Salt la continut


Fotografie
- - - - -

telefoane mobile


  • Please log in to reply
4934 replies to this topic

#2851 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 noiembrie 2011 - 01:56

Cine stabileste "cat face"? Nu cumva tocmai concurenta?

Eu zic ca piata stabileste cat face. Piata e formata din concurenta si tine.
:lol:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2852 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 noiembrie 2011 - 01:56

avea o laie. a face research pt a dezvolta un singur produs INTOTDEAUNA este mai scump decat a dezvolta solutii universale/aplicabile pe mai multe produse.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2853 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 10 noiembrie 2011 - 01:59

Piata stabileste daca un produs e scump sau nu. Daca e prea scump nu se va vinde. Daca se vinde inseamna ca nu e scump. Sau ca sunt destul fraieri sa-l cumpere .. Avea un prieten o vorba "Este imoral sa nu iei bani de la prosti".
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#2854 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 noiembrie 2011 - 02:02

Exact. Nu exista supraevaluat, doar in relatia cu statul poti vorbi de asa ceva.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2855 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 noiembrie 2011 - 02:03

Este un conflict de termeni in discutia noastra. Eu vorbeam de 'piata' in sensul de jucatori/producatori. Voi va referiti la clientela/consumatori. Ca produsul se vinde sau nu asta nu este o scuza, el va fi in continuare la suprapret daca marja de profit este foarte mare. Unde 'foarte mare' se traduce prin 'mult mai mare decat la ceilalti producatori'.

Daca ar fi altfel, atunci si Samsung ar vinde la aceiasi bani ca Apple si profitul generat pe aceasta piata s-ar imparti egal.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 10 noiembrie 2011 - 02:04

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2856 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 10 noiembrie 2011 - 02:06

Piata inseamna consumatorii, cei care dau banul. Si in cazul produselor Apple il dau cu buna stiinta. Daca nu ar fi nimeni sa-l cumpere probabil ca pretul produsului ar scadea. E cu dus si intors, cu cat un produs este mai dorit cu atat va fi mai scump. In cazul de fata pretul de productie nu are nici o relevanta. Oricum nici un producator nu-ti va vinde un produs la pretul cu care iese din fabrica.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#2857 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 noiembrie 2011 - 02:06

Nu ai dreptate. Insist. :lol:
2 telefoane mobile, unul facut de x si unul facut de y, nu au cum sa fie la fel. x considera ca ofera mult mai mult decat y, asa ca marja lui va fi mult mai mare. Si tot x considera ca produsul lui va fi mai bine primit pe piata (ca nu poti disocia produsul de piata in discutia noastra) asa ca poate sa ceara mai mult. - pt bleu, ca grinch s-a grabit.

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 10 noiembrie 2011 - 02:07

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2858 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 noiembrie 2011 - 02:13

"ofera mai mult", bre nu vorbim de zugraveli!!! vorbim de un produs care a fost dezvoltat cu niste costuri. ei bine costurile alea sunt foarte mici din moment ce vinzi 'nimic' dar faci profit cu caru'! got it?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2859 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 noiembrie 2011 - 02:20

Si ce daca faci profit cu carul ?? Inseamna ca esti smecher, precum Dmihnea.
A mai spus-o si Relu : cel mai important intr-o afacere e sa ai piata de desfacere. Daca ai piata si mai mult, iti inghite si adaosuri colosale, CU ATAT MAI BINE. Daca piata ar considera ca produsul este supraevaluat si asta se reflecta in pret, nu l-ar mai cumpara.

Problema se pune cand eu as vinde acelasi produs la 2 preturi SEMNIFICATIV diferite. AIA este supraevaluare.SI chiar si atunci depinde foarte mult de context.

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 10 noiembrie 2011 - 02:25

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2860 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 10 noiembrie 2011 - 02:27

Te-ai gandit ca poate plasticele alea de la concurenta sunt SUBevaluate? Dooooohhhhhh!!!!


Pana una alta plasticele alea s-au dovedit mult mai practice si mai rezisnte decat fita de sticla pe care o tin in mana sa ma dau mare la tovarasi.
Galaxy S2 e un fel de GTR tace si face, daca vreau figuri imi iau Nokia Vertu.
Nu poti sa imi spui mie 1q-ele ca toata lumea a cumparat Iphone din nevoia pentru un smartphone, cand tu introduci la 10 ani diferenta fata de concurenta functia de video-telefon si te mai si lauzi cu "we bring video calling to the world" (penibil e putin spus). Iar functia de FaceTime video call merge numai prin WI-Fi (genial nu am ce zice).
De functia copy paste nu mai spun ca asta facea Nokia inca de la 6210.


http://www.youtube.com/watch?v=ErXqnQKs-tA

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 10 noiembrie 2011 - 02:35

  • 0

#2861 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 07:13

Lasa S2 si chiar S1. Hai sa uitam de el. Si sa vedem cate cacaturi vinde Samsung. Imi trec zilnic prin mana, sunt jalnice. Toata pleiada aia de modele (ca sunt enorm de multe) fac ca acel profit sa fie mult mai mic. Daca s-ar concentra pe cateva modele ar avea si profit mai mare, si rata de retur mai mare (ca pe asta nu o ia nimeni in calcul, desi exista studii si pe tema asta, cate vin inapoi la RMA).

"...fita de sticla pe care o tin in mana sa ma dau mare la tovarasi"... No comment. Pentru ca si tu, ca si altii, crezi ca TOTI care au un iPhone l-au luat sa se dea mare la "tovarasi".

Am mai zis, apropos de partea de video telefonie, ca pana nu testezi FaceTime nu o sa intelegi diferenta.

In rest, cu tine chiar nu vreau sa ma cert, ca vine acusi ziua ta :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2862 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 07:29

"Este imoral sa nu iei bani de la prosti".

Motto-ul Apple. :lol:
Nu sariti pe mine, dar cand vinzi 4.2% din totalul terminalelor vandute, dar ai 52% din totalul profiturilor.

As mai elabora, dar deabea m-am trezit si nu-mi gasesc prea bine cuvintele :lol:

"...fita de sticla pe care o tin in mana sa ma dau mare la tovarasi"... No comment. Pentru ca si tu, ca si altii, crezi ca TOTI care au un iPhone l-au luat sa se dea mare la "tovarasi".

Daca tu ti-ai luat iPhone si chiar il folosesti, nu inseamna ca nu mai sunt inca 999 de lemurieni care si l-au luat ca sa dea bine, pentru ca e la moda, ca ii place versiunea alba, ca deabea a aparut, pentru ca e un ipod cu functie de telefon, etc.


Cand iti iei un smartphone doar ca sa ai ceva frumos de scos din buzunar, atunci e cam clar din care categorie faci parte :lol:
  • 0

#2863 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 07:34

Ma uitam la preturile i4S si S2 in USA. La naiba, ambele pleaca de la $199 la AT&T. Pretul fara contract al lui S2 este de $549. i4S cu 16 e $649. E intr-adevar cu mult mai scump... NOT.

Cat despre ce zice Pejte, oare cati din cei ce si-au luat S1 sau S2 nu intra in aceeasi categorie? Doar ca nu le zice nimeni nimic. Intreb iar, de unde atata ura impotriva celor ce au iPhone? Cu ce va deranjeaza pe voi? V-au luat bani din buzunar sau mancare de la gura? Pe bune, alt cantecel decat anti-Apple nu mai este? Geez...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2864 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 07:49

Ca sa dau apa la moara carcotasilor si celor anti-mar, ieri m-am lovit de o problema care m-a enervat maxim.
M-a sunat curierul ca a ajuns pachetul la destinatie dar nu e nimeni si sa-i dau un nr de telefon de la destinatar.
Ei, acel numar il aveam in history-ul de apeluri primite, nu-l trecusem in lista de contacte. Ca sa pot sa-l dau omului, a trebuit sa inchid, sa vad lista de apeluri primite, sa-l scriu pe o hartie si sa-l sun din nou sa i-l dictez.
Cam aiurea.... :lol:
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#2865 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 08:03

Ma uitam la preturile i4S si S2 in USA. La naiba, ambele pleaca de la $199 la AT&T. Pretul fara contract al lui S2 este de $549. i4S cu 16 e $649. E intr-adevar cu mult mai scump... NOT.

Deci e si mai scump :lol:

Cat despre ce zice Pejte, oare cati din cei ce si-au luat S1 sau S2 nu intra in aceeasi categorie? Doar ca nu le zice nimeni nimic. Intreb iar, de unde atata ura impotriva celor ce au iPhone? Cu ce va deranjeaza pe voi? V-au luat bani din buzunar sau mancare de la gura? Pe bune, alt cantecel decat anti-Apple nu mai este? Geez...

Am 'boala' pe ala care vinde insignifiant, dar are peste jumatate din profiturile totale. Daca era Samsugi, eLGigolo sau HashTeCe, ma indoiesc ca as fi avut alta parere. Asta pentru ca gandesc din punctul de vedere al cumparatorului. Din punctul de vedere al comerciantului insa, it's heaven on earth :lol:

Cand am zis de smartphone-uri, m-am referit la toate, ca sunt cu mar, ferestre, sau cu ala mic, verde si simpatic :lol:

Aceasta postare a fost editata de pejte: 10 noiembrie 2011 - 08:05

  • 0

#2866 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 noiembrie 2011 - 08:14

pejte, cred ca e evident ca nu sunt fan Apple, dar ce spui tu acolo scartaie.

"Am 'boala' pe ala care vinde insignifiant, dar are peste jumatate din profiturile totale" - astea merg mana in mana cu vin taranistii si ne pun botnita, liberalii tipareau dolari falsi, mogulii ne fura poast asi sarea.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#2867 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 08:26

Ca sa dau apa la moara carcotasilor si celor anti-mar, ieri m-am lovit de o problema care m-a enervat maxim.
M-a sunat curierul ca a ajuns pachetul la destinatie dar nu e nimeni si sa-i dau un nr de telefon de la destinatar.
Ei, acel numar il aveam in history-ul de apeluri primite, nu-l trecusem in lista de contacte. Ca sa pot sa-l dau omului, a trebuit sa inchid, sa vad lista de apeluri primite, sa-l scriu pe o hartie si sa-l sun din nou sa i-l dictez.
Cam aiurea.... :lol:

Corect, uite un minus deranjant.

Deci e si mai scump :lol:

Am 'boala' pe ala care vinde insignifiant, dar are peste jumatate din profiturile totale. Daca era Samsugi, eLGigolo sau HashTeCe, ma indoiesc ca as fi avut alta parere. Asta pentru ca gandesc din punctul de vedere al cumparatorului. Din punctul de vedere al comerciantului insa, it's heaven on earth :lol:

Cand am zis de smartphone-uri, m-am referit la toate, ca sunt cu mar, ferestre, sau cu ala mic, verde si simpatic :lol:

Da' ce ce ai boala pe el, iti baga tie mana in buzunar? Sau ai boala pe el ca ai vrea si tu un din ala si nu poti? Nu e rusine sa nu poti, si eu am putut multe dupa 30 de ani ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2868 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 08:35

Nu vreau sa o dau in powerisme, dar daca as vrea cu adevarat as putea sa imi achizitionez un astfel de device. Desi 80% mi-as lua un Android :lol:
Desi am boala pe ei, in acelasi timp ii admir.
  • 0

#2869 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 08:39

Pai nici eu nu vreau sa o dau in nimic. Daca facem abstractie de preturile din RO (si de salarii, normal), nu sunt atat de scumpee cat se tot zice pe la noi. Se presupune ca iei un astfel de device pentru o perioada mai lunga. Si din nou zic, nu te obliga nimeni sa il iei :lol:

Si totusi, de ce ai boala pe ei? Ce ti-au facut tie, personal?

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 10 noiembrie 2011 - 08:41

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2870 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 08:58

Ma inervezi cu argumentarile tale logice. Pur si simplu am boala pe ei :lol:
Trebuie tot timpul sa ezixte o explicatie?
  • 0

#2871 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 09:18

Pai crezi ca e ceva intamplator?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#2872 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 10 noiembrie 2011 - 09:24

Hai sa punem altfel problema.

Cati din cumparatorii de orice produse Apple au CU ADEVARAT nevoie de produse? Nu contest, sunt misto, arata bine, au marketing de nota 11. Dar repet, cati dintre cumparatori au nevoie de ele? Va zic eu, un maxim 10%. Restul isi iau cu spirit de turma/trendy/macrosexuali/funky girls.

Multi dintre noi (inclusiv interlocutorii de pe garajul) ne permitem sa luam produsele lor. De ce nu o facem? In cazul meu, fiindca n-am ce face cu el. Am destule telefoane, laptopuri, wi-fi, etc... Doar pentru vorbit si 20-30 mesaje? LOL. Trebuie sa mai munceasa Apple pentru a ma convinge :lol:

Ideea e ca, aici mai mult decat oriunde, se aplica politica imi iau daca AM nevoie.

M-am uitat si eu sa iau un Iphone 4. Am ajuns la concluzia ca dau aprox. 1.600 lei degeaba :lol: Poate o sa-mi iau unul in viitor, poate nu.

Similar, aplicand aceeasi politica, n-am nevoie de tableta.

DAR, ce am zis mai sus se aplica strict la mine.

Sunt sigur ca exista oameni care au nevoie de Iphone/Samsung G II, Ipad/Galaxy/Xoom... etc. Eu zic ca ei reprezinta 10% din cumparatori. Beat that.
  • 0

#2873 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 noiembrie 2011 - 09:31

Ce sa fie intamplator?
  • 0

#2874 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 noiembrie 2011 - 09:39

Cand am zis supraevaluat, atat eu cat si Pejte, ne-am referit la pret vs. costul efectiv de productie al Ifonului. N-a zis nimeni ca n-ar fi bune sau ca il urasc pe 1Q ca el are si eu nu!

Eu nu pricep care-i faza cu 'nu-ti permiti' cand vorbim totusi de un telefon de 500euro?!?! Cand e vorba de vreo scumpaciune de masina, chiar se poate spune ca nu-ti permiti, dar un 2000 lei ORICINE ii poate da pe un telefon. Si credeti-ma ca sunt foarte multi care dau mai mult de un salariu lunar pe un telefon....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2875 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 10 noiembrie 2011 - 09:45

Asa e, bleu. Dar CATI din ei au CU ADEVARAT nevoie de telefon de 2.000 lei? :lol:
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi