Jump to content


Photo
- - - - -

Accidente pe 2 roti


  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#301 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 posts
Joined: 11-April 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Posted 15 July 2008 - 08:24 AM

O mare parte dintre ei, sunt inconstienti! :(
  • 0

#302 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29,133 posts
Joined: 17-September 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Posted 15 July 2008 - 08:32 AM

Problema nu e ca-si rup gitul ( pentru ca e un fel de selectie naturala ), dar ii nenorocesc si pe altii nevinovati.
  • 0

#303 YoYo_man

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 149 posts
Joined: 10-January 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Mercedes
  • Model:C-Klasse w204
  • Motorizare:220cdi 170cp

Posted 15 July 2008 - 11:29 AM

sunt sofer de vre-o 10 ani si scuterist si daca as locui in alta tara as fi si motociclist. accidentele moto sunt f dese din cauza lipsei de civiizatie rutiera, atat din partea motociclistilor cat si din partea soferilor. Si asta se datoreaza felului nostre de-a fi. si nu se va schimba niciodata. indiferent cat de mult va evolua Romania.
  • 0
Cine stie...cunoaste si cine are... nu duce lipsa!!!

#304 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29,133 posts
Joined: 17-September 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Posted 15 July 2008 - 11:44 AM

......... Si asta se datoreaza felului nostre de-a fi. si nu se va schimba niciodata.........



Cam asta e "esenta" tragediei noastre....
  • 0

#305 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4,354 posts
Joined: 15-May 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Posted 28 August 2008 - 11:43 PM

Ieri veneam spre casa si cand sa ies dintr-o straduta laterala in Nerva Traian (la o statie de la Pasajul Marasesti inspre Timpuri Noi) imediat dupa trecerea de pietoni si refugiul de la statia de tramvai un Passat oprit in mijlocul drumului si o motocicleta pe cric cu roata fata dezumflata si toata partea din fata facuta zob (farul sau farurile nici nu mai erau) la cativa metri de el. Doua masini de politie si o ambulanta chiar pe linia de tramvai si ulterior am observat si motociclistul pe o targa. Avea gatul imobilizat si misca din maini. Daca nu ma insel purta casca dar nu am vazut sa aibe alt fel de echipament. Din ce am dedus eu dupa urmele de lovire (Passatul era lovit chiar in spatele rotii din spate stanga) se pare ca cel cu VW a incercat sa intre pe Nerva Traian de pe aceeasi strada de pe care veneam si eu si sa faca stanga pe sensul care merge inspre Timpuri Noi. Motociclistul venind dinspre Timpuri Noi probabil ca n-a avut timp sa franeze (pe jos nu se vedea nici o urma de franare) ori probabil ca cel cu Passatul a franat brusc in mijlocul strazii luandu-l prin surprindere pe motociclist care credea ca se va duce. Ce era clar este ca a fost vina celui cu masina care nu a acordat prioritate insa doar cel cu motocicleta a suferit.

Am mai scris cu cateva pagini inapoi si cred ca o sa pun textul ca semnatura mai ales ca in curand sper sa fiu si detinator de categoria A: "Atunci cand conduci (masina sau motor) prioritatea si culoare verde a semaforului nu te salveaza de la moarte. Asta inseamna ca atunci cand conduci trebuie sa conduci ca si cum toti ceilalti ar fi orbi, surzi si tampiti."
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#306 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19,058 posts
Joined: 16-May 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Posted 29 August 2008 - 12:13 AM

Azi am asistat la o faza care m'a lasat cel putin masca. Intersectie mare in CT, la Casa de Cultura. Se face verde pe directa de mers spre Gara (desi rosu era de cel putin 3 secunde pentru sensul de mers perpendicular). In acel moment, apare din dreapta in intersectie un Astra. Cei din fata mea, de pe contrasens, se pusesera si ei in miscare. Noroc c'au fost atenti, ca idiotul cu Astra nu a reusit sa franeze decat in ultimul moment pentru a'l evita pe cel de pe banda 1, care nici nu cred ca ar fi avut cum sa'l vada pe asta venind.
Stateam si ma gandeam dup'aia: daca era un motociclist care sa fi plecat mai repede dintre masinile de pe benzine 2-3? Sau daca cel de pe banda 1 pleca si el mai repede ...
Si toate astea pentru ce?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users