Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Noile modele BMW -discutie pt masini sh

ce mai luam de la BMW

  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 31 octombrie 2012 - 08:13

e facut si pe alt forum dar bag si pe aici

Suna dubios titlul dar altceva nu mi-a venit in cap.So aveam in gand ca peste vreo 2 ani sa iau un BMW mai nou pana atunci ma pun la punct si cu banii.Nu mica mi-as fost mirarea cand am inceput sa caut variante.O buna parte din motorizarile BMW de astazi au probleme-mai mari sau ai mici.Sa incepem:
N42/N43 scurgeri ulei probleme cu distributia si intinzatorul de la distributie oricum nu erau in targetul meu dar asa ca idee
N54- celebrul 3 litri biturbo probleme cu pompa de combustibil si ceva probleme la turbine
N52- spre susprinderea mea am inteles ca sunt probleme cu tachetii hidraulici
asta la benzina
La dizel situatia e destul de grava desi din nou nu se afla pe lista mea
Avem celebrul model N47 care are destul de multe cazuri de distributie rupta mai nou se aud cazuri si de M57 cu distributia rupta-desi aici nu cred ca e ceva grav.Intrebarea ar fi:ce model BMW v-ati cumpara din cele noi avand un buget de max12.000-15.000 euro Imagine amplasata
Am in cap 4 modele mari si late:
-X1 motor benzina 2 litri turbo 2.8i
-serie 1 motor benzina motor 2 litri turbo 125i
-X3 3.0sd model 2008-ca al lui Cata :P aici o sa fiu penalizat rau de impozite si de acea e si ultima varianta probabil ar fi si cea mai acesibila
-E90 330d/i sau xd

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 31 octombrie 2012 - 08:15

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#2 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 31 octombrie 2012 - 10:10

Vrei nu vrei, cam toate masinile din ziua de azi au probleme. Ceea ce conteaza pentru mine este tipul problemei, si mai ales costul reparatiei acelei probleme. Daca se rupe lantul la distributie si iti face bucati motorul... e prea scumpa reparatia.

Eu cand am luat Skoda stiam clar: pica o turbina, o volanta, chestii pe care le rezolvi cu 1k euro bucata, piese noi desigur, originale. La motor ... suma de reparatie e cam mare...
  • 0

#3 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 31 octombrie 2012 - 10:16

Corect,problema e ca eu am avut E30 o masina destul de fiabila,binenteles a avut probleme si ea dar privind in urma daca eram mai atent la unele aspecte nu aveam nici o problema cu ea deja ce vad la modelele noi e de groaza.Legat de reparatii cam la 1000 eur rezolvi o buna parte din problemele de mai sus dar nu pe original,pe original vorbim mai degraba de 3000 eur.Oricum iau in calcul destul de serios reachizitionarea unui E30,ca si fiabilitate e peste modelele noi din punctul meu de vedere-cel putin pe 6 cilindri clar e peste.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#4 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 octombrie 2012 - 12:06

Personal mi'ar placea X1 ala
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#5 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 31 octombrie 2012 - 12:21

ala ar place si sotiei,bine si mie mi s-a parut ok dar asta era in 2009-2010 cand a fost lansat :) a doua problema ar fi ca 2 litri turbo benzen sunt practic inexistente pe piata sh in momentul de fata,peste 2 ani ar trebui sa fie mai multe.

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 31 octombrie 2012 - 12:25

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#6 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 octombrie 2012 - 12:49

M'as mira sa fie prea multe SH chiar si peste doi ani la noi. Cel mai probabil un import ar fi solutia.
Acum un 28i cu ~30k km e cam 30-33k p'afara
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi