Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Navigatie GPS in Romania


  • Please log in to reply
681 replies to this topic

#476 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 iulie 2010 - 01:59

La mine Primo ar merge doar Landscape.

Evil, ai PM.

L

Aceasta postare a fost editata de cata69: 23 iulie 2010 - 01:59

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#477 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 23 iulie 2010 - 02:21

Primo merge oricum doar landscape, dar nu pot sa zic ca ma deranjeaza.
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#478 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 iulie 2010 - 02:29

Ce-i drept e că Primo are milioane de funcţii.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#479 ghost30

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 07-august 10
  • Location:ro
  • Marca:bmw
  • Model:316
  • Motorizare:1600

Scris 07 august 2010 - 06:50

Stie cineva daca exista harta mai noua decit Romania8.3TM_2009.12_100323.fbl pentru iGo?

Sunt hartile TM din 03.2010.Pe http://www.gpszone.ro gasesti ce vrei plus altele.
  • 0

#480 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 august 2010 - 04:06

Dupa cum spuneam aici, voi detalia in acest topic experienta mea cu un gps, prima de acest gen: aparatul (si ce aparat) imprumutat de la Viper cu iGo, cu update-uri la nivel de Mai (daca am inteles eu bine).
In conditiile in care nu mai folosisem nciciodata un astfel de aparat, iar drumul a fost in total de 950km, cu destule pct intermediare si chiar daca softul este controversatul iGo, mie nu mi s-a parut complicat sau greu de folosit. Chiar dimpotriva, f intuitiv si usor de utilizat, oferind indicatiile conform setarilor initial facute.
Desi atunci cand am selectat ca pct intermediar Pascani, venind pe E85, m-a pus sa o iau pe Mircesti, unde drumul era praf pt o portiune de cam 1 - 1,5 km, gps-ul si-a facut doar datoria, pt ca aceea era cea mai rapida ruta (venind dinspre Roman) conform setarilor facute initial si nu ise poate reprosa ca nu stie care-i starea suprafetei de rulare a fiecarui drum din RO; plus ca la intoarcerea spre E85 si continuarea drumului catre Suceava, a ales o ruta care iesea mai spre Falticeni, decat cea pe care am intrat la ducerea spre Pascani. Deci si-a facut treaba excelent conform indicatiilor si setarilor initiale.
Nu ma asteptam sa fie asa de usor si placut (mai ales noaptea cand ceialti pasageri mai mult motaie sau chiar dorm) in folosire, plus sentimentul de siguranta oferit pe o ruta cam necunoscuta (dpdv al certitudinii traseului care trebuie urmat).
Astfel, cel putin dpmdv, iGo trece testul cu brio.

Dupa cum spuneam aici, voi detalia in acest topic experienta mea cu un gps, prima de acest gen: aparatul (si ce aparat) imprumutat de la Viper cu iGo, cu update-uri la nivel de Mai (daca am inteles eu bine).
In conditiile in care nu mai folosisem nciciodata un astfel de aparat, iar drumul a fost in total de 950km, cu destule pct intermediare si chiar daca softul este controversatul iGo, mie nu mi s-a parut complicat sau greu de folosit. Chiar dimpotriva, f intuitiv si usor de utilizat, oferind indicatiile conform setarilor initial facute.
Desi atunci cand am selectat ca pct intermediar Pascani, venind pe E85, m-a pus sa o iau pe Mircesti, unde drumul era praf pt o portiune de cam 1 - 1,5 km, gps-ul si-a facut doar datoria, pt ca aceea era cea mai rapida ruta (venind dinspre Roman) conform setarilor facute initial si nu ise poate reprosa ca nu stie care-i starea suprafetei de rulare a fiecarui drum din RO; plus ca la intoarcerea spre E85 si continuarea drumului catre Suceava, a ales o ruta care iesea mai spre Falticeni, decat cea pe care am intrat la ducerea spre Pascani. Deci si-a facut treaba excelent conform indicatiilor si setarilor initiale.
Nu ma asteptam sa fie asa de usor si placut (mai ales noaptea cand ceialti pasageri mai mult motaie sau chiar dorm) in folosire, plus sentimentul de siguranta oferit pe o ruta cam necunoscuta (dpdv al certitudinii traseului care trebuie urmat).
Astfel, cel putin dpmdv, iGo trece testul cu brio.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#481 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 august 2010 - 04:32

iGo trece testul forumul nu :rolleyes:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#482 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 august 2010 - 04:42

:rolleyes:
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#483 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 august 2010 - 04:52

iGo trece testul forumul nu :D

Cind n-ai termen de comparatie, orice e mai mult decit nimic, si evident foarte bun ! :rolleyes:
  • 0

#484 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 28 august 2010 - 05:17

Cata se referea (si) la altceva - vezi dublarea postului meu. :D
In rest, fiecare cu ce crede. :rolleyes:
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#485 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 28 august 2010 - 05:30

De mentionat ca e vorba de iGO Primo. Nu ca ar conta pentru multi :rolleyes: De asemenea, multi nu inteleg diferenta dintre un program de navigatie si hartile din el, mai exact cat sunt de actualizate.

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 28 august 2010 - 05:35

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#486 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 august 2010 - 05:31

Daca tu esti multumit, restul nu conteaza.

Eu unul il detest. Azi, imbecilul de aigo nu a fost in stare sa ma "traverseze" A2 sa ma duc catre Sarulesti !! Daca nu gaseam pe cineva la ora aia sa-mi zica pe unde s-o iau, o puneam artistic !!
Un mega kakat de program ....
  • 0

#487 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 28 august 2010 - 05:52

vreau si eu niste harti updatate de igo (eu folosesc 8, parca).

aveti, aveti?

vreau si eu niste harti updatate de igo (eu folosesc 8, parca).

aveti, aveti?
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#488 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 august 2010 - 05:59

cred ca te-au inteles oamenii din prima.
:rolleyes:
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#489 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 28 august 2010 - 06:14

Daca tu esti multumit, restul nu conteaza.

Eu unul il detest. Azi, imbecilul de aigo nu a fost in stare sa ma "traverseze" A2 sa ma duc catre Sarulesti !! Daca nu gaseam pe cineva la ora aia sa-mi zica pe unde s-o iau, o puneam artistic !!
Un mega kakat de program ....


Asa e, era chiar legat de forum în sine. Azi ai plecat şi ne-ai lăsat singuri cuc, că forumul nu a mers. Ai stins lumina pe undeva?

Man, nu e vina iGo, hărţile din 3 surse sunt de kkmk. Acum eu am o nouă problemă legat de hărţile astea, numai testate în teren înţeleg care sunt bune sau nu. Din păcate hărţi detaliate extrem de bine la nivel de ţară nu mai pot fi folosite la trasee crossborder pt. că nu se pupă drumurile perfect şi nu pot face rute. La mine, se pare din cauza hardului cumva aparte sau poate din cauza a ce e meşterit în ROM, dracu ştie, face trasee, dar evită drumurile principale, de fapt cele pe care le consideră aglomerate (şi care real uneori sunt agloemrate, de ex DN1 şi altele). La unii NU face trasee deloc, la alţii face trasee prin hărţi cu care se înţelege. Deci sunt în esenţă un caz fericit că pot combina orice hartă. DAR eu nu am fişierele adiţionale cu date legate de trafic. DECI...? O să încerc acum şi o versiune care suportă fişierele de la Primo despre trafic, să văd cum se comportă.

Llegat de România şi hărţi, cei care le fac clar îşi bat joc, nu de puţine ori mi s-a întâmplat ca iGo să ştie drumuri prin câmp, pt. căruţe.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#490 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 august 2010 - 06:23

Bai nus ce naiba se intimpla, insa la fiecare drum la care am nevoie de navigatie, imi da "dude" de nu le pot duce. Dimineata nu pricepeam ( nu ca acum as pricepe ... ) de ce pana mea nu mi-a facut traseul, pentru ca drumul pe care am mers in final EXISTA pe harta !
Pai daca eu care folosesc extrem de rar navigatia am probleme de fiecare data, cum naiba s-or descurca cei care-l folosesc zilnic ??
  • 0

#491 salesman

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.685 Mesaje:
Inregistrat: 14-aprilie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Univega
  • Model:510
  • Motorizare:27 de viteze

Scris 29 august 2010 - 03:42

cred ca te-au inteles oamenii din prima.
:D

e de la forum, dar oricum nu mi-a raspuns nimeni... :( :( :(

eu cu igo m-am inteles bine, cel mai bine.

am mai folosit Route66 (varza) si Garmin (greu de folosit pe tel fara touch). De Garmin nu zic nimic ca nu e vina lui ca era prost telefonul, dar Route66 e chiar varza (in mijlocul autostrazii mi-a zis ca harta nu e digitizata...)
  • 0
If you think you can do a thing or think you can't do a thing, you're right (Henry Ford).

http://florinpanait.wordpress.com

#492 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 25 octombrie 2010 - 07:33

Ieri m-am jucat cu Sygic (exista si un site sygic punct ro). Mai simplut ca grafica, vocea un pic enervanta, dar este PRIMUL soft de navigatie care stie unde stau :) Si are doar 80MB cu harta RO! Interesant, l-am pastrat ca alternativa la Primo.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#493 meseriasu

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 1 Mesaje:
Inregistrat: 28-octombrie 10
  • Location:Voluntari
  • Marca:Nissan
  • Model:Pathfinder
  • Motorizare:1.9 TDi 110CP

Scris 28 octombrie 2010 - 07:02

Noroc baieti (si fete, daca sunt pe aici).

Sora mea si-a cumparat recent un Nissan Pathfinder, si de cateva zile ma tot chinui sa o ajut sa isi puna pe GPS harta romaniei. Cum n-am mai folosit asa ceva pana acum, habar nu am cu se mananca si chitibusaria asta :rolleyes:
Am tot batut diverse forumuri pe net, si din cate am vazut pe garajul.ro sunt cativa care realmente se pricep.

Sa nu va chinui cu prea multe, incerc sa fiu cat mai "pe scurt". Am inteles ca am nevoie ca respectivul program (mireo mi-a spus cineva ca se numeste) sa fie neaparat pe CD (nu pe DVD) si ca il gasesc de downlodat dupa net, si doar sa ii adaug harti ale Romaniei. Am gasit cateva (Mireo Viagps 3 1 Black Edition Full Europe Romania Suncart 2010 Maps Pnd Gps Navigation Software For Windowsce) insa nu imi functioneaza.

Prin urmare... M-am cam saturat sa umblu aiurea, fara nici o solutie concreta. Imi poate spune cineva de unde pot cumpara respectivul CD (cu harti pentru romania) ? Prefer sa il cumpar si sa am garantia functionabilitatii, decat sa mai pierd timpul.

Sper sa gasesc o rezolvare la voi,
Multumesc anticipat,
Adrian
  • 0

#494 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 octombrie 2010 - 07:17

Da-mi pe PM anul de fabricatie a masinii.
  • 0

#495 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 noiembrie 2010 - 12:30

Am pus si eu pe North Cross-ul meu Igo PRIMO (courtesy of 1Q-multumesc mult). Inainte aveam Mireo.
Imi place la nebunie PRIMO asta. Dupa cateva minute de butonat am si gasit tot ce-mi trebuie pe el. Interfata este foarte simpla si practica. Si reactioneaza foarte rapid.

Am folosit si Igo 8 pe un Asus si mi se parea mai "incarcat" si nu atat de rapid.

Mersi inca odata lui Viper.

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 10 noiembrie 2010 - 12:34

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#496 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 noiembrie 2010 - 12:38

N-ai de ce nepoate ;) Drumuri bune si fara peripetii iti doresc ;)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#497 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 10 noiembrie 2010 - 09:03

Numa pe mine nu vrei sa ma ajuti. ;)
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#498 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 noiembrie 2010 - 09:14

Vreau nenea, dar e o problema cu rezolutia la tine... Incerc sa gasesc o varianta buna pt 320x240...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#499 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 11 noiembrie 2010 - 05:56

Am mai făcut și eu câteva teste comparative, IGO (Primo), Motonav și Sygic MM 10. Drumul a fost cel pe care îl fac în fiecare weekend, și anume până la țară, undeva mai sus de Văleni. Practic, IGO și Motonav au aceleași hărți, diferă doar interfața, strict între cele două câștigă IGO din cauza dotărilor suplimentare, dar Motonav merge pe Android 800x480, deci depinde de necesități. Pâna la Ploiești toate au fost cam la fel, la intrarea pe centura de est IGO nu știa de sensul giratoriu proaspăt făcut acolo, dar nu poți rata drumul din cauza asta. În schimb, după Văleni, în hărțile Igo e desenat drumul, dar cu erori de până la vreo 40m, în mai multe cazuri îmi arăta că sunt pe arătură. A reușit cu greu să mă ducă până în centrul comunei, mai departe n-a mai știut. În schimb, Sygic a știut drumul perfect, fiecare curbă, fiecare intersecție s-au potrivit, iar la destinație știa drumul (de țară) până la poartă, inclusiv podul construit de taică-miu acum vreo 3 ani. Singurele rateuri le-a dat la limitele localităților, îmi zicea viteza maximă 90 când încă eram în localitate. Mai mult n-am apucat să-l testez, dar tind să cred că hărțile de la noi sunt mult mai detaliate și mai corecte decât cele de la IGO.
  • 0

#500 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 11 noiembrie 2010 - 07:33

Ti-am zis, Sygic e singurul care stie unde stau :lol:
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele





0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi