Salt la continut


Fotografie

HONDA CR-V


  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 30 iunie 2003 - 12:21

sa nu uitam cel mai complet model la clasa asta: Nissan Xtrail. Si are si diesel.
  • 0

#2 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 04 iulie 2003 - 09:09

In 140.000 km s-au skimbat: de doua ori proiectoarele din bull-bar-ul de plastik (cred ca au sticla prost tratata, s-a crapat de la apa), un stop din bara spate pentru ca s-a dat in marsche-arriere in ceva, si s-a sticat cricul. In rest- consumabile- filtre, ulei, stergatoare. Concluzia- din punct de vedere al intretinerii, MERITA . Si nu e SUV, e cam SUVULETZ.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#3 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 05 iulie 2003 - 09:52

http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/offtopic.gif s-ul era de la spin....http://www.garajul.ro/forum/public/style_emoticons/default/angel.gif
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#4 edieseb

    Cenzor E-zine

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 04
  • Location:din nou acasa
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,3 Cdti

Scris 10 octombrie 2006 - 08:28

Da, vad ca dupa ce ne-am mutat in "garaj" multe topicuri nu prea mai au logica din cauza posturilor lipsa.

Totusi, am fost astazi cu CRV-ul meu sa-i schimb uleiul la 40000 mile si am vazut in showroom noul CRV. E foarte interesant caci dupa pozele pe care le vazusem pe net credeam ca imi place mult noua masina din fata, dar nu la fel de mult lateral si spate. Ei, pe viu este tocmai invers. Parca e mare diferenta intre poze si realitate. Botul masinii mi se pare un pic aiurea, parca s-au grabit sa termine si au mai adaugat bara de protectie jos - arata cel putin ciudat. Pe lateral si spate mi-a lasat o impresie placuta ochiului, mai frumos decat vechiul CRV si pare mai mare, mai masiv, chiar daca nu este neaparat mult mai mare. O sa vi se para stupid, dar linia geamurilor laterale m-a dus prima data cu gandul la un Infiniti FX (pastrand proportiile bineinteles). Din nou, in poze e diferit, dar in realitate asta e senzatia care mi-a dat-o.

Interiorul e parca mai dragut, un pic mai complicat decat actualul model. Imi place foarte mult noua plansa centrala, mai putin partea unde sunt cadranele cu vitezometrul care e un pic prea patratoasa. Din pacate, tot nu au reusit sa faca un armrest central intre scaunele din fata si au ramas cu cele doua individuale si subtiri care ma enerveaza enorm si la modelul pe care I'll am. O chestie buna este ca (probabil dupa milioanele de injuraturi pe care si le-au luat pe net) au bagat un footrest pentru piciorul stang in lipsa ambreiajului la masinile cu transmisie automata. Amintesc pentru cei ce nu stiau ca piciorul stang sta intr-o pozitie tare incomoda la modelul vechi pentru ca spatiul respectiv, de langa pedala de frana nu este nici drept, nici inclinat (cum e la noul model) dar cumva denivelat si tare inconfortabil pentru picior.

Una peste alta, sincer, daca ar fi convenabil dpdv financiar sa schimb masina la fiecare 2 ani, mi-as da masina fara sa stau pe ganduri pentru noul model. Mi se pare a fi un pas inainte si la pretul care a ramas aproape neschimbat, competitie teribila pentru celelalte modele din clasa.

PS: Nu am apucat sa test-drive deci nu stiu comportamentul rutier, dar nu cred sa fie inferior modelului anterior care conduce ca un sedan.
  • 0

#5 edieseb

    Cenzor E-zine

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 Mesaje:
Inregistrat: 07-februarie 04
  • Location:din nou acasa
  • Marca:Opel
  • Model:Corsa
  • Motorizare:1,3 Cdti

Scris 12 octombrie 2006 - 09:31

Masina: CRV
An: 2004
Mile: 40000 (64000 km)

Garantia la mai toate masinile in America: 3 ani / 36000 mile.

Dupa ce am luat masina de la schimbul de ulei ieri, pe seara aud un zgomot ciudat. Ma gandesc ca e ceva la motor. Scot din viteza, acelasi zgomot, ceva ca un tzacanit si scaderi de putere/rpm, mai mai ca sa se opreasca motorul. Aoleu, ce e de facut?

Inchisesem radioul, dau sa opresc si AC-ul sa aud motorum mai bine si, surpriza: se opreste si tzacanitul si motorul incepe sa prinda turatie normala si comportament obisnuit. Pftiu!...

Ajung la service,... Ca e compresorul la AC ca e nu stiu ce. Astept vreo ora, imi spun ca tot sistemul de AC e bulit (cand se sparge compresorul face implozie ziceau ei si strica si restul componentelor). Deci trebuie schimbat totul, la mai putin de 3 ani dar dupa cele 36000 mile. Cost: 2300 dolari.

Cel mai bine e ca la ultinul aspect, in loc sa incep a plange am inceput sa zambesc. Dupa ce 2 ani mi-am dat palme ca, odata cu achizitionarea masinii am cumparat si o garantie pe masina "bumper to bumper" pana la 100000 mile pt fiabila Honda la care nu se va strica nimic oricum, se pare ca m-am scos. Totusi m-a enervat ideea ca mergi cat e masina in garantie fara nici cea mai mica problema, nici macar un scartait de scaun sau altceva si imediat dupa ce iesi din garantie parca e facut anumea sa se intample ceva. Normal ca nu sunt de vina cei de la Honda, dar uite ca se intampla. Desi mi-au zis la inceput ca va trebui sa platesc totusi ceva cu freonul, vreo 60 dolari, am luat masina astazi si nu am platit absolut nimic. Ah si rental car o zi platita de ei.

PS: cu AC merg majoritatea timpului, sa zic 90 la suta din timp, dar chiar si asa nu vad de ce ar trebui sa se duca naibii la 40000.
PS2: garantia a fost cumparata chiar de la Honda si nu de la alta companie specializata in astfel de garantii (sunt multe pe piata si m-am ars cu fosta masina ca nu acopera totul si nu prea merita, chiar daca dai doar vreo 600-700). Cei de la Honda, trebuie sa recunosc faptul ca s-au purtat super si s-au miscat repede.
  • 0

#6 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 12 octombrie 2006 - 11:59

a/c-ul se strica f usor. F f multe masini au probleme la a/c in primii ani, cel putin aici , nu stiu in Ro.

si la a mea a fost schimbat ceva pe la a/c (o singura piesa, reparatia a fost vreo 300$) chiar inainte sa iasa din garantie masina (la 59 mii km) (am istoricul masinii din ziua cand a fost cumparata)
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi