Salt la continut


Fotografie
- - - - -

telefoane mobile


  • Please log in to reply
4934 replies to this topic

#251 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 01 noiembrie 2007 - 04:46

...fosforescent...
  • 0

#252 Mugur_Cosma

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 969 Mesaje:
Inregistrat: 19-februarie 05
  • Location:Piatra Neamt
  • Marca:Toyota
  • Model:PRIUS
  • Motorizare:Hybrid

Scris 01 noiembrie 2007 - 08:33

Da-ne si niste detalii cu privire la modul de achizitie, si fa-i un review, ca tare vreau sa imi iau si eu unul.
L
  • 0

#253 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 02 noiembrie 2007 - 05:23

Poti sa cumperi iPHONE din doua surse (ele ca si end-retailer sunt mai multe dar de fapt sund doua).
Pretul variaza intre 530 si 570 euro, depinde la a cata mana il iei.

Diferenta de pret mai vine si de la decodare, exista doua variante (sursele de care spuneam) de decodare, una importata si care mai face fite la retelele noastre si una 100% romaneasca, inventata de un "de-al nostru" (asta am ales eu si merge de rupe).

Parti bune la iPHONE:
- design superb
- layout si grafica ce taie orice e pe piata
- functiile extrem de intuitive si de la indemana
- sincronizarea incredibil de facila cu compu-l (eu am iTunes si mi-a importat agenda si muzica in max. 2 min
- integrarea apelurilor cu functia de mesaje precum si personalizarea functiilor astora
- bateria cu autonomie buna
Parti mai putin bune (chiar proaste unele) la iPHONE:
- editorul de mesaje are tastatura qwerty cu butoanele parca prea mici
- nu are functia de search in agenda, are doar scroll (intr-adevar, usor de folosit scroll-ul dar arca se simtea nevoia de search...)
- imposibilitatea de a gasi o intrare i agenda dupa amandoua numele (nume/prenume), disponibil doar pentru un singur tag
- dimensiunea si faptul ca este foarte usor de scapat din mana, materialul este soft & silk
- imposibilitatea de pair pe bluetooth decat cu alte device-uri Apple; este posibila aceasta operatiune doar cu PC cu softul dedicat instalat, nu se poate lega la alte telefoane

In mare cam astea ar fi, am incercat sa fiu cat mai la obiect.
Overall telefonul este demential, chiar este o alegere perfecta pentru mine. SIngura varianta la acelasi nivel (ca si raport intre gadget si work) era E90 dar toti dealerii de tel cu care am vb au zis ca este inca varza la soft, asa ca...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#254 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 02 noiembrie 2007 - 05:27

Practic cat te tine bateria?

Pretul mi se pare enorm. In US il iei cu 400$ .. oricat de complicata ar fi decodarea n-are cum sa creasca pretul telefonului la aprope dublu. Cred ca singurul motiv care a saltat pretul este lipsa de disponibilitatea a telefonului pe piata din EU.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#255 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 02 noiembrie 2007 - 11:04

Cirez pe iSpining:
"- imposibilitatea de pair pe bluetooth decat cu alte device-uri Apple; este posibila aceasta operatiune doar cu PC cu softul dedicat instalat, nu se poate lega la alte telefoane"

Nu stiu ce ai vrut sa spui exact, insa eu am instalat ieri un car-kit BT care functioneaza excelent cu iPHONE
  • 0

#256 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 03 noiembrie 2007 - 02:57

@grinch - 2 zile la cum vorbesc eu. N95 ma tinea de dimineata si pana pe la fro 7 seara.
@relu - nu la asta ma refeream, stiu ca mere cu car kit, eu ma refeream la direct brigde intre el si alte telefoane sau calculatoare.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#257 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 03 noiembrie 2007 - 05:10

...credeam ca-i mult mai scump.
Pentru un miliardar de teapa ta ,l-ai luat mult prea ieftin...
Daca te tine sase luni,inseamna ca-i super rezistent ,pentru felul tau de a folosi un telefon... :D
Eu am dat mai mult pe o struto-camila...
  • 0

#258 AND1

    cascadorul

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 Mesaje:
Inregistrat: 16-octombrie 06
  • Location:Brasov
  • Marca:Mitshubishi
  • Model:EVO IX
  • Motorizare:2.0L 500+CP

Scris 03 noiembrie 2007 - 06:36

Incercand sa fiu absolut obiectiv, trebuie sa spun ca symbian-ul de pe E90 este poate cel mai stabil de pana acum(din punctul meu de vedere, sincerc at de mine). Sant deja la a doua bucata, si sant foarte multumit de device:soft stabil si flexibil, autonomie buna, messaging excelent, camera de 3,2Mp cu 20fps video, multi tasking, 3,5G, tastatura full qwerty foarte eficienta. Singurul mare minus relevant: dimensiunea.

iSpin draga, nu stiu cu ce prafuri de proasta calitate se drogheaza dealerii cu care ai vorbit tu, dar telefonul este "The Shit!" :)

Aceasta postare a fost editata de AND1: 03 noiembrie 2007 - 06:37

  • 0
Quench my thirst with GASOLINE!

#259 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 03 noiembrie 2007 - 06:41

AND1, are pe bune vibratii?cind am luat eu 9500 pe unele site-uri scria ca are pe altele ca nu are....Pina la coada m-am edificat ca nu are,dupa ca l-am luat...
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#260 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 noiembrie 2007 - 09:38

am decis sa schimb toate telefoanele cu PDA-uri, asa fac eu ce vreau din ele. pt inceput ma axez pe un HTC touch, nice. softuri sunt in prostie, acum am harta europei din satelit cu meteo, e bestiala. plus o gramada de tampenii, cum ar fi controlul cu un singur deget pe genul cube.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#261 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 04 noiembrie 2007 - 12:15

@AND1 ... de ce esti la al doilea? Ce'a patit primul?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#262 AND1

    cascadorul

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 Mesaje:
Inregistrat: 16-octombrie 06
  • Location:Brasov
  • Marca:Mitshubishi
  • Model:EVO IX
  • Motorizare:2.0L 500+CP

Scris 04 noiembrie 2007 - 12:48

@DMIHNEA: Sigur, E90 are vibratii. Exista totusi posibilitatea ca la unele modele din seria Communicator, sa fie necesara activarea controller-ului de vibratii din soft-este o eroare stupida de fabricatie de care am mai auzit; un service nokia te poate ajuta

@andrei041: Primul mi-a cazut de doua ori de pe masina, in miscare! Problema a fost ca a doua oara nu l-am mai gasit! :D

Insa vorbind de trante si alte accidente, telefonul se lasa greu afectat de impacturile cu solul(o specialitate de-a mea,mai ales pe beton!). Constructia aparatului este foarte reusita, cand vine vorba de calitatea finisajelor si robustete . Pentru mine este chiar premiant la capitolul asta!

Aceasta postare a fost editata de AND1: 04 noiembrie 2007 - 12:51

  • 0
Quench my thirst with GASOLINE!

#263 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 04 noiembrie 2007 - 12:55

SIngura varianta la acelasi nivel (ca si raport intre gadget si work) era E90 dar toti dealerii de tel cu care am vb au zis ca este inca varza la soft, asa ca...

La dimensiunile unui iPhone, gasesti ceva PDA phone-uri cu ecran VGA, cu 3G, GPS, camera de rezolutie superioara, s.a. Practic, nu exista nici un capitol hardware important la care iPhone sa castige, mai ales de cand au aparut si microSD-uri de 6 si 8 GB.
  • 0

#264 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 04 noiembrie 2007 - 01:50

exact, pana la urma, iPhone ramane doar un moft, o fitza.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#265 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 04 noiembrie 2007 - 04:24

E, daca vi-l pun in mana o sa vreti mofturi si fite...

Artanis, vezi ca iPhone este foarte subtire, PDA-uri performante care sa fie atat de subtiri nu prea gasesti.

Iar eu o problema cu PDA-urile... camerele de pe ele in general sunt cam varza, au rezolutie mare dar stau foarte prost la luminozitatea obiectivului (comparativ, pozele facute de iPHONE sunt de 2 ori mai bune decat cele facute de N95 care 5 megapix, mult mai luminoase si in plus sgarf-ul de pe iPHONE este mult mai rapid si lucreaza fara confuzii).

La partea cu GPS-ul incorporat... nu e rau sa-l ai, e un plus buna dar... eu aveam pe N95 GPS si harti si nu l-am folosit niciodata... Daca vreau navi am navi...

3G, aici asa e.

Si in rest, comparandule direct este cea mai tare jucarie pe care am avut-o in ultimii cativa ani (excluzand MacBook-ul). Este extrem de versatil, arata superb, interactiunea cu aplicatiile se face printr-un mod de lucru si o grafica care trimite la culcare toate (TOATE) telefoanele si PDA-urile de pe piata, bateria ma tine 2 zile (in conditiile in care cu N95 nu apucam seara fara sa-l bag la incarcat).

Mai am un i600 de la Samsung care si ala face de 2 ori mai multe lucruri decat iPHONE dar... nu pun mana pe el.

Pana la urma THE1 are dreptate... asta e un moft, dar unul care-si face treaba, ca telefon, impecabil (nu mi-a dat nici macar o singura eroare pana acum, e precis si sigur pe el) si este si o jucarie beton!

Apropos, cand va luati sa-mi spuneti sa va dau installer-ul de aplicatii, e o lista interminabila de softuri pentru IPHONE.

@AND1 - de la nastere ai fost norocos asa ca nu ma mira ca si la telefoane ai noroc. Vezi ca service-urile sunt pline de E90, pana sa ma hotarasc la iPHONE am vorbit cu 3 dintre cei mai mari dealeri de telefoane. Toti mi-au zis il am pe stoc in ce varianta vrei tu dar nu-ti promit ca ti-l servisez in mai putin de 1 zi de fiecare data cand va cadea. Si drept dovada, cand m-am dus sa-l iau pe ifonica mi-au aratat rafturile cu E90 venite la debug.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#266 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 04 noiembrie 2007 - 04:59

@andrei041: Primul mi-a cazut de doua ori de pe masina, in miscare! Problema a fost ca a doua oara nu l-am mai gasit! :D


Incerc sa inteleg,dar nu prea pot...(cerebelul ii vinovat)
Sa inteleg ca telefonul era in miscare in timpul cazaturii?Mda,sa cada fara a se misca...imi lipseste si imaginatia.
Aaaa,masina se misca si-a cazut telefonul.De pe ea,masina?
Da', ce naiba cauta pe masina?
  • 0

#267 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 04 noiembrie 2007 - 05:03

Poate filma. :D

Spin, e un moft pt cei care cauta utilitatea absoluta/dotari maxime. iPhone e un gadget trendy, interesant, cu cateva dotari atractive si poate inexistente la alte dizpozitive, are si minusurile lui, insa cel mai mare dezavantaj ramane pretul prohibitiv. Daca ti-l permiti nici nu mai conteaza.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#268 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 04 noiembrie 2007 - 05:19

nush ce sa zic... pretu nu mi se exagerat. daca stam sa comparam e mai ieftin si decat un N95 si decat un E90 sau urmasu lui i600 (cum l-o chema pe el).
Dar face mai putine/mai multe lucuri decat astea enumerate mai sus... Mie mi se pare misto si crede-ma, atunci cand am cumparat ceva care nu merita banii/deranjul am fost primul care a spus-o...
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#269 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 04 noiembrie 2007 - 05:22

te cred.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#270 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 04 noiembrie 2007 - 06:22

Spining, amuzant e ca spui ca nu te intereseaza GPS-ul de pe un PDA, dar te intereseaza camera...sa fim seriosi, GPS-ul chiar poate fi util, pe cand asa-zisele camere de pe disopzitivele astea mobile (smartphones, PDA) sunt departe de orice aparat foto dedicat. Adica zici ca daca vrei navi iti cumperi navi (de care, auto ? cel care costa peste mia de E ca optional auto, si care poate atrage multi spargatori de masini) si daca vrei foto nu-ti cumperi un aparat foto decent ? :D

Oricum, pretul este complet exagerat pt. un dispozitiv fara 3G si GPS.

L.E:
Dau mai jos doar 2 modele asa la-ntamplare, care trimit iPhoneul la culcare, vorba lui Spining :D
http://www.gsmarena...._x500 -1986.php
http://www.gsmarena....m_life-1834.php

Aceasta postare a fost editata de Artanis: 04 noiembrie 2007 - 06:33

  • 0

#271 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 04 noiembrie 2007 - 08:28

Ca sa-ti cumperi un X 500(+),tre sa fii ,,cunoscator''. :D .
Vezi ca,la culcare, n-ai trimis doar telefonul... :D
  • 0

#272 AND1

    cascadorul

  • Members
  • PipPipPip
  • 139 Mesaje:
Inregistrat: 16-octombrie 06
  • Location:Brasov
  • Marca:Mitshubishi
  • Model:EVO IX
  • Motorizare:2.0L 500+CP

Scris 05 noiembrie 2007 - 09:01

@mol: Masina era in miscare, telefonul era din pacate UITAT pe plafon si dupa cum am spus, a doua oara dupa ce a cazut, nu a mai fost de gasit...

@iSpining: Este evident ca tu acum esti noul discipol al lui Steve Jobs si din cauza asta cred ca in mare parte ai auzit doar ce ai vrut sa auzi de la dealeri, despre E90. Sa zicem ca toate au bug-uri si toate loturile sant praf. Ce se intampla dupa servisare? Iti explodeaza telefonul in fata, pe genul Mission: Impossible? Nu prea cred. Mai simplu si mai corect ar fi sa spui ca ai vazut iPhone, ai ramas setat pe iPhone si nu ai mai vrut E90. Adica fiecare isi complica viata dupa bunul plac. Si cred ca te poti considera la fel de norocos ca si mine, fiindca, pe orice sursa de informatii tele sau apple-iste ai cerceta, ai descoperi cam ce orgii se petrec in gura lui Steve Jobs din cauza bateriei si a altor boli ale iPhone-ului. Comentarii de genul, si citez:"Fuck Apple, fuck Steve Jobs, iPhone is a fucking piece of shit, I will sue you Apple; Steve, I will fucking kill you" si asa mai departe. Dar fiecare cu ale lui. Oricum, sa te bucuri si sa ai parte de noul tau iSatan. :)

Aceasta postare a fost editata de AND1: 05 noiembrie 2007 - 09:03

  • 0
Quench my thirst with GASOLINE!

#273 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 06 noiembrie 2007 - 09:18

Telefoane mobile cu doua cartele.
Sunt interesat de un asemenea telefon si nu am gasit mare lucru despre un asemenea produs.
Cine stie sau foloseste asa ceva poate ne lumuneaza si pe noi in privinta modului de utilizare, functionare, achizitie si eventual preturi.
  • 0

#274 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 10 noiembrie 2007 - 04:12

@last - exista si am vazut o coracaie de genul asta dar nu m-a impresionat deloc, e uratel foc!

@and1 - sa-ti fie caramida aia de-ti cade de pe capota de ras! iPISI meu e the ultimate gadget! Ma bucur de tigaia asta de cand am luat-o si din cate se pare o voi face pentru ceva timp. Si ca tot sunt cu tine pe telefon acum, vezi ca am aplicatii disponibile la un click distanta, atat de multe incat E90-u tau s-ar bloca numai cand ar vedea lista...
Dar asta e, Nokia rullz, nu?
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#275 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 10 noiembrie 2007 - 05:36

,,... Si ca tot sunt cu tine pe telefon acum, vezi ca am aplicatii disponibile la un click distanta, atat de multe incat E90-u tau s-ar bloca numai cand ar vedea lista...'' Ispining :D

Ispining,sa inteleg ca in acelasi timp vorbeai la telefon si-i scriiai aceleiasi persoane,adica lui And1? :D
In ecuatia asta termenii ar fi :telefoanele,calculatoarele si ...factorul uman. :D
Cine,care,bla,bla ...nu rezista torentelor? :D
Daca nu vi-s suficiente telefoanele,calculatoarele pentru a comunica in acelasi timp ,se mai pot adauga si alte mijloace de comunicare... :D
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi