Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Probleme IT(intrebari si raspunsuri)


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4563 replies to this topic

#3226 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 09 februarie 2011 - 11:11

VIPER are mare dreptate, HP-urile entry level, Compaq-urile, folosite de mine sau de prieteni au fost, in marea lor majoritate, prastii.

De ce ai lua un HP cu 12 luni garantie la 3000 lei, cand poti pune un 1500 in plus pentru un ThinkPad cu 36 luni garantie, licenta Win 7 Pro? Gen http://www.pcfun.ro/...7-professional/ sau altele similare...

Totusi, si fara sa fiu mare cunoscator, majoritatea celor care-si achizitioneaza un laptop NU lucreaza (in sensul de a-si castiga existenta) la capacitatea laptopului respectiv. A, daca e o prastie noname Celeron la 1200 lei, poate da :P
  • 0

#3227 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 09 februarie 2011 - 11:28

Pai Viper (1Q) zice exact altceva: ca HP-urile sunt facute bine. Ceea ce e f posibil, dar tot nu se explica lipsa de garantie.

Nu prea poti sa judeci asa. 1500 aia in plus sunt 50% din bugetul initial. La o casa daca iti stabilesti buget 150.000, nu prea poti sa sari la 225.000 fara niste (mari) sacrificii.
  • 0

#3228 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 09 februarie 2011 - 11:30

De ce ai lua un HP cu 12 luni garantie la 3000 lei, cand poti pune un 1500 in plus pentru un ThinkPad cu 36 luni garantie

La 4500RON deja poti lua in cosiderare un produs al marului muscat.
  • 0

#3229 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 09 februarie 2011 - 11:36

Pai Viper (1Q) zice exact altceva: ca HP-urile sunt facute bine. Ceea ce e f posibil, dar tot nu se explica lipsa de garantie.

Nu prea poti sa judeci asa. 1500 aia in plus sunt 50% din bugetul initial. La o casa daca iti stabilesti buget 150.000, nu prea poti sa sari la 225.000 fara niste (mari) sacrificii.


Am inteles perfect ce spune. El se refera la produse recente, mai ales astea la vanzare acum. Eu vorbesc de modele de 2-3 ani, care sunt, surpriza pentru unii sau nu, PRASTIE!

Poti sa judeci si ar cam trebui: 1500 lei in plus iti asigura 2 ani suplimentari la garantie, un laptop facut pe o platforma excelenta (am si eu un Thinkpad R la vanzare + un T - merg de zbarnaie!), si de ce nu, un SO superior (Win 7 fata de Vista parca)... plus se mai gasesc ele, nu am studiat exact modelele.

PS: Casa o iei pentru o viata, laptopul pentru cativa ani. Si cred ca si voi, ca si mine, sunteti prea saraci pentru a face rabat la calitate/garantie :P


La 4500RON deja poti lua in cosiderare un produs al marului muscat.


Foarte corect, dar acolo nu ma bag, ca nu stiu chiar nimic. Unde nu stiu, tac.
  • 0

#3230 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 09 februarie 2011 - 12:34

Viper vorbea de ProBook de la HP, nu de HP in general.

@egdf.power: cu 400-600 lei in plus se extinde garantia la 3 ani - de la anumiti reselleri. deci nu are sens o majorare de 50% a sumei de achizitie. Tocmai asta e problema, ca Thinkpad e prea scump pt multi. Nu se pune problema de a avea sau a nu avea bani in cont/saltea/buzunar, ca oricine de aici isi poate procura 500 euro pe loc... e problema de pe ce dai banii.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3231 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 09 februarie 2011 - 01:13

Si daca pe VAIO-ul meu scrie Assembled in USA -San Francisco with foreign components? :P

Cat despre tara de fabricatie, sa fim seriosi, toate se fac in China. Daca iti apare pe cutie altceva, atunci abia sa iti pui intrebari.



  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#3232 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 februarie 2011 - 01:24

Iti dai seama ca e facut pe vreun sampan, prin balta Chinei. :P


ps: oricum cam aceiasi speranta de utilizare o are, ca nah e vorba de componente. In plus, parca e mai ok sa si asambleze chinezii aia mici simulti, care oricum fac componentele, decat cine stie ce "redneck". :P
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3233 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 februarie 2011 - 03:24

E drept ca i3 nu e la fel de performant ca un i5. Și sunt totuși șanse să găsiți i5 la prețuri umane.
Iar dacă i7 este un i5 mai perfomant, ar conta? Este mai performant, asta e ideea. Și e cam invers (de fapt nici măcar, dar am putea spune că este), dar cum posesorii de i5 sunt mulți, era normal să-și justifice alegerea și cei cu i7 să fie considerați niște fraieri.

În viața reală diferența de performanță s-ar putea să nu fie sesizabilă oricum, dar nu înseamnă că nu există pentru cine vrea să o cumpere.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3234 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 09 februarie 2011 - 05:24

La 4500RON deja poti lua in cosiderare un produs al marului muscat.


De ce ai face asta? :lol:

Poti sa judeci si ar cam trebui: 1500 lei in plus iti asigura 2 ani suplimentari la garantie, un laptop facut pe o platforma excelenta (am si eu un Thinkpad R la vanzare + un T - merg de zbarnaie!), si de ce nu, un SO superior (Win 7 fata de Vista parca)... plus se mai gasesc ele, nu am studiat exact modelele.


La 2700 RON am luat un Dell dotat, nou, de la oktal cu 3 ani garantie. Totul e sa alegi exact ce iti trebuie si sa nu platesti marketing sau dotari pe care nu le folosesti. SO personal nu ma intereseaza pentru ca am toate licentele Microsoft pe moka ;).
  • 0

#3235 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 09 februarie 2011 - 06:02

De ce ai face asta? ;)

Macar pentru simplu fapt ca iti intra in buget :lol:
  • 0

#3236 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 06:20

Macar pentru simplu fapt ca iti intra in buget ;)

Si ca ti se rupe de "supportul" care ti-a mancat sanatatea o gramada de ani cu uin !
Daca ( ipotetic ), da maine ar trece toata lumea pe mere, inginerii IT ar cara bagaje in Gara de Nord ! :lol:
  • 0

#3237 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 09 februarie 2011 - 07:37

Ai partitii facute sau vrei sa razi hdd-ul complet? Ar cam trebui a 2-a varianta... Intra pe www.ultimatebootcd.com , fa-ti un cd bootabil cu ce e acolo, booteaza cu el


Sa traiesti, s-a rezolvat simplu :lol:
  • 0

#3238 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 09 februarie 2011 - 07:37

...
Daca ( ipotetic ), da maine ar trece toata lumea pe mere, inginerii IT ar cara bagaje in Gara de Nord ! :lol:

E, aici gresesti! IT nu inseamna doar PCuri/Laptoape si uin sau mac... ;)
  • 0

#3239 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 09 februarie 2011 - 07:42

@egdf.power: cu 400-600 lei in plus se extinde garantia la 3 ani... e problema de pe ce dai banii.


ThinkPad nu e, orice ar face. Oricum, mai bine dai un ban in plus la inceput decat sa ai nervi dupa :lol: Dai un ban, dar stai in fata.

La 2700 RON am luat un Dell dotat, nou, de la oktal cu 3 ani garantie. Totul e sa alegi exact ce iti trebuie si sa nu platesti marketing sau dotari pe care nu le folosesti. SO personal nu ma intereseaza pentru ca am toate licentele Microsoft pe moka ;).


Pretul e bun, depinde si configuratia.

Daca ar fi asa cum zici tu Apple si altii ar da faliment. Ce dotari nu folosesti? Adica nu folosesti procer, ram, hdd, tastatura si display? LOL ;)

A, daca tu ai licente pe moka, nu inseamna ca toata lumea are access la ele. Eu de ex. pe prima licenta am dat 9 milioane la vremea ei, dar am stat mereu ca popa ;) Fara probleme.
  • 0

#3240 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 08:14

E, aici gresesti! IT nu inseamna doar PCuri/Laptoape si uin sau mac... :lol:

Cand am zis inginer IT, m-am gandit exclusiv la cei care au grija de tot ce inseamna intr-o firma echipament IT, cu tot ce implica asta: instalari, devirusari, optimizari, etc .... Ori, in cazul utilizarii exclusiv a merelor, postul ala dispare ! Poate, daca e vorba despre vreo firma care se ocupa de imagine, la 1-2 luni vine cineva cu o "scula" sa calibreze monitoarele. In rest, doar in caz de forta majora ( defectiuni HW ) dus echipamentul la "service".
  • 0

#3241 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 09 februarie 2011 - 08:41

Ori, in cazul utilizarii exclusiv a merelor, postul ala dispare !

Haha. Ma faci sa rad. Subestimezi lemurienii care vor gasi oricand o modalitate de a strica ceva.
  • 0

#3242 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 08:44

Bah, nu prea stiu ce ar putea strica. Serios acum.
  • 0

#3243 Monitor_R

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.438 Mesaje:
Inregistrat: 16-septembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsubishi
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.0 DI-D

Scris 09 februarie 2011 - 09:13

Cand am zis inginer IT, m-am gandit exclusiv la cei care au grija de tot ce inseamna intr-o firma echipament IT, cu tot ce implica asta: instalari, devirusari, optimizari, etc .... Ori, in cazul utilizarii exclusiv a merelor, postul ala dispare ! Poate, daca e vorba despre vreo firma care se ocupa de imagine, la 1-2 luni vine cineva cu o "scula" sa calibreze monitoarele. In rest, doar in caz de forta majora ( defectiuni HW ) dus echipamentul la "service".

Relu, nivelul asta de ITsti intr-o firma non IT e oricum redus, chiar ar trebuii externalizat (pentru optimizarea costurilor operationale) - as zice max (dar max.) 25 % din ITstii firmei respective).
  • 0

#3244 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 09 februarie 2011 - 09:21

Pretul e bun, depinde si configuratia.

Daca ar fi asa cum zici tu Apple si altii ar da faliment. Ce dotari nu folosesti? Adica nu folosesti procer, ram, hdd, tastatura si display? LOL :D.


Da, majoritatea nu le foloseste. Sa ti se incarce win-ul cu 20% mai rapid nu inseamna ca folosesti ce ai sub carcasa. Pentru omul de rand, care stie office, messenger, browsing si email diferentele sunt minime spre nule.

Eh, discutia despre Apple e lunga si oarecum plicticoasa. Personal, am comparat configuratii de laptopuri side by side si nu vad niciun motiv pentru care as da de 2 ori mai multi bani pe asa ceva decat pe un alt laptop brand. Garantia am vazut ca e 1 sau 2 ani. Sub ce rationament as putea spune acum: macbook-ul asta este de 2 ori mai bun decat concurenta? De cand a aparut Win7 chiar nu am de ce sa ma plang dpdv al sistemului de operare si cred ca nimeni nu poate.

Ca telefon, pana sa apara Android, Apple domina clar dpdv al usurintei in utilizare. Acum, pariurile mele merg clar catre Android.
  • 0

#3245 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 09:26

Eu stiu o gramada care asta fac !

Si firme de IT care au de clienti multe societati comerciale.
Dar nu asta era ideea, ci aia ca daca ai mere, NU ai nevoie nici de acele firme "externe".

.... Personal, am comparat configuratii de laptopuri side by side si nu vad niciun motiv pentru care as da de 2 ori mai multi bani pe asa ceva decat pe un alt laptop brand..
...

Pai aici e marea eroare ! Nu HW-ul e cel care face macul de succes, si sistemul de operare !
  • 0

#3246 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 februarie 2011 - 09:28

Iar o zic, si am mai zis-o: aveam contract de service la un muzeu. Aveau si 3 mere (G3 si G4). Am fost nevoit sa invat cu ce se mananca pentru ca le puneau des pe butuci. Poti face muci si softul merelor daca te straduiesti. Tu ai pregatire IT, dar cand dai pe mana unui copac orice scula cu soft pe ea, nu o sa crezi ce chestii dubioase se pot intampla :D

P.S. deja piata e plina de antivirusi de renume pentru Mac. Asta spune ceva :D

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 09 februarie 2011 - 09:29

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3247 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.777 Mesaje:
Inregistrat: 20-ianuarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Scris 09 februarie 2011 - 09:36

Pai aici e marea eroare ! Nu HW-ul e cel care face macul de succes, si sistemul de operare !


Pai ok, dar tu acum nu vrei sa incerci Win 7, asta e problema :D. Ai ramas cu vechea impresie care intr-adevar, era de porc la Microsoft.
  • 0

#3248 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 09:38

Poa sa-i dea si cu pudra .... Structura ramanand aceeasi, e tot un ^&(&#t. Dar mai mic asa ...
  • 0

#3249 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 februarie 2011 - 09:40

Pai nu e aceeasi nepoate :D Nu are legatura nici macar cu Vista :D

Oricum curand o sa imi pun si io un Snow Leopard pe PC ;) Just for fun :D
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3250 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 februarie 2011 - 09:45

Mai vorbim dupa ! :D
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi