Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Stiri si zvonuri din industria auto


  • Topic inchis Acest topic e inchis
1748 replies to this topic

#1176 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 23 decembrie 2009 - 07:58

vad ca nu citeste nimeni pe aici, poate doar oaspetele, desi nu a reactionat.

audi revine in actualitate cu un A7

Imagine amplasata
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1177 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 decembrie 2009 - 10:46

Ce'o sa mai urmeze? A5.5, A3.14 ... Mi se par deja prea multe modele intre care exista diferente destul de mici
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1178 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 decembrie 2009 - 11:04

Diferenta mare e la "leduri" .... :laugh:
  • 0

#1179 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 24 decembrie 2009 - 11:31

diferentele sunt mici si asta ajuta producatorul ca marea majoritate a platformelor sunt comune....(nu sunt modele noi dezvoltate)
ajuta si clientul ca ofera ceva mai apropiat de nevoia lui...toata lumea castiga
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#1180 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 24 decembrie 2009 - 08:04

cls-ul imi place, insa a5-ul imi aduce a om care se ... nu stiu ce naiba au patit astia, ca au uratit masinile in ultimul hal.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#1181 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 24 decembrie 2009 - 09:42

e chestie de gusturi
mie audi a inceput sa imi placa abia in ultima vreme (a5, ledurile etc) iar bmw nu mi-au placut niciodata inainte de bangle

nu exista design care sa multumeasca pe toata lumea. asa cum nu imi place noua directie subaru si altora le place..
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#1182 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 27 decembrie 2009 - 12:12

Piata auto in 2010: Daca vreti sa va cumparati masina, asteptati mijlocul anului
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1183 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2009 - 09:35

Asta nu poate fi decit una din cele mai proaste vesti pentru cumparatori...
  • 0

#1184 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 27 decembrie 2009 - 12:19

de ce bre? :D ca toata lumea o sa astepte mijlocul anului si preturile vor scadea si mai repede :lol:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#1185 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 27 decembrie 2009 - 01:55

Sa vedem daca de'acum se vor concentra si pe devoltarea retelei de service, ca acolo inca ar mai fi paini de mancat, spre deosebire de retelele de vanzare a autoturismelor noi.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1186 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2009 - 02:57

de ce bre? :D ca toata lumea o sa astepte mijlocul anului si preturile vor scadea si mai repede :lol:

Privind "simplist" lucrurile, asa gindesc majoritatea ( din pacate ). Daca te gindesti putin numai, realizezi ca ultimul lucru pe care ti l-ai putea dori e sa cumperi un produs de folosinta indelungata de la un fabricant/distribuitor care e obligat sa vinda cu marja aproape de zero.
Sa nu ne mire ca masinile sunt din ce in ce mai proaste si astepti sa-ti faci revizia si piesele de schimb cu lunile, etc...
  • 0

#1187 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 27 decembrie 2009 - 03:20

Sa nu dramatizam si sa plangem cu lacrimi de crocodil de mila producatorilor si dealer-ilor auto.
In primul rand revizuirea politicilor de vanzare, a marjelor, etc nu inseamna automat ca vor adopta politica marjelor minimale -> zero; se poate sa fie eficientizata productia, achizitia, etc, inclusiv politica gamelor de modele.
Apoi sunt multe ex in care masinile au (avut) preturi mai mari decat ar fi fost normal; unul din ele a fost recunoscut de Vwag (vezi cazul G5), altul este dat de pretul masinilor in SUA de ex, unde sunt sensibil mai ieftine decat in EU - si sa nu credem ca acolo nu se face profit.

Dpmdv, si-n acest caz, adevarul ar fi undeva pe la mijloc.

p.s: faptul ca service-ul este prost in multe cazuri, ca nu sunt piese pe stoc sau disponibile in scurt timp, se datoreaza exclusiv importatorilor si dealer-ilor din RO, care au manifestat un interes f mic in aceasta privinta; probabil vrand sa faca cat mai multi bani, intr-un timp f scurt s-au axat in principal pe vanzari si mult mai putin (decat ar fi fost normal) pe serviciile postvanzare.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1188 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2009 - 03:21

A judeca marja unui producator de altundeva decit din interior, mi se pare o mare greseala. Am mai spus-o, nu priviti simplist lucrurile, pentru ca nu aveti de unde sti ce cheltuieli are un producator pentru orice produs pe lumea asta. Cei mai multi uitati de cheltuielile pentru dezvoltare, cercetare, etc... dar vreti masini din ce in ce mai bune. De unde fara cheltuielile astea ??????? Plus multe altele.....
  • 0

#1189 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 27 decembrie 2009 - 03:31

Asa este, insa de ce, de exemplu, un Passat facut in Europa costa in America cu cel putin 5-10 mii de euro mai putin decat in Germania? Sau o Kia Soul e 13000euro la noi si in State e cam 12mii $, desi este importata din Coreea in ambele cazuri? Lasand taxe si alte aspecte la o parte, e clar vorba si de putina lacomie...
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#1190 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2009 - 03:35

Pai tocmai, nu lasa taxele . Orice produs e mai ieftin in state. Ia intereseaza-te si vezi de ce .....
  • 0

#1191 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 27 decembrie 2009 - 03:36

Ce spui tu acum, este adevarat (acele costuri, cu dezvoltarea unei noi platforme tehnice sunt f mari), numai ca tu te duci in extrema.
Costurile cu dezvoltarea, testarea, ... unei noi platforme tehnice sunt, de cele mai multe ori, impartite la cateva modele construite pe respectiva platforma tehnica; urmand ca apoi acele costuri sa fie impartite pe toate exemplarele fabricate.
Asa a fost si nu cred sa se fi schimbat ceva.
Noi, aici, discutam din perspectiva unui client, dar cat mai obiectiv posibil (asa ar fi de dorit). Nu putem avea pretentia sa luam o masina de clasa medie, diesel, ultra dotata, noua, la 15k euro; dar parca nici sa dai 12-13 k euro pe o masina de clasa mica, benzinara de mic litraj, cheala, nu prea e in regula.
Piata influenteaza pretul unui produs, numai ca pretul initial este lansat de producator.

Eu as prefera masini in primul rand fiabile si nu unele cu n senzori, etc. Problema este ca, de cativa ani buni, fiabilitatea in domeniul auto a devenit o amintire din trecut.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1192 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2009 - 03:41

Costurile de fabricatie nu tin de nimic altceva decit de cheltuielile fabricantului pentru acel produs. Nu-ti convine, ia masina chinezeasca. Exista mereu alternative.
Nu mai vorbim de faptul ca toti doresc n-spe mii de "dotari" CONFIGURATE la comanda. Adica vezi doamne masina sa fie cum vrea muschiul lui, sa nu fie ca a lu' Popescu... Pai configurarea individuala costa, si inca MULT !
Japonezii nu ofera asa ceva. Ti-ai pus intrebarea de ce ? :lol:
  • 0

#1193 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 decembrie 2009 - 03:41

a devenit o astfel de amintire peste tot. de ce?

pt ca evolutia societatii e mult prea rapida. intr-un final se va distruge singura, nu poti creste si evolua extrem de rapid la nesfarsit. nu prea cred ca vor lucra in viitor robotii pt noi si ca toti vom trai foarte bine. nu e in natura noastra, suntem din start "defecti".
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1194 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 27 decembrie 2009 - 03:42

Japonezii nu ofera asa ceva. Ti-ai pus intrebarea de ce ? :lol:

Ca seamana toti intre ei, ca si masinile lor... :D
  • 0

#1195 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2009 - 03:48

Da cata, asa e, suntem defecti. Si pentru asta platim cu virf si indesat. Sau poate majoritatea nici nu-si dau seama.....

Ca seamana toti intre ei, ca si masinile lor... :lol:

Aia sunt suficienti de "cerebrali" sa prefere o masina full la un pret mai mic decit una cu 50% optionale, dar "configurata" la cerere.
  • 0

#1196 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 27 decembrie 2009 - 03:51

Costurile de fabricatie nu tin de nimic altceva decit de cheltuielile fabricantului pentru acel produs. Nu-ti convine, ia masina chinezeasca. Exista mereu alternative.
Nu mai vorbim de faptul ca toti doresc n-spe mii de "dotari" CONFIGURATE la comanda. Adica vezi doamne masina sa fie cum vrea muschiul lui, sa nu fie ca a lu' Popescu... Pai configurarea individuala costa, si inca MULT !
Japonezii nu ofera asa ceva. Ti-ai pus intrebarea de ce ? :lol:

Te-am contrazis eu in ceea ce privesc costurile de cercetare si dezvoltare ?
Japonezii nu prea ofera posibilitati mari de configurare a modelelor, mergand preponderent pe echipari prestabilite si dintr-un motiv f simplu: eficientizarea fluxului de productie.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1197 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2009 - 03:53

Bravo lor !
  • 0

#1198 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 27 decembrie 2009 - 04:22

Relu: sunt avantaje si dezavantaje la metoda japoneza. Daca io vreau cea mai slaba echipare, dar cu xenon (ca am probleme cu ochii si merg mult noaptea), ESP si jante de aliaj. La o japoneza nu le pot avea pe toate. La o 'europeanca' da. Poate nu ai bani de toate optiunile alea, sau poate ca nu le vrei.
  • 0

#1199 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 27 decembrie 2009 - 04:25

Aia nu intelegi tu. Daca pui 3-4 optionale pe vw sau opel, pretul creste cu 10% ( sa zicem ). Daca le pui pe toate ( la japoneza ) , pretul creste cu 15%. Ce preferi ? ;)
  • 0

#1200 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 27 decembrie 2009 - 05:19

Daca nu am aia 15% si optionalele respective sunt vitale ce fac? E simplu, iau o europeanca ;)
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi