Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Jurnal de Bord: Mercedes-AMG C43 4Matic


  • Please log in to reply
581 replies to this topic

#551 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 31 ianuarie 2018 - 10:03

Ce dreaq sa faci cu dif pe spate la ce putere au kkturile alea :lol: :lol:

Exista karturi (de inchiriat) la mai mult de aia 13 cai sau cat se numeste ca au alea de la AMC? Unde?

Eu imi doresc de la un cart, pe langa puterea care aia e, si niste gume cat mai bune, plus frane care sa imi permita sa franez tarziu.

La AMC cand am nimerit carturi bune, la a doua sesiune deja nu imi mai puteam tine capu' in curbe, il sprijineam pe umar.. :D :D

 

Nu, ma refeream la faptul ca au ax solid. Si un diferential deschis ar fi fost mai bun. De asta unul din trucuri e sa muti greutatea spre exterior ca sa descarci roata spate din interior si a-i permite sa alunece mai usor. 

 

La Bacau exista karturi mai puternice, parca si de 30cp.  


  • 0

#552 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 31 ianuarie 2018 - 10:48

Exista karturi (de inchiriat) la mai mult de aia 13 cai sau cat se numeste ca au alea de la AMC? Unde?

:D :D

 

Si la Varna au de 27 CP. Eu n'am avut curaj insa sa merg prea tare cu alea, se vedea diferenta fata de cele intermediare, tot de vreo 13-15CP. Plus ca semnasem hartie ca platesc tot ce stric la el ... si erau sume maricele :D
 


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#553 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 31 ianuarie 2018 - 11:12

Adrenalina pe care o capeti din kart, poate, doar de pe la Atomic Ariel o obții. :)
Ah, am mers in amg, w12, coupe, adica scula...pentru acei ani. A lu' Cabral. :)
Si-n M3 de 500cp, am condus doar de 300cp, dar senzații ca-n kart, nica.:)
Vorba lu' @Forester , iti zboara capul in viraje. Cand cobori, zici c-ai fost la sala. :)
Alex, iti este brici masina, dar da-te zgomotos doar pe circuite. :)
  • 0

#554 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 31 ianuarie 2018 - 01:40

E adrenalina mai mult de mersul pe circuit si cautatul limitelor, bine, are o mare influenta si faptul ca auzi si simti totul. :) Un kart de 40cp cred ca-i genial, dar si mai misto (si probabil la aceleasi costuri) e ceva de genul (apropo de Ariel Atom):

 

11058477835_6570f15e48_b.jpg

 

La masini, nu e mare senzatie pe drumuri publice, nu fara sa te pui inutil in pericol. Pentru ca senzatiile vin din acceleratiile pe care le simte corpul, ori nu stiu cine merge pe un drum public franand si accelerand la maxim la fiecare viraj, mergand la limita aderentei. De asta am si zis, ca e distanta mare intre cum am mers in filmulet si limitele masinii sau cum s-ar merge cu ea pe circuit. Nu era absolut nimeni in pericol. 


  • 0

#555 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 31 ianuarie 2018 - 02:02

Noi suntem invidiosi pe evacuarea amg-ului. :)
Chiar, dacă tinde ca intensitate catre ă mașinilor de raliu din grupa H , rămâi fără talon. :)
Astept un video de pe Nurburgring cu amg-ul, timpul scos de tine, recordul de pista cu o masina ca a ta. :)

Aceasta postare a fost editata de mol: 31 ianuarie 2018 - 02:03

  • 0

#556 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 31 ianuarie 2018 - 11:33

misto rau evacuarea dar cel mai misto este ca poate fi reglata si poti sa mergi si 'normal'.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#557 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 01 februarie 2018 - 09:29

Un filmulet de peste weekend

 

https://www.youtube.com/watch?v=0bcNVakdTYs

O boy, I so miss that...

 

ultima data pe Cheia mi-am facut multa placere si cu Tiguanul (ma intorceam dupa vacanta de 1 Dec si am depasit cam tot ce misca), dar sunetul, oh, sunetul unui motor cu mai mult de 4 cilindri, pe benzina (sau nu numai...) imi lipseste uneori...


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#558 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 02 februarie 2018 - 11:59

Noi suntem invidiosi pe evacuarea amg-ului. :)
Chiar, dacă tinde ca intensitate catre ă mașinilor de raliu din grupa H , rămâi fără talon. :)
Astept un video de pe Nurburgring cu amg-ul, timpul scos de tine, recordul de pista cu o masina ca a ta. :)

 

Sincer, e optionalul care face masina asa cum ar trebui sa fie. Cu ea oprita, nu are absolut niciun farmec. E chiar amuzant sa-i vad pe posesorii din US (ei cumpara multe masini din stoc) cum se dau peste cap incercand sa gaseasca o solutie aftermarket care sa se auda bine. Si, dupa ce ca costa 2-3x mai mult decat optiunea, nici nu are un sunet la fel de placut pentru ca nu se baga si in maparea motorului (pops and bangs atunci cand ridici piciorul din gaz sunt facute din mapare). 

 

M-a oprit odata politia pe Pallady, nu pentru viteza, ci pt zgomot (am dedus eu). Mi-a spus ca e control de documente. A verificat omul in calculator si pe urma m-a intrebat cat costa, putere, chestii. Era un baiat tanar :) Nu cred ca au cum sa faca ceva, atata timp cat masina e omologata la RAR si nu i-am adus vreo modificare.

 

Pe Nurburgring nu as merge cu asta. :) De fapt, nu as merge la timp pe acolo. E mult prea periculos. O data pentru ca nu cunosti circuitul si a 2-a oara pentru ca sunt multi idioti pe langa si barierele sunt mult prea aproape. Prefer Adancata unde, inainte sa lovesti ceva, ari 3/4 din campurile agricole ale Romaniei.

 

Oricum, indiferent cat talent ai (nu ma consider cine stie ce din punctul asta de vedere), timpii buni sunt scosi mai mult din antrenament, studiat circuitul, studiat trasele, cunoscut masina si mult mai putin din talent. Exemplul clar e fostul Top Gear. Stig al lor, cunoscand la perfectie masina si circuitul, scotea timpi mai buni (sau EXTREM de apropiati) de toti pilotii de F1 care au trecut pe acolo. Si iti dai seama ca el era cel mult un pilot mediocru. Si, ca sa iti faci o idee, cand m-au luat instructorii sa imi explice circuitul de la Adancata pe inregistrari video (asta dupa ce facusem vreo 5 sau 6 track day-uri), stiau pana si denivelarile din asfalt, alterand si ele un pic trasa prin anumite viraje. 

 

 

misto rau evacuarea dar cel mai misto este ca poate fi reglata si poti sa mergi si 'normal'.

 

Da, chiar ma felicit pentru alegere. Dintre optiunile pe care le aveam, e pachetul cel mai complet. Cateodata mi-as fi dorit M-ul, cu culorile si look-ul ala nebun si agresiv, dar, chiar e imposibil sa le ai pe toate.

 

 

O boy, I so miss that...

 

ultima data pe Cheia mi-am facut multa placere si cu Tiguanul (ma intorceam dupa vacanta de 1 Dec si am depasit cam tot ce misca), dar sunetul, oh, sunetul unui motor cu mai mult de 4 cilindri, pe benzina (sau nu numai...) imi lipseste uneori...

 

Pai... ce mai astepti? :D Daca concretizezi ce am vorbit in privat, eu zic sa te tii de ei sa mergi cu fratele mai mare, sa vezi daca te impaci cu motorul, sunetul etc si pe urma ne intalnim sa o auzi si pe asta live. Unii spun ca 43-ul are un soundtrack mai frumos. 


  • 0

#559 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 08 februarie 2018 - 01:23

Mi-a aratat maxy filmuletul asta, am ramas... Cei care ati interactionat mai mult cu BMW, e o chestie comuna?

 

https://www.youtube.com/watch?v=xkNSn9w09Hk


  • 0

#560 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 08 februarie 2018 - 09:44

Daca are un staniol in celalta pardon cealanta mana?


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#561 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 09 februarie 2018 - 09:36

Asa ma gândeam și eu când mi l-a arătat Maxy pe YouTube, dar am întrebat și eu un posesor de x4 și se pare ca sunetele exista... :)
  • 0

#562 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 09 februarie 2018 - 09:51

cealalta


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#563 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 05 mai 2018 - 02:41

Ce mai zici de masina, alex? toate bune? vreun regret pentru alegerea facuta?

Incercam mai deunazi sa imi aduc aminte de ce ai taiat de pe lista Audi-ul S4/S5 si BMW-ul M3/M4.... 

 

Nu de alta, dar daca imi vine tiguanul allspace de la companie, ma bat niste ganduri si pe mine....


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#564 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 07 mai 2018 - 01:33

ganduri sa ce? sa iei un al 3-lea Tiguan?  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:


  • 1
if you're looking for peace, then get ready for war

#565 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 07 mai 2018 - 04:34

:) :) :)
Cata răutate la unii.
:) :) :)

Aceasta postare a fost editata de mol: 07 mai 2018 - 04:35

  • 0

#566 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 10 mai 2018 - 07:19

Ce mai zici de masina, alex? toate bune? vreun regret pentru alegerea facuta?

Incercam mai deunazi sa imi aduc aminte de ce ai taiat de pe lista Audi-ul S4/S5 si BMW-ul M3/M4.... 

 

Nu de alta, dar daca imi vine tiguanul allspace de la companie, ma bat niste ganduri si pe mine....

 

Totul perfect, nu stiu daca am mai pus pe aici, dar mi-au furat capacele de la jante, in rest masina merge si se simte perfect. 100% multumit ca nu am luat vreuna din alternative - poate doar C63-ul sa ma faca sa regret, dar acolo a fost vorba totusi de buget

 

S5 - prea civilizat, doar mergea tare, nu iti dadea nici o emotie. Punctele bune erau calitatea interiorului, sistemul de infotainment, navigatie etc

M3/4 - masina care se simte in largul ei doar pe circuit. M-am intalnit saptamanile trecute complet intamplator cu un fost coleg de facultate care are M4. Masina e f misto fara discutie, dar nu e chiar cel mai bun daily driver si, daca nu o duci des pe circuit/Cheia/asemanator, e cam irosita, dupa parerea mea. Partea misto e senzatia de 'wow' la ideea ca mergi cu un M, dar e cam putin pentru a justifica atatia bani

 

Daca exista alternative iarna, eu as lua fara discutie C63 sau, pentru un adevarat driver's car, un Cayman sau 911, chiar daca nu nou.


  • 0

#567 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 10 mai 2018 - 12:33

mie imi place conceptul de "one car for all", de exemplu mi se pare interesant noul Audi RS4...

 

adica ma incanta o masina care sa fie cat mai sport dar si daily driver si family car.... all the car you could ever need.


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#568 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 10 mai 2018 - 12:48

Pai alta solutie nu vad decat sa mergi cu fiecare. Dupa tot research-ul meu nu as fi putut spune ca vreuna era clar o optiune mai buna in orice situatie. M-ul pentru circuit si mers mult pe drumuri virajate, S5-ul pentru o masina rapida si extrem de civilizata, iar C43/C63 pentru mix-ul intre o masina huliganica cateodata, dar si un daily driver capabil.


  • 0

#569 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 20 iulie 2018 - 12:16

AMG-ul este in service sau pe strada? :) 


  • 0

#570 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 iulie 2018 - 12:53

E la benzinarie ...

Chiar, ce medie de consum mixt ai? Desi'i un AMG, am impresia ca e sub un XT la consum :unsure:


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#571 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 21 iulie 2018 - 08:51

De data asta ai impresa corecta.Daca aia e la benzinaria,a ta unde e,la rafinarie direct?


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#572 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 iulie 2018 - 09:19

Nu, e in parcare, abia am mers vreo 200km cu ea de cand am venit acum 3 sapt ... :D


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#573 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 24 iulie 2018 - 09:47

Nu am mai avut incidente de atunci, s-au strans niste mici problemute insa pe care trebuie sa le rezolv  cand o duc la service pentru revizie. Ii trebuie un update de soft la cutie pentru ca face figuri in Sport+ cand e pe modul automat, LED-ul din oglinda pasagerului care trebuie sa ilumineze portiunea de langa masina, clipoceste in loc sa stea aprins continuu si vechea problema cu manualul din sistemul de infotainment care e in ceha.

 

La drum intins ia intre 10 si 12, in functie de cati km de autostrada sunt. In oras, depinde prea mult de aglomeratie. In trafic de dimineata (viteza media <15km/h) ia mult de tot, sa zicem 25l/100km. Din fericire nu merg aproape deloc la orele alea. In rest, intre 17 si 22 urban. 

 

Oricum, in ultima vreme sunt fascinat de electrice si PHEV-uri, deci, daca nu se intrevede vreun upgrade catre ceva si mai sportiv, probabil ca urmatoarea masina o sa fie ceva din zona electric.


Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 24 iulie 2018 - 09:48

  • 0

#574 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 iulie 2018 - 01:07

Dupa perioada asta cu C43AMG'ul, ai avea cum sa justifici ceva si mai sportiv?

In viitor oricum se prevede o avalansa de electrice, poate vor aparea oferte interesante din aceasta gama care sa imbine si sportivitatea


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#575 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 26 iulie 2018 - 09:52

Mai sportiv, da, dar nu ar mai fi un all-rounder bun. Sincer, cu greu imi pot imagina ceva mai potrivit (la modul ideal) pentru ceea ce voiam initial. Daca o sa fie bani/disponibilitate, as incerca si cu un M3, dupa ce apare, prin 2020 parca. Interiorul pare ca l-au rezolvat, daca rezolva si sunetul, atunci combo-ul o sa fie devastator. 


  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi