Salt la continut


Fotografie

Masina mea - Kia Ceed 1.4 base


  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#101 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 12 iunie 2007 - 09:17

161euro e pentru Cee'd de 1.4. Si ramane asa pana cel putin la 1ian 2008 :)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#102 vince

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 06-iunie 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 12 iunie 2007 - 09:36

ms andrei !! .. nus' dc aveam eu impresia ca e 140 :sleeping_03anim:
Astept sa sune astia cu o veste buna !!.. e mai grea asteptarea cand mai sunt 2, 3 zile ca nu te gandesti decat la asta :)
  • 0

#103 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 12 iunie 2007 - 12:20

Da, te cred. Eu mai am 20 si ceva de zile si tot mi se pare ca numai la asta ma gandesc.
  • 0

#104 vince

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 06-iunie 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 12 iunie 2007 - 01:04

l-am sunat pe dealer mai devreme si cica trebuie sa primeasca mail cu confirmarea de sosire in Bucuresti si abia apoi ma suna. Sper sa o aduca asa cum mi-au promis adica saptamana asta!.
  • 0

#105 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 12 iunie 2007 - 01:10

Tu ce ai comandat? Base simplu sau si cu optionale?
  • 0

#106 vince

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 06-iunie 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 12 iunie 2007 - 01:23

Am uitat sa va povestesc ca , de fapt , trebuia sa primesc masina intre 20 si 25 mai , asa mi s-a spus initial ( 3 saptamani de cand am comandat-o adica de pe 2 mai ) , dar cand m-am dus pe 20 mai sa mai vad care e treaba mi-a spus dealer-ul ca abia cu o zi inainte a primit mail-ul cu seria de la caroserie si ca mai dureaza inca 2 saptamani . M-am cam enervat atunci pentru ca vorbisem cu dealer-ul cu o sapt mai inainte si nu mi-a spus ca nu primise seria si ca o sa ma dureze si nici eu nu am intrebat nimic in legatura cu seria , crezand ca a venit la cateva zile dupa ce am dat comanda cum mi se spusese initial. Mi-au balbait niste explicatii si abia atunci am aflat ca daca nu e platita 100% nu o trimit in tara sau o trimit mai tarziu decat altele comandate mai tarziu dar platite integral desi initial mi-au spus ca trebuie sa o platesc total cu cateva zile inainte sa vina . M-au cam facut ptr ca masina pe care o comandasem initial cred ca au dat-o in alta parte. Ei mi-au spus ca , in nici un caz nu au facut asta , dar nus ' ce sa cred . Ma rog ideea e ca am ajuns aici si vreau sa o vad odata .. nu de alta dar i-am imprumutat masina mea lui taicamiu :(

Tu ce ai comandat? Base simplu sau si cu optionale?


simplu , ca cica dura 2,5 luni daca mai vroiam altceva; dar incep sa ma gandesc ca daca tot a trecut deja 1 luna si jumatate si continui sa astept mai puteam sa comand si un ESP si niste jante pe 16 .. :rolleyes: sper sa vina cat mai repede ca sa nu ma oftic in adevaratul sens !
  • 0

#107 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 12 iunie 2007 - 01:46

Eu am de asteptat 3 luni. :rolleyes: Cica vine la inceputul lunii iulie. Sa vedem insa cred ca voi fi in aceasi situatie ca si tine.

PS: unde ai comandat-o, la ce dealer?
  • 0

#108 vince

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 06-iunie 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 12 iunie 2007 - 01:58

international motors group ( bd. Dimitrie Cntemir )... ca e aproape de casa dar initial am vrut sa ma duc la Baneasa ca vorbisem cu un consilier de acolo si la fel imi spusese atunci ca dureaza 3 saptamani si nu stiu dc am impresia ca o aveam acum daca ma duceam acolo .
  • 0

#109 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 12 iunie 2007 - 02:00

La MIT am dat eu. Nu cred e mare diferenta desi ei sunt importatorii. Depinde si ce bafta ai la agent. Eu unul nu am avut. :rolleyes:
  • 0

#110 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 12 iunie 2007 - 02:07

cu toate ca nici un dealer de KIA nu e brici la ora asta ...cu siguranta ca daca ar fi sa aleg un dealer dintre ei asi alege MIT MOTORS .

si mai ales pe partea de revizie si garantie.

eu m-am fript cu International Motors Group .
  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#111 vince

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 06-iunie 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 12 iunie 2007 - 02:23

Pai eu daca am cumparat masina de la IMG nu as putea sa-i fac reviziile la MIT motors ?
  • 0

#112 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 12 iunie 2007 - 02:34

Pai eu daca am cumparat masina de la IMG nu as putea sa-i fac reviziile la MIT motors ?

cu siguranta poti...

respecta conditiile fabricantului in privinta reviziilor..nu conditiile unui oarecare dealer ...

la fiecare revizie solicitati rezolvarea tuturor problemelor aparute in functionarea masinii pe durata exploatarii ...

problemele se rezolva pe garantie ..cost 0 ron. Garantia e parte integranta din produsul achizitionat.

in cazul in care o busiti reparatia o plateste asiguratorul in cauza CASCO sau RCA-ul

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 12 iunie 2007 - 02:34

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#113 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 12 iunie 2007 - 02:34

Service-ul il poti face in orice punct din reteaua de service agreata de importator. Si la Iasi, Vaslui....ai prins ideea.
  • 0

#114 vince

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 06-iunie 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 12 iunie 2007 - 03:11

Service-ul il poti face in orice punct din reteaua de service agreata de importator. Si la Iasi, Vaslui....ai prins ideea.



De service stiam acest lucru dar de revizii doar banuiam :rolleyes:
Pacat ca nu se aud lucruri tocmai bune despre International Motors Group dar acum cu mi-e norocul. Sper ca totul sa fie in ordine.
  • 0

#115 psystem

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 29 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 07
  • Marca:nu am
  • Model:nici atat
  • Motorizare:1 om putere

Scris 12 iunie 2007 - 03:23

Si reviziile se pot face oriunde. Cand am zis service ma refeream la toate in general:revizii + service + garantie.
  • 0

#116 vince

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 06-iunie 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 13 iunie 2007 - 03:15

Pana la urma imi pare rau ca m-am grabit sa-i critic pe cei de la International Motors Group pentru ca m-au sunat dimineata si m-au anuntat ca in cursul zilei de astazi ajunge masina in Bucuresti si ca trebuie sa vin sa-mi dea anexa cu datele masinii ptr a incheia RCA-ul urmand ca maine sa obtina numerele rosii. Am fost acolo si cu ocazia asta mi-au explicat mai in amanunt si cu dovezi pe calculator din bazele de date pe care le au cu toate masinile comandate sau sosite si deja predate de la inceputul lui mai si m-am lamurit dc nu a venit masina in ultima saptamana din mai , asa cum mi se spusese initial. Problema a fost doar cu masina comandata de mine, la momentul respectiv avand de ales intre 3 culori ( rosu nemetalizat , compas blue si mars red ), iar eu alegand mars red-ul. Celelalte 2 au venit conform planului si daca as fi ales una din ele o aveam deja iar a mea a intarzaiat sa intre in productie din cauza unor probleme ale fabricii din Slovacia aparute cu sistemul informatic de preluare a datelor de la dealeri asa ca s-a produs mai tarziu, in aceeasi situatie fiind si 2 masini comandate de MIT motors si cateva comandate din tara.
Cu service-ul poate au unele scapari (din spusele lui valentin ), dar ca dealer cred ca IMG-ul sta destul de bine si acorda suficienta atentie clientilor atat timp cat mi-au aratat cu dovezi exact ce s-a intamplat.
Una peste alta ma bucur ca in sfarsit a venit masinuta si in cel mai scurt timp o sa pun si cateva poze.
  • 0

#117 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 13 iunie 2007 - 04:04

Pai ... in cazul asta ... se cere topic separat. Aici e topicul lui marco :D
Te asteptam cu detaliile care le consideri mai importante si evident, cu cat mai multe pe!
S'o stapanesti sanatos :beerchug:

Cu cat timp inainte de sosirea masinii ai fost instiintat de seria sasiului si a motorului?

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 13 iunie 2007 - 04:06

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#118 vince

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 13 Mesaje:
Inregistrat: 06-iunie 07
  • Marca:kia
  • Model:ceed
  • Motorizare:1.4

Scris 13 iunie 2007 - 04:34

pai ei au primit mail-ul cu seria sasiului pe 22 mai adica acum 22 zile :lol: . Doar seria sasiului o comunica nu si pe cea a motorului.
  • 0

#119 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 13 iunie 2007 - 04:45

Hmmm, cam mult a durat expedierea masinii. Insa la tine asteptatea a luat sfarsit :lol: La altii continua ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#120 Gerula

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 22 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 07
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Kia
  • Model:C'eed LX
  • Motorizare:1.4

Scris 03 august 2007 - 09:33

Impresii:
Are tot ce am cerut si inca pe deasupra.
Jantele nu au fost cele pe care le alesesem initial dar astea merg chiar mai bine.
Nu regret nici un leu din ce am cheltuit pe optionale, volanul in piele, consola cu suport de ochelari, cotiera butoanele cromate de la comenzile de pe volan, schimbatorul de viteze si manerele usi sau scaunul reglabil pe inaltime si cu suport lombar.
Km. la bord = 7.
Merge perfect, raspunde prompt la comenzi poate frana prea prompt, aici trebuie avut mare grija ca poate cel din spate nu poate opri chiar in acelasi fel.
Pentru o Kia chiar arata super.
Are insa un defect: cheile de contact sunt hidoase, prost finisate adica la o terasa nu prea merge sa stai cu ele pe masa, daca stiam mai adaugam si cheia pliabila, asta e... (e vorba de cheia simpla)
Vreau sa ies un pic in week-endul asta sa o vad ce poate pe sosea si sa mai obisnuiasca si sotia mea cu masina ca de la Matiz e ceva diferenta...
Despre culoare nu vreau sa fiu rautacios dar am parcat-o langa cea a colegului (compass-blue parca) si ai impresia ca e alta masina, parca mai mare , mai ...altfel. Nu ca e a mea dar parerea a fost unanima.
Am si eu o intrebare pt. deja posesorii de Cee'd 1.4 esapamemtul mi s-a parut oleaca zgomotos sau asa trebuie sa fie? Adica are un "brrrum" baritonal complet diferit de susurul celui de la Matiz. Poate asa trebuie sa fie.

Thumbnail atasat

  • Picture_009.jpg

  • 0

#121 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 03 august 2007 - 01:08

Gerula, trebea sa fi facut topic separat cu "mustarul" tau

Oricum, felicitari inc'o data si s'o stapanesti sanatos!
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi