Salt la continut


Fotografie
* * * * * 1 Voturi

Cum reducem consumul...


  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#1 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 16 iunie 2013 - 10:48

Am gasit articolul ASTA.

 

Ce parere aveti? Dintre toate metodele de acolo, eu acopar cam 90% si degeaba. :))

Singura chestie care-mi da de gandit e faza cu presiunea in rezervor. Intr-adevar, cand desurubez busonul, am o presiune inauntru.

Mai ales acum, vara.


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#2 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iunie 2013 - 11:18

Cum reducem consumul...stam acasa.

 

P.S. poti sa iti deschizi zilnic busonul de 2-3 ori pe zi daca crezi ca asta rezolva problema.

:D


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#3 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 16 iunie 2013 - 11:31

daca vroiai consum mic n-aveai decat sa-ti iei fumigena



Cum reducem consumul...stam acasa.

 

P.S. poti sa iti deschizi zilnic busonul de 2-3 ori pe zi daca crezi ca asta rezolva problema.

:D

mai ales ca asta o sa-ti ajute carburatorul



vrei sa reduci consumu, solutia e simpla si extrem de la indemana, pune fratzica niste pioneze in talpa la pantofu drept si sa vezi atuncea ce consumuri mici scoti, iar daca pionezele ti se par prea extreme din prima poti apela la vechea si banala solutie scolara cunoscuta sub denumirea cojile de nuci, doar ca in loc de genunchi le bagi tot la pantofu drept


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#4 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 16 iunie 2013 - 11:36

Cum reducem consumul...stam acasa.

...

Cel mai corect raspuns! Ma rog, lasam masina acasa... :)

 

De cand conduc, masinile au avut toate consumurile asteptate pentru marimea, incarcarea si tehnologia lor, precum si conditiile de trafic. S-a mai imbunatatit ceva odata cu aparitia start-stop si super-rahaturi de programe "eco" pe masinile mai noi, insa si aici probabil ca exista consum mic pentru ca se merge relativ batraneste cu ele - sunt aia pe care ii injur printre dinti ca abia misca masina din loc la semafor, desi in spate e o coada de 500m la care a stat chiar si el. Whatever, astia o sa traiasca mult daca nu-i strange un coleric de gat.

 

In rest, cred ca unii nu au habar cum e de relaxant sa n-ai grija consumului, sa te doara-n shpitz ca a luat x% sau y%. Il mai fac cand umplu rezervorul doar ca sa vad ca e pe-acolo si ca nu consuma anormal, sa n-am vreo problema tehnica, dar atat.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#5 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iunie 2013 - 11:42

ba, eu la shkoda i-am tinut consuma un an si ceva pe sprintmonitor.

am cam vazut care e treaba si de atunci am renuntat sa mai intreprind ceva in sensu asta. ma mai uit cateodata la destinatie, de curiozitate. oricum, in momentu ala e prea tarziu sa intreprind ceva...:)


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#6 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 16 iunie 2013 - 12:16

Am gasit articolul ASTA.

 

Ce parere aveti? Dintre toate metodele de acolo, eu acopar cam 90% si degeaba. :))

Singura chestie care-mi da de gandit e faza cu presiunea in rezervor. Intr-adevar, cand desurubez busonul, am o presiune inauntru.

Mai ales acum, vara.

Adytzu, desi mai are scapari, este un articol ,,destul de complet''..., dar pe forumul asta ti-ai gasit sa-l postezi, unde talpa, Subaru sunt la loc de cinste? :)

De ce-i jignesti?

Declarativ, aici, consumul nu conteaza...:)


  • 0

#7 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 iunie 2013 - 03:30

articolul este ceva mai vechi, insa este aproape complet. o singura mentiune am legata de folosirea pedalei de acceleratie.

 

"Pedala de accelerație trebuie apăsată moderat. O accelerare violentă aduce de la sine introducerea în camera de ardere a unei cantități de carburant mai mare decât cea necesară exclusiv creșterii vitezei."

 

Pedala de acceleratie pe modelele actuale este in general wireless (da, inclusiv la loganul meu :D) deci legatura fizica intre pedala si clapeta de acceleratie este inexistenta. Daca in trecut amestecul carburant+aer era in mare parte controlat de pedala de acceleratie care comanda direct cantitatea de carburant ce intra in motor, acum orice apasare este 'tradusa' de ECU care trimite informatia mai departe la componente si regleaza amestecul in mod optim. Totul se realizeaza deci prin algoritmi de calcul setati in softurile componentelor electronice. Tocmai rolul pregnant al electronicii ne determina sa folosim in mod diferit pedala de acceleratie. Pt un randament optim este indicat sa apasam RAPID dar CONSTANT. Astfel componentele electronice vor 'pricepe' ce vrem si vor reactiona in consecinta. 

Evident ca nu are rost sa apesi pana la fund doar pt a pleca de la semafor, dar sa vrei sa faci o depasire pe sosea/autostrada si sa incepi sa apesi progresiv pedala este pierdere de timp si mai ales consum inutil de combustibil. Am testat chestia asta de zeci de ori pe diferite modele si cel mai bun lucru este ca atunci cand vrei reactie rapida sa apesi rapid pedala pana la jumatate si apoi sa mai faci mici ajustaje.

 

Teoria asta se aplica cu atat mai mult in cazul cutiilor de viteze automate/CVT/dublu ambreiaj etc, unde pe langa algoritmii de la pedala wireless mai intervin alti 'jdemii de parametrii.


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 16 iunie 2013 - 03:32

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#8 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 16 iunie 2013 - 03:38

Acuma te-ai trezit ???? Da-ti doua palme si baga repede cafea/cofedol/etc in sistem pana nu faci o traznaie si mai mare ...

Auzi la el pedala wireless .... "drive by wire" iti zice ceva ???? Aoleu ce tocanita e si in capu tau
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#9 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 iunie 2013 - 03:53

creca a postat altcineva de pe contul lui.


  • 1
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#10 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 16 iunie 2013 - 04:00

Faza cu pedala wireless e criminala, omul ar trebui sa scrie la Academia Catavencu  :lol:   :lol:

 

Urmeaza si un volan wireless si desigur, sa schimbe directia fara sa o atinga, omul e "mentalist"


  • 0

#11 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 iunie 2013 - 04:02

ideea era asa in general, adicatelea fara cablu sa pricepeti si voi, oricum ati prins idea.


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 16 iunie 2013 - 04:03

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#12 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 16 iunie 2013 - 04:03

Nu fiti rai. A postat wireless in sens generic...sa pricepeti voi...:) , sa remarcam varful tehnologic al Loganului...

Probabil voia sa accentueze diferentele dintre Dacia 1300(acceleratie cu cablu) si supertehnologizatul Logan. 

Danger, ai realizat ca Loganul este doar un mijloc de deplasare si nu are nici o treaba (in sens de comportament rutier) cu o masina? :)


  • 0

#13 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 iunie 2013 - 04:07

Mol, ce legatura are sula cu prefectura? Eu inteleg multe si in general am mers si merg cu foarte multe modele noi. Loganul a fost si este un model low-cost cu o tinuta de drum onesta si atata tot. Daca tie ti se regleaza glicemia sau te excita comparatia unei  masini de 10k euro cu una de 45k euro doar pt a arunca cu kakat in Logan, e alegerea ta.

 

Ia sa vedem noi cum sta pe strada un i20, sau un Accent, sau un 107, sau un Spark, sau ce mai vreti voi dar sa fie la 10k euro, nu la 35....


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 16 iunie 2013 - 04:08

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#14 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 16 iunie 2013 - 04:11

...

 

Ia sa vedem noi cum sta pe strada un i20, sau un Accent, sau un 107, sau un Spark, sau ce mai vreti voi dar sa fie la 10k euro, nu la 35....

 

Nu ma provoca... batranelul meu accent inca duce! :lol:


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#15 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 iunie 2013 - 04:17

la prima curba luata in forta se duc pe stergatoare amandoua la fel (logan & accent).


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#16 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 16 iunie 2013 - 04:19

Mol, ce legatura are sula cu prefectura? Eu inteleg multe si in general am mers si merg cu foarte multe modele noi. Loganul a fost si este un model low-cost cu o tinuta de drum onesta si atata tot. Daca tie ti se regleaza glicemia sau te excita comparatia unei  masini de 10k euro cu una de 45k euro doar pt a arunca cu kakat in Logan, e alegerea ta.

 

Ia sa vedem noi cum sta pe strada un i20, sau un Accent, sau un 107, sau un Spark, sau ce mai vreti voi dar sa fie la 10k euro, nu la 35....

Io, din cauza saraciei am tot fost pro sh, adica, decat surogat nou... in acei  bani de un Logan nou, se poate lua sh o masina :)

Bine, pe tine te avantajeaza culoarea la Logan si nu intra in statistica...

Glumesc, n-o lua personal, ca wireless nu pot...:)


  • 0

#17 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 16 iunie 2013 - 04:29

Bleu, din cate stii si matali, eu am SB, deci, nu e chiar "wireless". :P

Adica acum da direct gaz in carburator, nu mai trece prin ECU.


  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#18 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 iunie 2013 - 04:31

cum nu mai trece prin ECU?!?  :blink:  din cate imi amintesc SB e un emulator, modifica parametrii la pedala....


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#19 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 16 iunie 2013 - 04:34

Gaz=palinca? Carburator=stomac?

Il sari pe Relu? :)


  • 0

#20 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 iunie 2013 - 05:12

..... Loganul a fost si este un model low-cost cu o tinuta de drum onesta si atata tot...

 

Foarte corect !

Numa ca nu-i masina ! :lol:

 

La modul cel mai serios, am mers o perioada ( anul trecut ) cu un logan decei, si cand plecam seara acasa cu fiesta, simteam ca ma sui intr-o masina ! :lol: :lol: :lol:



Am gasit articolul ASTA.

......

 

Un articol scris de un idiot !

 

"Ce benzină folosim de 95 sau de 98? Depinde... benzina de 95 are o putere calorică mai mică. Pe româneşte, benzina de 95 împinge pistonul mai puţin decât aceeaşi cantitate de benzină de 98. Deci un randament superior al benzinei mai scumpe..."

 

Cretinul habar n-are ca un motor facut pentru benzina de 95 va merge mai PROST cu o benzina mai "buna" !

Orice lemurian poate CITI pe capacul de la rezervor cu ce benzina trebuie sa alimenteze, si nu degeaba e scris acolo ..

 

Nu intru in detalii, ca ma enervez mai rau. Tragic e ca fraierii citesc si iau de bun orice articol scris de orice handicapat.


  • 1

#21 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 16 iunie 2013 - 08:20

....

Urmeaza ... desigur, sa schimbe directia fara sa o atinga....

incompetentule, nimic nu stii, aia se cheama asistent de parcare si exista deja !!!

 

ideea era asa in general, adicatelea fara cablu sa pricepeti si voi, oricum ati prins idea.

mah, si ti-am zis sa te trezesti, da vaz ca insisti, cum dracu fara cablu ??? pai pedala aia de apesi la ea comunica wireless ??? nu confunda acceleratia mecanica ci aia electronica, la prima de la pedala pleaca un cablu la clapeta, la a doua pedala trimite informatii la ECU care pe baza informatiilor comanda actuatorul care actioneaza clapeta daca vrei, si una si alta au cablu care pleaca de la ele mai departe, nu exista wireless !!!

 

....Un articol scris de un idiot !

 

"Ce benzină folosim de 95 sau de 98? Depinde... benzina de 95 are o putere calorică mai mică. Pe româneşte, benzina de 95 împinge pistonul mai puţin decât aceeaşi cantitate de benzină de 98. Deci un randament superior al benzinei mai scumpe..."

 

Cretinul habar n-are ca un motor facut pentru benzina de 95 va merge mai PROST cu o benzina mai "buna" !

Orice lemurian poate CITI pe capacul de la rezervor cu ce benzina trebuie sa alimenteze, si nu degeaba e scris acolo ..

 

Nu intru in detalii, ca ma enervez mai rau. Tragic e ca fraierii citesc si iau de bun orice articol scris de orice handicapat.

recunosc, m-ai prins, nu am trecut cu lectura de carburator, ma intreb insa oare de ce ai citit tot ??? prea mult timp liber ?


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#22 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 iunie 2013 - 08:21

Unde am zis ca am citit tot ? Inceputul a fost suficient.


  • 0

#23 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 16 iunie 2013 - 08:31

mah, si ti-am zis sa te trezesti, da vaz ca insisti, cum dracu fara cablu ??? pai pedala aia de apesi la ea comunica wireless ??? nu confunda acceleratia mecanica ci aia electronica, la prima de la pedala pleaca un cablu la clapeta, la a doua pedala trimite informatii la ECU care pe baza informatiilor comanda actuatorul care actioneaza clapeta daca vrei, si una si alta au cablu care pleaca de la ele mai departe, nu exista wireless !!!

 

Am prins ideea de la inceput. Eu ma refeream strict la faptul ca nu mai exista legatura mecanica si nu mi-a mai venit in minte termenul de drive by wire, si nici nu bausem cafeaua ca sa ma trezesc. 


Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 16 iunie 2013 - 08:32

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#24 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.818 Mesaje:
Inregistrat: 25-aprilie 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Scris 16 iunie 2013 - 08:56

incompetentule, nimic nu stii, aia se cheama asistent de parcare si exista deja !!!

 

 

 

Ma, nu gandi ca Relu, eu ma refer la condus, nu la parcat!


  • 0

#25 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 16 iunie 2013 - 09:30

io gandesc cum pot, si ca atare nu consider necesar sa stau sa fac calcule vizavi de ce vreti voi sa ziceti, plus ca e mult mai simplu si considerabil mai funny sa va taxez ineptiile ....

 

se invarte directia fara sa o atingi ???? deci EXISTA BRE


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi