Salt la continut


Fotografie

Masina mea - Kia Ceed 1.4 base


  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#51 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 29 mai 2007 - 10:41

Ezac asa am vazut si eu scutul pe un 1.6 crdi, Classic. Metalica are insa doar partea din fata unde se prinde si "urechea" aia. Restul este de plastic :(

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 29 mai 2007 - 10:41

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#52 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 29 mai 2007 - 03:08

Deci doar Basic-ul pe benzina nu are scut?
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#53 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 29 mai 2007 - 05:30

Da ... deocamdata asa s'ar parea din ce am citit pe net. La 1.6 Base are scut intreg, ca si la Classic'uri. Eu am zis ca, chiar daca e de plastic, macar este mai gros si protejeaza si la lovituri. Insa azi am pus mana pe scutul respectiv si plasticul e moale, nu are rol de a proteja impotriva loviturilor
Dealer'ul mi'a spus insa ca ulterior la service se paote monta si scut metalic ... ramane de vazut
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#54 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 29 mai 2007 - 11:40

exact ce ziceam :P
@marco poti sa faci niste poze pe dedesubt? :P
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#55 marco

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 25-mai 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4 109CP

Scris 30 mai 2007 - 12:22

am pus la http://www.garajul.r...a...st&p=325305

Aceasta postare a fost editata de marco: 30 mai 2007 - 12:24

  • 0

#56 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 30 mai 2007 - 07:10

Marco, nu sunt foarte sugestive. :P

Mai spune ceva de consum, comportament, impresii.....ca salivam aici. :P
  • 0

#57 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 mai 2007 - 01:07

Se vede in a treia poza atasata de marco la topicul respectiv jumatatea de scut care acopera doar partea stanga a motorului. Poza mai buna se poate face doar daca masina e ridicata pe rampa cumva.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#58 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 30 mai 2007 - 02:52

@marco scuze, nu am fost atent :)
deci 1.4 base are semi-scut? :P
@andrei se poate si fara rampa, dar e incomod: te poti indinde pe burta si sa bagi camera/mobilu sub masina. si faci 2-3 poze pana iti iese sum trebuie :)
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#59 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 mai 2007 - 02:56

Nu prea se poate, pentru ca e distanta mica intre asfalt si scut si nu ai cum prinde toata zona daca pozezi perpendicular pe ea ... d'aia ziceam ca trebuie rampa ceva

Ca o concluzie ... 1.4 Base e singura cu semi-scut. Celelalte se pare ca au scut intreg, insa din plastic
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#60 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 30 mai 2007 - 03:03

eh ata ete mai dai 4-5 mil si rezolvi si problema asta. cel putin atat costa la concurenta. poate ne spune domnul burcea, dar vad ca nu a mai intrat pe forum de ceva timp
ot: pai ai 2 variante: 1) faci mai multe poze 2) ti camera oblic :)
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#61 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 mai 2007 - 03:19

Inca 150 euro scutul? hmmm ... ma asteptam la mai putin :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#62 adi01

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 07
  • Location:Bacau
  • Marca:volkswagen
  • Model:passat
  • Motorizare:40kw

Scris 30 mai 2007 - 05:19

marco... :ph34r_anim: se pare ca esti singurul de pe forum care are Cee'd ...asha ca suporti consecintele! :) o rugaminte la tine:
3 citiri de la bord :
1- cati km ai since new
2-cat arata consumul mediu
3- pe catzi km este masurat

multumesc anticipat shi ...km multi inainte fara probleme ! :P

Inca 150 euro scutul? hmmm ... ma asteptam la mai putin :)


pai ce crezi...secretele marketingului (vezi Kotler!) :cunaooooo:
  • 0

#63 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 mai 2007 - 05:31

De fapt ... de ce ma mir ... din moment ce ptr Solenza o oglinda este 80 ron (cateva sute de gr de plastic, un geam si un arc :angryflame: )

marco zicea ca deocamdata asteapta sa razolve cu Casco inainte sa iasa pe drum mai serios. Insa orice date legate de consum sunt bine'venite

Eu as mai avea alta rugaminte la marco. Vreau sa stiu daca lui computerul de bord ii indica si consumul instantaneu. Ptr ca la masina de drive'test nu indica nici o valoare ... ci ramanea --

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 30 mai 2007 - 05:33

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#64 Bogdan B

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 22 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 07
  • Location:Bucuresti
  • Marca:dacia + cee'd base soon
  • Model:1310,1.4
  • Motorizare:benzina

Scris 30 mai 2007 - 05:32

da' de fapt jumatea ai de scut de pe 1.4 base ce protejeaza? baia de ulei?
  • 0

#65 adi01

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 07
  • Location:Bacau
  • Marca:volkswagen
  • Model:passat
  • Motorizare:40kw

Scris 30 mai 2007 - 05:40

De fapt ... de ce ma mir ... din moment ce ptr Solenza o oglinda este 80 ron (cateva sute de gr de plastic, un geam si un arc :angryflame: )

marco zicea ca deocamdata asteapta sa razolve cu Casco inainte sa iasa pe drum mai serios. Insa orice date legate de consum sunt bine'venite

Eu as mai avea alta rugaminte la marco. Vreau sa stiu daca lui computerul de bord ii indica si consumul instantaneu. Ptr ca la masina de drive'test nu indica nici o valoare ... ci ramanea --



andrei, nu te mai mira ! :laugh: asa se face piata in romanica, cu capcane ( pe romanaste tzepe!!! )

in rest, ai dreptate, consum instantaneu nu am vazut nici eu la drive test!

apoi, scutul ala de care se tot vorveste...important este ca INAINTE DE BAIA DE ULEI sa mai fie ceva, o bara...etc! adica atunci cand vine un obstacol(ex.o bordura!) baia sa nu fie prima care o intampina !!! :)

la batranul meu vw (am to respectul pentru anduranta modelului!) este un scut din ceva similar cu fibra de sticla...ajuta la mentinerea curata a compartimentului motor...dar pt lovituri GROASE ...in fatza baii de ulei este o traversa SOLIDAAAA! am verificat asta ...PRACTIC ! :)

PS: shi apoi, solentza sau..super nova erau prea bune pt pretzul lor...de aia nu se mai fabrica (tot Kotler !! ) !! :laugh:

Aceasta postare a fost editata de adi01: 30 mai 2007 - 05:49

  • 0

#66 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 30 mai 2007 - 05:49

Pai bara aia se observa si in pozele puse de marco ... cea de care este legata si "urechea" pentru tractarea autovehiculului. Insa era mai bine daca era si scut metalic ... eventual si intreg :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#67 adi01

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 07
  • Location:Bacau
  • Marca:volkswagen
  • Model:passat
  • Motorizare:40kw

Scris 30 mai 2007 - 05:50

Pai bara aia se observa si in pozele puse de marco ... cea de care este legata si "urechea" pentru tractarea autovehiculului. Insa era mai bine daca era si scut metalic ... eventual si intreg :)


daaaaaaaaaa...asha este! shi ? :)

Aceasta postare a fost editata de adi01: 30 mai 2007 - 06:00

  • 0

#68 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 30 mai 2007 - 07:12

@andrei merge consumu instantaneu, doar ca la inceput nu e asa instantaneu :), adica daca mergi 10m si te opresti si repeti asta (trafic) nu afiseaza nimic. cand am fost la drive test si am dat pe instantaneu nu a mers initial, dar apoi si-a dat drumu :)
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#69 marco

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 26 Mesaje:
Inregistrat: 25-mai 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4 109CP

Scris 30 mai 2007 - 08:21

merge consum instantaneu.

mersi @adi01 - iata datele cerute:

consum actual: la 27 km, media cu AC: 11.6


iata poza cu marker pt jumatatea de scut :
Imagine amplasata

cei de la mit motors s-au tinut de cuvant si mi-au eliberat actele :). inca o bila alba!

taxa de prima inmatriculare este 566 RON. cui ii vine mai tarziu masina poate are norocul si prinde noile tarife.

Aceasta postare a fost editata de marco: 30 mai 2007 - 08:27

  • 0

#70 ticalos

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 5 Mesaje:
Inregistrat: 28-mai 07
  • Marca:sper...in curand...KIA
  • Model:ceed
  • Motorizare:1,4,109CP

Scris 30 mai 2007 - 08:48

Nu prinde,ca "liberalii"nostri din guvern,au spus ca va intra in vigoare abia din ianuarie 2008.Dl. Burcea nu mai intra pe forum pt.ca,din cate mi-am dat seama,au aparut neintelegeri intre dealeri,care nu sunt de acord cu aceasta.Le fura clienti.Oricum cred ca strategia de promovare nu a fost unitara,cam fiecare a facut dupa cum l-a taiat capul si d-aia au aparut neconcordante intre dealeri.Sfatul meu:centralizati comanda,hotarati-va ce dati si ce nu,transmiteti datele la toti dealerii si apoi lasatii sa-si faca politica de vanzari in termenii stabiliti de centru.Daca va veti mai balbai veti da dovada de neprofesionalism si neseriozitate si veti pierde clienti.Si e pacat pt.ca la raportul calitate/pret,masina este imbatabila.
  • 0

#71 Sfinxul

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 44 Mesaje:
Inregistrat: 30-martie 07
  • Location:Galati
  • Marca:Dacia
  • Model:1310
  • Motorizare:1,3

Scris 30 mai 2007 - 08:56

Nu prinde,ca "liberalii"nostri din guvern,au spus ca va intra in vigoare abia din ianuarie 2008.Dl. Burcea nu mai intra pe forum pt.ca,din cate mi-am dat seama,au aparut neintelegeri intre dealeri,care nu sunt de acord cu aceasta.Le fura clienti.Oricum cred ca strategia de promovare nu a fost unitara,cam fiecare a facut dupa cum l-a taiat capul si d-aia au aparut neconcordante intre dealeri.Sfatul meu:centralizati comanda,hotarati-va ce dati si ce nu,transmiteti datele la toti dealerii si apoi lasatii sa-si faca politica de vanzari in termenii stabiliti de centru.Daca va veti mai balbai veti da dovada de neprofesionalism si neseriozitate si veti pierde clienti.Si e pacat pt.ca la raportul calitate/pret,masina este imbatabila.


Mesajul asta ar trebui sa-l trimitem toti importatorului. Poate ca astfel vede si el ce politica "stralucita" a adoptat. In privinata raportului despre care amintesti, inca nu m-as hazarda sa spun calitate/pret. Mai intai as zice raport dotari/pret. Calitatea inca mai trebuie sa fie dovedita insa, in ritmul in care se fac livrarile, cred ca mai avem de asteptat pana o sa putem trage o concluzie. Ma tem ca suntem offtopic si o sa ne luam avertisment.

Aceasta postare a fost editata de Sfinxul: 30 mai 2007 - 08:58

  • 0

#72 ticalos

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 5 Mesaje:
Inregistrat: 28-mai 07
  • Marca:sper...in curand...KIA
  • Model:ceed
  • Motorizare:1,4,109CP

Scris 30 mai 2007 - 09:06

Scuze pt.offtopic.Am dat o explicatie la o consatare aparuta pe forum.Asa e,formularea corecta este "raport pret/dotari"

Aceasta postare a fost editata de ticalos: 30 mai 2007 - 09:09

  • 0

#73 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 30 mai 2007 - 09:56

nu va luati avertisment, stati linistiti :angry:
vorbiti insa pe topicurile generale despre Ceed chestiile de genul asta va rog
multzam
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#74 adi01

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 43 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 07
  • Location:Bacau
  • Marca:volkswagen
  • Model:passat
  • Motorizare:40kw

Scris 31 mai 2007 - 08:23

un pik offtopic dar risc.....pai chiar ca nu stiu ce ofera cei de la Kia!!. Ieri m-a sunat dealeru' sa imi spuna ca la cheia pe care mi-a oferit-o (cu lama pliabila 26Eur parca) nu se da singura ci cu cea de 78 Eur...l-am intrebat "bine pana la urma cate chei imi datzi si cum arata?" raspuns: "Nu stiu exact, trebuie sa intreb la Bucuresti...." :tomato: ..si tot asa...pana la urma stie careva sa imi spuna ? daca platesti 78+26 eur...ce fel de si cate chei primesti ? un subiect de doi bani, care se putea lamuri de catre dealer f usor !!, dar....

multumesc marco! sper ca respectivul consum sa fie in oras ! :blink: catzi km ai mers de cand ai primit masina ? ce fel de chei ai primit cand ai cumparat-o?( 2 butoane, 3 butoane)
  • 0

#75 Bogdan B

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 22 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 07
  • Location:Bucuresti
  • Marca:dacia + cee'd base soon
  • Model:1310,1.4
  • Motorizare:benzina

Scris 31 mai 2007 - 09:33

un pik offtopic dar risc.....pai chiar ca nu stiu ce ofera cei de la Kia!!. Ieri m-a sunat dealeru' sa imi spuna ca la cheia pe care mi-a oferit-o (cu lama pliabila 26Eur parca) nu se da singura ci cu cea de 78 Eur...l-am intrebat "bine pana la urma cate chei imi datzi si cum arata?" raspuns: "Nu stiu exact, trebuie sa intreb la Bucuresti...." :tomato: ..si tot asa...pana la urma stie careva sa imi spuna ? daca platesti 78+26 eur...ce fel de si cate chei primesti ? un subiect de doi bani, care se putea lamuri de catre dealer f usor !!, dar....

multumesc marco! sper ca respectivul consum sa fie in oras ! :blink: catzi km ai mers de cand ai primit masina ? ce fel de chei ai primit cand ai cumparat-o?( 2 butoane, 3 butoane)


daca dai 78 de euro primesti cheia cu 2 butoane, daca mai dai inca 26 primesti tot o cheie dar cu 3 butoane (poti sa deschizi portbagajul separat fata de restul usilor), evident, n-o poti comanda pe aia cu 3 butoane daca nu ai comandat-o p aia cu 2. lista este facuta cam aiurea dar mie mi-a explicat dealer-ul.
  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi