Salt la continut


Fotografie
- - - - -

telefoane mobile


  • Please log in to reply
4934 replies to this topic

#2526 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 06 octombrie 2011 - 10:54

Sefuuu, fara suparare, dar nu te cred. Un mar ( fara a fi "mermelit", evident ) n-are cum se bloca !
Daca s-a blocat, in mod CATEGORIC avea ceva softuri naspa prin el.


ete fas. sper ca te referi la Mac-uri. :lol:
duminica seara mi s-a blocat complet 3GS-ul. apasam pe orice buton, pe ecran, nimic. asta dupa ce fusese conectat in prealabil la sistemul bluetooth al noului Focus si functionase totul ireprosabil, apeluri etc. Duda e ca am ajuns acasa, am coborat din masina, am inchis-o si ma indreptam spre bloc. Cand ma uit la tel, blocat, cum ziceam mai inainte. M-am intors la masina, am intrat in meniu, am dat unpair si s-a deblocat imediat. Ciudat rau de tot. Chiar sunt curios daca are cineva idee ce a fost asta. Eu inca nu imi pot explica. L-am conectat si a doua zi, dar a mers ireprosabil.

Aceasta postare a fost editata de the1: 06 octombrie 2011 - 10:55

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#2527 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 06 octombrie 2011 - 10:56

deci cineva a facut drive test lung cu flocusul nou......
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2528 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 06 octombrie 2011 - 11:26

ete fas. sper ca te referi la Mac-uri. :lol:
duminica seara mi s-a blocat complet 3GS-ul. apasam pe orice buton, pe ecran, nimic. asta dupa ce fusese conectat in prealabil la sistemul bluetooth al noului Focus si functionase totul ireprosabil, apeluri etc. Duda e ca am ajuns acasa, am coborat din masina, am inchis-o si ma indreptam spre bloc. Cand ma uit la tel, blocat, cum ziceam mai inainte. M-am intors la masina, am intrat in meniu, am dat unpair si s-a deblocat imediat. Ciudat rau de tot. Chiar sunt curios daca are cineva idee ce a fost asta. Eu inca nu imi pot explica. L-am conectat si a doua zi, dar a mers ireprosabil.


Un mic bug in driver-ul de bluetooth probabil. :D
  • 0

#2529 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2011 - 11:29

Probleme de compatibilitate cu mega kakaturile de carkituri care vin din fabrica pe masini. Daca te uiti pe compatibilitati ( la car-kit), gasesti 3 modele de telefoane, vechi de cand pamantul !!
  • 0

#2530 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 06 octombrie 2011 - 11:47

Posibil, dar in cazul asta ar trebui sa faca si pe orice alt telefon. In cazul in care nu face, e clar ca la un moment dat Apple a "scurtat" specificatiile Bluetooth in implementarea lor. In plus, la un device de genul asta, e de neacceptat sa nu ai recuperare in caz de eroare. Nu e nici o tragedie, e aproape imposibil ca programator sa acoperi absolut toate cazurile. Fie pentru ca e greu sa anticipi toate variantele de eroare, fie pentru ca e mai rentabil dpdv al resurselor consumate sa 'sari' anumite situatii.
  • 0

#2531 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 06 octombrie 2011 - 12:12

Da chiar, ce se intampla daca blochezi un iphone? Ca bateria nu o poti scoate. Suni service? :lol:
  • 0

#2532 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 octombrie 2011 - 12:41

Il bagi in DFU mode si il faci :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2533 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2011 - 02:04

Posibil, dar in cazul asta ar trebui sa faca si pe orice alt telefon. In cazul in care nu face, e clar ca la un moment dat Apple a "scurtat" specificatiile Bluetooth in implementarea lor...

Total gresit !
Standardul BT nu obliga ca toate deviceurile care respecta un anumit standard sa si functioneze ( obligatoriu ) impreuna.
Fiecare car-kit are o lista de compatibilitati, care daca e foarte "scurta" va crea probleme cu telefoanele care nu sunt in acea lista, sau chiar sa nu functioneze deloc !
  • 0

#2534 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 06 octombrie 2011 - 02:30

Cred ca le-au mai standardizat si ei dealungul anilor. Mi-e greu sa cred ca un telefon si un carkit modern nu se vor pupa. A, ca nu vor merge toate functiile e altceva
  • 0

#2535 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2011 - 02:37

Ia vezi aici :
http://www.nokiacark...00/Apple iPhone
http://www.parrot.co...n/compatibilite

Si cand ai un car-kit de pe vremea lu mama mare :
http://www.nokiacark...7W/Apple iPhone

Asa ca nu mai apreciati "dupa ureche", sau cum v-ar conveni voua, pentru ca NU e deloc simplu cand vine vorba de standardul BT !!!
  • 0

#2536 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 06 octombrie 2011 - 02:45

Nu e chiar asa :lol:

Practic, bluetooth-ul e un standard, adica niste specificatii care permit a 2 device-uri, facute de oameni care nu si-au vorbit niciodata, sa comunice corect intre ele. Fiecare firma implementeaza cum vrea la nivel hardware si software astfel incat produsul final sa respecte specificatiile Bluetooth si sa poata comunica cu alte device-uri Bluetooth. Hardware-ul nu prea are treaba aici asa ca sa trecem la software.

Software-ul este construit pe niveluri, fiecare avand un rol bine definit, oferind servicii nivelurilor superioare. Ceea ce ne interseaza sunt de fapt profilele (http://en.wikipedia....uetooth_profile). Atunci cand 2 device-uri se conecteaza, fiecare anunta profilele pe care le cunoaste. Atunci cand 2 device-uri se imperecheaza, profilele comune sunt cele care dicteaza ce functii poate folosi utilizatorul. Iarasi, aceste profile sunt guvernate de niste specificatii (http://up.ppcgeeks.c...A2DPspecv10.pdf - pentru A2DP). Cine suporta un profil trebuie sa fie sigur ca driver-ul pe care il creaza respecta 100% ceea ce scrie in specificatii, iar daca exista chestii neclare in specificatii ele sunt lamurite de cei care le-au scris, nu are voie nimeni sa le interpreteze dupa cum il taie capul.

Ideea finala e ca, daca marul s-a blocat, exista o problema cu implementarea stivei de Bluetooth in masina sau pe mar.

@Relu: exact, ei iti arata dispozitivele care suporta toate profilele de pe headset. Blocarea device-ului inseamna ca undeva e o problema.

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 06 octombrie 2011 - 02:48

  • 0

#2537 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 octombrie 2011 - 02:49

BT este un protocol cu care se face conexiunea, el nu are nici o vină.

Problema e de la softurile din aparate care vorbesc între ele și cam atât.

a răspuns și Alex
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#2538 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2011 - 02:51

Nu e chiar asa :lol:

BA E FOARTE ASA !

@Relu: exact, ei iti arata dispozitivele care suporta toate profilele de pe headset.

GRESIT !!! Intra si cauta in compatibilitati, si vei constata ca NU exista 100% compatibilitate la toate telefoane, unele chiar NU SUNT SUPORTATE, chiar DACA AU ACELASI STANDARD BT !

V-am mai zis, NU apreciati dupa ureche, si cautati DATE, ca cele pe care vi le-am pus eu in linkurile de mai inainte !

Aceasta postare a fost editata de Relu: 06 octombrie 2011 - 02:52

  • 0

#2539 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 06 octombrie 2011 - 02:52

BA E FOARTE ASA !


GRESIT !!! Intra si cauta in compatibilitati, si vei constata ca NU exista compatibilitati la 100% din telefoane, unele chiar NU SUNT SUPORTATE, chiar DACA AU ACELASI STANDARD BT !

V-am mai zis, NU apreciati dupa ureche, si cautati DATE, ca cele pe care vi le-am pus eu in linkurile de mai inainte !


Arata-mi 2 device-uri care au aceleasi profile suportate si totusi nu pot comunica :lol:.

PS: Ce cred eu ca s-a intamplat la mar este urmatoarea chestie: marul astepta un mesaj de la masina, acesta nu a mai venit si totul a ramas agatat asteptand. De obicei asta se rezolva cu niste solutii de genul: "daca nu primesti raspuns in X secunde, dai timeout si iti vezi de treaba"

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 06 octombrie 2011 - 02:55

  • 0

#2540 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2011 - 02:59

CK3000 evolution de la Parrot si HTC Wildfire !

Si asta e numai 1 exemplu, fiind extrem de multe care nu merg deloc, sau merg FFF PROST cu anumite car-kituri !

Si asta e numai 1 exemplu, fiind extrem de multe care nu merg deloc, sau merg FFF PROST cu anumite car-kituri !

l.e.
Pentru majoritatea car-kiturilor exista update-uri de firmware,tocmai pentru a REZOLVA problemele de COMPATIBILITATE !

.....
PS: Ce cred eu ca s-a intamplat la mar este urmatoarea chestie: marul astepta un mesaj de la masina, acesta nu a mai venit si totul a ramas agatat asteptand....
....

Una e ce crezi tu, si alta ce se intampla in protocoalele dintre ele.
Raspunsul corect este ca NU sunt COMPATIBILE !
  • 0

#2541 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 06 octombrie 2011 - 02:59

Nu inteleg exact, care-i problema intre CK3000 si Wildfire? Nu se conecteaza, se aude prost ?

PS: Din vina cui? :lol: Si John de la Apple si Jack de la Ford tot aceleasi specificatii le-au citit, nu? Inseamna ca unul dintre ei a citit ceva si a facut altceva.

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 06 octombrie 2011 - 03:01

  • 0

#2542 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2011 - 03:01

Nici macar nu figureaza in lista de comaptibilitati ! :lol:

Nu mai confundati telefoanele si car-kiturile cu veiozele !
  • 0

#2543 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 06 octombrie 2011 - 03:04

oricum Apple in general are ceva probleme la conexiuni,acasa de ex mi se intampla frecvent sa nu ma pot conecta la router(indeosebi daca ipadul sau laptopul intra in stand by)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#2544 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 06 octombrie 2011 - 03:39

daca iti luai si un iRouter atunci iti mergea :lol: :( :D
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2545 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 octombrie 2011 - 07:43

oricum Apple in general are ceva probleme la conexiuni,acasa de ex mi se intampla frecvent sa nu ma pot conecta la router(indeosebi daca ipadul sau laptopul intra in stand by)

Gresesti grav ! Am 3 routere ( 2 acasa si 1 la birou, basca am avut al 4-lea brand la Corner ), si n-am avut NICIODATA probleme de conexiune !
Pana acum, chiar n-am intalnit wi-fi mai stabil ca al macului !
  • 0

#2546 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 octombrie 2011 - 07:46

Nu am avut astfel de probleme nici cu 3Gs, nici cu 4, nici cu iPod 3. Am avut insa in decursul timpului probleme cu routere care imi resetau laptopul / PC-ul samd din cauza incompatibilitatii. Suna hilar, dar o treaba din asta am patit-o la o conferinta Intel unde aveam stand. Laptopurile noastre dadeau instant bluescreen cand incercam sa ne conectam pe wireless. Pana nu s-a pus alt model de router nu s-a rezolvat.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2547 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 06 octombrie 2011 - 10:26

1Q-le pe la tine la pravalie a butonat cineva SCULA ASTA? sau aveti vreunul la indemana sa il testati 2 minute?
ma intereseaza daca merge browserul decent la modul de intrat - de exemplu - pe google maps, si daca suporta mail pop3 si/sau exchange.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2548 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 octombrie 2011 - 06:17

Noi nu avem cum sa testam decat daca cumva vine retur vreun produs si trebuie sa vedem daca e ok. In rest ce vine din depozit pleaca sigilat la cumparator. Nu avem showroom fiind magazin online :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2549 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 08 octombrie 2011 - 08:59



Imi mananc chilotii daca chiar merge cum trebuie acel 'voice talk' :lol:
  • 0

#2550 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 08 octombrie 2011 - 10:00

Gresesti grav ! Am 3 routere ( 2 acasa si 1 la birou, basca am avut al 4-lea brand la Corner ), si n-am avut NICIODATA probleme de conexiune !
Pana acum, chiar n-am intalnit wi-fi mai stabil ca al macului !

tot 3 scule am si eu un mac un ipad si un acer,acerul merge perfect iar astelante doua pierd semnalul cand iti e lumea mai draga(a se intelege ca nu se mai conecteaza la router din nou)
routerul nu mai stiu ce neam e...
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi