Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Car impact wrench


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 05 martie 2012 - 02:51

Se pare ca a trecut ceva vreme de cind n-am mai avut idei crețe si mărețe ... asa ca incerc sa recuperez :blush:

Deci ... daca n-aveti altceva mai bun de facut ... va puteti da cu parerea despre urmatoarele agregate:

EINHELL KFZ-SCHLAGSCHRAUBER BT-HS 12

Car impact wrench 12 V

IMPACT WRENCH 340 SD
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#2 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.399 Mesaje:
Inregistrat: 12-iunie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Scris 05 martie 2012 - 04:06

E cool sa ai asa ceva dar oarecum inutil....
De cate ori demontezi tu rotile de la masina? Si dintre acele dati, de cate ori trebuie sa slabesti mai intai suruburile cu o 'scula mare' pentru simplul motiv ca ala care le-a montat a fost foarte puternic si n-a auzit de cheie dinamomentrica?

De banii aia, daca ai garaj, mai bine ia-ti un compresor ...
Parerea mea.
  • 0

#3 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 martie 2012 - 05:22

Poate se apuca omu de curse si tu nu stii .... :lol:
  • 0

#4 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 05 martie 2012 - 05:48

Personal de mult cautam asa ceva. E adevarat ca pana in ziua de azi am avut doar 1 pana. Dar o scula din asta m-ar ajuta (si da, piulitele mele sunt stranse cu cheie dinamometrica de fiecare data) pentru ca, daca voua vi se pare minor acel efort de desurubare, eu unul nu pot sa desfac nici capacul unui borcan de gem fara sa am mari probleme cu hernia din zona cervicala. Asa ca, ce unuia i se pare absurd, altuia ii este chiar util. Ar fi genial sa acceptam cu totii faza asta :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#5 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 martie 2012 - 06:36

Unchiule, nu ma intelege gresit, dar daca spui ca ai probleme si de la o treaba casnica banala, nu cred ca o cheie d'asta te'ar ajuta pe deplin sa schimbi o roata, la nevoie. Da, iti usureaza desfiletatul/infiletatul. Insa, la cum vad eu lucrurile acum(posibil sa ma insel), mai ales daca zici ca ai prezoanele stranse cu dinamometrica de fiecare data, e mai usor sa le desfaci p'alea decat sa scoti/bagi la loc roata de rezerva

Privind asa, si mie mi se pare oarecum inutil. Mai ales ca nici nu's chiar 1o lei ... Cam care sunt strangerile uzuale la o roata? Cea din al doilea link vad ca lucreaza pana in 340Nm
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#6 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 martie 2012 - 06:55

Sincer, si mie mi se pare mult mai chinuitoare scoaterea rotii din portbagaj si punerea la loc, decat strangerea/desfacerea efectiva a piulitelor. Eu folosesc de foarte multi ani coarbe extensibile, care fac strangerea/desfacerea piulitelor extrem de usoara. La o adica ma sui cu piciorul pe ea daca a strans-o vre-un dorel prea tare, si tot o desfac.
  • 0

#7 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 05 martie 2012 - 07:36

Pana nu oti avea si voi 3 hernii, cate una pe fiecare segment, nu o sa realizati ce actiuni implica ce tensiuni pe ce segment :lol: Pot sa ridic cainele de jos (si are aproape 20kg), desi nu am voie, dar nu pot desface un borcan. Nu aveti cum sa intelegeti daca nu aveti problemele astea.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#8 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 05 martie 2012 - 08:31

Da Doamne sa nu fiti 'privati' de anumite parti ale corpului, cand si 4-5 pasi in stanga si 2-3 in dreapta pot fi o corvoada.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi