Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Probleme IT(intrebari si raspunsuri)


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4563 replies to this topic

#51 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 16 martie 2006 - 07:33

Si uite asa mi-am luat eu o imprimanta laser HP LJ2100 din 2003... Merge de bubuie, incarc cum vreau si cand vreau... Color oricum nu ma intereseaza... A fost 2 milioane dar si-a scos de mult banii...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#52 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 22 martie 2006 - 12:12

Ce anume tre sa fac pentru a avea la Office 2003 si pachetul ptr limba romana? (sa pot da corectarea de text) De unde se poate downloada pachetul de limba (eventual gratuit :P) ... au macar cum anume se numeste ezac ... sa stiu ce sa caut

O a doua intrebare este legata de un LCD Samsung de 19". La ce rata de refresh e indicat sa functioneze acelea? La Smasung'ul meu CRT de 17" am 85Hz ... insa la LCD'ul ala am inteles ca are maxim 72Hz. E in regula asa?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#53 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 13 aprilie 2006 - 07:31

de la o vreme patesc urmatoarea chestie, reply de "send failed" la mailuri pe care nu le-am trimis niciodata. De exemplu, ieri am primit un reply de la zapp.ro cum ca mailu trimis de mine contine un exploit si ca a fost sters. Acceasi chesti am patit azi, primesc un mail de la cineva de pe o revista cu un sir de caractere aiurea plus un zip mai mult decit ciudat. Cum se face chestia asta, sa dai mail de la cineva fara sa stie respectivul??
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#54 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 13 aprilie 2006 - 10:30

am antivirus pertinent, plus ca tocmai acum am facut online scan cu BitDefender...inseamna ca ala e cel mai dat dracu virus de nu il gaseste nimeni....
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#55 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 aprilie 2006 - 05:07

Problema cu monitorul.
Un Samsung 793DF (CRT de 17 flat). De ceva vreme ... cu intensificari de vreo 3 saptamani ... au inceput sa apara dinspre dreapta ecranului care stanga ... pe orizontala ... cam pana pe la jumatatea monitorului ... dungi maronii, care clar sunt de la monitor din doua motive:
1. la prt'scr nu ies ... deci clar placa video pct normal
2. la mici socuri (inca nu m'am enervat incat sa dau cu pumnul) isi revine
Cineva imi zicea ca ar fi de la praf. Insa mi se pare cam improbabil ... nu e mai mult praf decat in conditii normale la orice om acasa. Ciudat e ca un coleg care are 795DF (foarte asemanator) are aceeasi problema ... si de aceea vreau sa am macar idee de la ce anume ar putea fi ca atunci cand mergem amandoi la garantie cu ele sa stim ce sa zicem in caz ca nu vor face pe loc figuri monitoarele (ca il apuca numa cand vrea el, nu cand vreau eu). Si am observat inca ceva: de obicei face cand pe fundal este culoarea alb sau culoare deschisa ... cand schibam la film sau pe fundal inchis dispareau (nu e vorba ca nu le mai videam eu ... caci daca dadeam inapoi pe alb ... intr'adevar nu am erau dungile)
Monitorul e luat in nov-dec 2004.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#56 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 mai 2006 - 12:16

De vreo 4-5 zile mi se stinge deodata monitorul ... se face negru ... si cateodata isi revine (cand sunt un jocuri se vede ca se opreste si imaginea ... deci nu ruleaza cat e sint monitorul) ... dar mai nou isi ia singur restart. Aveti idee ce ar putea fi?
Am zis ca o fi de la XP ... am instalat o alta versiune ... degeaba. Am bagat la loc versiunea initziala ... tot degeaba. Am instalat placa video cu alta versiune de driver ... tot degeaba http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/014.gif
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#57 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 mai 2006 - 12:42

Am la celalalt calc un monitor mai vechi ... dar bun. M'am gandit si ca ar putea fi de la monitor ... insa nu vad cum anume sa influentzeze o problema de la monitor calculatorul. Ce ar putea fi de la un monitor astfel incat sa dea restart la calc?
Monitorul oricum mai e in garantzie asa ca nu ar fi problema...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#58 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 mai 2006 - 02:48

Stiu ca e foarte improbabil ca monitorul sa fie de vina ... da deja sunt :mad: ... si iau in considerare orice posibilitate (indiferent de cat de mica este)
Banuiesc ca ar fi util un format total pe hard ... insa deocamdata am prea multe pe el si nu il pot elibera :P

Oricum, nu de la joc e problema ... pentru ca reset isi ia si cand stau pur si simplu la calc ... in Word sau pe mess

[Edited on 11-5-2006 by andrei041]
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#59 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 mai 2006 - 11:31

Jocul (Fifa 2006) e instalat in calc de cand a aparut (deci de cateva luni bune). Iar problemele au aparut abia de vreo 2-3 saptamani. O sa incerc totusi sa dau un format total sa vad dup'aia daca mai am problema asta.
Daca aveti insa banuieli despre care ar putea fi cauza ... ascult :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#60 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 mai 2006 - 04:55

Am rezolvat problema pana la urma. Asta dupa ce am reinstalat jocul ... dupa ce am downloadat si instalat un alt driver ptr placa video. Si'a amintit frati'miu ca umblase prin BIOS si la AGP lasase Auto in loc de 8X. http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/hammer.gif Acum merge normal
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#61 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 mai 2006 - 02:25

exista diferente majore intre ele, legate de modul cum sunt scrise datele. la DVD- trebuie finalizata fiecare sesiune si fusesera gandite pt filme. la DVD+ nu trebuie sa mai finalizezi sesiunea si standardul a venit dinspre PC-uri fiind mai practic pt date. http://www.videohelp.com/dvd pt ceva detalii
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#62 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 27 mai 2006 - 10:40

Poate sa stearga cineva ultimele 3 posturi?

Nu exista o diferenta asa de mare intre cele doua standarde. Spre deosebire de atunci cand s-a invitat CD-ul si toti producatorii au cazut de acord cu un singur standard, cand a fost vorba de standardul DVD, unii au tras hais si altii cea (prin unii intelegand in principal Sony si Pioneer).

Este foarte subiectiv sa zici care e mai bun, deoarece este foarte greu sa obtii informatii tehnice coerente de la cele doua grupuri.

Avantajul major al DVD- este compatibilitatea cu aproape orice player de pe lumea asta. Avantajul major al DVD+ este faptul ca marketingul a functionat mai bine si s-a dezvoltat mai mult cercetarea in sensul asta (de aceea recorderele ofera viteze ceva mai mari de scriere pe DVD+RW).

Cu toate acestea formatul +RW (adica cel reinscriptibil sufera de lipsa de suport din partea "dusmanului"). De exemplu, playerul meu Pioneer din sufragerie, refuza cu ostentatie acest format (si nu cred ca nu exista posibilitatea tehnica - pur si simplu nu vrea).

Dovada ca pana la urma marketingul a facut mai mult decat calitatea intriseca a produsului sta esecul DVD-RAM-ului, care era un fel harddisk de 4.7 GB la purtator.

Dar urmeaza Bluray, vremea DVD-ului va apune in curand...
  • 0
Imagine amplasata

#63 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 14 iunie 2006 - 06:53

e-mail forwardin moka nu poti sa faci la yahoo, dar poti folosi facilitatea "vacation message" in care sa zici ca raspuns automat la toate mesajele: "Noua mea adresa de e-mail este [email protected]. Va rog sa o folositi."
  • 0
Imagine amplasata

#64 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 iunie 2006 - 01:04

Am deschis word'ul mai devreme si vad ca imi apare ca in print'screen'ul de mai jos. Ce tre sa'i fac sa nu imi mai apara toate pct alea intre cuvinte si P ala intors la inceputul si sfarsitul alineatelor?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#65 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 19 iunie 2006 - 01:06

tools -> options -> view si dezactivezi mai toate alea de la formatting marks.
  • 0
Imagine amplasata

#66 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 19 iunie 2006 - 01:09

sau mai simplu, linga "100%" ai un semn ciudat ca un P intors si linga el un T. Apesi pe ala si dispar toate cele.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#67 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 iunie 2006 - 02:03

S'a rezolvat ... mersi mult. Initzial am crezut ca asa imi va si printa ... insa nu afecta decat pe monitor :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#68 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 iunie 2006 - 09:09

ce treaba are asta cu IT-ul. e discutie de freezone http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/010.gif

add: doamnele in lumea it Imagine amplasata

[Edited on 23-6-2006 by cata69]
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#69 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 23 iunie 2006 - 12:37

Problema cu mess'ul se pare ca e generalizata in ultimele zile. Mie cu e-messenger.net sau cu meebo/com nu mi se conecteaza ... dar la mess am facut cum s'a spus pe pagina anterioara si am bifat No network detection si se conecteaza normal acum ;)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#70 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 23 iunie 2006 - 03:07

Tot Trillian folosesc si eu la servici pentru ca firma foloseste in general MSN-ul si nu vroiam sa am 2 programe active (MSN + YM). Dar YM are probleme globale, nu numai la noi:

http://news.com.com/...86485&subj=news

[Edited on 23-6-2006 by VIPER]
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#71 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 27 iunie 2006 - 11:41

Are careva idee daca la un cartus de imprimanta HP se poate scoate dinauntu buretele ala care se imbiba cu tus?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#72 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 27 iunie 2006 - 12:51

La modelul de cartus nu ma pot uita acum ca am dat printare si vreau sa termin cat mai repede. imprimanta e un HP 1610, cartusul negru cu capac tot negru ... d'ala de 11ml. Capacul l'am scos ... dar buretele pare prins in partea de jos ... si mi'era sa nu se rupa daca trag mai tare de el. Faza e ca am tot reincarcat acasa cartusul de vreo 12 ori pana acum ... si de obicei face figuri dupa reumplere ... tre sa trag tusul cu o seringa si un fel de dop de cauciuc ca sa pot printa ... altfel nu iese nik. Si azi cand am reincarcat si am tras cu seringa, in seringa ramasese un fel de spuma neagra ... d'aia ma gandeam ca ar fi mai bine daca as putea sa curat buretele ala (am schimbat tusul cu care fac reumplerea si mi'era sa nu fi facut ceva la amestecare), dar acum vad ca s'a rezolvat. Deocamdata http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/blow.gif
Ma intorc la printat carti ... ca a venit vacantza :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#73 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 27 iunie 2006 - 03:54

Mersi nicukla. Acolo am si incarcat prima oara cartusul. Nu mi s'a parut scump ... de fapt am impresia ca p'acolo ar fi cel mai convenabil in CT ... in nici un caz la firmele cu "pretentzii" gen 1A, 3C sau mai stiu eu care. Insa de cand m'am apucat sa printez carti + frati'miu care si'a scos licentza in enspe exemplare pana acum ... nu se mai merita. Cu o sticlutza pe care'am dat 120 000 am facut 10 reumpleri, fatza de 160 000 cat am dat e o sg reumplere acolo :D
Calitatea mie mi se pare aceeasi
Si imprimanta se descurca f bine ptr ce'mi trebe mie ... nu ma gandesc sa o schimb
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#74 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 27 iunie 2006 - 10:02

Cat ziceai ca am reducere?

Acum pe bune ... comparativ cu 1A: reumplere cartus color+alb/negru costa cat doar ala color la 1A ... asa ca oricum se merita :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#75 LaScurt

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.828 Mesaje:
Inregistrat: 15-martie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai
  • Model:Sonata
  • Motorizare:2.4 165 CP

Scris 28 iunie 2006 - 09:19

http://search.profiles.yahoo.com/
  • 0
Imagine amplasata




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi