Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

VS 4X4


  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#1 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 30 May 2014 - 05:04 PM

Ca tot e forum auto,si toti suntem............docenti,hai sa ne dam cu parerea,mai animam spiritele....Toyota rav 4 vs Honda CR-V,diesel,masini uzate,primele serii.Eu ma exprim mai tirziu..... :)



hai sa mai dopez putin......CR-V-mai umana la suspensii,mai scumpa,sanse sa gasesti cu xenon,mai urita,mai silentioasa,mai inalta ca si garda la sol.RAV 4-mai fiabila,mai frumoasa o idee.....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#2 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,114 posts
Joined: 30-July 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Posted 30 May 2014 - 05:57 PM

Sunt varza la capitolul asta dar prin prisma istoriei parca as merge pe coyota, nu de alta dar de la ei am auzit de ceva mai mult timp de 4x4, surogate sau nu.

E singurul criteriu pt mine, altfel imi plac ambele. :D


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#3 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 30 May 2014 - 07:25 PM

vezi daca stai pe linga mosi,ajungi sa gindesti ca ei..... :D Adica eu o iau dupa Relu,tu o iei dupa amindoi......Zici bine,cam de multisor face Toyota 4x4......Nu stiu cum se comporta afara de pe strazi,adica prin locuri off......gen Ro :D ....In rest ma dadui cu ambele in limitele faptului ca nu erau ale mele,si chiar daca urasc manualele sau automatele pe 4 cilindri,inclin spre Toyota....Mai trist e totusi ca nu pare sa aiba nimic in comun cu masinile marcii facute pentru offroad...ma rog,nu se poate avea totul intr-un cazan....motorul de 115 cai e cam prea cuminte,chiar daca sincer nu cunosc dinamica masinii ca sa pot spune ca i-ar veni mai bine cu motor mai mare...Mai asteptam pareri autorizate sau nu....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#4 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,070 posts
Joined: 17-March 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Posted 31 May 2014 - 02:24 AM

cu vechiul RAV4 am mers destul de mult in varianta 2litri benzina 150CP manuala. masina este foarte bine legata si rezistenta in timp.

motorul chiar daca este aspirat trage excelent de jos. nu ai demaraje spectaculoase dar te ajuta mult si ambreiajul scurt ca sa pleci rapid de pe loc si cu ceva talpa si trepte schimbate cand trebuie, masina e destul de rapida.

tinuta de drum pe sosea este ... confortabila. nu are pretentii sportive deloc dar este stabila.

 

noul RAV4 insa este o cu totul alta poveste. mi-a placut mult de tot.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#5 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 posts
Joined: 07-June 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Posted 31 May 2014 - 08:00 AM

Noul RAV este singurul suv cu care m-am dat si care tine soseaua la fel de bine ca X3. Motorul parea ok, la fel si cutia automata cu 6 trepte. Un suv foarte reusit care are un spatiu interior urias si care nici nu costa o exagerat de mult. Singurul minus pe care l-am vazut eu tine de designul interior si de aspectul neplacut al materialelor.

 

  Vis-a-vis de RAV4\CRV modelele anterioare as tine cont doar de starea reala a masinii. Diferentele de performante ale masinilor sunt nesemnificative pentru un utilizator obisnuit in schimb fiabilitatea poate face departajarea.


  • 1

#6 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 31 May 2014 - 08:31 AM

la benzina e alta socoteala.....Mi se pare cam hazardata comparatia la tinita de drum cu x3,dar ma rog,e perceptia omului...La x3 de 3 litri si nu sd,am dedus din condus ca ar suporta fara discutii mai mult decit 200 de cai,chiar daca nemtii au facut carutza modelul sd ca sa poata sta pe strada la 286 cai...


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#7 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 31 May 2014 - 10:14 AM

Noul RAV este singurul suv cu care m-am dat si care tine soseaua la fel de bine ca X3. 

 

Pe bune ? Am fost plimbat cu unul (am stat in spate) cativa km prin oras pe bulevarde si m-a luat ameteala. Senzatia e extrem extrem de naspa.


  • 0

#8 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 31 May 2014 - 04:56 PM

Mai la orice gipan...sazutul in spate este masochism...:)


  • 0

#9 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 31 May 2014 - 07:02 PM

Copii,sa nu fim prea rai.Omul isi dadu o parere ca il are in fata casei....


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#10 kng

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,818 posts
Joined: 25-April 12
  • Location:on the road
  • Marca:Skoda
  • Model:Octavia 2
  • Motorizare:1.9 TDI

Posted 31 May 2014 - 08:24 PM

Mai la orice gipan...sazutul in spate este masochism... :)

 
Exagerezi mol, nu chiar la toate :)
  • 0

#11 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,582 posts
Joined: 27-December 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Posted 01 June 2014 - 07:55 AM

Noul RAV este singurul suv cu care m-am dat si care tine soseaua la fel de bine ca X3. Motorul parea ok, la fel si cutia automata cu 6 trepte. Un suv foarte reusit care are un spatiu interior urias si care nici nu costa o exagerat de mult. Singurul minus pe care l-am vazut eu tine de designul interior si de aspectul neplacut al materialelor.

 

  Vis-a-vis de RAV4\CRV modelele anterioare as tine cont doar de starea reala a masinii. Diferentele de performante ale masinilor sunt nesemnificative pentru un utilizator obisnuit in schimb fiabilitatea poate face departajarea.

 

 

du-te fa o inspectie la x3, s-a dus dracu suspensia


Edited by mecea, 01 June 2014 - 07:55 AM.

  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#12 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 posts
Joined: 07-June 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Posted 01 June 2014 - 07:59 AM

 Ma refeream la SUV-urile cu destinatie familiala si nu la Porsche Cayenne, BMW X6 sau modele cu pachete sport. In primul rand l-am raportat la X3-ul meu care este o varianta de baza. Pe undeva mie mi s-a parut ca mai seamana cu Kuga la tinuta de drum. Oricum, noul RAV4 nu cred ca poti sa spui ca este o masina care are probleme cu tinuta de drum, din contra. In spate in cele mai multe cazuri poti avea surprize neplacute, e valabil pentru multe masini. Ori te balangane de vomiti, ori trenul de rulare se aude prea tare si te zgaltaie. Nu stiu sa existe vreo masina care sa ofere aceleasi senzatii si in fata si in spate :)



later edit: Meceo nu-i mai fac nicio inspectie pentru ca s-ar putea sa-l marit :)


  • 1

#13 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,582 posts
Joined: 27-December 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Posted 01 June 2014 - 08:02 AM

si ce iei ?

 

serios daca rav4 seamana cu x3, asta din urma trebe verificat, mai ai garantie ?


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#14 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 posts
Joined: 07-June 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Posted 01 June 2014 - 08:07 AM

Da, mai am garantie. Stai linistit, masina n-are nimic, eventual uzura normala pt 15k de km. Singura neplacere cu ea vine de la musamaua de pe scaune care a crapat pe lateral. Nici nu am multi km cu ea , n-as putea sa spun ceva legat de fiabilitate, ar fi irelevant. Pana acum masina merge exact ca atunci cand era noua, adica perfect dar m-a surprins faza cu sensatecul.

 

 Pai as vrea un SUV mare mare, din clasa mare, dar care sa aibe motor de 2L. As fi dorit X5 dar este exclus din cauza pretului exagerat de mare. Daca VW baga motor de 2L pe Touareg acela va fi. Ma voi uita si la noul XC90.


  • 0

#15 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,582 posts
Joined: 27-December 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Posted 01 June 2014 - 08:09 AM

vw nu baga 2litri pe treg, poate prin 2016/2017 cu viitoarea generatie

 

ti-am zis ca musamaua crapa


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#16 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 posts
Joined: 07-June 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Posted 01 June 2014 - 08:15 AM

Da ? Hmm , citisem pe cateva site-uri ca baga si motor de 2L, inclusiv cu tractiune pe spate. E adevarat ca nu am fost atent si la anul cand se va intampla asta, poate nici nu scria. Saptamana asta s-ar putea sa duc masina ca sa schimbe bucatile alea de musama. intai vreau sa vad cum o vor coase. E cam complicat...


  • 0

#17 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,582 posts
Joined: 27-December 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Posted 01 June 2014 - 08:24 AM

...vreau sa vad cum o vor coase....

 

....prost


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#18 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 posts
Joined: 07-June 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Posted 01 June 2014 - 09:12 AM

 Mda, sunt un pic sceptic si eu. Cusutul se face la o firma de tapiterii specializata dar nu stiu daca vor reusi sa faca o cusatura ca originalul. Ma rog, nu prea am ce face.


  • 0

#19 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,582 posts
Joined: 27-December 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Posted 01 June 2014 - 09:28 AM

asta o faci tu sau e pe garantie ?


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#20 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 01 June 2014 - 09:50 AM

 Pai as vrea un SUV mare mare, din clasa mare, dar care sa aibe motor de 2L. 

 

Visul oricui sa ai un motor cat o sticla de cola pe un gip de > 2.3T

 

Din cauza voastra au aparut motoarele alea de 1L pe Mondeo si nu numai...


Edited by pejte, 01 June 2014 - 09:51 AM.

  • 1

#21 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 01 June 2014 - 10:38 AM

Pejte, este vorba despre costurile ulterioare achizitiei. La peste 2 litri te rupe la buzunar. Cu acei bani dati in plus mai bine faci o excursie...

Desi ma atrage Allroad 1, 2,5 litri, cerebelul ma duce catre Freelander de 2 litri diesel. Asta la masini mai ieftine.


  • 0

#22 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 posts
Joined: 07-June 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Posted 01 June 2014 - 12:52 PM

 Mecea e pe garantie , dar BMW-ul Germania nu vor sa rezolve ei direct problema si le-a pasat-o celor de la Bucuresti. Aia trimit de acolo bucatile de musama (sau piele naturala pt ca s-a intamplat si la alea) si astia de aici trebuie sa gaseasca o tapiterie locala. Am incercat la 4 sedii BMW si din pacate asa rezolva neamtul genul asta de problema, cel putin la noi, deci nu stiu daca putem sa acuzam partea romana de ceva. Nici nemtii nu mai sunt ce-au fost odata...

 

  Pejte daca nu am avut ani buni gipan cu motor de 3200 cmc poate ti-as fi dat dreptate, dar stiu ce inseamna sa platesti mai bine de 1.000 de euro pe an degeaba plus taxa de prima inmatriculere de 3.600 de euro tot degeaba. Mi-am facut destul datoria fata de statul roman, a venit timpul sa mai iau si eu o pauza si sa mai puna osul si aia cu Logan sau cu Opel Astra 1.6cmc. Din gura sunteti primii care dati sfaturi, dar in acelasi timp sunteti primii care n-ati plati nici macar aia 50 lei cat e impozitul la voi...... Oricum nu conteaza parerea altuia, fiecare cumpara si conduce ceea ce doreste ;) Daca va aparea un motor cat o cutie de bere pus pe un gip, l-as cumpara fara probleme, asistatii sa-i tina in carca Ponta si PSD-ul, eu prefer altceva. B)


  • 0

#23 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10,368 posts
Joined: 11-February 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Posted 01 June 2014 - 01:42 PM

Pejte, este vorba despre costurile ulterioare achizitiei. La peste 2 litri te rupe la buzunar. 

De acord. Nu-ti permiti nu-ti iei un gip gip mare. Iti iei unu mai mic. 

Sa-ti iei un gip de clasa mare cu un motor de maxim 2L e ca si cum te-ai duce la sala sa tragi de fiare, sa te faci mare pentru ca ai penisu mic.


  • 1

#24 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,539 posts
Joined: 09-July 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Posted 01 June 2014 - 02:56 PM

doua plus la rep lui pejte in ultimele doua minute....S-a intimplat ceva cu amicu pejte,cred ca a ajuns la pubertate...


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#25 greierele

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 955 posts
Joined: 07-June 12
  • Location:Bucuresti
  • Marca:VW
  • Model:Golf v
  • Motorizare:75 CP 1,4L

Posted 01 June 2014 - 07:10 PM

 Pai e un pic invers... iti iei motor mare ca ai penisul mic si compensezi. Cand esti familist cu copil nu mai ai nimic de demonstrat in privinta penisului :) si iti iei un motor care sa nu te coste. Ca familist te intereseaza de la un gip linistea pe care acesta o ofera, spatiul interior, siguranta, statutul social, senzatia de lux. Motor mare la gipane in 2014 inseamna putere excesiva care te impinge la facut prostii pe strada. Inainte era vorba de cilindree mare si puteri relativ mici asa incat motorul sa faca fata solicitarilor din offroad fara sa cedeze. In ziua de azi offroad ciu-ciu iar puterea mare aduce numai necazuri. Mie mi se pare logic si un motor mic pe un SUV cata vreme nu faci offorad si nici curse pe strada. Ba chiar arata un pic de decentza. Cine vrea sportivitate ar trebui sa apeleze la masini mici, sport si nu la vapoare greu de controlat.


  • 1




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users