Jump to content


Photo
- - - - -

Etapa a-7-a Marele premiu al Europei - Nurburgring 29 Mai 2005


  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8,314 posts
Joined: 22-August 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Posted 25 May 2005 - 11:49 PM

pai nu prea poti pune gume deja uzate sambata, pt ca te asteapta si duminica pe aceleasi gume :)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#2 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,082 posts
Joined: 10-May 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Posted 26 May 2005 - 02:56 PM

Dupa ce a reusit sa fie depasit de 2 ori pe un circuit unde nu se depaseste nu putem decit sa ii uram lu Alfonso drum bun catre gara. Si ce bine zici, e mai usor sa stai in fata decit sa tragi ca nebunul pe final.Speram la o victorie Schuey si o clasare cit mai proasta pentru Alfonso.

[Edited on 26-5-2005 by EvilOne]
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#3 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8,314 posts
Joined: 22-August 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Posted 26 May 2005 - 08:41 PM

Si eu ma inscriu intre cei ce preavad o victorie MS...de data asta cred ca se poate.
La aceasta ipotetica victorie vad adversari in McLaren si chiar si in BAR.
In calificari tot nimic stralucit, un loc in primii 8 pentru MS cred ca e ceea ce putem realiza.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#4 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8,314 posts
Joined: 22-August 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Posted 27 May 2005 - 09:32 PM

Igonrand mesajele de vitejie scrise pe mai sus, hai sa spun si eu cateva lucruri ref la Free practice:
1) MS a avut prob electrice in a 2a sesiune, de-aia nu a alergat
2) Putem scoate masinile nr 3, ca sunt irelevante
3) McLaren arata bine, Williams arata bine, Ferrari arata bine..nici Toyota nu sta rau deloc
4) Renault ori arata rau, ori economisesc motorul.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#5 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,082 posts
Joined: 10-May 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Posted 30 May 2005 - 01:10 AM

Pai normal ca nu tine nimeni cu un penibil. Nu toti sint fani Ferrari insa, se pare ca cu Alfonso nu prea tine nimeni. De cind l-am vazut l-am citit ca e un pilot mediu, in nici un caz multiplu campion mondial. Poate sa cistige si el un titlu conditii d-astea extreme, schimbari de regulament tembele, caderi de forma si ceva ilegalitati ascunse prin masina insa nu va fi ceva de durata. Pur si simplu nu are fata de asa ceva, mi se pare ca are ceva din lipsa de caracter totala care il caracteriza pe Senna. Dupa ce te uiti la motorsport 10-15 ani incepi sa "citesti" un pilot....

Evident, posturile complet "partizane" ale tale+rares_dan nu ajuta situatia. Asa ca nu te astepta sa vezi legiuni de fani urlind disperate "alfonso, alfonso" pentru ca nu se va intimpla.

Chestia cu cauciucul e clara. Clara pentru cine vrea sa vada. De nenumarate ori Kimi a polizat la frinarea de pe linia dreapta cauciucul dreapta fata. Asta duce la dezechilibrarea lui plus ca nu mai e rotund. Se vedea CLAR CA LUMINA ZILEI ce vibratii avea cauciucul ala pe liniile drepte. Asta a afectat suspensia care pina la urma s-a rupt pur si simplu. Noroc cu cablul atasat de masina , ca altfel pun pariu ca direct in cap ii venea lu Kimi. E urit ce ii s-a intimplat, mers mai mult cu inima decit cu capul. Logic era sa o lase moale, locul 2 si gata, nu pierdea atit.

Montoya mi s-a parut mult in fata lui Webber asa ca nu m-as grabi sa il fac vinovat. Pacat de Webber, sigur facea o cursa buna.

Schuey, penibil m-a enervat teribil, noroc ca nu l-au arata astia.

Dupe ce am vazut cursele astea 2 , incep sa cred ca mai era o echipa cu rezervor ascuns, stiti voi , aia care sint cam in cadere de forma.


Comentariu a fost rezonabil, nea Dobai a pus punctul pe i, din pacate ca si noi aici, nu asculta nimeni.

In plus, m-a incintat vestea cum ca nea Ilien e curtat de Honda.http://www.garajul.ro/forum/public/style_emoticons/default/verystrange.gif ce poate fi mai rusinos pentru maestrii VTECului. Vine nenea de la Mercedes sa le faca motoare. vai vai vai, cred ca e boicot deja.......

[Edited on 29-5-2005 by EvilOne]
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#6 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8,314 posts
Joined: 22-August 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Posted 30 May 2005 - 10:14 AM

Originally posted by gaston
[i.

Scuzati-ma ca l-am facut prost numai pe Kimi. Cred ca si el si echipa sunt prosti. Pe la boxe nu putea intra ca nu cred ca il acopera regulamentul, dar putea s-o lase mai moale


Cum sa nu il acopere regulamentul? Pai daca nici vibratiile alea nu reprezinta un pericol de siguranta atunci cand poti schimba?


Cred ca si el si echipa sunt prosti

Cred ca putem sa ii dam un link pe o revista si sa vorbim in engleza ca poate invata si ei ceva http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/verystrange.gif. Acum lasand gluma la o parte, de ce sunt prosti? Ca au ales sa riste? Ok, nu le-a iesit, dar au gresit riscul cu 1 tur...nu a crapat susp cu 10 ture inainte de final sa zici ca au aproximat gresit rau... 8 pct erau mai bune decat 0, dar cursele se castiga cu cate 10 pct.. Kimi a lasat-o moale RAU de tot, dar degeaba...imi pare rau pentru el, dar asta e viata.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#7 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8,314 posts
Joined: 22-August 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Posted 30 May 2005 - 11:09 AM

Bine, faptul ca Briatore e un tzaran e lucru bine stiut..
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#8 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,082 posts
Joined: 10-May 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Posted 30 May 2005 - 01:09 PM

Ca o mica diversiune, cred ca aia de la Fraud isi smulg parul din cap acum cind vad ce rezultate are masina/echipa pe care nu au avut habar sa o gestioneze. De fapt nu e nimic de mirare, ma uit la noul Focus si vad in oglinda echipa de F1. Schimbarea mi se pare de-a dreptul miraculoasa, de la o masina care nu putea nimic, la o masina care ia puncte constant si mai ales se tine bine la timpi pe tur. RedBull chiar ca le-a dat aripi. Sau sa fie de vina atmosfera "blonda" din cadrul echipei?

r&d nu cred ca ai inteles bine, cind l-a depasit pe JV a facut un "flat spot" blocind roata, nu a lovit cauciucul. Si oricum dupa aia a mai blocat cauciucul respectiv de minim 3 ori pe acceasi portiune, pe finalul liniei start sosire.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#9 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8,314 posts
Joined: 22-August 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Posted 31 May 2005 - 02:30 PM

e mult mai greu de prezis comportamentul unei gume pentru o distanta asa mare. Cateva grade in plus la sol si gata toate calculele.
Da, regulile sunt la fel pentru toti. De-aia toti au avut problema asta. Williams a mancat gumele la Barcelona, toate Michelinurile erau duse la Imola, Renault le-au distrus la Monaco, acum Sauber si Kimi au avut probleme cu o guma Nu dau exemple decat de la Michelin pt ca sunt mai multe echipe cu gume Michelin si putem compara.
Cred ca vom mai avea curse decise de gume distruse...vine vara...
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#10 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,082 posts
Joined: 10-May 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Posted 03 June 2005 - 09:31 AM

Exact asta e durerea, masinile si pilotii de virf sint sacrificati in favoare mediocritatii doar de dragul de a avea asa zis spectacol.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#11 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8,314 posts
Joined: 22-August 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Posted 03 June 2005 - 10:49 AM

Originally posted by r&d
de dragul acestui spectacol as fi de acord sa le amputeze doi cilindrii la RS25... lupta ar fi mai stransa...


aici eu am alta parere. as prefera sa vad 10 ani de curse plictisitoare cu alonso castigand cap coada decat sa stiu ca se incearca handicaparea unuia doar de dragul spectacolului.
la fel si in privinta gumelor, nu sunt pentru schimbarea regulamentului, la fel cum nu eram pt schimbarea lui nici inainte.
daca esti bun, castigi in regulamentul de acum. nu castigi acum, dar vei castiga mai incolo. in ultimii ani insa, s-au bagat "de dragul spectacolului" reguli doar cu rolul de a amesteca masinile, de a introduce un element de hazard. Eu unul nu agreez asa ceva, nu e in spiritul F1, spiritul performaneti pure . Spectacolul de genul asta se cauta in NASCAR, in FIA GT etc....dar asta aduce bani lui bernie, rating la tv si atuci e adusa cu forta in F1.

[Edited on 3-6-2005 by MikeTekRacing]
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#12 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8,314 posts
Joined: 22-August 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Posted 03 June 2005 - 10:15 PM

putea sa intre, asta e clar
regulamentul permite daca dovedesti ca e un "safety issue"
asta se dovedea imediat si dupa cursa, doar il pui pe o masina de echilibrat si il vezi cum fuleaza.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users