Salt la continut


Fotografie

Nissan Micra


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 23 noiembrie 2011 - 04:15

Imagine amplasata


Toata lumea isi aminteste de Nissan Micra cu toate ca la noi s-a vandut putin spre deloc. Intr-adevar romanii nu digera masini de genul acesta cu toate ca in occident Micra a fost un mare succes ani la rand.
Actualul model am inteles ca este fabricat in India - si mie imi convine pentru ca indienii mi se par baieti de treaba, modesti, destepti si mult peste chinezi. Insa designul este mult mai cuminte decat la generatia precedenta, unii ar putea considera Micra o masina banala, si le-as cam da dreptate....

Dar masina are totusi un punct forte: interiorul. Nu ma asteptam sa arate atat de bine, cu toate ca imi placea si in poze. Volanul este super, imbracat in piele si cu multe comenzi plasate pe el. Pacat ca nu se poate ridica prea mult si cum scaunul nici el nu prea se lasa in jos rezulta o pozitie de condus inalta cu un volan ce zici ca iti sta pe genunchi. Scaunul soferului are chiar si o cotiera atasata de spatar... Spatiul este suficient in toate directiile iar doi adulti zdraveni pe locurile din fata nu se ating la umeri.In spate spatiul la picioare este foarte mare pentru asemenea masina.

Motorul nu ma asteptam sa fie atat de placut. Este vorba de un 3 cilindri de 1.2 litri si 80 CP care nu face niciun efort pentru a ascunde clantzanitul specific al unui '3 cilindri' dar la turatii ridicate pare mai silentios decat alte masini cu pretentii. Este suficient sa-l turezi cum trebuie si Micra tasneste de sub tine. Cel mai mult am vazut ca-i place la 4000 ture, dar trage bine si la sub 3000 ture. Atingi cu dezinvoltura viteze de 70-90km/h fara sa o fortezi. Pedala de ambreiaj cu cursa scurta, timoneria placuta, directia foarte echilibrata si o raza foarte mica de bracaj te ajuta de minune in traficul urban. Scaunele sunt suficient conturate si destul de confortabile pentru o masina din clasa mica. Vizibilitatea este excelenta in toate directiile, ajutand mult si oglinzile laterale generos dimensionate.

Imagine amplasata


Afisa un consum mediu de 7.9 l/100km pe 350km de drive-test bucurestean cu zeci de soferi. Deci in exploatare normala Micra poate fi destul de economica.

Senzatia de masina ieftina o ai doar la inchiderea haionului, care se tranteste cam urat, in rest portierele functionand frumos. Lista de dotari este imensa pentru clasa asta, echiparea medie Acenta avuta la drive test avand clima automata, sistem audio, bluetooth, tempomat, limitator de viteza (setezi o valoare si cand o atingi taie alimentarea), volan multifunctional imbracat in piele, faruri de ceata si inca ceva dar nu mai tin minte. De mentionat ca ESP-ul vine in standard....

Cand ajungem la pret subiectul devine cam dureros. Pret de lista 12500 euro!!! Scoti cupoane, bagi tichete, o sucesti o invartesti si tot ajungi sa dai zece miare pe ea.... Din pacate mi se par cam multi banuti pentru cata masina primesti...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 noiembrie 2011 - 04:37

Pai si concurenta, dotata similar, la ce preturi vine?
Spre deosebire de Micra precedenta, asta arata mai bine. Dar totusi, parca nu se compara cu un C3, de exemplu ...

LE: Ca tot am adus vb de C3 ... un C3 1.4 75CP, cu mai putine dotari decat Micra ala deja e 13.5k. ESP e inca 400 euro, iar climatronic inca 300, deci sare de 14k totalul ... nu bun ;)

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 23 noiembrie 2011 - 04:43

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#3 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 23 noiembrie 2011 - 08:53

Tu ai scris randurile alea sau e copy/paste?
La cat costa, trebuie sa ai probleme destul de serioase sa-ti iei asa ceva
  • 0

#4 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 23 noiembrie 2011 - 09:00

tibitule, esti fenomenal cu remarca asta :D ;) ;)
  • 0

#5 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 23 noiembrie 2011 - 09:20

Pai tocmai am fost cu un prieten sa-si ridice kia rio de la dealer, foarte dotata, fumigena de 90j de cai si l-a costat cu cateva sute de euro mai mult decat scrie Bleu acolo sus . Oricum merci de compliment, acum trebuie sa cumpar ceva din lista aia sa fim chit :D
  • 0

#6 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 noiembrie 2011 - 11:10

Uitasem de noul Rio. La banii aia, chiar nusht ce altceva ar fi mai convenabil in momentul de fata. Dac'ar fi sa schimb Fiesta pe una din clasa mica, Rio as alege :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#7 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 noiembrie 2011 - 09:32

Da bre io am scris, n-am dat copy paste. N-ai citit si ultima fraza? Evident ca e scumpa. Culmea este ca majoritatea masinilor din clasa asta sunt scumpe.

Andrei, C3 nu are treaba in discutia asta. Micra o compari cu C1, Aygo, Spark, i10 etc... Si sincer, comparate strict cu aceste modele mie mi s-a parut superioara.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 24 noiembrie 2011 - 09:33

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#8 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 24 noiembrie 2011 - 09:48

Dupa ultima fraza era clar ca e scris de bleu :D Cu putin antrenament si cateva inflorituri ziaristice poate sa scrie un review bun ;)
Bleu, sa vorbesc cu the1 sa te ia la "drive test"-e? Asa ai ocazia sa te dai cu ceva masini adevarate (nu ca golful n-ar fi) ;)
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#9 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 noiembrie 2011 - 09:53

Eu cred ca faci o confuzie. Din ce stiam eu, Micra e din clasa cu C3/Rio, de'aia le'am si adus in discutie

M'am uitat pe configuratorul Nissan. 12500 este pretul ptr Micra 1.2 Acenta standard. Cu vopsea metalizata (+250), jante aliaj/proiectoare (+500) si clima/tempomat (+500) se duce in 13750. Asta clar nu e pret de concurent ptr C1/Spark si alte jucarele d'astea
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#10 Diesel

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Cluj-Napoca

Scris 24 noiembrie 2011 - 09:58

Micra e in clasa B, la fel ca Yaris, Colt,Clio...Intr-adevar, dimensiunile sunt mai reduse dar nu o scot din clasa B ca sa o mute in A.
  • 0

#11 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 24 noiembrie 2011 - 10:02

Dupa ultima fraza era clar ca e scris de bleu :D Cu putin antrenament si cateva inflorituri ziaristice poate sa scrie un review bun ;)
Bleu, sa vorbesc cu the1 sa te ia la "drive test"-e? Asa ai ocazia sa te dai cu ceva masini adevarate (nu ca golful n-ar fi) ;)


eu v-am spus mai demult ca pot si stiu sa scriu....
postul cu Micra nu e deloc un exemplu ca nu a fost gandit ca un articol...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#12 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 24 noiembrie 2011 - 10:02

Dar masina are totusi un punct forte: interiorul. Nu ma asteptam sa arate atat de bine, cu toate ca imi placea si in poze. Volanul este super, imbracat in piele si cu multe comenzi plasate pe el. Pacat ca nu se poate ridica prea mult si cum scaunul nici el nu prea se lasa in jos rezulta o pozitie de condus inalta cu un volan ce zici ca iti sta pe genunchi. Scaunul soferului are chiar si o cotiera atasata de spatar... Spatiul este suficient in toate directiile iar doi adulti zdraveni pe locurile din fata nu se ating la umeri.In spate spatiul la picioare este foarte mare pentru asemenea masina.

Motorul nu ma asteptam sa fie atat de placut.

Afisa un consum mediu de 7.9 l/100km pe 350km de drive-test bucurestean cu zeci de soferi. Deci in exploatare normala Micra poate fi destul de economica.


nu ma asteptam ca motorul sa fie aa de placut suna mai bine.

in rest, eu momentan nu va pot face un review, poate doar la cele 2 carucioare pe rotile, un tdi kombi si un tsi mai mic, dar sprintar.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#13 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 24 noiembrie 2011 - 11:11

ar fi tulburator de grav sa coste atat si sa mai fie si din clasa A... :D
  • 0

#14 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 mai 2012 - 02:36

M'am invartit si eu un pic azi cu un Micra cu 1.2'ul de 80 CP si am cateva remarci:
- desi masina nu avea nici 14k km, tapiseria de pe scaunele fata deja facuse cute, iar aripioara stanga a sezutului de la scaunul soferului era cam turtita. Nici macar la Fiesta mea nu arata in halul ala scaunele, desi am aproape 60k km
- motorul mi s'a parut periculos de puturos. Pe la 3k rpm trage slab, abia dupa 4k incepe sa prinda un pic de viata, insa mi s'a parut cam zgomotos motorul la turatii de pste 4k. Nici nu vreau sa ma gandesc cum se misca intr'o rampa, cu 4 persoane si bagaje
- franele iarasi mi s'au parut slabe la o franare progresiva de pe la 70-80km/h pana pe la 40-50km/h. Poate ca daca bagam piciorul in frana mai tare, efectul ar fi fost cel scontat
- cursa pedalei de ambreiaj la inceput mi s'a parut scurta, dar m'am obisnuit instantaneu cu ea, desi de obicei cand fac trecerea de la dieselul de pe Fiesta la vreo benzinara, primele cateva schimbari de trepte sunt de acomodare

Per total, n'as cumpara Micra cu motorul asta. Iar cu alte motoare probabil ar fi prea scump, deci iarasi ... nu :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#15 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 mai 2012 - 04:06

eu am testat-o in traficul bucurestean si mi s-a parut ok.
la drum intins e absolut normal sa-l urci in ture.... si tu te-ai deformat de la diesel....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#16 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 mai 2012 - 04:18

Motorul mi se pare puturos si comparat cu cel de pe Solenza. E-adevarat ca sigur Micra e mai grea si cilindreea e mai mica, dar totusi vorbim de o diferenta intre conceptia motoarelor de vreo 10 ani
Stiu ca e normal sa'l duci in ture, insa acolo nu mai e deloc silentios

Franele cum ti s-au parut?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#17 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 mai 2012 - 05:10

fading destul de accentuat, pedala seamana teribil de tare cu tot ce se pune in grupul Renault - si aceasta lipsa de feedback te face sa crezi ca se opreste greu.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#18 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 mai 2012 - 05:16

Cum adica lipsa de feedback la franare? Ca e vorba daca te opresti sau nu, nu poti zice ca ai impresia ca nu ai facut accident :P
Bine, pana la urma fiecare isi formeaza parerea proprie, nu e ca si cum incerc sa te conving ca eu am dreptate.

Sa vedem ce zice si kinderul cand va terminat drivetestul, insa si el, deocamdata, avea cam aceleasi impresii ca si mine

Ah, inca un lucru cam aiurea: pozitionarea portului USB pentru sistemul audio. E pus in stanga jos pe partea pasagerului. Daca ai un stick normal sigur nu va trece mult pana cand acesta va primi un sut
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#19 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 mai 2012 - 05:21

la orice masina facuta de Renault franele sunt de kakat sau cel putin asa iti lasa impresia. (fac exceptie renault sport)
e vorba de dozarea pedalei de frana, cat de sus 'tine, cat de lunga este etc....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#20 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 mai 2012 - 06:07

Acum, ca am recitit integral articolul, mi'am amintit si de cotiera aia. Desi financiar ar fi fost mai dezavantajos ptr ei, ar fi fost mult mai indicata una pe mijloc sa o pata folosi si pasagerul. Sau macar sa o pozitioneze mai jos.
Practic aia nu o poti folosi cu adevarat decat cand sigur nu mai ai treaba prea curand cu schimbatorul de viteze, altfel te va incomoda
Iar kinderul zicea ca lui nu i se pare de nici un fel utila, el umpland scaunul mai mult decat mine :P

Plafonul panoramic, in schimb, era de efect. Insa doar atat, neavand si functia de trapa

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 04 mai 2012 - 06:08

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#21 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 mai 2012 - 10:47

e buna cotiera cand te asezi la drum mai intins, dureaza de obicei mult si atunci te mai odihnesti :lol:
mie pt oras mi-a placut masinutza.

daca kinderul scoate la drive-test buburuze pe A2 e normal sa-i para puturoase...

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 mai 2012 - 10:48

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#22 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 mai 2012 - 11:29

Aia cu puturoasa am zis'o de la mine. Iar eu am facut doar o tura, cativa km, exclusiv in oras.
Da, pentru o masina de oras, ar fi ok, insa acum ca m'am uitat pe site'ul Nissan si am vazut ca 1.2'ul de 80CP e singura motorizare disponibila, mi se pare o si mai mare tampenie decat ce'am sesizat anterior
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#23 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 mai 2012 - 11:42

indiferent ce motor ii pui tot aia este....o buburuza de oras, un gandac de bucatarie

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 mai 2012 - 11:42

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#24 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 mai 2012 - 11:43

Poate il fac si pe asta Micra-R doar ca sa faca misto de tine :D
  • 0

#25 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 05 mai 2012 - 12:01

:lol: :lol: :lol:
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi