Salt la continut


Fotografie
- - - - -

sfat camera digitala


  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 09 iulie 2007 - 08:39

M-am decis sa intru si eu in randul lumii :) si sa cumpar o camera digitala adica un aparat foto digital

M-am oprit la acest Sony care se pare ca are un raport calitate/pret f.bun
Oricum nu are sens sa cumpar ceva mult mai avansat ca nu stiu sa-l folosesc asa incep cu asta si vad cum ma descurc

Acum am nevoie un pic de ajutorul vostru, este ok aparatul? ce inseamna zoom optic si ce inseamna zoom digital?care este diferenta intre ele? nu radeti :)
Filmul cum iese in rezolutia de 640x480? adica este ok? ca profi stiu ca nu iese dar ca idee

http://www.emag.ro/f...intiu--pDSC-W55



adica vreau maine sa il cumpar asa ca orice ajutor este bine venit in seara asta :)

Aceasta postare a fost editata de Alllexandru: 09 iulie 2007 - 08:47

  • 0

#2 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 iulie 2007 - 08:48

nu stiu cat poti filma cu un astfel de aparat, probabil 1-2 minute.

What's the difference between optical zoom and digital zoom?

It's important to understand this difference, as you could end up mighty disappointed with the results if you get one rather than the other. Optical zoom is similar to what you'll find in a regular 35mm camera: When you push the button to zoom in or out, physical lens elements move inside the camera, to achieve the desired effect.

Digital zoom, on the other hand, has no moving parts. Using the "electronic brain" within the camera instead, the camera takes a look at what it's "looking at", and digitally zooms in, usually two or three times closer.

The problem with digital zoom is that you lose quality when you do this -- your images will tend to be more "pixelated" than the same image taken with an optical zoom camera. This is due to the "interpolation" the camera uses, which is a nice way of saying that it makes a guess about how the picture should look while zoomed in. Having optical AND digital zoom on a camera isn't bad, but I'd try to avoid cameras with only digital zoom, myself.


http://www.dcresource.com/faq/faq.html
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#3 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 iulie 2007 - 08:52

nu stiu cat poti filma cu un astfel de aparat, probabil 1-2 minute.


Nimic mai fals, poti filma exact cat te tine cardul... http://www.dpreview....sony_dscw55.asp

Movie Clips: MPEG VX (VGA, 8/16/30 fps, unlimited) with audio

Pot sa-ti zic ca la fel filmeaza al meu, si face 22 de minute pe un card de 2GB, la 640x480 cu 30fps.

Sa revin la aparat:

Minusuri: merge cu carduri proprietare Sony (deci scumpe) / zoom optic la limita (3x, ala digital e un fel de minciunica :)) /

Plusuri: lentile Carl Zeiss / memorie interna foarte mare (56MB?!) / diafragma buna / macro foarte bun (2cm) / filmare continua cu audio

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 09 iulie 2007 - 08:59

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#4 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 iulie 2007 - 08:58

da da, la aia 50 de megi de memorie ma gandeam si eu. a vazut si el ca scrie cat tine cardul, si loc de poze?

cat mai e un card pt sony astea? parca era vreo 2 milioane ala de 2G.

deci nu era asa de fals :)

Aceasta postare a fost editata de cata69: 09 iulie 2007 - 08:59

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#5 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 iulie 2007 - 09:01

Cu 130lei le-am dat ultima strigare, si era vorba de cele High Speed. Acum sunt 90 lei cele de 2GB sau chiar mai jos (nu high speed). Loc de poze... Pai vezi si tu cat iti mai ramane :) Sa vad io camera aia de buzunar care filmeaza super compresat si sa mai aiba si calitate...

Io unul in zona aia de pret l-as lua pe asta:

http://www.emag.ro/f...intiu--pDMC-LZ6

Nu stiu insa daca filmeaza cu sunet...

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 09 iulie 2007 - 09:06

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#6 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 iulie 2007 - 09:03

eu zic ca e ok camera pt dimensiuni, pret si poze, dar pt filmat e ceva peste un mobil si cam atat.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#7 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 iulie 2007 - 09:04

Modul in care filmeaza acea camera (si altele din seria ei) se apropie de o camera video digitala mai cuminte, ceea ce este mult peste un mobil. Am oricand exemplu pentru cei ce nu cred.

P.S. te-ai jucat cu ea de esti asa de categoric in afirmatii? Eu da!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#8 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 09 iulie 2007 - 09:05

aha..multumesc m-am lamurit in parte cu zumu'
da,filmeaza cat te tine cardul m-am uitat si eu

nasoala partea cu cardurile :) ..da acolo nu scrie ca merg numai cardurile Sony, ce banditi
Adica cum este un fel de minciuna 3x zoom? daca stau la 20 mt sa zicem imi ajunga astia 3x sa fac o poza la un obiectiv si sa para aproape? gen o masina/motor/etc
imi dau seama ca nu pot face poza la distanta mare da' macar astia 3x sa fie ceva ceva :)

adica cu cardul ala de 2 milioane ies la 7 si ceva...

au astia o oferta acum la Fuji

merita sa il cumpar p'asta? zum 10x :) ..da nu mai sunt lentilele alea..e mai mare...ma incurc dracu' in el

http://www.emag.ro/f...pDIG57/ad--3500

Aceasta postare a fost editata de Alllexandru: 09 iulie 2007 - 09:09

  • 0

#9 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 iulie 2007 - 09:07

Nu merg numai cardurile Sony ci si altele dar formatul este proprietar Sony (MS Pro Duo etc). Si astea sunt mai scumpe.

Da, acel 3x e ok pentru ce zici tu.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#10 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 09 iulie 2007 - 09:12

aha..am inteles...multam..:)

da' ...au astia o oferta acum la Fuji, are si card inclus :) ...avantaje - dezavantaje fata de Sony?

merita sa il cumpar p'asta? zum 10x :) ..da nu mai sunt lentilele alea..e mai mare...ma incurc dracu' in el

http://www.emag.ro/f...pDIG57/ad--3500
  • 0

#11 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 iulie 2007 - 09:17

de ce nu cauti un DSLR SH, care e peste jucariile astea la toate capitolele, daca esti pasionat de poze.

da viper, seria W de la sony mi-a atras atentia, dar pana la urma am mers pe DSLR si camera HD separat, oricum nu ma omor dupa ele, cred ca a fost mai mult un moft, dar SH merge.

allexandru nu stiu camera aia, stiu S6500Z, care era o camera destul de buna, dar cam grea.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 09 iulie 2007 - 09:21

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#12 art

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 18 Mesaje:
Inregistrat: 04-februarie 04
  • Location:Satu Mare
  • Marca:Renault
  • Model:Scenic2
  • Motorizare:1.5dci

Scris 09 iulie 2007 - 09:20

eu am asta http://www.emag.ro/f...p--pCanonA710IS

e brici!
  • 0
"Eat shit. 10 billion flies can't be wrong."

#13 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 iulie 2007 - 09:20

Sapa pe http://www.dpreview.com si uita-te la camerele diversilor producatori, au si biblioteca de imagini facute cu ele. Vezi ce iti place si ce nu. Unora nu le place verdele Sony, altora albul nustiucui, etc.

Si uite proba de filmare MPEG VX (Sony), 42 de secunde 55MB:

http://rapidshare.co.../42sec.MPG.html

Camera pusa de art io unul as lua-o instant daca ar fi de ales intre ea si Fuji...

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 09 iulie 2007 - 09:21

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#14 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 iulie 2007 - 09:39

si totusi sony parca scoate poze mai bune, in ochii mei.

allexandru ai vreun buget? vreo dimensiune maxima a aparatului? vad ca ajungi incet, dar sigur la un IS3.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#15 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 iulie 2007 - 09:46

Ei bine, eu cred ca sunt pasionat rau de poze... Dar nu-mi voi lua DSLR curand. Si nu neaparat din cauza pretului...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#16 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 09 iulie 2007 - 09:47

ca buget nu stiu, sincer mi-am propus in primul rand sa cumpar aparat digital.nici nu vreau sa cheltui f.mult ca nu stiu in ce masura folosesc unul mai scump la capacitatea lui.
Ca marime prefer ceva mic sa il bag intr-un buzunar si sa il folosesc repede si cu ecran in spate cat mai mare(am eu o fixatie sa fie ecranul ala cat mai mare sa ma uit si acolo ce poze am facut si sa se vada bine )
600 ron mi se pare ok pentru un aparat digital bunicel, poze de vacanta,calatorii,etc.
Acum imi place mult Canonul pus de art il ochisem si eu mai de mult ca mi se pare o super afacere la banii aia.
Pe de alta parte nu prea as da 900 ron in acest moment

Nu stiu...:)...m-ati bagat in ceata :)
Parca totusi as lua Sony-ul pus prima oara...ca am vaga impresie ca imi ajunge o buna perioada de timp
  • 0

#17 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 09 iulie 2007 - 09:49

eu mai mult ma joc, pasionati sunt cei care alearga dupa subiecte. am luat DSLR pt ca am avut ocazia, nu e cine stie ce, de fapt nu pot eu cat ar putea aparatul, dar e cel mai bun P&S pe care l-am avut :)

allexandru, sony e ok si card de la viper am inteles si acoperit o vreme sau definitiv, depinde ce pretentii ai.

Aceasta postare a fost editata de cata69: 09 iulie 2007 - 09:51

  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#18 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 09 iulie 2007 - 09:53

acum si Panasonicul pus de Viper mi se pare bun, 6x zum :)..da are ecranul ala mai mic :) (fixatia)

deci ca final pe care sa il cumpar?

SONY sau PANASONIC?
  • 0

#19 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 iulie 2007 - 10:02

Are ecranul mai mic, dar nu ala face poze :) In plus, merge cu carduri Sd = foarte ieftine (jenant de ieftine chiar). Mai are si stabilizator de imagine (e bun la casa omului). In continuare nu stiu daca filmeaza cu sunet sau nu...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#20 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 09 iulie 2007 - 10:11

:) da stiu ca nu ecranul face poze..da' am fixatia aia cu ecranul mare
aia cu stabilizatorul imagine este un plus mare clar + card ieftin..iar plus

TU pe care l-ai lua? :P

trebuie sa sun maine la ei si sa-i intreb daca le au pe amandoua pe stoc si sa vad daca filmeaza cu sunet sau nu si sa le vad si fizic
  • 0

#21 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 iulie 2007 - 10:51

Daca Panasonicul ar filma cu sunet, l-as lua pe ala. Daca vrei, treci inainte pe la mine sa vezi ce inseamna 3X optic si ce inseamna 6X optic, asta te va ajuta in alegere.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#22 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 09 iulie 2007 - 10:53

Nu are :) adica m-am uitat pe site-ul ala de care mi-ai spus si la Sony preciza ca este cu sunet si la Panasonic spunea doar ca filmeaza si atat
Daca este te sun dimineata si trec sa vad

Aceasta postare a fost editata de Alllexandru: 09 iulie 2007 - 10:53

  • 0

#23 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 iulie 2007 - 06:16

din cate stiam eu nu filmeaza cu sunet, dar poate ma insel.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#24 Spining

    om

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.342 Mesaje:
Inregistrat: 09-iunie 02
  • Location:bucuresti / berceni
  • Marca:Volkswagen
  • Model:T4
  • Motorizare:1,9L

Scris 10 iulie 2007 - 06:29

Se mai fac ap0arate care filmeaza fara sunet?! wtf?!
  • 0
<!--sizeo:2--><!--/sizeo-->Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele... trage draperia!<!--sizec--><!--/sizec-->

#25 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 iulie 2007 - 06:42

e totusi aparat foto, dar ai dreptate.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi