Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Concedii si vacante - Unde, cum, cat, cand ?


  • Please log in to reply
1249 replies to this topic

#1076 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 martie 2014 - 07:35

Rusinica fiind fum? Sau respectivele nici n'au aparut, deci ai castigat din oficiu?


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1077 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 24 martie 2014 - 08:04

Mi-e greu sa cred ca Touareg v6 a facut asta............


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#1078 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 24 martie 2014 - 08:23

Ne-a dat fum (la propriu), in plus aveam incarcatura suplimentara pe care am tratat-o altfel decat pe niste saci de cartofi. Sa-l vad eu pe Mecea mergand la fel cu kinderu' in tractor! :lol:

Mai era si un aspect minor ca un DOBitoc cu haudi mergea ca la mort, ca-mi venea sa ma dau jos sa-l depasesc - cu masina n-aveam pe unde. Tractoristu' a apucat sa treaca precum un kamikaze printre el si o rulota parcata pe stanga. Era sa zic ca i-a taiat fata, dar ala mai mult statea deci nu se poate spune ca a facut vreo ilegalitate... :D

De asemenea am bagat la cap si ce spunea Kroko odata - ca e o prostie sa-ti arati talentele de shumaher cand ai pe cineva in masina. Iar eu aveam ... ghici pe cine? ;)


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1079 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 24 martie 2014 - 08:26

circul cu bicicleta

Curajos !!! ... eu n-am curaju' asta :(

Merg pe jos la/ de la locu' de munca (2 km dus si tot atit la intors). Azi am mers prima data pe anu' asta cu masina (am avut ceva treaba dupa h 16) ... a plouat ... a fost aglomerat ca draqu ...
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#1080 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 24 martie 2014 - 11:05

Io am decazut si mai rau, circul cu bicicleta. Azi, ca a fost frumos.

 

Mol, ori sunt eu greu de cap, ori am memoria scurta si sunt greu de cap - mai zi-mi si mie clar, fara ocolisuri, direct - marca, model, motorizare, an - ce limuzina conduci tu?

 

Cu bicicleta este sanatate curata.

Pe langa Accent, conduc ,,limuzina''. :) Pe mine ma amuza cei care au masini ,,de Paste'', adica nu vad logica sa circuli cu o trompeta si-n parcare sa ai masina. :)  

Am o poza cu ea alaturi de un Accord. Este cu de toate. Am s-o caut si-ti satisfac...curiozitatea. :)


  • 0

#1081 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 24 martie 2014 - 11:14

Tipic, o dai pe dupa cotetz. Si lasa Accentul in pace, aia e masina nevestei si de obicei apuc sa pun mana pe ea doar in weekend. Si da, e o placere sa-l conduc uneori, si nu prin prisma consumului, uneori e derizorie diferenta fata de XT.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1082 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 24 martie 2014 - 11:20

In seara asta imi fac curaj s-o caut, dar intai sa ma distrez nitel, apoi sa caut poza...Daca uit, imi aduci aminte maine...

Lasa, am auzit io, Accentul este baza...daca ai venit cu ea si la Botosani...cca. 500km. Ti-am explicat cum este cu cca, sa nu calculezi aiurea km, ca nu mai vii in Moldova cu XT-ul...:)


  • 0

#1083 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 24 martie 2014 - 11:32

Cand Accentul era "prima mana" si Matizul a doua, evident ca era de baza. Acum e Forestarul. Si s-a intamplat anul trecut sa fim in Botosani cu ambele masini, simultan.

Oricum, nu inteleg condescendenta. Pe vremuri ma duceam cu Tico, pentru ca atat aveam. Accentul e limuzina ca spatiu, dotari, siguranta, tinuta de drum fata de Tico. La fel cum e si XT-ul fata de Accent. Dar si daca as avea Moskwich-ul pe care il aveau ai mei, l-as conduce fara greata. Nu-mi pute nimic, cat timp functioneaza in parametri.


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1084 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 24 martie 2014 - 11:44

Se spune ca infuzia de oua la un barbat are un peak la o virsta anume.Imi place la padurar ca devine mai coios,pe zi ce trece... :)


  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#1085 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 25 martie 2014 - 12:04

:)...dar tot n-a inteles ceea ce ma amuza.

Este un non sens sa circuli cu o ragalie, daca ai o masina superioara in parcare.

Cand ai doar Trabant, circuli cu ea...si.... nu-i de ras...


  • 0

#1086 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 25 martie 2014 - 07:56

...

Este un non sens sa circuli cu o ragalie, daca ai o masina superioara in parcare.

...

 

Ei, exact asta este ce nu intelegi tu! Acea ragalie ofera niste chestii pe care nu le am la Forester - masina foarte usoara si fasneata, pot sa schimd treptele de zici ca-i DSG, nu trebuie sa stau sa i se incalzeasca uleiuri si turbine ca sa ma simt confortabil sa-i dau in gura, o pozitie foarte foarte joasa care imi place in viraje si altele.

Ca sa fac o paralela, si daca ai toata ziua caviar la indemana, nu inseamna ca nu-ti arde gusa la un moment dat dupa un hamburger. M-ai inteles acum, sau m-am irosit? B)


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1087 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 25 martie 2014 - 08:09

radem glumim da chiar are gura sa-i dai in ea ? eu cred ca explicatia e mai simpla > ai tu perceptiile deformate de turbata care nu alearga la capacitate nominala fiind deprimata ca a luat fum de la un tractor  :lol:  :lol:

 

ps:ti-ai gasit cu cine sa argumentezi, parca ziceai ca o pui si tu de un ignore ?


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1088 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 25 martie 2014 - 08:12

Cu bicicleta este sanatate curata.

Pe langa Accent, conduc ,,limuzina''. :) Pe mine ma amuza cei care au masini ,,de Paste'', adica nu vad logica sa circuli cu o trompeta si-n parcare sa ai masina. :)

Am o poza cu ea alaturi de un Accord. Este cu de toate. Am s-o caut si-ti satisfac...curiozitatea. :)

boss in Bucale e simplu si eu personal nu am scos cazanu la interventie deoarece:

-suspensie H&R+talon40/45 = faci slalom printre capace de canal la bumpere si linii tramvai opresti si treci usor in injuraturile colegilor de trafic

-cutie manuala cu ambreiaj destul de tare = schimbi 1-2-3 pana te plictisesti

-volan care se misca mai greu ca la alte cazane=te chinui un pic la manevre mai delicate

-garda la sol joasa-orice bordura e un obstacol si te invarti dupa locuri de parcare

-sansele sa gasesti masina zgariata macsime

-consum minim 12 in general sta pe 12,9

so daca ai ce zice mai sus si apoi optiunea de a merge cu :

-Clio 1,5 dci

-Golf V 2.0 tdi 4 Motion

ce ai face?

PS:oricum de cateva luni 325-ul a devenit daily driver asa ca diferentele se vad si simt la buzunar :)


Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 25 martie 2014 - 08:13

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#1089 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 25 martie 2014 - 08:41

radem glumim da chiar are gura sa-i dai in ea ? eu cred ca explicatia e mai simpla > ai tu perceptiile deformate de turbata care nu alearga la capacitate nominala fiind deprimata ca a luat fum de la un tractor  :lol:  :lol:

 

ps:ti-ai gasit cu cine sa argumentezi, parca ziceai ca o pui si tu de un ignore ?

 

Unde balaria ma-sii sa alergi cu turbata la capacitate nominala?? Sau tu nu stii ce inseamna nominal la asta! :lol: :lol:

Pentru conditii de bucuresti si ragalia imi ofera suficiente satisfactii, nu trebuie sa stea totul doar in demaraj.

 

PS: l-am dezignorat. Redevenise mai ok intr-o perioada, insa in ultimele saptamani cred ca iar a fost luna plina pe la Iasi sau ceva de genul. :D


  • 1
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1090 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 25 martie 2014 - 11:42

boss in Bucale e simplu si eu personal nu am scos cazanu la interventie deoarece:

-suspensie H&R+talon40/45 = faci slalom printre capace de canal la bumpere si linii tramvai opresti si treci usor in injuraturile colegilor de trafic

-cutie manuala cu ambreiaj destul de tare = schimbi 1-2-3 pana te plictisesti

-volan care se misca mai greu ca la alte cazane=te chinui un pic la manevre mai delicate

-garda la sol joasa-orice bordura e un obstacol si te invarti dupa locuri de parcare

-sansele sa gasesti masina zgariata macsime

-consum minim 12 in general sta pe 12,9

so daca ai ce zice mai sus si apoi optiunea de a merge cu :

-Clio 1,5 dci

-Golf V 2.0 tdi 4 Motion

ce ai face?

PS:oricum de cateva luni 325-ul a devenit daily driver asa ca diferentele se vad si simt la buzunar :)

 

Cu Golful V 2.0 4 motion, iar duminica cu 325-ul. :)

Banuiam io ca sunteti mai multi. Spune-i si pe ceilalti! Deci, tu vii la intalnirele cunoscatorilor de auto cu Clio 1.5 dci, Lexus cu Clio ( o puteti pune de-o cupa Clio), Forester cu Accent-ul (de asta sa aveti grija, ca cica are scaunul jos tare la podea, adoptand o postura de racer) si vine boierul de Mecea cu gipanul si va ordoneaza cum sa stati la mese...:)

Glumesc. Este misto sa ai o masina misto in garaj. :)


  • 0

#1091 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 25 martie 2014 - 11:54

cum am zis,merge zilnic 2,5 ul acum,iar la intalniri nu am mai ajuns,oricum cand ajungeam eram cu 2,5-ul .


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#1092 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 25 martie 2014 - 11:56

radem glumim da chiar are gura sa-i dai in ea ? eu cred ca explicatia e mai simpla > ai tu perceptiile deformate de turbata care nu alearga la capacitate nominala fiind deprimata ca a luat fum de la un tractor  :lol:  :lol:

 

ps:ti-ai gasit cu cine sa argumentezi, parca ziceai ca o pui si tu de un ignore ?

 

Io n-as putea ignora un racer cu tractorul...care incearca sa demonstreze ca-i mai mare...:) Jale...



cum am zis,merge zilnic 2,5 ul acum,iar la intalniri nu am mai ajuns,oricum cand ajungeam eram cu 2,5-ul .

Mare grija sa nu te faca Mecea...:)


  • 0

#1093 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 30 martie 2014 - 09:10

Eu era cat pe ce sa ajung cu XT-ul prin Iasi. Ca pret se justifica, biletul de tren fiind de 220 RON/persoana dus si 400 RON/persoana dus-intors iar noi fiind 3. Pana la urma am plecat cu trenul 3 persoane si ne-am intors cu masina 4 :)


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#1094 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 30 martie 2014 - 09:39

Eu era cat pe ce sa ajung cu XT-ul prin Iasi. Ca pret se justifica, biletul de tren fiind de 220 RON/persoana dus si 400 RON/persoana dus-intors iar noi fiind 3. Pana la urma am plecat cu trenul 3 persoane si ne-am intors cu masina 4 :)

 

400 de lei tur/retur un bilet, mi se pare enorm. La Intercity presupun?



Ah, cand circula cel putin doua persoane intr-o masina...se iese mai ieftin decat cu transportul in comun. 

Daca se iese mai ieftin decat cu xt-ul, este jale ce tarife au astia...:)


  • 0

#1095 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 martie 2014 - 10:38

N'am mai mers cu trenul de cand eram student la Buc decat o data, cand am avut permisul suspendat.

Eu am facut comparatie intre preturile CFR si preturile ptr autocar, cand am fost dupa Forester, si erau favorabile autocarului (plus ca acesta facea cateva ore mai putin).

Daca insa nu sunt nevoit sa aleg mijloc de transport in comun, n'o fac, chiar daca platesc un pic mai mult ptr confortul de a merge cu propria masina.

 

Ca tot e vb de topicul de concedii si vacante: imi poate spune cineva sigur cand se deschide Transalpina? Vreau sa fac un mini'circuit prin tara si as fi inclus si Transalpina


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1096 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 30 martie 2014 - 10:46

http://metropotam.ro...-art8125016821/


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1097 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 martie 2014 - 11:43

Multumesc!

 

"Sectorul de drum Ranca - Obarsia Lotrului nu este deschis circulatiei publice deoarece lucrarile pe acest sector de drum nu sunt finalizate si nu sunt asigurate in totalitate elementele de siguranta circulatiei."

 

Din afirmatia de mai sus ar reiesi ca oficial Transalpina nu a fost deschisa complet pana acum ...

Practic inteleg totusi ca TA e deschisa deja.


Aceasta postare a fost editata de andrei041: 30 martie 2014 - 11:43

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1098 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 31 martie 2014 - 07:26

bingo


  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#1099 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 31 martie 2014 - 08:24

poti lua in calcul cam aceeasi perioada ca si la TF... iunie - august, lejer... :)


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1100 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 31 martie 2014 - 08:40

Eu pe Transfagarasan am fost si-n aprilie, dar doar pana la Balea Lac. A fost funny, dar nu recomand. Anumite portiuni era doar un tunel facut cu freza in peretii de zapada strict cat sa incapa o masina. M-am tot gandit ce se intampla daca venea alta din sens contrar, dupa care, m-am relaxat la ideea ca nu sunt asa de multi cu tigle lipsa la mansarda. :lol:
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi