Salt la continut


Fotografie

INTREBARI DESPRE ALFA ROMEO


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 02 noiembrie 2002 - 02:28

De ce la 6200?? pai atunci ainge ea putere maxima. Ce daca S2000 are puterea maxima la 9000 rpm tre sa o tii numai acolo. Felul in care trage masina este dat de cuplul motor. Oricum motorul este cam mic si pentru performata o sa il tii pe la 3500-5000. Asta nu inseamna ca nu poti sa mergi linistit la 1800-2000 rpm prin oras.

La 120 cred ca o sa ai in jur de 2800-3400 rpm. Nu stiu exact.

Consumul e functie de cum mergi. Daca dai in ea sa te astepti la un 7-10 in afara sau 6-8 daca nu dai in ea dar mergi pe la 120-140km/h. In oras cred ca un 9-10 e rezonabil daca nu faci raliu.

oricum cred ca o sa te incinte tinuta de drum care e excelenta.
  • 0

#2 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 02 noiembrie 2002 - 02:50

Consumul ala l-am zis la ghici. Oricum spining are 2.0 Selespeed care oricum consuma mai mult
  • 0

#3 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 20 februarie 2003 - 11:35

Uhhh,

Brava te rog ia-o mai incet ca incepe sa ma doara inima ...
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#4 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 20 februarie 2003 - 11:53

ssilviu te rog eu da-ti peste gura http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/010.gif
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#5 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 20 februarie 2003 - 01:47

Am deja 9.600 km cu ea si pana acum nu a aparut nici o problema ( sper ca lucrurile vor ramane asa in continuare, sau daca apar sa apara in garantie). In rest nu am nici un motiv sa plang, doar ca tare-i place benzina (cam 14%-15% in oras) ... dar merita :D

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#6 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 29 martie 2003 - 07:41

Bun noul JTD de 140 CP. Dar parerea mea este ca farmecul unei Alfa este dat in mare parte de motor, de sunetul acestuia cand este turat la 7000 rpm, de viteza cu care urca in ture, etc ... Toate aceste farmece nu le gasesti la un diesel al carui singur avantaj in opinia mea este consumul. Deci daca vrei un " vero cuore sportivo", varianta pe benzina este solutia.

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#7 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 30 martie 2003 - 09:29

Adime, adevarul nu trebuie sa supere pe nimeni. Si aici ma refer la vazarile Alfa Romeo din Romania. Eu unul ma bucur ca nu se vinde ca si un VW, Peugeot, Opel, etc ... Asa sunt eu, nu-mi place sa am ce are toata lumea :)

Iar daca starea ta de incantare cu Mazda 6 este aceasta :D:D:D, atunci cu un 156 ar fi fost asta: http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/100.gif Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata

ce-i drept trebuia sa platesti mai mult, dar merita. Cat despre acel test din AMS ce sa zic ... pe mine nu ma intereseaza cat de bine stau pasagerii pe locurile din spate, cat de mare este portbagajul, cate locuri de depozitare am, stuff like that. In schimb ma intereseaza aspectul masinii, performantele acesteia si placerea care mi-o provoca cand o conduc. Si aici Alfa este numero uno.

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#8 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 30 martie 2003 - 02:03

Adim, iar esti acid si rau intentionat si apoi daca ma iau de tine spui ca te persecut, etc...
Nu stiu de la ce ti se trage acest gust amar in gura, dar asta este, try some orbit ... si incerc sa pun punct pe cat posibil aici.

Iar faptul ca am o Alfa fara piele nu mi se pare o stupizenie, oricum nu mai mare decat o mazda 6 fara piele (acesta asemanare este voita si nu intamplatoare). Eu nu mi-am luat masina de noua, avea 6 luni si 6.500km la doar 65% din pretul nou (asta cu toate taxele vamale si TVA-ul). Eu consider ca am facut o super afacere si chiar daca o vand peste aprox 1 an jum - 2 ani nu voi pierde mai nimic :)
Si in afara de piele are de toate: ABS+EBD, ASR, VDC, Clima bizonala, 6 airbaguri, sistem HiFi bose, sistem CONNECT/Navigator+ (care include CD, display LCD color, GSM, sistem de navigatie cu harta, comenzi vocale, telefon cu memorie vocala), cruise control etc etc. Scaunele sunt tip sport si calitatea tapiseriei este impecabila (echipare Distinctive/High) + inca 1 an garantie.
Daca as fi luat-o de noua i-as fi pus cu siguranta si piele, dar despre avantajele unei masini SH pana intr-un an am mai discutat pe alt topic.

Intr-adevar accordat, nu poti compara un 147 2.0 cu un Civic -TYPE R. Diferenta este enorma. Comparatia ar merge cu un 147 GTA, dar acesta din urma este mult mai scump decat CTR. Ce sa faci, Alfa nu este o distractie ieftina.

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#9 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 30 martie 2003 - 02:35

Originally posted by adim_v
Restul afirmatiilor consider ca nu au avut nimic jignitor si erau doar ... parerea mea.
Comparatia cu Civic TypeR venea de la ... citez " Aicu: In schimb ma intereseaza aspectul masinii, performantele acesteia si placerea care mi-o provoca cand o conduc. Si aici Alfa este numero uno." ... de aici venea comparatia.


Adim, eu m-am referit la masinile din testul AMS. Atata tot.

Originally posted by adim_v
Deci, daca vreti sa fiu "in topic", intrebarea mea era: Merita blazonul Alfa chiar atit cit se cere?


Pai eu zic ca merita. Evident, este parerea mea.

Originally posted by adim_v
Iar pt. tine Aicule ... daca nu era sa prinzi oferta aia ... ti-ai fi luat aceeasi masina de noua? Ai fi dat pe ea ... nu stiu ... 19k Euro CIP???


Nope. De aceea prefer masinile SH pana intr-un an. iar din pacate 19k CIP este pretul de plecare.

Numai Bine


[Edited on 30-3-2003 by aiculedtzu]
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#10 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 30 martie 2003 - 08:28

Sunt de acord cu tine ca Alfa inseamna stil, placere si senzatii exceptionale. Am luat niste filmulete de pe net in care se aude sunetul motorului de la GTA (opera de arta nu altceva). Dar totusi trebuie sa fim realisti. Atat BMW cand si Honda sunt cu un pas inainte in ceea ce priveste constructia motoarelor.
Motorul lui M3 CSL are cea mai mare putere litrica din lume dintre toate motoarele cu 6 cilindri (3.2 l si 360 CP) si sa nu o uitam pe Honda S2000 (2.0l si 240 CP, de asemenea record in materie).

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#11 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 31 martie 2003 - 06:11

Ca o paranteza: Oricat de frumoasa este domnisoara cu care sunt (chiar daca ar fi cea mai frumoasa din lume) eu tot ma uit si la altele :):D:D
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl

#12 aiculedtzu

    demisionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.730 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 02
  • Location:Oradea

Scris 01 aprilie 2003 - 07:52

Pai da, asa prietenul tau alfist se va intoarce cu mai muta pasiune la Alfa sa :)

Numai Bine
  • 0
Alfa Romeo 147 2.0 TS a.k.a. The Black Pearl




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi