stopped-supplying-parts-for-the-iphone-4

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 04 decembrie 2011 - 12:17

  • 0

#212 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 decembrie 2011 - 12:18

@VIPER: In cazul asta nu mai putem discuta despre pretul iPhoanelor, pentru ca orice comparatie este incorecta.
Asa se gasesc prin targ ifoane ciordite la 5-600 de lei...

Am spus de cele sigilate, aduse de afara. Preturile fiind ca afara, un pic mai mari (normal). Am mai facut comparatia cu niste pagini in urma.

Referitor la link: Maxy, daca Samsung ar fi facut asta, i-ar fi usturat si pe ei cu siguranta. Daca luam in calcul costul de $45.68 prezentat acolo si inmultim cu milioanele de aparate vandute, vedem cam cati banuti a incasat Samsung de la Apple. "What if" e un joc dragut, fara a avea finalitate in viata reala.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 04 decembrie 2011 - 12:20

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#213 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2011 - 12:19

Tinand cont de ce a facut si ce a adus in Romania crede ma ii merge mintea.
...

Gresesti capital. O gramada de indivizi care fac bani sunt complet idioti ! :lol:
  • 0

#214 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 decembrie 2011 - 12:25

Am spus de cele sigilate, aduse de afara. Preturile fiind ca afara, un pic mai mari (normal). Am mai facut comparatia cu niste pagini in urma.

Nu mi se pare corect. De unde stii ca nu sunt furate? Ai vreo dovada reala?

Cel mai corect se iau 2-3 magazine care vand 2 telefoane comparate, se vede care e diferenta de pret intre ele si se face o medie sau ceva.

Aceasta postare a fost editata de pejte: 04 decembrie 2011 - 12:25

  • 0

#215 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 04 decembrie 2011 - 12:27

Una peste alta ca tot vorbea 1q de ura contra mereleor. Eu nu am nimic cu ele fiecare isi cumpara ce vrea insa ca bani, concurenta este tot pe acolo un galaxy cand s a lansat si s1 si s2 au costat o avere la inceput, lg optimus 3d la fel. Sa vedeti noul Motorola Droid xt cu cat va ajunge in Ro. Fiecare isi cumpara ce ii place.
Eu pot pune un pariu de acum ca viper va trece pe android cand chiar se va juca mult cu unul si o sa realizeze ca a pierdut timpul aiurea cu marul :lol:

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 04 decembrie 2011 - 12:30

  • 0

#216 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2011 - 12:30

Bah, de ce va ofticati daca tot sunt proaste aifoanele astea ?? :lol:
  • 0

#217 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 04 decembrie 2011 - 12:31

Tocmai aia e problema, cine se oftica? :)))))
relu: trebuie sa ne mai intalnim pentru o tuica ca vad ca nu se mai intelege omul cu tine :))))

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 04 decembrie 2011 - 12:32

  • 0

#218 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 decembrie 2011 - 12:33

Bah, de ce va ofticati daca tot sunt proaste aifoanele astea ?? :)

Pentru ca vin cunoscatori in ale smartphone-urilor ca tine care spun ca merele sunt niste chestii asa sf in functionalitate, os, hardware, etc iar concurenta e in epoca de piatra. Problema mare nu e ca vrei sa faci pe trollu, ci ca tu asta crezi. Ceea ce e foarte trist. Tie cand iti intra o idee in cap nu ti-o poate schimba nimeni, chiar daca ideea e buna, sau proasta (in cazul asta).
  • 0

#219 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 decembrie 2011 - 12:34

Nu mi se pare corect. De unde stii ca nu sunt furate? Ai vreo dovada reala?

Cel mai corect se iau 2-3 magazine care vand 2 telefoane comparate, se vede care e diferenta de pret intre ele si se face o medie sau ceva.

Daca ar fi furate ai avea probleme la initializare :) Nu ai putea sa le folosesti :)

Una peste alta ca tot vorbea 1q de ura contra mereleor. Eu nu am nimic cu ele fiecare isi cumpara ce vrea insa ca bani, concurenta este tot pe acolo un galaxy cand s a lansat si s1 si s2 au costat o avere la inceput, lg optimus 3d la fel. Sa vedeti noul Motorola Droid xt cu cat va ajunge in Ro. Fiecare isi cumpara ce ii place.
Eu pot pune un pariu de acum ca viper va trece pe android cand chiar se va juca mult cu unul si o sa realizeze ca a pierdut timpul aiurea cu marul ;)

Nu o sa o fac, si asta pentru ca pe mar am gasit o mana de aplicatii pe care le folosesc si pe care mi le doream fix asa cum sunt. Si ca sa nu fiu ipocrit (sau sa fiu acuzat de asa ceva), in curand o sa renunt complet la JB si acele cateva aplicatii vor fi cumparate pe bune.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#220 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2011 - 12:36

Bejte,
O fi trist pentru tine, care habar n-ai ce-i maru in general, si ca ( din pacate ) nu poti avea si tu un mar.
Sincer, chiar imi pare rau ca nu ai.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 04 decembrie 2011 - 12:37

  • 0

#221 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 decembrie 2011 - 12:39

Nu vorbim aici de mar in general, ci de iPhone 4G/GS. Iar faci confuzii.
Tu stii ca MacBooku tau merge (si intr-adevar asa e) si pentru tine asta e de ajuns sa pui merele pe un pidestal, meritat sau nu, in functie de caz.
  • 0

#222 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2011 - 12:47

Orice mar ( indiferent de forma, culoare sau ce mai vrei tu ), stie in primul rand sa functioneze FOARTE BINE, si deocamdata NU se poate compara cu alt sistem de operare comercial, indiferent ce "radacini" au.
Iar dpdv HW, ORICE produs apple iti ofera certitudinea calitatii de TOP !
Cine nu intelege lucrurile astea, inseamna n-a inteles nimic.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 04 decembrie 2011 - 12:47

  • 0

#223 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 decembrie 2011 - 12:59

HW-ul da, e de calitate, insa tocmai SO-ul iphoanelor nu ma atrage pe mine absolut deloc.
  • 0

#224 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 04 decembrie 2011 - 01:02

Daca ai avea un aifon, iti garantez ca ai fi cel putin "atras" ( ca sa nu spun fascinat ) de modul in care functioneaza.
  • 0

#225 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 decembrie 2011 - 01:03

:) :) ;) :) :) ;)

Eu am incetat orice fel de discutie despre mere cu tine. Imi fac nervi inutil.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi