Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Accidente pe 2 roti


  • Please log in to reply
305 replies to this topic

#276 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 05 aprilie 2008 - 08:06

Sunt sigur ca se va da victima a sistemului politienesc din romania, ca el este painea lui Dumnezeu, ca de fapt aia nici macar nu i-au facut semn si ca el avea 49km/h.. ca avea numar si l-au vanat ca pe hotii de cai.
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#277 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 05 aprilie 2008 - 09:02

Si asta in exclusivitate in direct si in reluare, cu votare prin SMS :)
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#278 vrajitorul din orz

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 987 Mesaje:
Inregistrat: 23-decembrie 04
  • Location:California

Scris 06 aprilie 2008 - 09:44

Ok, cu masina e simplu, pui 2 baraje si gata, dar cu motorul treci printre/pe langa lejer.

Huh? Daca sint timpiti si nu pot face un baraj, asa e. Daca pui 2 masini de politie una linga alta, fara sa lasi 1 metru intre ele, si asta intr-un loc rezonabil de bine ales (cu motorul de viteza nu poti merge pe cimp), nu poate sa treaca nici dracu de tine. Iar daca nu vrei sa intoarca, e suficient sa pui in spatele lui un politai cu o treaba din aia cu tzepuse care merg minunat pe drumurile romanesti care sint inguste.

Si daca vrei sa-l prinzi fara sa-l atingi,



Poti sa-l atingi, dar la maxim 10km/h si fara sa-i rupi vreun picior in proces. Dar NUMAI DACA asa se specifica prin lege. Tu nu te gindesti la risc, dintr-o mica trinta poti ajunge invalid sau leguma pe viata. Ca sa nu mai spun ca un motociclist ranit ii da in judecata si poate sa obtina o caruta de daune (medicale de exemplu, dar nu numai).

Cum naiba faci asta cu un motociclist?

Daca as fi rau, te-as intreba cum e "in the land of the free, the home of the democracy".


La amindoua intrebarile (daca e vorba de USA :)) raspunsul l-a dat Alex25. Plus elicopter. Plus imputarea cheltuielilor de urmarire (si la dublu, nu ma intereseaza) cind il prinde. Autonomia unei mortociclete in forja, in medie, e mult sub 200km, timp in care trece prin nu stiu cite orase si comune. Sa-l tot arestezi.
Prin 2000 am asistat pe viu la oprirea (poate si arestarea, nu stiu ca am plecat) unui grup de 10-15 motociclisti de catre 2 masini de politie mari si late, undeva prin Brooklyn pe autostrada. Niciunul nu a fost atins. Vreo 60% din ei au scapat (au iesit din autostrada, au taiat-o peste iarba si au iesit la un exit, apoi in oras). Oricum, cel putin 3-5 au fost opriti fara posibilitatea de a scapa. Cu o politie competenta, ghici ce, se poate. Daca politia hirlau are probleme cu un motociclist desi are sigur mai mult de 2 masini si mult mai putine drumuri si autostrazi (?) de pazit, nu insemna sa dea in el.

Iar daca gloantele sint "mai ieftine" ca urmarirea, puscaria, catusele, arestarile, judecata, avocatii, nu insemna ca le pot si substitui.
  • 0
Salam. Florin Salam.

#279 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 mai 2008 - 10:17

http://citynews.ro/a...=8732&pid=22892
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#280 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 mai 2008 - 10:22

Gizas... Din poze inteleg ca masina a virat / intors fara sa se asigure... Exista vreun text pe undeva?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#281 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 12 mai 2008 - 10:50

http://www.motocicli...?...08577&st=10
Aici este de obicei necrologul "la zi".
Si absolut la orice subiect, evident cu exceptiile (<0,1%) care confirma regula, parerea unanima a celor pe doua roti: "motociclistul are intotdeauna dreptate"
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#282 Cristian

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.342 Mesaje:
Inregistrat: 10-septembrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Fiat
  • Model:Albea
  • Motorizare:1.4 77CP

Scris 12 mai 2008 - 10:59

Ha... il judeca pe ala ca intoarce pe linie continua dar pe motociclist ca depasea pe linie continua nu... hai sa o lasam moarta.
  • 0
Computers are incredibly fast, accurate and stupid. Human beings are incredibly slow, inaccurate and brilliant. Together they are powerful beyond imagination. Albert Einstein

#283 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 12 mai 2008 - 11:16

Cei care populeaza forumurile, ulterior subiectele cu rip, NU sunt cei batrani, care stau in banca lor si nu prea se baga in seama cu 'bibanii". Nu ca nu ar vrea, dar sunt depasiti atat ca numar cat si ca violenta in exprimare si mentalitate.
Ceea ce nu pot concepe "lupii tineri" este ca Nu poti observa un motociclist care se apropie cu o viteza de 125-150 km/h. Nu mai luam in calcul viteze mai mari, sunt practic invizibili. Sau, chiar daca vezi un punctulet mic undeva in departare, ceea ce pentru 99.9% din soferi asigura o distanta de confort, pana pleci de pe loc, faci stanga sau dreapta, sau o alta manevra de schimbare a directiei, pur si simplu te trezesti cu biciclistul langa tine. La 150 km/h parcurge 125 de metri in 3 secunde ! Mobristii pe care ii cunosc eu au viteza de croaziera ~180-200. La o manevra de trecere prin intersectie la cedeaza, stop, schimbarea directiei spre stanga cu oprire si asigurare + plecare de pe loc si parasirea zonei de pericol trec cam 7-10 secunde, in functie de sofer.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#284 neron

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 644 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 04
  • Location:Bucuresti - Ploiesti
  • Marca:Citroen
  • Model:C4
  • Motorizare:1.6HDI 110cp

Scris 12 mai 2008 - 02:18

Mda, a venit caldura, si motociclistii ca ciupercile dupa ploaie. Unii din ei au dreptate, am vazut si eu destule cazuri cu motociclisti care circulau regulamentar iar cei pe 4 roti se comportau necorespunzator, dar de cele mai multe ori motociclistii merg neregulamentar (printre benzi, depasesc aiurea, viteza mult prea mare). Totusi cel mai grav e ca nu-si dau seama unde gresesc. Am citit tot thread-ul ala cu accidentul, cred ca vreo 5% au luat in calcul si faptul ca motociclistul nu circula regulamentar. Bineinteles ca restul n-o sa invete nimic din asta, asa cum nu au invatat nici pana acum si (din pacate) probabil in viitor vor deveni ei stiri.
  • 0

#285 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 12 mai 2008 - 04:15

Din pacate ma vad nevoit sa repet ca atunci cand conduci (masina sau motor) prioritatea nu te salveaza de la moarte. Asta inseamna ca atunci cand conduci trebuie sa conduci ca si cum toti ceilalti ar fi orbi, surzi si tampiti.
  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#286 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 12 mai 2008 - 04:28

Asta o spui tu, George, si in general cei trecuti de o anumita varsta sau cu alte responsabilitati.
Dureros este ca din pacate creste exponential numarul celor care de la 18 ani se urca direct pe R1 sau ceva similar. Si sunt crescuti in spiriltul "forumist" moto, doar ei au dreptate - restul nu.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#287 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 12 mai 2008 - 04:30

Din pacate ma vad nevoit sa repet ca atunci cand conduci (masina sau motor) prioritatea nu te salveaza de la moarte. Asta inseamna ca atunci cand conduci trebuie sa conduci ca si cum toti ceilalti ar fi orbi, surzi si tampiti.


Amin! Asta e buna de scris pe masina!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#288 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 12 mai 2008 - 09:32

Ultimele patru posturi din pacate contin mult adevar. Spun din pacate pentru ca am cunoscuti in randul motociclistilor si le inteleg pasiunea desi nu am nici curajul nici resursele financiare sa ma alatur lor. Stiu ca acesti oameni sunt responsabili si au multa grija cand merg - ma refer aici si la un baiat extraordinar care din pacate s-a retras de pe forum tot dupa o disputa pe aceasta tema - Alexandru. Totusi remarc cu ingrijorare ca s-a diminuat numarul de motociclisti pasionati, de oameni care iubesc mersul pe 2 roti si nu epatarea, prostul gust, inconstienta, lipsa totala de discernamant si respect fata de alti participanti la trafic. Vad pusti fara casca, cu tenisi in picioare, in blugi, fara cotiere, geci si protectii pe motoare foarte puternice si foarte mari. La Constanta acum o saptamana un motociclist a crosetat printre doua masini iar daca eu nu franam violent nu avea loc printre mine si masina din fata. A incetinit apoi si mi-a facut semn cu mana in semn de multumire. Un altul, in blugi evident si o geaca dubioasa de mers la Bamboo si nu pe motocicleta a cazut lat in fata masinii mele la casa radio dupa ce a depasit coloana pe dubla linie continua si a franat pe locul dintre benzi unde se aduna praf. Preocupat sa-si ridice motorul nici nu a observat ca era inca pe cric si il ambala in van..noroc cu un alt motorist care i-a facut semn si l-a scutit oarecum de penibil. Ieri, in intersectie la Tudor Vladimirescu doi motociclisti isi faceau glume printre masini lovindu-se reciproc in roata din spate pana unul a cazut lat printre masinile oprite la stop. Nu mai vorbesc de cursele nocture cu mult peste 140 km / h prin mijlocul orasului. Acesti indivizi fac de ras adevarata clasa a motociclistilor. Cu numerele intoarse sau ascunse ne pun zilnic viata in pericol. Eu am luat la cunostinta ca ei exista in trafic- conform campaniei...ei oare se sinchisesc ca exista copii ce trec strada, oameni care circula normal si linistit. Eu as propune sa se procedeze ca in Canada. Acolo motociclistul e obligat sa poarte o vesta fluorescenta special facuta sa nu zboare de pe tine la viteze mari cu numarul de inmatriculare pe spate. Daca ai pasager in spate, vesta o poarta acesta. Astfel vitezomanii vor fi identificati si pedepsiti ca orice alt participant la trafic. Nu ma judecati gresit, eu fac si acum loc motociclistilor care vin din spate in timp ce eu stau la stop. Nu ezit sa pun frana ca sa ii las sa se interpuna intre mine si alte masini pt ca ei sunt mai expusi. Dar fenomenul moto, ca orice alt fenomen din Romania, ia o directie gresita. Un motiv ar putea fi si unele...repet unele..nuclee de pe anumite forumuri moto care indeamna la antagonism intre motociclisti si soferi de automobile si care cultiva o mentalitate gresita care..iata..face victime.
  • 0
On a self-imposed forum break...

#289 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 12 mai 2008 - 10:50

Ultima oara cand am intalnit motociclisti in trafic, iar ma uitam numai in oglinzi, sa ii pot repera pe toti unde sunt. Si, un pic spre nemultumirea mea, nu s'au grabit sa ma depaseasca (desi as fi preferat asta, scapam de o ... grija). Insa de fiecare data cand se apropiau de mine avaeu grija sa ambaleze motorul pe liber, cum ar veni, si isi faceau astfel simtita prezenta, imi usurau si mie orientarea. Iar chiar si cand au depasit, se grupasera doi unul in dreptul celalalt si mergeau intr'un fel de coloana pe una din benzi, deci organizat. Si m'am tinut o vreme dupa ei ... nu mergeau cu mai mult de 100km/h. Probabil ca la drum liber se duceau mai tare, dar nu si'au asumat vreun risc inutil.

Cat despre accidentul de mai sus, soferul masinii nu prea are cum sa fie el nevinovat. Chiar daca motociclistul venea cu viteza mare, el nu avea voie sa intoarca acolo. Insa sunt sigur ca soferul respectiv nu va dormi oricum prea linistit de'acum incolo dupa acest accident ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#290 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 mai 2008 - 11:10

orice padure are si uscaturi.
asa e si la motociclisti, asa e si la driveri.
cochetam si eu cu gandul sa-mi fac A-ul si din banii de megane sa-mi iau un motor :D
dar ideea e ca la volan sunt cam dus cu pluta in destule momente, si sunt 100% convins ca asa voi fi si pe motor. si oarecum as prefera sa nu risc.

traficul si mentalitatea din .RO ingreuneaza atat soferii cat si motociclistii.
mai lipseste si respectul din trafic.
de aia sunt atatea accidente.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#291 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 13 mai 2008 - 06:41

soferul am inteles ca intra la el in curte.
si se pare ca nu era, totusi , linie continua.
probabil ca nu a semnalizat din timp.
oricum, povestile sint tardive. pentru cel decedat, poate totusi nu si pentru cei ramasi...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#292 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 13 mai 2008 - 08:19

dar ideea e ca la volan sunt cam dus cu pluta in destule momente, si sunt 100% convins ca asa voi fi si pe motor. si oarecum as prefera sa nu risc.



In sfarsit o bruma de cugetare... :D
Ska,ai dreptate.

Presupun ca venirea maturitatii odata cu inaintarea in varsta ,pentru unii( si eu sunt,uneori,,,plutas''---am impresia ca tu navighezi zilnic :D ) e doar utopie.

Deci ,daca esti ,,plutas'' cu masina,sigur vei fi si cu moto. Este imposibil sa nu ai ,,scapari'' ,organismul isi cere portia de adrenalina , iar aceste scapari cu moto sunt mai mult decat riscante.
E un caz in care norocul(detest termenul) are valoare maricica.
  • 0

#293 fabius

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 40 Mesaje:
Inregistrat: 23-mai 08
  • Marca: Volkswagen
  • Model:transporter
  • Motorizare:9TDi 110CP

Scris 24 mai 2008 - 02:23

Va spun eu ca de cele mai mult ori motociclistul are dreptate ( nu mereu ) pentru ca el este pe doua roti, si este constient ca trebuie sa fie atent si la eventualele greseli ale celorlalti, nu numai ale sale, deci este de 2 ori mai atent decat un sofer de automobil.
Acum depinde de mai multi factori...
Si experienta conteaza destul de mult.
Eu conduc scuter de la 14 ani, sunt obisnuit cu trafic...il manevrez excelent, merg chiar si pe o roata :))
Deci daca mi-as lua motor nu cred ca ar fi o problema.
Oricum intentionez sa-mi iau in viitorul cel mai apropiat :P
  • 0

#294 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 24 mai 2008 - 02:16

Cum vine asta cu: "este constient ca trebuie sa fie atent si la eventualele greseli ale celorlalti, nu numai ale sale, deci este de 2 ori mai atent decat un sofer de automobil" si totusi mare parte din cei pe care'i vez seara de seara prin oras au viteze de sub 60km/h doar cand pleaca de pe loc si cand se mai opresc?
Iar a merge pe o roata ... ce legatura are cu afi obisnuit traficul?

Nu o lua ca pe un atac personal ... nu asta imi este intentia. Vroiam doar sa imi spun parerea ... care pe scurt ar fi ca dreptatea difera de la caz la caz ... nu se poate generaliza. Si, indiferent de cine "are dreptate", nu cred ca ajuta cu ceva sa stii ca vreo ruda/prieten a avut de suferit intr'un accident, da macar el a avut dreptate
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#295 fabius

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 40 Mesaje:
Inregistrat: 23-mai 08
  • Marca: Volkswagen
  • Model:transporter
  • Motorizare:9TDi 110CP

Scris 24 mai 2008 - 04:16

Mersul pe o roata, nu are nici o legatura.
Era vorba de control echilibru si stabilitate.
da, majoritatea merg cu viteza mare intradevar, probabil ca corpul isi cere portia de adrenalina.
Dar sa fii atent la intersectii, un motociclist este mult mai atent decat un sofer de autoturism.
Eu personal daca era noapte cu scuterul cand nu prea este trafic, si strazile sunt aproape goale, ma opream la fiecare intersectie si semafor, chiar daca avea prioritate sau era verde. Si aste pt a nu plati pt greselile altora.
Despre asta vorbeam eu.
  • 0

#296 Marius*

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 612 Mesaje:
Inregistrat: 11-aprilie 07
  • Location:Oraș
  • Marca:vw
  • Model:1j5
  • Motorizare:atd

Scris 13 iulie 2008 - 07:50

No coment!
Suzuki Hayabusa in urma unui accident rutier soldat cu decesul motociclistului.
Imagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasata
Imagine amplasataImagine amplasata
  • 0

#297 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 13 iulie 2008 - 09:05

Incep sa'i dau dreptate lui Mircea Badea, vis'a'vis de afirmatiile facute zilele trecute, cum ca nici macar rau n'ar trebui sa'ti para pentru cei ce produc asemenea accidente... Pentru cei care circula asa, moartea e sigura, doar momentul final poate fi un pic amanat ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#298 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 13 iulie 2008 - 10:43

pb e cand "pleaca" si mai iau si pe altii nevinovati cu ei...
dar in aceasta categorie intra si soferii nu doar bikerii.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#299 DMIHNEA

    Membru scamator

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.539 Mesaje:
Inregistrat: 09-iulie 04
  • Location:CE,dar nu RO........
  • Marca:Mercedes +Audi
  • Model:C220+A3 quattro
  • Motorizare:2.2+1.9

Scris 13 iulie 2008 - 07:05

azi dimineatza veneam dela sapa,si grabit sa las acasa un coleg,mergeam 140,pe o sosea normala,linga ANCONA....vad in zare multa politzie si soseaua blocata.-..reduc la greu,ce vad-o moto verde(minim 600cm)frinta intr-un parapet,la vreu 50-70 metri o casca cu capul in ea,si lnga un corp contorsionat de gagica pe care infirmieri puneau o pinza alba...aviz vitezomanilor....
  • 0
mai bine singur decit in companie proasta......

#300 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 14 iulie 2008 - 07:57

pai eu imi folosesc retrovizoarele numai pt motociclisti, dar pe unii abia de-i vad, accelereaza mult prea repede pt un om normal sa poata reactiona, ca trebuie sa mai vad si pe unde merg.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi