Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Probleme IT(intrebari si raspunsuri)


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4563 replies to this topic

#3176 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 05 februarie 2011 - 05:34

LOL! Ce-ai cu Relu??

Eu nu pot sa-i inteleg pe cei care se chinuie pe display-uri de 13-15" acasa sau la birou pe laptop-uri. Cand le folosesc 'pe teren' e altceva.



1Qu, sa nu uitam ca Galaxy Tab are android de telefon, nu cel dedicat Honeycomb (inca neaparut pe piata, de altfel).

Aceasta postare a fost editata de the1: 05 februarie 2011 - 05:33

  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#3177 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 05 februarie 2011 - 05:38

Poate sa aiba si tata lui android, este o tableta MICA. Si costa cat un iPad. Din ala cu de toate. Are ecran de 7" fata de 9.7".
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3178 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 05 februarie 2011 - 05:42

E prea mic si costa cat un iPad. Nu inteleg de ce si cum vor ei sa vanda asa...

Nu m-am uitat la diferenta de pret pentru ca oricum nu-mi permit un astfel de gadget.
Diferenta majora intre cele doua device-uri e ca unul poti sa il tii in mana, pe cand pe celalalt nu prea.

Nu inteleg insa problema cu Androidul de telefon si nu dedicat pentru o tableta...
  • 0

#3179 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 05 februarie 2011 - 05:44

......................
Daca vreti portabilitate (mai limitata, dar portabilitate) si va supara ecranele mici de laptop, si vreti si scula faina, luati asa ceva: http://www.oktal.ro/...205-o48143.html sau http://www.oktal.ro/...one-o45707.html sau http://www.emag.ro/d...--pDL-271835435


Da' si halatu' ............ :lol:
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3180 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 05 februarie 2011 - 05:57

E totusi un ecran multi-touch imens. Si merge superb, asta iti pot spune. Mi se pare chiar accesibil numai daca ma gandesc la partea asta.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3181 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 05 februarie 2011 - 06:04

O fi nenea, o fi; insa pe mine nu ma prind de client.
Poate nu-l apreciez eu la valoarea lui, poate sunt eu mai zgarcit, ........... :lol:
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3182 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 06 februarie 2011 - 01:20

E foarte interesanta optiunea pusa de 1Q. E un fel de nici cal nici magar dar ocupa foarte putin spatiu si are ecranul imens. Doar pentru asta si isi merita banul. Deh, pt cine si-l permite. Eu clar nu!
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3183 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 06 februarie 2011 - 08:40

da' ce faci cu ecranul ala imens si touch? nu e prea mare sa stai asa de aproape de le incat sa folosesti touch-ul?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3184 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 06 februarie 2011 - 10:15

are tastatura. poate doar la cateva chestii poti folosi touch-ul...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#3185 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 06 februarie 2011 - 10:30

pai si atunci de ce dai carca de bani pe carcacteristica de touch?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#3186 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 06 februarie 2011 - 10:42

Pentru fiecare tip de aparat exista o piata. Unora le convine acel multitouch. Ai destule de facut cu el.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3187 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 februarie 2011 - 06:33

Azi am configurat și eu niște sisteme să văd ce mai e pe piață.

La 1q nu am găsit răcire pe apă, poate mi-a scăpat mie însă. Pe de altă parte au memorii la 2000. Deși sunt inutile în utilizarea normală. Dar pot fi relativ utile dacă faci ceva OC, pentru că ai de unde să scazi. Nu că ar aduce cine știe ce spor de performanță față de soluția 1600.

Cum te arunci la niște chestii mai răsărite (nu cele mai scumpe), prețul final sare în bălării și el.

Carcasele la fel de imbecile și imposibil de ales, cu rare excepții pentru air-flow real, deși unele au suficient de multe ventilatoare pentru a levita.

Per total numai prețul ceva mai mic m-ar determina să iau un desktop, în rest pentru un uz normal nu oferă nimic în plus. Iar o soluție silențioasă mai adaugă ușor câteva milioane. Eu pe laptop apăs un buton și a murit orice sunet. Mă pot uita la un film fără să zică nimic.

Cine a trăit ani de zile cu un birou în casă, îl consideră parte din peisaj. Pentru mine ar fi o mare problemă să iau un birou acum. Nu mă atrage cu nimic să stau acolo iar, din multe motive.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3188 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 07 februarie 2011 - 07:51

Raciri pe lichid avem, ask George B) Si chiar misto. Si nu tocmai scumpe. La carcase va pot zice cam care merita dpdv gandire ergonomica, air flow si alte facilitati. Dar nu sunt ieftine.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#3189 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 februarie 2011 - 12:37

Eu nu le-am găsit. Poate trebuie regândit puțin configuratorul. Bagă link. Sunt direct simple pentru procesor sau complexe care includ și placa video?

Este interesant un desktop, dar am mari rezerve.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3190 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 08 februarie 2011 - 12:51

..............................

Este interesant un desktop, dar am mari rezerve.

De ce ?
Exceptand partea de zgomot, mentionata de tine mai devreme, dar evident ca nu luam in discutie mobilitatea, ce alte avantaje si dezavantaje ai mai vedea ?
Mergi pe idee ca un laptop pana in 3k Ron, reprezinta o ruleta cu sanse prea mici de castig/reusita/etc. si atunci mai bine un desktop la ~ aceiasi bani sau la o dif minimala (cu tot cu monitor&stuff) ?
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3191 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 08 februarie 2011 - 01:21

Nu sunt dispus să iau și să stau la un birou acasă.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3192 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 februarie 2011 - 01:22

De ce ?
Exceptand partea de zgomot, mentionata de tine mai devreme, dar evident ca nu luam in discutie mobilitatea, ce alte avantaje si dezavantaje ai mai vedea ?
.....


Imagineaza-ti ca ai o gagica, careia vrei sa i-o "tragi", dar esti obligat s-o faci MEREU pe scaunul de la bucatarie ! Nu crezi ca ar fi de preferat s-o aduci la tine-n pat ?
Atentie, nu esti coafez, sa trebuiasca s-o pui "mereu" pe scaun ... :D
  • 0

#3193 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 08 februarie 2011 - 01:35

:D :D :D


Eu ma gandeam si la un alt aspect, ca tot s-a spus ca un laptop pana in 3k Ron (suma deloc nesemnificativa, de altfel) prezinta riscuri f mari de a fi "tzeapa"/ cu probelme mai mari sau mai mici / etc.; caz in care ar fi mai indicat:

Mergi pe idee ca un laptop pana in 3k Ron, reprezinta o ruleta cu sanse prea mici de castig/reusita/etc. si atunci mai bine un desktop la ~ aceiasi bani sau la o dif minimala (cu tot cu monitor&stuff) ?


  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3194 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 08 februarie 2011 - 02:16

Sa joci la ruleta! :D
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#3195 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 februarie 2011 - 02:19

Canva, demult, m-a invatat cineva cateva lucruri legate de IT:
- orice configuratie ai alege, a 2-a zi e deja "vechitura"
- ( chiar daca ma repet ), decat un noname cu specificatii de top, mai bine un "brand" mediu
- sunt mult prea sarac, sa arunc cu banii pe lucruri de folosinta indelungata, slabe calitativ

Eu, daca ar fi sa-mi iau acum un pc, as alege intre: laptop nou la minim 4-5000 lei, sau "second" la 1500-2000 ( in unele cazuri chiar mai mult )
Personal, desktop nu mi-as mai lua, nici daca ar fi cadou ...
Mi se pare absurd ( la stilul meu de viata ), sa ma ridic de pe canapea si sa ma duc la birou pentru a putea raspunde la un mess, sau sa discut cu voi pe forum ... :D
  • 0

#3196 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 08 februarie 2011 - 02:27

- orice configuratie ai alege, a 2-a zi e deja "vechitura"
- ( chiar daca ma repet ), decat un noname cu specificatii de top, mai bine un "brand" mediu
- sunt mult prea sarac, sa arunc cu banii pe lucruri de folosinta indelungata, slabe calitativ

Perfect de acord.


Eu, daca ar fi sa-mi iau acum un pc, as alege intre: laptop nou la minim 4-5000 lei, sau "second" la 1500-2000 ( in unele cazuri chiar mai mult )

Cum un buget de min. 4-5k Ron nu sunt dispus sa aloc pt un nou calc, indiferent care ar fi acesta, sunt curios ce optiuni/variante ai sau sti tu pt sh.
Daca vrei sau consideri, mai indicat, le poti mentiona pe privat.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#3197 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 08 februarie 2011 - 02:43

Poate iti vinde maru' muscat si isi el altu'. :D
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#3198 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 februarie 2011 - 03:24

....
Cum un buget de min. 4-5k Ron nu sunt dispus sa aloc pt un nou calc, indiferent care ar fi acesta, sunt curios ce optiuni/variante ai sau sti tu pt sh.
Daca vrei sau consideri, mai indicat, le poti mentiona pe privat.

O sa-ti mai zic, dar in principui cam ce ti-am zis si anul trecut.
Important e sa te decizi ce anume vrei, sa ai banu strans, dupa care astepti sa apara ceva convenabil.
  • 0

#3199 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 08 februarie 2011 - 03:25

Pentru o persoana ca mine, pentru care 4000 de lei este o suma importanta si am bagat-o in calculator treptat, in decursul unui an, un desktop puternic este obligatoriu. Mai joc (chiar daca rar) cate un joc, vad un film HD, mai "curge" cu viteza mare cate o "cascada" (intelegeti voi ce vreau sa spun :D ), la unii dintre voi mai baga o procesare de imagine.
In paralel exista un laptop, care e adevarat ca acum 4 ani cand l-am luat era taricel (un dual core T5500), dar destul de pocnitoare dupa nume (Acer Aspire). As putea sa-l folosesc p-asta de tarat dupa mine, insa eu cand nu am chef de mess il las sa clipoceasca pana nu mai poate, daca e vreo urgenta ma suna cine o fi. Asa ca laptopul este suficient de tare sa duca un 720p, net, bateria e problema ca nu mai duce o ora am impresia.
Si mai am eu o mare problema cu laptopul: pana la chestia cu SSD, nu era hdd de laptop (din cate stiu eu) care sa concureze un black de pe un desktop, ori acolo mi se pare cea mai mare gatuire la un calculator: HDD-ul!
La vremea cand am luat laptopul, desktopul ramasese destul de in urma, era un Duron 1.6GHz, pe laptop rulam jocuri la care nici nu visam pe Duron. Insa cand era vorba de frecat hdd-ul, imi venea sa dau cu laptopul de pamant...
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#3200 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 februarie 2011 - 03:48

Tu probabil ca faci si altceva du desku, si-l mai lasi si sa traga .... Eu nu trag, si la prelucrarile mele foto sau filme ( da, prelucrez filme :D ), macu face fata cu brio ! Chiar nu stiu daca un pc m-ar ajuta asa mult, luand in calcul pe langa viteza si usurinta lucrului.
In plus, eu am toate datele din firma pe mac, iar b-upurile imi sunt vitale. Iar b-up simplu si util ca la mac, nu cred ca mai exista la vre-un sistem de operare.
Oricum si inainte de mac, aveam IBM ultraportabil, o carca de bani. Dar nu-mi permiteam nici atunci, si nici acum sa ma risc cu trompete, ca sa ma trezesc fara date la un mom. dat.
In final eu cred ca totul depinde de ceea ce doreste fiecare de la pc-ul lui.
  • 0




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi