Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Probleme IT(intrebari si raspunsuri)


  • Topic inchis Acest topic e inchis
4563 replies to this topic

#851 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 04 august 2007 - 07:33

Alta solutie ar fi o pompa de suflat aer prin USB sau chiar si la priza ... daca se gaseste ... numai sa aibe capat subtire si sa aiba un pret decent .


... si cum vrei sa sufli aer prin USB ??? (ca eu am lipsit la lectia asta si nu stiu cum se face)

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 04 august 2007 - 07:33

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#852 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 04 august 2007 - 07:53

@Adrian: Omul s-a exprimat gresit fiind la suparare, era vorba de modalitatea de alimentare :D

@TheGrinch: a zis si el de racirea cu apa dar a zis si de $$$ ca nu e cazul deocamdata... Pentru ca de exemplu daca pui cooler din acela fara ventilator, pe procesor, tot se inclemeaza de la praf intre lamele...

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 04 august 2007 - 07:54

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#853 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 04 august 2007 - 10:18

ceva de genul asta Adrian :
http://www.phoronix....i...m=115&num=1
am citit in graba ... vad ca aspira dar nu stiu daca si sufla . Din cate stiu pentru a curata praful din locuri foarte mici , este mai bine sa sufli decat sa aspiri .

LE : Si imi cer inca o data scuze pentru exprimarea foarte anapoda ... daca stau acum sa citesc ce am scris , observ ca am uitat si virgule si litere si cuvinte ... really sorry :D a fost scris la suparare .

Aceasta postare a fost editata de Cristian: 04 august 2007 - 10:24

  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#854 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 august 2007 - 05:49

Se da urmatoarea problema. Am un fisier .avi din care'as vrea sa extrag doar sunetul, pentru ca melodia nu o gasesc nicaieri pe net. Cu ce program pot face asta?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#855 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 august 2007 - 06:10

A auzit careva de marca Seroiux? Au in Carrefour la oferta volan + pedale - 50 ron.

Produsul e cel din link

Sincer, nu as da in mod normal banii pe asa ceva, dar la pretul asta chiar e ieftin si nu vad cu ce'ar putea fi slab ...

Din ce'am gasit, ar fi facute in Germania, de niste oarecare Sansun ... :P

LE: Raspunsul pentru intrebarea de mai sus ar fi Virtual Dub sau Cool Edit Pro ...si nu numai, evident

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 18 august 2007 - 06:13

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#856 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 18 august 2007 - 06:53

La banii aia merita si daca scrie Domotec pe el :P Doar ca vibration nu e totuna cu force-feedback... O sa tremure, dar deloc realist... Dar, inca o data, merita la banii aia!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#857 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 august 2007 - 07:13

Am plecat sa vad daca gasesc :P
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#858 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 18 august 2007 - 10:18

Gasit ... cumparat ultima bucata.

Intrat in CMR Dirt ... nu'l recunoaste de nici un fel.

Instalat CMR2005 ... recunoaste volanul, dar acceleratia/frana le vede doar pe buton, nu la pedale/padele ... deci jde mii de draci, iar controlul este aproape imposibil ... :mellow:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#859 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 18 august 2007 - 11:10

felicitari! man vezi ca nu cumva sa trebuiasca activate axele. nu mai stiu cum e in cmr2005, dar de ex in LFS tre sa alegi intre axe si butoane bafta! vezi ca ti-am recomandat o lista de jocuri in topicul dedicat :mellow:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#860 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 august 2007 - 12:27

In CMR2005 s'a rezolvat problema ... trebea dat de pe analog pe digital sau invers ... si merg si pedalele. In Dirt insa problema ramane ... ptr ca nici macar nu'mi detecteaza volanul
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#861 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 19 august 2007 - 12:48

dap, trebuia de pe digital pe analog :(, e exact ce am zis eu pt ca digital=taste si analog=axe :mellow:
hmm pt Dirt zic sa cauti cele mai noi drivere pt volan (daca o avea :D). eu am problema asta cu MS Kart Tour 2004 :D (defapt il vede, dar ca gamepad :laugh:), dar asta e de la joc, na e doar un joculet. dar e posibil si la Dirt sa fie din cauza jocului ca e o firma necunoscuta (producatorul volanului), chit ca in mod normal ar trebui sa vada scula indiferent de marca sau model :lol:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#862 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2007 - 08:25

Nope, la un joc puternic va fi o lista de device-uri recunoscute. Tocmai in ideea de a nu da vina pe joc din cauza volanului... Ata ete... :mellow:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#863 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 19 august 2007 - 09:56

da man, dar lista aia e compusa din device-uri de top :mellow:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#864 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 august 2007 - 10:06

Da, asta am si zis. Pentru ca de multe ori userii dau vina pe ce nu trebuie, de aia se fac niste liste stricte la unele device-uri la jocurile (si softurile) mai de top.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#865 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 20 august 2007 - 08:19

Caut un viewer free (sau shareware) pentru fisiere CDR (Corel). Aveti idee? Thx.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#866 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 29 august 2007 - 10:54

In Word 2003, cum pot pune un shortcut (de ex Ctrl+1) care sa deschida fereastra ptr Equations?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#867 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 29 august 2007 - 11:53

http://office.micros...=CH060831551033

numai asa se modifica.

daca vrei numai aia, cred ca e mai simplu un macro
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#868 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 august 2007 - 12:37

Da, in primul rand asta ma intereseaza ... sa nu mai umblu prin meniu dupa Equations ala de 50 ori la fiecare pagina scrisa. Cum e cu macro alea? :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#869 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 30 august 2007 - 01:17

macro e un fel de inregistrate. dai record macro si din mom ala pana cand dai stop tot ce faci e stocat. cand termini, salvezi si apoi dai load si PC-u face tot ce ai facut tu. asta te ajuta mult la chestii repetitive, gen tabele lunare, formule, etc :D
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#870 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 30 august 2007 - 01:20

http://office.micros...1894201033.aspx
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#871 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 01 septembrie 2007 - 05:10

E banal... La optiuni alegi iconitza de Equations si o tragi in bara de butoane de sus...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#872 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 septembrie 2007 - 10:15

A aparut versiunea 1.5 a lui SpyBot - Search & Destroy:

"Safer Networking has released a new version of Spybot � Search & Destroy (commonly abbreviated simply to Spybot) taking it to version 1.5. The major changes from version 1.4 include improved support for Vista, restored Windows 95 compatibility, improved browser support for Firefox and Opera and improved malware detection and removal, along with many other minor updates and additions."

DOWNLOAD
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#873 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 septembrie 2007 - 11:20

caut un combo usb, emitator-receptor pe usb, pt a putea conecta (fie si doar in camera) un hard extern la un laptop, ca si cum ar fi conectat pe cablu usb.

din pacate google nu a reusit sa ma ajute deloc. mai foloseste cineva metoda asta? ce alta solutie as avea?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#874 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 09 septembrie 2007 - 11:26

cred ca poti folosi doua USB- Bluetooth, dar nu sunt sigur. daca merge, e o solutie destul de ieftina. in mod normal ar trebui sa mearga.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#875 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 09 septembrie 2007 - 12:31

Nu cred ca merge cu bluetooth.
Eu mi-am luat un rack extern de hdd Vantec NexStar GX si am vazut ca au un model ceva mai scump care stie de network - Vantec NexStar LX. Daca ai network la comp il poti lega in aceeasi retea cu rack-ul respectiv. Acum caut un HDD de 500-750Mb pe IDE pentru al meu sa-l bag inauntru (am unul de 250 Gb dar vreau sa-l golesc in prealabil).

In alta ordine de idei mi-am luat casti wireless Plantronics Pulsar 590A pe bluetooth. Mi-am cam luat o mare tzeapa. De auzit se aud bine numai ca pe wireless au un mic lag audio (cateva fractiuni de secunda uneori ajunge chiar la o secunda) care e enervant cand te uiti la filme sau joci jocuri in care sincronizarea intre sunet si imagine e importanta. Alta problema este ca pentru a functiona microfonul trebuie sa-mi iau un adaptor bluetooth. Cel care vine cu castile nu merge decat pentru stereo si nu stie de microfon. Alta faza nasoala este ca daca scot din functiune wireless-ul si merg cu ele prin fir clasic (au si aceasta posibilitate) nu pot sa folosesc microfonul. Pur si simplu nu are iesire jack pentru microfon. Nu am alta posibilitate de utilizare a mic-ului decat pe wireless.
In rest castile se aud super bine (la muzica bineinteles unde nu prea conteaza lag-ul respectiv) indiferent ca le folosesc pe bluetooth sau pe fir. Alta chestie super misto este ca le pot conecta in acelasi timp si la computer si la telefon (am testat chiar cu doua telefoane) iar cand suna telefonul comuta automat pe telefon si pot sa vorbesc la telefon (merge microfonul) iar dupa ce se inchide convorbirea imi comuta inapoi pe muzica. Cred ca sunt facute mai mult pentru cei care asculta muzica la iPod/mp3 si vor sa vb si la tel in acelasi timp. Din pacate eu le vroiam pentru jocuri iar lagul ala e enervant .. Incerc sa le dau inapoi ca au costat destul de multisor (3,25 mil) .. sper sa le primeasca :huh:
  • 0

Life must be taken one disaster at a time





3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi