Salt la continut


Fotografie
- - - - -

sfat camera digitala


  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#26 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 08:43

Se mai fac ap0arate care filmeaza fara sunet?! wtf?!


Al tau filmeaza in vreun fel? :)

Asta e si ideea, sa te impinga sa iei si camera video.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#27 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 10:22

bon...am fost la emag si m-am uitat la Panasonic, Sony si Canon A710is
Panasonic - nu filmeaza cu sunet si oricum nu avea baterii pentru el deci nu am putut vedea ce face
Sony - frumos dar f.mic frate cam incurcam butoanele cu destele mele..prea mic il pierd sau il scap pe jos la sigur
Canon - scula dar momentan nu dau banii astia pe aparat ca nu fac atatea cate stie el

deci -stand by :(

ms pt sfaturi si continuare daca mai aveti ceva de spus urmaresc cu interes topicul
  • 0

#28 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 10:49

A, am uitat, Sony-ul avea acumulator in aparat daca ramai fara acumulator nu poti schimba bateria trebuie pus la incarcat
  • 0

#29 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 10:50

N-ai venit sa vezi diferenta de care ziceam... Mi se pare destul de "vital" sa vezi daca iti ajung 3X sau vrei mai mult. La fel iti pot arata "diferentele" in functie de numarul de megapixeli (alta duda de markting, vezi camere vai steaua lor dar au 8-10MPx ca deh...).
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#30 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 10:53

o sa vin :( ca nu am cumparat nimic, eram strans cu timpul de dimineata.
vin si imi spui mai multe, ma luminezi un pic.


de ce nu cauti un DSLR SH, care e peste jucariile astea la toate capitolele, daca esti pasionat de poze.


ce este ala DSLR? :D
  • 0

#31 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 11:03

E un animal din ala maaare, la care schimbi obiectivele, si care e din ce in ce mai la moda chiar daca 90% din cei care si-l cumpara (ca e la moda) il folosesc pe Auto...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#32 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 11:05

A gata stiu,a are un amic cu 2 obiective unu parca de 400 nu stiu ca nu ma pricep...da, nu am nevoie de asa ceva
  • 0

#33 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 11:13

Aparate foto digitale: Top 10 al lucrurilor de stiut!

1) Rezolutia este mai putin importanta decat credeti!

Exista opinia generala gresita cum ca multi megapixeli vor duce la poze fantastice. Va putem spune ca nu este chiar asa. Bineinteles, o rezolutie mai mare va poate oferi posibilitati sporite de prelucrare a pozelor, mai ales a celor de dimensiuni impresionante, insa doar o mica parte dintre cei care fac poze digitale sunt interesati de acest aspect. Daca pozele digitale reprezinta pentru dumneavoastra doar un hobby si nu aveti de gand sa printati poze de marimea unui poster sau a unui tablou de mari dimensiuni, atunci o camera foto cu rezolutia de 5 megapixeli este ideala. Nu uitati sa alegeti un aparat digital pe care il puteti intelege si pe care vi-l puteti permite, nu cadeti in capcana megapixelilor.

2) Zoom-ul este foarte important

Exista doua tipuri de zoom: optic si digital, insa cel care ar trebui sa va intereseze este cel optic intrucat zoom-ul digital este considerat mai mult un �moft�. Indiferent ca pozati peisaje de la mare distanta sau portrete de aproape aveti nevoie de un zoom de calitate. Majoritatea aparatelor foto digitale au zoom optic 4x dar sa nu dati inapoi de la cumpararea unei camere foto cu putere fotografica mai mare( 5x, 6x sau chiar mai mare). De asemenea, pentru a spori calitatea pozelor digitale facute cautati un aparat cu stabilizator de imagine.

3) Cei ce calatoresc mult ar trebui sa foloseasca baterii tip AA

poza la munteAparatele foto digitale pot fi de doua feluri: cele cu baterii tip AA si cele cu acumulatori (asemenea telefoanelor mobile). Daca va place sa calatoriti, mai ales in locatii montane sau rurale, noi va sfatuim sa alegeti camerele foto cu baterii. Atunci cand o camera pe baza de accumulator ramane fara energie, nu aveti altceva de facut decat sa gasiti o priza, iar in varful muntelui...nu va fi prea usor. In schimb, daca folositi o camera cu baterii, atunci cand acestea se vor consuma trebuie doar sa scoateti bateriile de rezerva si sa le inlocuiti pe cele uzate.

4) Aparatele foto mici � superioare celor de mari dimensiuni

Bineinteles, toti stim cat de bine arata acele camere foto mari, negre, cu obiective de marimi impresionante, dar toate acestea nu va vor ajuta deloc daca veti putea avea aparatul foto la dumneavoastra. Nu subestimati importanta unei camere care este indeajuns de mica incat sa o puteti indesa in buzunar, veti fi uimiti de pozele spontane pe care veti avea ocazia sa le faceti. Astfel, in ciuda faptului ca imaginile digitale reusite de camerele mari, profesioniste sunt de o calitate superioara, abilitatea de a face poze instant, atunci cand o ocazie neasteptata se iveste face toti banii.

5) Canon face aparate foto digitale de calitate

Camerele Canon primesc doar laude, si pe buna dreptate: in ultimii 2 ani, firma Canon s-a aratat capabila sa produca aparate digitale cu calitati impresionante. Investind mult in etapele de proiectare, cei de la Canon reusesc sa smulga numai laude din partea celor care le testeaza modelele. Scopul nostru nu este sa le facem reclama gratuita celor de la Canon, noi incercam doar sa va indrumam in cautarea dumneavoastra de camere foto de calitate.

6) Kodak realizeaza aparate foto usor de utilizat

Anul trecut mi-am propus sa ii fac mamei mele cadou un aparat foto digital. Sper ca intuiti ce trasatura ma interesa in primul rand la camera foto pe care urma sa o cumpar: simplitatea meniului! Am ales un model al celor de la Kodak intrucat am remarcat usurinta cu care poti naviga prin meniu, textul de pe ecran este mare si clar iar rolul fiecarui buton poate fi usor de inteles si memorat. Nu ma intelegeti gresit: aparatele Kodak nu sunt concepute exclusiv pentru incepatori, ele se remarca prin simplitate insa au o multitudine de optiuni ce pot fi utilizate de fotografii mai experimentati.

7) Camerele digitale se pot strica cu usurinta

Indiferent ca se strica accidental sau din cauza uzurii, aparatele digitale nu sunt atat de durabile precum aparatele clasice, cu film. Camerele foto clasice au o longevitate foarte mare, unele pot fi folosite pe o perioada de cinci, zece, poate chiar douazeci de ani; sa nu va asteptati la acelasi lucru din partea jucariilor digitale. Asta insemna ca ar trebui sa nu mai cumparam aparate digitale, sa ne intoarcem la cele cu film? NICI GAND!!! O camera digitala va va schimba viata atat de mult incat nu va veti mai putea desparti de noua dumneavoastra jucarie. Totusi, ar trebui sa fiti constienti de faptul ca se va strica nu peste atat de mult timp pe cat v-ati dori (oricum, la ritmul cu care tehnologia avanseaza, cu siguranta aparatul dumneavoastra va fi atat de depasit in 2 - 3 ani incat veti dori sa va cumparati altul).

8) Nu pastrati pozele pe card

Vara aceasta un prieten apropiat si-a facut concediul in Grecia. Bineinteles, cu noua sa camera digitala, a facut o multime de poze, aceste nepretuite amintiri ce ne vor ramane peste ani. Dar intorcandu-se din sejur, a amanat mult timp sa descarce pozele pe computer sau pur si simplu a uitat. Ce credeti ca s-a intamplat? In momentul in care a incercat sa copieze imaginile digitale in calculator: Surpriza! Cardul de memorie nu mai functiona. Cele peste 200 de poze facute in aceasta vacanta s-au pierdut pentru totdeauna. Pentru a evita aceste intamplari neplacute avem doua optiuni: cu prima ocazie pozele stocate pe cardul de memorie trebuiesc descarcate pe computer sau, in loc sa umplem un card de 1 GB, putem folosi 4 carduri de 256 MB, astfel nu vom plange prea mult pierderea unuia dintre ele si ,implicit, a unei parti din pozele facute. Se intampla foarte rar sa se strice un card de memorie si sa se piarda continutul insa trebuie sa fim pregatiti sa facem fata acestei situatii.

9) Folositi un program de editare al imaginilor cat mai simplu

Majoritatea celor care fac fotografii digitale nu pierd timpul cu programe scumpe si sofisticate ca Adobe Photoshop sau Jasc Paint Shop Pro pentru a edita, imbunatati sau pur si simplu pentru a-si organiza pozele( aceste programe sunt mult prea complexe si va vor consuma prea mult timp). Sfatul nostru este sa gasiti un program cat mai usor de utilizat pe care sa il puteti intelegeti si folosi cu usurinta.

10) Printati pozele

Mult prea multi oameni fac sute de poze, unele foarte reusite, pe care le descarca in computer si le lasa prada uitarii. Nu le urmati exemplul! Selectati pozele de care sunteti mandri, pe care le indragiti mai mult, si nu uitati sa le printati. Aratati-le si prietenilor, nu fiti zgarcit, nu le tineti doar pentru propriul deliciu, pe scurt: bucurati-va de ele!

Sursa: http://www.fotogsm.ro
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#34 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 11:24

F. interesant , merci Viper
  • 0

#35 EvilOne

    shapeshifting master

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.082 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Bucuresti/Alexandria

Scris 10 iulie 2007 - 12:19

A710IS si A570IS par o oferta foarte buna. Au IS, 710 are zoom rezonabil, merg cu SD ieftin, merg cu baterii AA ieftine, filmeaza foarte bine necomprimat ca sa poti sa te joci dupa aia cu filmul, filmeaza la 60fps 320x240, sunetul mono la amindoua. 570 are Digic3 un pas (mic) inaintea lui 710.

Panasonic pina nu scapa de procesare si mai ales de ZGOMOT nu intra in planurile mele, pacat ca in rest sint excelente.
  • 0
CIOKY PERFORMANCE TEAM
ACrew style

#36 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 10 iulie 2007 - 12:36

E un animal din ala maaare, la care schimbi obiectivele, si care e din ce in ce mai la moda chiar daca 90% din cei care si-l cumpara (ca e la moda) il folosesc pe Auto...


taci mah ca nu e asa mare si e placut sa te joci si pe manual, insa cred ca un P&S cu zoom mare gen IS3 e mai mult decat suficient pt oricine care nu trage poze la nunti si stie si manual cate ceva. eu l-am luat din intamplare si am dat chiar mai putin decat pe un IS2. s-au ieftinit si astea mult. abia mai tarziu am vazut ce poate face si mi-a placut, dar tot nu pot spune ca ma pasioneaza fotografia. oricum am si din asta mai mic.

iar bateriile tin in general mai mult decat suficient (cam 200 de poze) pe orice aparat. iar, nu cred ca e nunta sa faci sute de poze. in plus se gasesc acumulatori compatibili pt orice camera si nu costa prea mult, 20-30 de lei, cam cat o pereche de A6 reincarcabili.

oricum depinde mult ce vrei sa faci cu aparatul pe viitor.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#37 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 07:05

bon..deci am inteles, un aparat cu 5mpixeli si un zoom de minim 5...cam greu de gasit
  • 0

#38 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 07:13

Ma duc pe balcon. O sa fac poza normal, apoi cu 3x, apoi cu 5x, apoi cu 6x. Sau zi-mi pasii pe care ii vrei...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#39 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 07:15

:)..tare, merci
gaseste un obiect sau bloc si fa-i poza cu normal, 3x si 6x sa vedem diferenta ;)
  • 0

#40 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 07:38

Conditii de lucru:
- vant puternic
- trepied ieftin (de aia pozele sunt un pic strambe :))
- lumina se modifica pentru ca apune soarele

Am pozat blocul de vis-a-vis. Apreciez la ochi ca sunt cam 100m pana la el, poate mai mult. Am facut poze de la 1X la 14X crescand cate 1X. In total 14 poze, cu aparatul nemiscat. Toate pozele au un watermark cu X-ul aferent, pentru o usoara identificare.

Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata

Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata Imagine amplasata

Aceasta postare a fost editata de VIPER: 10 iulie 2007 - 07:39

  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#41 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 08:11

aha..saru'mana..deci din ce vad eu in pozele astea un 5x-6x m-ar satisface pe deplin..mai mult este deja f.f.f.aproape :)
am inteles..merci de demonstratie..la ce mpixeli le-ai facut? de curiozitate
  • 0

#42 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 08:54

Sunt facute la 3MPx si resized la 1600x1200 (aprox. 2MPx). Aparatul meu stie 8MPx dar in 90% din cazuri fac in 3 sau 5MPx. Nu am de gand sa fac postere A0 dupa ele, nici sa fac crop (sa tai o bucata din ele) si sa maresc. Cand "clientul" a cerut, i-am facut la 8MPx.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#43 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 iulie 2007 - 08:55

Atentie mare cu megapixelii si zoomul mare ! E o capcana in care pica cei mai multi.
Ideal e sa nu fie mai mult de 5 megapixeli si zoom cit mai mic. Important la orice aparat foto e luminozitatea obiectivului si marimea unui pixel. Obiectiv cu zoom mare=obiectiv mai intunecat. La o compacta, peste 5-6 mp e deja compromis si scadere de calitate.
Din pacate, din considerente pur comerciale, aparate cu putini mp nu prea se mai fac.
O solutie foarte buna in alegerea unui un aparat foto, e studierea testelor dpreview http://www.dpreview.com/reviews/
Bafta !
  • 0

#44 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 09:08

Reluleeee, mai citeste si paginile anterioare :unsure: Am pus acolo un foarte bun rezumat al celor mai importante 10 lucruri in alegerea unei camere digitale...
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#45 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 09:57

oricum va multumesc am invatat lucruri de care nu aveam habar si care sunt f.folositoare in ce voi lua pana la urma :unsure:

10x

Sa nu inchideti topicul ca sigur mai vin cu o intrebare ceva...

Aceasta postare a fost editata de Alllexandru: 10 iulie 2007 - 09:57

  • 0

#46 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 iulie 2007 - 10:02

Daca in general ghidul e OK, la punctul 2 au zbircit-o destul de rau.
  • 0

#47 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 10:06

pai de ce? ca mie mi se pare logic ce spun ei acolo
  • 0

#48 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 10 iulie 2007 - 10:35

Am scris inainte. Zoom mare inseamna lumina mai putina = timp de expunere mai mare = poze miscate. Basca la zoom mare fara trepied nu faci poze bune chiar daca aparatul are IS.


Apropos,
De foarte multe ori, un obiectiv wide e mai util decit un zoom mare.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 10 iulie 2007 - 10:37

  • 0

#49 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 10 iulie 2007 - 11:21

Depinde de ce vrea omul. Nu toti vor acelasi lucru de la un aparat.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#50 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 10 iulie 2007 - 11:24

Vreau sa fac poze frumoase prin calatoriile care le mai fac si nu aspir sa fiu profesionist ci doar sa ma bucur de ce am vazut prin tara asta sau pe unde mai umblu.
NU vreau sa pozez pitpalacul in varful muntelui si eu sa fiu la baza muntelui.
Un peisaj frumos, o poza de grup, o poza in casa sau la o petrecere...lucruri normale dar sa iasa frumos
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi