Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Fiat Stilo


  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#1 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 09 ianuarie 2010 - 10:27

Salut!

Nu stiu cat interes va atrage topic-ul asta, masina asta nu se mai fabrica de ceva vreme. Singurii clientii care o mai cumpara, sunt "curajosii" care nu se sperie de prostul renume al FIAT si cei care habar nu au cu ce se mananca o masina si au impresia ca la 1500 consuma putin si merge bine ca nu se aude motoru. No comment. ;) Inutil sa mai spun ca masinile apartinand primei categorii au muuult mai putine probleme decat cele din a 2-a categorie.

Acum, sa trecem la masina mea. Este modelul Stilo, renumit pt electrica facuta parca sa mearga intr-o atmosfera de laborator, nu afara unde diferentele de temperatura pot sa ajunga si la 60 de grade, mai intra apa, praf etc.

Masina mea este un Stilo din 2002 cu motorul de 1.8 benzina de 133 cai. Il conduc de 2 ani, iar masina e "in familie" de 2 ani si jumatate. In timpul asta am facut ~25.000 km, iar problemele tehnice au fost spre inexistente ( sa nu o deochi ;) ). Dotari:
-ABS+ESP
- servodirectie electrica cu 2 moduri si care se intareste odata cu cresterea vitezei
- oglinzi electrice si incalzite
- geamuri electrice
- 8 sau 6 (spre rusinea mea nu stiu sigur, bunul simt imi spune 6, dar pe anuntul de cumparare scria 8) airbaguri
- aer conditionat
- mp3 player Clarion ( thanks to Relu ;) )

De-a lungul timpului am schimbat distributia, discurile si placutele pe spate, o bieleta antiruliu si cureaua de la accesorii. Singura problema notabila este eroarea "Airbag failure", celebra pe stilo, care se pare ca la mine are ca sursa senzorul din scaun si care nou costa 1200 RON. ;) Probabil ca il voi inlocui cu un modul care simuleaza prezenta permanenta a unei persoane de 80 kg.

Aceasta postare a fost editata de alexx_elf: 09 ianuarie 2010 - 10:28

  • 0

#2 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 ianuarie 2010 - 10:40

ce micu ferrari? ochii mei nu vad imagini.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 ianuarie 2010 - 10:41

Pune si o poza doua.
Stii care e faza mai nasoala, am impresia ca daca ai eroare pe airbag tot ce-i posibil ca nu se va deschide la nevoie.

sau ma rog, nu se va intari.
:angry:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#4 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 09 ianuarie 2010 - 10:42

Acum le pun. Prima oara le urcasem pe topic, pe urma am vazut regulile si am zis sa fiu baiat cuminte si sa fac album, cum cer datinile pe aici.

Aici sunt: http://www.garajul.r...o...m&album=110
  • 0

#5 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 09 ianuarie 2010 - 11:13

Bai, deci nu-mi vine sa cred... sau "Taceti mă" ca sa il citez pe un prieten de pe astraforum.
Nu numai ca ai facut topic aici dar ai si poze. Wow :angry:
  • 0

#6 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 09 ianuarie 2010 - 11:39

Daca'i si cuope, e si mai misto :angry:

Iar motorul ala e chiar potrivit pentru caroseria in 3 usi. Iar la media de km pe care'o faci anual, era si pacat sa ai motor mai mic.

Si eu am cochetat o perioada cu ideea de Stilo, insa ma uitam dupa cel in 5 usi, 1.9 diesel (cand cautam masina ptr tatal meu, inainte de A3). Se tot aude pe net c'ar fi stat destul de prost cu partea electrica, dar din cei pe care'i stiu cu Fiat nu am auzit pe niciunul sa se planga de asta, totusi

Oricum, scump tare senzorul ala. Trebuie insa sa'l rezolvi cumva, sa nu ai nevoie vreodata de airbag'uri si ele sa nu se declanseze datorita erorii.

La cati mai multi km de'acum inainte ... fara alte neplaceri!
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#7 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 09 ianuarie 2010 - 11:48

Sa o stapanesti sanatos fara probleme! :beerchug: Stii cum e, nu risti nu castigi :angry: se pare ca tu ai castigat :blink:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#8 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 10 ianuarie 2010 - 01:10

De unde stii ca este senzorul din scaun? Ti-a citit cineva eroarea? 1,8 asta e excelent si acum.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#9 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 10 ianuarie 2010 - 01:21

1,8, 133cp.
cat consuma?
:D
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#10 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 10 ianuarie 2010 - 01:36

@EvilOne: cealalta varianta este mufa de sub scaun pe care am tot invartit-o si bibilit-o. Trebuie sa imi fac timp si sa ajung cu ea la baietii specializati pe italience, doar la ei am sperante ca o rezolva.

@ska: paaai, recordul de consum minim este 6.7 pe un drum bucuresti-ploiesti si retur cand am mers destul de domol, doar cu cateva reprize mai serioase. In oras, cu o viteza medie de 20 km/h am cam 12.5-13 consum. Dar senzatiile... :D
  • 0

#11 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 10 ianuarie 2010 - 01:50

Baaa tre sa-ti mai conduc si eu masina ca am uitat cum trage :D:D
Si pune mana si mai fa-i poze
  • 0

#12 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 10 ianuarie 2010 - 05:12

Asta este masina care dupa ce o conduc(destul de rar din pacate) adorm urmatoarele 2 nopti cu ea in gand. Pe bune!
Nici nu stiti ce bucurie a fost pe mine la inceput de noiembrie cand am "manat-o" peste 3k km. ;)

O masina care pe perioada tineretii, 2001-2004/2005 se putea bate cu orice compacta serioasa si fara nici o retinere indraznesc sa spun ca intra in orice top 3 facut de cineva care avea ocazia sa o testeze mai indelung.
Problema cu airbag-ul este si la a mea insa vine de la mufa airbag-ului pentru pasager. A fost curatata de mine de vreo 2 ori, a tinut ceva vreme insa martorul din bord s-a reaprins. Chiar inainte de drumul din .DE din toamna am repetat operatiunea insa acum am vazut ca problema a reaparut. Cred ca singura rezolvare este sa leg firele pe direct(cum au facut si altii), eliminand mufa. In modul acesta airbaguul va fin in stare de functionare nefiindu-i afectat comportamentul in caz de extrema necesitate.
  • 0

#13 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 10 ianuarie 2010 - 05:23

Super masinuta!

Problema-i, cred, de la vreun contact imperfect.
Sunt mult prea fiabile ,,italiencele'', pentru a fi altceva mai grav... :laugh:

Rares Dan, pentru oras nu s-ar fi meritat ceva mai ieftin decat Loganul?
Abia acum ti-am vazut ,,semnatura'', si m-a apucat rasul...

Aceasta postare a fost editata de LKS: 10 ianuarie 2010 - 05:26

  • 0

#14 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 10 ianuarie 2010 - 06:01

[...]
Rares Dan, pentru oras nu s-ar fi meritat ceva mai ieftin decat Loganul?
Abia acum ti-am vazut ,,semnatura'', si m-a apucat rasul...



Loganul era pe "stoc", "in baza de organe", ... , spune-i cum vrei tu. Oricum am inceput sa apreciez garda la sol: chiar nu ai nici o treaba cu gropile sau bordurile. Iar in ceea ce priveste "ieftineala" cu orice iesi ca si cost/km(intretinere/reparatii + consum combustibil + taxe/impozite/asigurari) mai rau decat Loganul. Poate doar un Matiz sa-l intreaca la capitolul asta. Din cele 2 considerente expuse mai sus am si renuntat la un Focus pe care il plimbam in aceste conditii.

Aceasta postare a fost editata de rares_dan: 10 ianuarie 2010 - 06:03

  • 0

#15 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 10 ianuarie 2010 - 07:04

Si la Koleus n-ai garda...

De tot ai cumparat-o, birjareste-o!
Mi se pare un nonsens sa te ,,chinui'' cu o masina inferioara, cand ai una superioara...

Sunt oameni care au case cu j'demii de camere, dar folosesc doar una...
Sunt oameni care isi lasa folia de plastic pe scaune pentru a nu le murdarii, isi invelesc telecomanda, isi pun huse pe scaune dintr-un material inferior...
Sper sa nu te fi enervat prea mult.

alexx_elf, scuze, si sper ca nu agreezi ,,menajamentele''... ;)

Aceasta postare a fost editata de LKS: 10 ianuarie 2010 - 07:06

  • 0

#16 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 10 ianuarie 2010 - 08:51

good point din partea lui rompetrol, daca tot ai masinile la dispozitie, de ce nu te bucuri de ele?

oricum, ma bucura sa mai vad inca unul ca mine, cu garajul de masini care stau mai mult sau mai putin nefolosite...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#17 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 10 ianuarie 2010 - 10:03

In ceea ce-l priveste pe Rares, am senzatia urmatoare: Loganul este masina de la firma / masina de servici; pe cand Koleos-ul este o masina a familiei; Fabia a sotiei; iar Fiat-ul circula la parinti.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#18 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 ianuarie 2010 - 10:21

daca are cu ce, nu vad de ce si-ar risca masina prin oras sa i-o atinga toti imbecilii.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#19 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 10 ianuarie 2010 - 11:30

eu sunt de acord cu ideea asta, cu mentiunea ca doar unele masini merita tinute pe tusa pentru a le conduce. Exagerand un pic, sunt masini cu care doar mergi...si masini pe care le conduci. Mi-as tine un Megane cum avea Frank sau alta masina de joaca daca as avea timp sa fac macar un drum / 2 saptamani.

Pana una alta, m-am intalnit azi cu pejte, i-am facut o baita (dupa vreo luna si ceva de jeg :lol: ) si am facut si ceva poze. Le iau maine de pe telefon, acum mi-e cam lene...
  • 0

#20 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 10 ianuarie 2010 - 11:53

Si zi, putea tare asta, aaa...pejtele ??
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#21 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 11 ianuarie 2010 - 12:00

daca are cu ce, nu vad de ce si-ar risca masina prin oras sa i-o atinga toti imbecilii.

asta cand ai porsche sau ferrari
si nici macar atunci...ti-o iei ca sa ce? cum zice LKS, sa ai folia pe scaune ca sa nu o patezi ca e orasul murdar?
eventual sa mori tanar dar sa o lasi mostenire in tipla...sau sa te chinui ca frank sa vinzi un megane impecabil si extrem de putin rulat

o viata e, masina e un fier, platesti o garla de bani pe ea, macar sa te bucuri si sa o folosesti
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#22 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 11 ianuarie 2010 - 12:05

Pana una alta, m-am intalnit azi cu pejte, i-am facut o baita (dupa vreo luna si ceva de jeg :P ) si am facut si ceva poze. Le iau maine de pe telefon, acum mi-e cam lene...



Si zi, putea tare asta, aaa...pejtele ??


GENIAL. Am ras vreo 2 minute incontinuu :lol: Ce sa zic acum, m-ai prins... :D
  • 0

#23 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 11 ianuarie 2010 - 12:46

It was the perfect set up :lol:
  • 0

#24 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 11 ianuarie 2010 - 12:50

unii tin "de buna" si o simpla camasa, sau un ceas mai deosebit..... dar o masina e pacat sa o tii degeaba sa se devalorizeze moral aiurea.
exista si exceptii (gropi, hartoape, mers la vanatoare/pescuit) cand mi se pare normal sa incerci sa protejezi o anumita masina.... dar de uzul cotidian nu as ierta niciuna
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#25 rares_dan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 730 Mesaje:
Inregistrat: 12-mai 03
  • Location:Cluj-Napoca
  • Marca:RENAULT
  • Model:Koleos 2017
  • Motorizare:2.0dCi 175 CVT

Scris 11 ianuarie 2010 - 08:05

Umanilor poluam topicul omului... .
Insa ca si lamuriri in ordine cronologica.
Stilo-ul l-am luat de vreo 2 ani din necesitatea unei masini de zi cu zi(pe langa aia de firma care atunci era una mica mica) care sa aiba si ceva spatiu necesar la momentul respectiv - intre timp nu am mai avut nevoie de asa ceva si masina a trecut pe mana maicamii o perioada si acum e la fratelo; mai ajunge si pe mana mea dar mai rar.
Koleosul s-a cumparat din necesitatea existentei unei masini pentru drumurile mai lungi(gen mers pana la Bucuresti) si scurte escapade(in weekend) sau vacante auto. Asta sta in garaj frumusel si isi asteapta menirea. Ca si idee inca nu a ajuns la 10k km. Inca un lucru important - masina asta o sa o tin mult timp asa ca nu tin sa o "frec" zi de zi pentru orice doar asa de amorul artei. De imagine nu am nevoie sau cand am nevoie am altceva cu care sa merg.
Fabia e masina sotiei.
Loganul e de la firma insa asta este in momentul asta masina pe care o utilizez cel mai mult. Cam 5-600 km/saptamana cu mers la job si scurte drumuri prin apropiere. In principiu am acces la orice sau aproape orice masina mi-as dori insa dorinta de moment a fost sa ma dau cu asta. Ce pot sa zic referitor la asta este ca pe zi ce trece inteleg de ce o cumpara vesticii.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi