Salt la continut


Fotografie
- - - - -

telefoane mobile


  • Please log in to reply
4934 replies to this topic

#951 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 08 noiembrie 2010 - 03:59

Sa vedem cu ce nu sunt de acord:

pct 1: pt Google Maps ai nevoie de net. Nu ai net, mumu. Pentru iOS sau Windows ai multe aplicatii GPS independente de net, unele foarte bune (TomTom etc).

pct 2: fals, se pot face multe daca stii cum, nu e rocket science.

pct 3: fals, e vorba de obisnuinta. In plus iarasi chestii legate strict de net.

pct 4: fals, pentru ca nu suntem in US :ph34r:

pct 5: corect.

pct 6: partial corect. In definitiv iPhone e produs doar de Apple, nu de mai multi producatori cu idei diferite.

pct 7: interesant, o sa studiez.

pct 8: ar fi interesant sa ne strangem mai multi sa testam ;) Viteza browserului cred ca e data si de specificatiile tehnice ale sculei, ar trebui comparate scule asemanatoare ;)

pct 9: adevarat, dar e chestie de obisnuinta

pct 10: habar nu am ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#952 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 08 noiembrie 2010 - 04:15

1. Si pentru Android ai aplicatii. Eu am iGo pe al meu. Iar Google Maps merge si offline. E ok pentru chestii minore insa e departe de iGo la navigare. Are insa marele avantaj ca e actualizat in timp real (daca folosesti varianta online).

2. Fiind primul telefon cu notificari nu vad diferenta dar probabil se leaga mai degraba de implementarea pentru developeri.

3. Wrong. Widgets nu are legatura cu net-ul ci cu aplicatiile instalate. De exemplu in loc sa dau click sa vad ce mailuri am mai primit sau ce am in agenda pe ziua de azi pun un widget care imi arata ultimele mailuri sau agenda pe ziua in curs. Dupa ce te obisnuiesti cu ele nu mai poti fara :ph34r: Si sunt o groaza .. Eu am 7 ecrane si nu-mi ajung pentru cate as putea sa pun pe ele ;)

4. Mda .. La ei insa cica AT&T sucks rau de tot.

5. Da. Insa nu l-am folosit niciodata desi am net pe mobil (singurul caz in care chiar ai avea nevoie de o astfel de functie).

6. Eu l-am luat pe al meu special sa fie cat mai comod dar si cu ecran cat mai mare. Daca vroiam mai mare nu aveam decat iPad-ul ;)

7. E super tare daca vorbesti in engleza sau numele pe care il cauti in agenda are prenuntie specifica limbii engleze. Merge si in loc de tastatura (are buton specific) dar doar daca scrii ceva in engleza. Pe romana insa .. hmmm

8. Da. Aici au 100% dreptate insa conteaza si viteza procesorului (1GHz la mine). Plus ca pot sa optez intre 4-5 browsere (WebKit, Dolphin - WebKit, Mini Opera si mai nou Firefox 4 mobile edition). Cea mai tare mi se pare combinatia WebKit + Dolphin care stie inclusiv de "gestures" (desenez f pe ecran si imi deschide facebook).

9. Habar n-am cum e la ceilalti ;)

10. Nu l-am instalat. Probabil pentru ca folosesc Skype si sunt multumit de el ;)
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#953 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 09 noiembrie 2010 - 01:23

1. Mi se roope de Google Maps, în schimb mă bucur că pe android există Maverick. Pentru navigație există IGO, Motonav, Naviton și, cel mai bun pentru noi - Sygic.
3. Widget-urile sunt mișto și practice. Dacă nu ai avut, nu simți nevoia, dar când te obișnuiești cu ele nu prea mai vrei fără.
5. Mișto ideea de WiFi hotspot, dar la cât de scump e netul pe mobil, nu prea îi văd utilitate reală. L-am folosit o singură dată.
6. True, dar ține de gusturi. iPhone are dimensiuni foarte potrivite imo.
9. E un plus, dar m-aș descurca și fără.

Restul sunt mofturi sau nu m-au interesat pe mine.
Acum așteptăm o listă cu plusurile iPhone/IOS, abia aștept să o desființez :unsure:
  • 0

#954 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 09 noiembrie 2010 - 01:56

Pentru inceput sa evidentiem cel mai tare lucru si inovativ lucru pe care l-a adus apple. We bring video calling to the world =))))) Genial nu am ce zice.
La Android si eu ma bucur ca exista Igo, asta era si cea mai mare problema de care ma loveam la Symbian unde Garminul era infect iar Nokia Maps era foarte bun dar inca la inceput iar Harta Romaniei nu era foarte detaliata.
  • 0

#955 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 noiembrie 2010 - 03:15

Cel mai important lucru pe care l-a adus marul este ca i-a pus pe toti la treaba sa faca ceva mai bun ca al lor ;) In rest, personal nu am sa spun ce mi se pare mai bun. Important e ca e ok pt mine ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#956 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 09 noiembrie 2010 - 03:48

Iphone a adus in atentia tuturor joaca cu... degetelul pe ecran. Ar mai fi finisarea fara cusur (ati tinut in mana un iPhone4?) si, ''parerea mea'', iOS-ul, pe care il prefer, deocamdata, altor sisteme de operare.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#957 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 09 noiembrie 2010 - 03:55

Nu si nici nu vreau sa il tin la banii aia. Au adus multe chestii nu contest. Insa modul in care isi trateaza clientela taxand si o penibilitate de aplicatie de youtube mi se pare...
  • 0

#958 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 09 noiembrie 2010 - 04:20

Youtube? Cum adica taxat? Don't get it.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#959 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 noiembrie 2010 - 04:44

Unul din motivele pentru care produsele Apple functioneaza foarte bine, e tocmai faptul ca nu exista tot felul de programe facute de orisicine se scoala noaptea si kaka un soft .... ;)
  • 0

#960 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 noiembrie 2010 - 04:50

Oho, e plin chiar si pe AppStore ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#961 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 noiembrie 2010 - 08:29

Compara cu vindovs ... ;)

Si mai e ceva. Cand astia schimba sistemul de operare, softurile vechi NU mai pot fi folosite, dacat cu ff mici exceptii, sau deloc.
Vindovs aici a pierdut mult, incarcand sa faca in asa fel incat aplicatiile sa poata "migra" pe OS-urile noi. Si s-a ales praful ...
  • 0

#962 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 noiembrie 2010 - 01:39

Imagine amplasata
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#963 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 noiembrie 2010 - 08:02

Bai baieti,
M-a pus naiba si m-am uitat pe facturile mele vodafone si orange, si am constatat ca la vodafone aveam puncte pe care le pierdeam daca nu le fososesc, si la orange am vazut ca am vreo suta si ceva de oiro. Asta pe langa faptul ca am prelungit contractele si pot lua cate un telefon mai eftin.
Cu vodafone am rezolvat si mi-am luat un E52 ( sa ma kak pe el !! http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif ), si acum am de ales ceva de la portocalii.
Nu ma intereseaza touch-uri si alte labe triste, ci un telefon stabil, de preferat evident nokia.
Stie careva ceva despre aparatele din oferta lor ?
https://www.orange.r...nline/telefoane

Cu car-kitul am rezolvat, si mi-am pus unul multipoint, primul scos de Nokia, si merg 2 telefoane in acelasi timp pe el. Asa ca telefoanele pot fi diferite, bt sa aibe :lol:

Era sa uit..
Mreci in avans .. :lol:

Aceasta postare a fost editata de Relu: 20 noiembrie 2010 - 08:08

  • 0

#964 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 20 noiembrie 2010 - 09:12

ZTE S302 :lol:
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#965 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 20 noiembrie 2010 - 09:20

Bineeee ..... http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif

Aceasta postare a fost editata de Relu: 20 noiembrie 2010 - 09:21

  • 0

#966 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 21 noiembrie 2010 - 01:30

Cu vodafone am rezolvat si mi-am luat un E52 ( sa ma kak pe el !! http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif )

poti detalia?
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#967 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 21 noiembrie 2010 - 01:41

E saltul tehnologic prea mare :lol:
  • 0

#968 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 noiembrie 2010 - 08:47

Cum sa nu ma k... pe un telefon cand pierzi zeci de minute sa-i setezi cateva functii elementare ?? In loc sa le faca intuitive, setarile de baza sa fie ACOLO UNDE TREBUIE, tre sa cauti ca disperatul in zecile de functii, care mai de care mai inutile, pentru a putea gasi primele setari de care ai nevoie cand iti iei un telefon nou !
As vorbi cu pacat sa zpun ca nu are si lucruri bune, dar ele palesc in fata inutilitatilor/meniului idiot.
De ce oare nu or incearca sa se inspire ( macar ) din softurile apple, sa mor daca pricep. Cu un apple, orice fiinta umana se descurca din prima, usor fiind mult prea putin spus !
Acum sa vedem cum se va comporta in timp, pentru ca am citit multe lucruri rele despre el. In 2 cuvinte, daca nu crapa, cica e un telefon super OK ( printre cele din generatia lui, evident ), dar multe crapa ..... http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
  • 0

#969 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 21 noiembrie 2010 - 09:16

Io cand ti-am spus ca esti ramolit...da' tu nuuu..Batman, Batman... :lol:

N52 e un super telefon si meniul e extrem de intuitiv si usor de utilizat daca "reusesti" sa iesi din carapacea ta si sa accepti si altceva decat MERE STRICATE.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#970 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 noiembrie 2010 - 09:25

Bah, faptul ca sunt ramolit e un adevar, si nu-l contest. Dar la fel de necontestat e si faptul ca voi sunteti deformati total de la vindozele care v-a intrat in sange, si v-a obisnuit cu masochismul :lol:
Vrei intutiv, baga ochiu in linuxu de la 6230 ( care-l ai inca in buznar ), sau orice alta vechitura. La final, botoneaza si un ifone sau ORICE MAR !! ;)
  • 0

#971 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 21 noiembrie 2010 - 10:11

De joi cand l-am luat si pana acum, nu mi s-a blocat decat 1 data. Eram in masina si incercam sa-l trec de pe un car-kit BT pe altul. De atunci merge ( ..inca .. ;) ), si nu s-a restartat, blocat, etc ...
Am reusit sa-l mai "customizez"/simplific dupa nevoile mele, si sunt curios cum se va comporta in continuare. Si mai trebuie sa recunosc ca imi place cum arata, chiar mult :lol:
  • 0

#972 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 21 noiembrie 2010 - 10:52

Cu punctele de la Orange ia-ti iPhone si daca nu iti place facem schimb de telefoane :lol:
  • 0

#973 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 21 noiembrie 2010 - 10:55

Deci e clar, lumea s-a intors pe dos... Io mi-am luat mar desi ma juram ca nu o voi face, mai sus vad un fan al merelor care si-a luat smartphone, sa vedem ce urmeaza :lol:

P.S. sa ne traiasca ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#974 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 21 noiembrie 2010 - 12:07

Cine a prins WM7?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#975 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 21 noiembrie 2010 - 12:47

Ia-ti Android ca se apropie de iOS ca functionalitate. Am vazut in lista de la Orange Samsung S Galaxy pe care multa lume il lauda. Eu ti-as recomanda HTC da' nu vreau sa cad in capcana celor care zic ca telefonul lor e cel mai bun (desi am pierdut vreo 2 saptamani de citit review-uri pe net pana sa-l aleg).

WM7 si mie mi se pare prea complicat. Apropo de Windows/Microsoft .. de 6 luni de zile ma tot gandesc si razgandesc sa trec pe Windows 7 pe computerul pe care lucrez (il am deja pe laptop pentru ca a venit cu Vista si nu-l suportam iar daca faceam downgrade la XP nu aveam drivere pentru el) si inca nu sunt convins ca merita.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time





0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi