Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Detectoare radar - partea a III-a


  • Please log in to reply
731 replies to this topic

#251 to_the_limit

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 186 Mesaje:
Inregistrat: 03-decembrie 03
  • Location:Bacau
  • Marca:Volvo
  • Model:S60
  • Motorizare:2.0T 180cp

Scris 30 noiembrie 2007 - 10:57

Nu, nu, cu SN, da nu am parbriz atermic nici pe ala :D
Asta m-am gandit si eu ca erau pe instant-uri

Aceasta postare a fost editata de to_the_limit: 30 noiembrie 2007 - 10:57

  • 0
Megane 1.5 DCI. 80Cp.Putin,stiu,dar economic.
Supernova 1.4. 75cp.Mult,prea mult pentru caruta asta.

#252 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 noiembrie 2007 - 11:11

Poate o fi fost cu instant.. sau fi bolnav saracu. Vezi daca nu are cineva prin zona - vre-un dealer de detectoare - un tester de detectoare sa-l verifici.
  • 0

#253 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 01 decembrie 2007 - 10:56

Scuze ca nu am avut timp ieri. Al meu a patit o singura data chestia asta, tot cu un Logan albastru. Mi-au zis ceilalti din coloana ca il tinea pe instant-on si dupa ce prindea vreunul isi vedea de treaba ($$$) deci nici un semnal nici de la alte detectoare. Din spate iarasi am testat si a prins radar tot in foarte putini metri, dar la fel a fost si la celelalte masini din grup (cu Bel etc). Toate astea pe DN2. In rest si-a facut bine de tot treaba, a luat radar si de dupa 2 dealuri cu curbe. Desigur, nu ii acord credibilitate 100%.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#254 to_the_limit

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 186 Mesaje:
Inregistrat: 03-decembrie 03
  • Location:Bacau
  • Marca:Volvo
  • Model:S60
  • Motorizare:2.0T 180cp

Scris 01 decembrie 2007 - 04:45

Viper cu cat mergi prin sate?
  • 0
Megane 1.5 DCI. 80Cp.Putin,stiu,dar economic.
Supernova 1.4. 75cp.Mult,prea mult pentru caruta asta.

#255 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 01 decembrie 2007 - 05:45

In nici un caz nu sar de 100 :) Glumesc. Inainte mergeam cu 57-58, acum depinde. Nu e ceva constant.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#256 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 15 februarie 2008 - 11:03

nu m-am hotarat inca ce detector sa imi iau si era sa o patesc rau de tot... asadar din ce aveti deja in masina... o recomandare prietenoasa ca si buget/performante
dupa mine as alege asta
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#257 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 februarie 2008 - 06:34

Bzz, Maruhama etc
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#258 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 februarie 2008 - 11:05

Deci urmarea: am primit acasa procesul verbal de amenda prin posta, l-am contestat la judecatorie, cu contestatie ca la carte, insa neavind timp sa ma prezint in instanta am primit sentinta prin care instanta cea inteligenta spunea ca eu trebuia sa demonstrez ca nu am avut viteza respectiva, nu politia sa demonstreze ca am avut viteza respectiva.... deci prezumtia de nevinovatie nu functioneaza pentru ei....

nu am avut timp sa mai imi bat capul si sa fac recurs....

Frank...ne-ai ramas dator cu deznodamantul povestirii tale din aprilie.
Deci ce se intampla cand nu recunosti fapta si scrii asta pe PV?


QUOTE(Frank SF @ Apr 30 2007, 09:45 AM) *
Ok, deci sa va spun ce am patit ieri.

Eu am un detector Bel RX65 care e considerat printre cele mai bune. Laguna are parbriz atermic, despre care se spune ca reduce eficienta detectoarelor radar, insa pina acum a functionat f. bine in ciuda parbrizului atermic.

Veneam pe kisseleff, cu ceva km peste viteza legala, deodata suna detectorul. Frinez si reduc pina la 60 km/h (care e limita acceptata in zona respectiva). si la stopul de dupa ING (unde e Casa Doina pe colt), dupa masinile din coloana de la stop, o puzderie de Garcea cu 2 Passat-uri break de politie + 1 logan rosu cu radarul, ma trag pe dreapta, imi cer actele, si cica am fost detectat de aparatul radar cu viteza.

Le dau actele si intreb ce viteza am avut, ala cica stati ca va spun imediat dupa care se duce la masina si vine in 10 min cu PV-ul deja completat sa il semnez. Eu zic: va rog sa imi aratati si mie Certificatul Metrologic pt aparatul radar si poza cu imaginea masinii mele si viteza pe care am avut-o. Aia sar la scandal ca cine sunt eu sa le cer asta si ca nu am nici un drept sa cer asa ceva etc atunci eu scriu frumusel pe PV: nu mi s-a aratat certificatul metrologic si nici poza cu viteza masinii - drept urmare nu recunosc fapta si semnez. Suparare mare pe ei, asta e, plec plin de nervi.

Acuma ideea e: oare cind a sunat detectorul deja era prea tirziu si ma prinsesera cu viteza ? de regula pe Logan detectorul suna f. bine chiar si cu 2-3 km inainte de radare, sa ii fie limitata performanta pe Laguna de parbrizul atermic ? Nici nu prea inteleg cum ma scanasera printre masinile care erau la coloana la stop + copacii de pe linga sosea. Sau aia m-au vazut ca am frinat si au zis: asta sigur avea viteza, hai sa il ciupim pe fraier. Anyway, ramine de vazut daca primesc acasa amenda sau nu.?


  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#259 Tony_ml

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 05-martie 08
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:1,5 DCI 65Cp

Scris 05 martie 2008 - 01:32

Mi-am luat un whistler sl 500 si nu l-am probat. Sincer, am ceva emotzii sa nu sponsorizez Ministerul de interne. Vreau niste pareri ale celor care au asa ceva, a propos de performante sau de lipsa lor...
  • 0

#260 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 19 martie 2008 - 02:56

Ce modele de detectoare mai aveti si care ar recomandabil la un buget de maxim 500ron?

Aceasta postare a fost editata de the1: 19 martie 2008 - 02:56

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#261 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 27 martie 2008 - 03:19

URGENT, pls.

Intre BEL955 la 394ron, BEL 965 la 443ron, BEL995 la 535ron si RX65 la 700ron ce ati alege?

Merita investitia ''exagerata'' intr-un STI la 1200ron?
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#262 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 27 martie 2008 - 09:11

da io cred ca-ti trebe ceva pe la 2000-2500lei. cauta ceva mai bun.

eu am unu patetic de vreo 200lei, beltronics parca, si isi face datoria cu brio. de fiecare data.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#263 Arnold12

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 07
  • Location:BUCURESTI
  • Marca:KIA
  • Model:Cee'd Sporty Wagon 2007
  • Motorizare:2.0 CRDi 170CP

Scris 27 martie 2008 - 11:08

URGENT, pls.

Intre BEL955 la 394ron, BEL 965 la 443ron, BEL995 la 535ron si RX65 la 700ron ce ati alege?

Merita investitia ''exagerata'' intr-un STI la 1200ron?



@the1 - unde ai gasit Bel 995 la 535ron?
  • 0
Sa frustrez in trafic Rio 1.5 CRDi 130 CP.

#264 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 28 martie 2008 - 12:03

In State.
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#265 Arnold12

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 07
  • Location:BUCURESTI
  • Marca:KIA
  • Model:Cee'd Sporty Wagon 2007
  • Motorizare:2.0 CRDi 170CP

Scris 28 martie 2008 - 09:21

Ok, mersi.
  • 0
Sa frustrez in trafic Rio 1.5 CRDi 130 CP.

#266 to_the_limit

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 186 Mesaje:
Inregistrat: 03-decembrie 03
  • Location:Bacau
  • Marca:Volvo
  • Model:S60
  • Motorizare:2.0T 180cp

Scris 12 aprilie 2008 - 09:33

Am si eu o intrebare.Acum 2 zile eram in mers in afara localitatii si aveam in jur de 120km/h, cand Sl-500 Whistlerul meu a inceput sa urle in camp deschis, dar din fata venea un LGN galben care avea radar, am franat tarziu, dar nu am dat importanta ca era in afara localitatii dupa cum ziceam.
Ei peste 2km in prima localitate ma opreste un garcea, care sustinea ca am fost depistat de radar cu 118/km in afara localitatii si ca sa ii dau actele si ca urmeaza sa iau amenda.El nu avea nimic inregistrat, doar statia ca dovada cica, nu avea sa-mi arate nici o proba video, doar vorbe.
Acum intrebarea mea e, hanicapatii astia au voie sa-mi intocmeasca PV pe vorbe, inca mai e valabila chestia asta?Si 2, daca aveam 118km/h in afara, eu stiam ca limita pe europeana( eram pe E85 pe langa Focsani) e 110km/h si deci pana la 120km/h ai limita aia de 10km/h, ca de la 50km/h la 60km/h.
  • 0
Megane 1.5 DCI. 80Cp.Putin,stiu,dar economic.
Supernova 1.4. 75cp.Mult,prea mult pentru caruta asta.

#267 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 12 aprilie 2008 - 11:41

aia 10 km peste limita nu sint specificati nicaieri. e posibil ca aparatul sa aiba eroare si e aceea sint acceptati ca o marja de siguranta, dar Garcea te poate arde.
ce poti sa faci tu e sa contesti faptul ca nu agentul CONSTATATOR ti-a scris procesul verbal si sa contesti faptul ca aveai 120 km/h, pentru ca politia sa vina in instanta sa dovedeasca.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#268 Arnold12

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 Mesaje:
Inregistrat: 27-mai 07
  • Location:BUCURESTI
  • Marca:KIA
  • Model:Cee'd Sporty Wagon 2007
  • Motorizare:2.0 CRDi 170CP

Scris 07 iunie 2008 - 01:58

De ieri am un Bel RX65 PRO cu firmware 6.5 sper ca am facut o alegere inspirata.
  • 0
Sa frustrez in trafic Rio 1.5 CRDi 130 CP.

#269 cornel001

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 405 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2 sedan
  • Motorizare:1.6 100

Scris 17 iunie 2008 - 01:47

Am un cablu de alimentare whistler, si din mufa auto (aia care intra in priza 12v) au picat niste piese, am recuperat siguranta, nu stiu daca recuperez capacul. Gasesc piese d-astea undeva sau tre sa iau alt cablu ? ventuze pt whistler unde gasesc ? am pierdut una.
  • 0

#270 StrangerX

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 72 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 08
  • Location:Bucuresti / Pitesti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza
  • Motorizare:1.5R 107CP

Scris 11 iulie 2008 - 04:03

Gata ... sunt propritarul unui detector de radar Cobra - 9730 comandat aici pe forum. Acuma plec cu el in "teste" prin bucuresti cu Mike, testul de "drum lung" o sa vine peste 1 saptamana. O sa ve tin la curent.
  • 0
I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody

#271 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 13 august 2008 - 12:02

vezi ca in iGo nu sunt semnalate numai camere ci si pozitii clasice ale radarelor mobile. de asta ai pe camp.

adevarul e ca pe acolo am mai intalnit radare ...

ia uite insa ce-am citit aici - http://speedcams.tehnoplus.net/informatii/...59;_le_văd

Merită să-mi cumpăr un detector montat �n bara de protecţie a autovehicului?

Răspunsul nu e simplu, depinde de situaţie, dar �n general nu veţi obţine o protecţie bună de la un detector montat �n bară.

Antenele montate �n bară sunt probabil cel mai mare compromis �n privinţa poziţiei, pentru microunde nu e deloc o poziţie bună, deoarece nu va recepţiona bine semnalele slabe (radiaţia) şi reflexiile provocate de radarele off-axis sau cu antena radarului "�ntoarsă". Adică vei putea fi surprins mult mai uşor de Instant-On (printr-o lipsă de reflexii de pe alte victime), off-axis sau antena radar �ntoarsă, alerta va veni uneori prea t�rziu.

Antena de microunde trebuie montată c�t mai sus, aproape de plafon, pentru a avea o vizibilitate c�t mai bună asupra terenului din faţă, av�nd astfel capabilitatea de a recepţiona şi semnalele slabe, premergătoare unui Instant-On, off-axis sau cu radarul ascuns după un obstacol (clădire, deal, etc.), antena �ntoarsă, etc.

Nu uitaţi că detectoarele bune sunt cele care "citesc" semnalele slabe şi le interpretează corect, nu alea care văd un Constant-On de la 2Km...

Singurul senzor care e bun de pus �n bară este cel Laser şi asta doar dacă eşti des ţinta unor pistoale LIDAR, care nu se folosesc la noi...

Senzorul Laser montat �n bara din faţă este aproape inutil pentru camerele fixe LIDAR deoarece nu te ajută dec�t dacă ai parte de nişte reflexii bune de pe maşinile din faţă. �n bara din spate e complet inutil deoarece alerta ar veni prea t�rziu.

Rezultă că �n Rom�nia şi �n general �n Europa nu este fezabil un detector montat �n bară, dec�t prin prisma faptului că este ascuns, avantajul lipsei de vizibilitate a detectorului fiind anulat imediat dacă eşti ţinta unui RDD şi detectorul tău nu este protejat la RDD.

Adică nu merită să-ţi pui detector �n bară dacă acesta este invizibil pentru RDD-uri, ceea ce restr�nge foarte mult opţiunile de cumpărare şi măreşte bugetul necesar cu foarte mult!
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#272 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 13 august 2008 - 06:34

Articolul asta parca este scris de copii de gradinita. Are atatea false justificari incat nici nu-mi dau seama de ce s-au deranjat...

ideea e simpla: depinde ce-ti cumperi. Am avut 2 tipuri de detectoare de bara, primul a fost un Whistler 3300, cred ca era primul whistler remote. N-am fost multumit de el si am tot zid ca e din cauza ca e in bara. Am testat insa un whistler (motul de gama al lor) prin curtoazia celui mai sexy Tuthankamon (Relu) si am vazut de fapt ca e din vina brandului, care sucks big time.

Deci, asta cu faptul ca ar fi mult mai slabe e sf, restul e... can-can.

In acelasi tip, un remote te ajuta sa ramai cu geamul intreg dupa ce te dai jos din masina si vine nenea de culoarea mea (dap, negrru) si da cu laba la geam si pleaca cu detectorul tau de pe bord.

Ca sa nu mai zic de faptul ca daca te duce la cabesa si bagi si un senzor pe spate ai impuscat mai multe rate...

A, e mai scump... pai sigur, si ieftin, si bun... reveniti!
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#273 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 august 2008 - 08:23

Nu repet ce ai spus tu, doar ca ma crucesc cind vad ce pot spune unii....
Poate n-au aflat inca, dar undele radar sunt tot unde radio si faptul ca receptorul e la 40 cm de asfalt sau 70 are influenta echivalenta cu cea a razelor de luna asupra galosilor lui bula... Basca "in bara" nu se monteaza in veci un senzor laser pentru simplul motiv ca acel senzor trebuie sa VADA, si in niciun caz nu poate fi ascuns. Laser=lumina :D
Senzorii laser se monteaza in grila de la radiator "la vedere", linga numar, sau in interiorul masinii in dreptul parbrizului, indreptat catre fata ( depinde de model ). Cei pentru spate se monteaza linga numar sau unde e loc si are vizibilitate, ori la luneta. Unii senzori sunt de interior, altii de exterior.
Senzorii laser sunt totusi inutili pentru alt motiv, si anume acela ca in momentul cind detectorul sesizeaza raza laser, inseamna ca te-a si luat ( daca evident mergeai tare), adicatelea nu te averizeaza inainte de citire, pentru ca citirea masinii se face cind raza e pe tine, adica in citeva secunde.
Exista totusi si sisteme "anti laser", care sesizeaza raza laser si emite la rindul lui un semnal parazit care face inofensiv sistemul de masurare a vitezei pentru o perioada foarte scurta ( de aprox. 7 sec.) timp in care detectorul te avertizeaza si-ti da timp sa frinezi. Dupa care intra automat in regim de detectie.
Dupa parerea mea, cine vrea o protectie maxima impotriva radarelor, va trebui sa combine sistemul de detectie cu cel de avertizare pentru camerele fixe. Adica detector potent si navigatie cu baza de date la zi.

Si DA, detectoarele "in bara" sunt fara discutie de preferat celor de parbriz, cu 2 conditii: sa fie de calitate si sa ai bani sa le cumperi.
  • 0

#274 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 13 august 2008 - 11:04

Ca sa nu mai zic de faptul ca daca te duce la cabesa si bagi si un senzor pe spate ai impuscat mai multe rate...


Nu sunt sigur ca inteleg ce vrei sa spui....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#275 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 13 august 2008 - 11:08

La unele detectoare modulare se poate adauga si a 2-a antena.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi