Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Cum spui Multumesc in trafic?


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#26 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 26 martie 2007 - 10:48

Ma gandesc la :
- multumesc - ridicat mana sau avarii scurte -
EU FOLOSESC AICI METODA CAMIONAGIILOR_semnal dreapta/semnal stanga/semnal/dreapta/semnal stanga. Cred ca e de preferat pentru ca afara orice fel de semnal de avarie in mers inseamna oprire de urgenta, am vazut ca si la noi cand se opreste coloana multi dau avarii pana le vine masina in spate.
- stai - semnal stanga (ma gandesc aici la tembelii care vor sa depaseasca unde nu au loc)
- hai (= depaseste-ma prin stanga) - semnal dreapta
- hai intra - flash scurt (asta e cam confuz....multi inteleg exact pe dos si mai tare te incurca)
Da, stiu, si eu am patit-o, dar cum altfel?
- depaseste-ma prin dreapta (?!) - never (ma dau eu in dreapta si-i fac loc)
Pai daca tu faci la stanga? Si esti deja cu semnal stanga dar oli nu vede...

Altele?
- vino dupa mine - la depasire ma duc muuuult pe contrasens sa aiba si el loc sa intre (putini inteleg...probabil se si gandesc: ce dracu' are asta?)
Asta combinata cu semnal stanga lasat sa mearga, si cu reincadrare inapoi pe sens in luuung de linie, nu?
- da-te la o parte de pe banda mea (pentru cei care depasesc fara sa aprecieze sau sa tina cont ca vine cineva pe contrasens)- flashuri luuungi imbinate cu claxon
- atentie blocaj - avarii permanente si piciorul pe frana
- stai la distanta - piscat un pic frana...suficient cat sa se aprinda stopurile pentru cei care au obiceiul sa se lipeasca de fundul meu
Eu le dadeam piscaturi din astea multe si scurte... O sa incerc metoda ta.


  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#27 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 26 martie 2007 - 08:42

desi fac chestia asta destul de des ptr cei care sunt in spatele meu, adica ii ajut, de cand circul, cred doar vreo 2 au inteles treaba asta, si mi-au si multumit... :(

Eu raman pe contrasens, sa isi dea seama cel din spate ca e liber (chiar daca el nu vede, pt ca urmeaza o curba usoara pt el, din care eu am iesit deja si am vizibilitate 1 km). Vorba voastra, cred ca 2% se baga in depasire dupa mine, ceilalti stau in fundul camionului pana au si ei vizibilitate. Ce naiba, daca venea ceva din fata, circulam pe partea stanga, cu semnalizatorul in functiune???
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic

#28 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 27 martie 2007 - 07:05

stii cum e , de multe ori sunt multi stricati la cerebel, asa ca si eu ma bag in marea majoritate a cazurilor DOAR cand consider ca am vizibilitate si ma pot baga.
pe langa cei putini care inteleg, sunt si putini cei care aplica chestia asta :D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#29 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 27 martie 2007 - 07:22

la faza cu "du-te, e liber", transmisa prin semnalizare dreapta de catre cel din fata era sa o musc urat de tot, asa ca sint foarte circumspect si daca nu vad eu ca e loc nu ma prea bag. acuma e drept ca tipul cu semnalizarea nu era un sofer profesionist, de obicei aia nu prea dau semnale aiurea. oricum, ce i-am dorit tipului respectiv printre dinti...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#30 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 martie 2007 - 07:35

pai sa nu te bagi niciodata, decat daca vezi, mai ales daca cel din fata nu se da si in dreapta
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#31 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 27 martie 2007 - 10:54

Ma gandesc la :
- multumesc - ridicat mana sau avarii scurte
- stai - semnal stanga (ma gandesc aici la tembelii care vor sa depaseasca unde nu au loc)
- hai (= depaseste-ma prin stanga) - semnal dreapta
- hai intra - flash scurt (asta e cam confuz....multi inteleg exact pe dos si mai tare te incurca)
- depaseste-ma prin dreapta (?!) - never (ma dau eu in dreapta si-i fac loc)


Exact la fel fac si eu ... faza cu flashul la hai intra e chiar confuz ... trebuie sa ma vada ca incetinesc de-a binelea ca sa-si dea seama ca ii las ... teoretic cand nu vreau sa se bage dau un claxon scurt . Cu avariile putini inteleg ... doar ieri am taiat cam in scurt fata unor politisti comunitari si am dat de 2 ori pe avarii si am primit un flash inapoi .

Altele?
- vino dupa mine - la depasire ma duc muuuult pe contrasens sa aiba si el loc sa intre (putini inteleg...probabil se si gandesc: ce dracu' are asta?)
- da-te la o parte de pe banda mea (pentru cei care depasesc fara sa aprecieze sau sa tina cont ca vine cineva pe contrasens)- flashuri luuungi imbinate cu claxon
- atentie blocaj - avarii permanente si piciorul pe frana
- stai la distanta - piscat un pic frana...suficient cat sa se aprinda stopurile pentru cei care au obiceiul sa se lipeasca de fundul meu

Sincer nici eu nu stiam de semnele astea ... poate doar a doua aceea cu "da-te la o parte de pe banda mea" . E bine de stiut acum :D .
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#32 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 27 martie 2007 - 04:51

Deci ne-am cam inteles, singurele intrebari sunt:
- ramane in 'ghid' semnul 'HAI INTRA'?
- multumesc ramane varianta folosita afara de toti si aici doar de camionagii (semnale stanga/dreapta alternativ) sau varianta veche romaneasca (avarii) dar care confuzeaza?
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#33 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 martie 2007 - 07:16

dar frana si avarii sa-i opresti pe berbecii din spate sa nu-i ia radarul ati incercat???
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#34 to_the_limit

    Membru

  • VIP Members
  • PipPipPip
  • 186 Mesaje:
Inregistrat: 03-decembrie 03
  • Location:Bacau
  • Marca:Volvo
  • Model:S60
  • Motorizare:2.0T 180cp

Scris 27 martie 2007 - 07:27

Te injura cel mai sigur ca de ce franezi brusc
  • 0
Megane 1.5 DCI. 80Cp.Putin,stiu,dar economic.
Supernova 1.4. 75cp.Mult,prea mult pentru caruta asta.

#35 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 martie 2007 - 07:54

asa brusc nu franez, ca nu-s nebun, doar cand ala de pe contrasens crede ca si eu vin cu aceeasi viteza ca el cand depaseste un tir. el 80, eu 800 (de fapt mai putin dar dadea bine), unde nu mai pun ca o face in ultima treapta, deci probabil si daca tine pedala apasata la maxim tot degeaba.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#36 Legionaru'

    master of VVT-i

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 Mesaje:
Inregistrat: 28-iulie 05
  • Location:Craiova
  • Marca:Toyota
  • Model:Avensis
  • Motorizare:1.8 VVT-i

Scris 27 martie 2007 - 08:06

Multumesc:avarii scurte
Mi se multumeste cu avarii,dau un blitz pentru "cu placere"!
  • 0
TODAY TOMORROW TOYOTA

#37 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 27 martie 2007 - 10:14

Partea buna: Frumoasa tentativa de cod al semnalelor.
Partea rea: Sunt 50% soferi (inclusiv profesionisti) care inca nu stiu ce e ala viraj indonezian si ca e in vigoare de ani buni. Cum vor invata ei acest cod ... nescris.
Partea foarte rea: 1% dintre soferi sunt, statistic, echivalentul a 1% din polulatie care a facut sau o sa faca puscarie. No other comment.
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#38 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 28 martie 2007 - 12:21

Vane, 7% din cunoscutii mei sunt gay, sa-mi fac probleme? Vezi ce spui ca si tu te afli printre ei (aaaa, printre cunoscuti ;) )

Revenind... daca ne punem de acord cu privire la semnalistica am o idee... de-aia insist.
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#39 vane

    Academician d0ct0r ing.

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 629 Mesaje:
Inregistrat: 29-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ford
  • Model:Focus 2
  • Motorizare:1.6 TDCi 110CP

Scris 28 martie 2007 - 07:05

Buddy, nu compara mere (stricate) cu pere ca n-are comparatia ... operanzi ;)

Mergi tu frumos zeci de kilometri, te respecti cu toata lumea, politete rutiera etc si dai peste un antitalent sau, si mai rau, peste un gunoi din asta social care, in cel mai bun caz, te face sa apreciezi la maximum orele state pe forum la tehnici de pilotaj, placutele abia schimbate si ABS-ul ... Se cam duce de rapa imaginea idilica despre sofat si revii cu picioarele pe pamant. Adica la ideea de a nu muri in accident, de a scapa cu masina cat mai putin sifonata etc.

M-am gandit inca de acum 10 ani la un sistem de semnale care sa ajute partenerii de trafic sa comunice mai bine si rapid, cele 3 cazuri din regulament fiind absolut insuficiente. Ideea mi-a venit la un drum mai lung pe parcursul caruia am vazut sute de flash-uri din fata. N-am stiut niciodata (nici atunci si nici dupa aceea) daca ma avertizau de radar sau il atentionau pe unu' din fata care mergea mai pe mijloc dind in permanenta senzatia ca vrea sa intre in depasire ...

OK, mi-am zis, flash-ul "de corectie" ar trebui sa fie lung si nerepetat, cel de radar, scurt si repetat de multe ori.

Plecand de aici am "compus" alte cateva situatii ( cam ce s-a discutat mai sus ) si m-am apucat sa-l propovaduiesc in randul cunoscutilor ( doar 2-3 % gay, ca in domeniul tehnic sunt mai putini decat in cel artistic ... ).

Rezultatul a fost ca au inceput sa caste; multi dintre ei nu stiau ca se schimba fazele, noaptea, in intersectii nesemaforizate. Iar eu vroiam sa-i invat coduri si combinatii ;)

Oricum, sa fim optimisti, sa vedem ce iese cu initiativa de mai sus ;)
  • 0
A conduce sigur, nu inseamna a conduce incet !

#40 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 martie 2007 - 07:46

ma iertati de divagatie, dar sint curios, tinand cont de deschiderea societatii romane la semenii nostri cu orientari sexuale difertite de ale majoritatii si implicit la o anumita retinere a celor in cauza in a-si popolariza (scuze) afinitatile, cum ati reusit sa estimati atat de precis procentul domnilor (sau doamnelor) respectivi ?

;)
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#41 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 28 martie 2007 - 08:12

Pentru a nu fi off-topic---cum spui multumesc in trafic?---,estimarea procentuala fata/spate, de,doamne, s-ar putea face si vazandu-le...modul prin care multumesc in trafic,respectiv prin ridicarea poalelor.

Dupa usurinta cu care-o fac,se pot face alte categorisiri,mai mult sau mai putin ortodoxe.

Prezenta unui cadru/organ de specialitate ,ar fi salutara si imperios necesara,intru calitatea actului de salutare,a curateniei,pardon,acuratetiei sale,pentru evitarea ambiguitatilor,mai ales a celor procentuale.

oaspete-2) Persoană oficială invitată să asiste la o adunare sau la o solemnitate. /<lat. hospes, ~itis

ps.---maine,iarasi vin in bistrita(am fost si saptamana trecuta) si-am observat imensul potential al locurilor. :crazysanta: :beerchug:
  • 0

#42 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 martie 2007 - 12:28

astia kamikaze pe sosea chiar sunt periculosi. am avut un episod cu unu cu un jeep, numai dupa ce am luat-o pur si simplu pe contrasens am scapat de el, pana acolo a avut cojones. in schimb a incercat sa ma scoata de pe sosea.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#43 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 mai 2007 - 05:56

Chestia de care zice spin cu "semnal stanga/semnal dreapta" pentru a multumi eu stiam ca ar fi pentru "facem una?" sau ptr "duce'a'te'ai de unde'ai venit" (evident ... cu referiri la rudele feminine :))
Pentru "hai ... baga'te" in afara de flash fac semn si cu mana ... de obicei are efect
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#44 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 05 mai 2007 - 06:24

...dand pe avarie. Multi raspund printr-un flash.(mai ales camionagii)
  • 0

#45 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 05 mai 2007 - 08:09

Fa o proba sa multumesti camionagiilor prin stanga-dreapta de 2 ori. Vei vedea ca mult mai multi raspund prin flash...
Problema cu avariile este ca afara asta inseamna franare de urgenta si cel din spate va tranti o frana sanatoasa dupa ce tu-i "multumesti".
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#46 nicukla

    membrru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 893 Mesaje:
Inregistrat: 02-octombrie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic II 2004
  • Motorizare:1.5 DCI 101 CP

Scris 05 mai 2007 - 09:09

si de la cei cu autocare.
  • 0
In acest birou , O zi se munceste , O zi nu se munceste , AZI NU se munceste.

#47 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 mai 2007 - 10:46

Fa o proba sa multumesti camionagiilor prin stanga-dreapta de 2 ori. Vei vedea ca mult mai multi raspund prin flash...
Problema cu avariile este ca afara asta inseamna franare de urgenta si cel din spate va tranti o frana sanatoasa dupa ce tu-i "multumesti".


adevarat... majoritatea "stie" si stanga/dreapta...
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#48 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 06 mai 2007 - 04:06

Spin ... se prea poate sa fie cum zici tu p'afara ... insa la noi n'am vazut pe niciunu sa franeze brusc in spatele meu cand ii multumeam cu avariile. Ca sa insemne franare de urgenta, avariile trebuiesc insotite si de lampile de frana. :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#49 SHARANEL

    sculer-matriter

  • Members
  • PipPipPip
  • 429 Mesaje:
Inregistrat: 05-februarie 05
  • Marca:.
  • Model:-
  • Motorizare:.

Scris 06 mai 2007 - 08:40

nu numai ca nu am vazut pe nimeni sa puna frana la avariile mele, dar mie nu mi-a multumit nimeni altfel decat prin avarii sau ridicarea mainii.

eu spun "multzam` fain precine!" prin avarii, o singura data (adica un singur "bip", cat e durata lui normala), iar pt "cu placinte" cateodata dau un falsh scurt, dar mai des ma fac ca ploua, sau dau din cap, ca si cum cel din fata ar vedea :)

Cei cu masini suparate, dar mai ales posesorii (mereu grabiti) de passaturi de obicei nu stiu sa spuna "sen-q", eu raspund chiar si la dacia 1300 care merge cu 70 la ora, dar da semnal dreapta cand ma vede ca vin din spate cu 140 si am vizibilitate 2 km.
  • 0
retras la depou in semn de protest impotriva unui moderator-agitator obraznic




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi