Salt la continut


Fotografie

Configurare KIA RIO Crdi


  • Please log in to reply
288 replies to this topic

#76 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 03 noiembrie 2009 - 10:11

Da, Vali a schimbat jantele cu unele mai mari (tot oem) si implicit si anvelopele.
Nu am mers recent cu masina lui, dar din ce spuneti voi, ar trebui verificat: roti (oricum a venit sezonul rece si ar trebui sa treaca la cele de iarna); articulatii fata si apoi geometrie.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#77 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 03 noiembrie 2009 - 10:32

s-ar putea ca jantele alea mai late sa ii fi stricat articulatiile si/sau geometria....
de-aia nu imi plac mie modificarile, suspensia aia e facuta si ea sa lucreze intr-un anumit fel,daca schimbi ceva se duc naibii toate calculele inginerilor de acolo

repet ce am spus mai sus...stock iti da impresia ca are roti de bicicleta cu versiunea diesel....(pe benzina e ok)..si simti mult torque steer..insa nu e nici pe departe periculos de instabila...e chiar ok
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#78 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 noiembrie 2009 - 10:44

.......
repet ce am spus mai sus...stock iti da impresia ca are roti de bicicleta cu versiunea diesel....(pe benzina e ok)..si simti mult torque steer..insa nu e nici pe departe periculos de instabila...e chiar ok

Masina se comporta exact cum zici. Nu stiu cit de periculoasa poate fi socotita, insa pe mine m-ar obosi destul de rau afara din oras. Mi-ar fi realmente teama ca pot ajunge destul de usor peste axul soselei intr-o clipa de neatentie.
Repet ca nu compar cu subaru. Dar si saxo, fiesta veche, polo, etc. sunt mult mai "prietenoase" din punctul asta de vedere.
  • 0

#79 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 03 noiembrie 2009 - 10:58

Mda depinde ce se intelege prin ok,asa si Matizul e ok...
altfel si RWD-ul meu are momente cand arunca spatele afara,doar ca se intampla la viaje luate cu viteza mare unde nu ai loc de zburat pe contrasens si trebuie sa tii banda ;)

ca idee la 90 la ora in viraj de 90 grade dreapta a iesit de-a latul dar asta era cu suspensia sport si un amortizor mort

am bagat si o poza :D

PS:aveam CASCO atunci si nu eram eu la volan :D
eu mai sus de 80 acum nu am testat la 80 e nevoie de 2-3 corectii,acum ar trebui sa fie mai ok dupa ce am facut geometria am mai scapat de subvirarea care aparuse cu H&R e chiar un pic supraviratoare :party1:

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 03 noiembrie 2009 - 11:07

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#80 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 noiembrie 2009 - 11:30

Mai alex, nu compara mersul tau in forta cu un mers linistit. Ce am simtit eu, a fost la un mers absolut civilizat, chiar incet daca vrei.
  • 0

#81 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 03 noiembrie 2009 - 11:59

Eu cred ca gumele puse ulterior cu noile jante ar putea fi problema. Vechiul Valimobil imi aduc aminte ca parea sa stea mai bine pe drum. Bine... nu stiu cum sta cel actual, insa judecand dupa ce zice Relu...
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#82 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 03 noiembrie 2009 - 12:19

Eu nu cred ca rotile, ca dimensiuni, ar fi o problema, pt ca Vali a pus unele oem, dimenisune recomandata de producator. In ceea ce priveste noile roti, problema poate aparea fie datorita anvelopelor in sine, fie strambarii jantelor.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#83 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 03 noiembrie 2009 - 12:23

Nu flonfane sa zici ca are jante strimbe....
  • 0

#84 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 03 noiembrie 2009 - 12:49

Pai parca vali se plangea si de o ovalizare prematura a cauciucurilor or smth la penultima intalnire??
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#85 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 noiembrie 2009 - 01:49

eu nu stiu ce torque steer a simtit mike, ca am mers cu masina stock si calcata (nu plecat din ture), nu dadea nimic in volan. problema e ca dupa 120 masina in sine tremura rau.

de mers tare pe viraje, hm, trebuie sa ai o oarece doza de nebunie sa te incumeti la pilotaj cu ea. imi lipseste. pt ce e ea, in afara de tremuratul ala, mi s-a parut o masina ok de oras. n-am simtit nici un zvac, nici un torque, nimic. chiar prea mult zgomot de la motorul ala pt cum trage, repet, pe maxim 1000 de ture are cuplu sanatos, dupa adio.

vali a spus dupa ca la vulcanizare baietii au gasit gumele praf.

n-as merge cu ea cu 180 pt ca la viteza aia nu prea ai ce sa-i mai faci in caz de ceva.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#86 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 03 noiembrie 2009 - 02:11

tremuratul ala nu e ok, sigur erau jantele drepte? masina nu tremura peste nici o viteza...
ai ce sa ii faci si la 180, e masa mica si franele sunt bune..normal ca nu poti ocoli din scurt, dar asta e..o masina de clasa mica

tot zici de masina stock, a mea nu e stock, e chip si are pe la 130-135 de cai. gumele sunt si ele proaste (au multi km la mine, vreo 50k) si simt ca trage aiurea in blana uneori...nu plec cu ea turata, plec normal insa ca o calc scurt cand intra turbo vrea sa fuga...

poti merge foarte tare cu ea pe viraje, nu stisu ce va sperie asa tare. este previzibila, amortizoarele sunt pe gaz si mie mi se parea ca sta ok..am alergat-o mult cat am avut-o (vb de benzinara, dieselul nu prea il conduc)
motorul ala trage ca orice diesel de cilindree mica. adica in suturi, pe intervale scurte. tu ai 3.0 turbo, nu? parca e un pic mai mare decat 1.5 :D
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#87 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 03 noiembrie 2009 - 02:12

tzzzz 3 BI-turbo !!!
:D
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#88 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 noiembrie 2009 - 02:57

tremuratul ala nu e ok, sigur erau jantele drepte? masina nu tremura peste nici o viteza...
ai ce sa ii faci si la 180, e masa mica si franele sunt bune..normal ca nu poti ocoli din scurt, dar asta e..o masina de clasa mica

tot zici de masina stock, a mea nu e stock, e chip si are pe la 130-135 de cai. gumele sunt si ele proaste (au multi km la mine, vreo 50k) si simt ca trage aiurea in blana uneori...nu plec cu ea turata, plec normal insa ca o calc scurt cand intra turbo vrea sa fuga...

poti merge foarte tare cu ea pe viraje, nu stisu ce va sperie asa tare. este previzibila, amortizoarele sunt pe gaz si mie mi se parea ca sta ok..am alergat-o mult cat am avut-o (vb de benzinara, dieselul nu prea il conduc)
motorul ala trage ca orice diesel de cilindree mica. adica in suturi, pe intervale scurte. tu ai 3.0 turbo, nu? parca e un pic mai mare decat 1.5 :D


de unde sa stiu eu cum erau jantele? de la 120 tremura volanul tare si dintr-o data, pana acolo e foarte placuta.

dap, i-am spus si lui ca franele sunt ok, pt prima oprire cred, dar sunt ;)

pai asa a fost masina, stock. vali spunea ca chip-ul e prost facut si nu-i place. calcata la maxim pe 1-2-3 (dar fara plecat tare de pe loc), nu trage nimic volanul sau cel putin pt mine e poate nesemnificativ, n-am avut nici cea mai mica senzatie de cuplu si ca masina ar vrea sa plece undeva. e drept ca nu am cu ce sa o compar, e prima masina de 1.5 cu care am mers, dar cred ca raspunsul e similar cu 2.0CRDI de pe tucson. poate remapata se schimba mult din raspunsul motorului pt sasiul ala.

poate mergi tu, dar eu prima data la volan, n-am mers. am uitat sa-l intreb daca are casco.

dupa cum am spus, n-am simtit nici un sut. daca da suturi, un TDI cred ca e racheta. n-am comparat motorul cu nimic, ci cum merge el. daca trag toate de 1.5 la fel, mi-e indiferent sincer, nu crezi? se schimba cu ceva datele problemei?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#89 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 03 noiembrie 2009 - 10:33

speranta moare ultima ...

ieri am schimbat rotile cu cele de iarna ...dimensiune anvelope 185/65 R14

nu am testat daca tremuriciul mai persista asa ca voi reveni cat de curand cu noile impresii .. sper sa imi confirm banuiala ca anvelopele 205/45 R16 dupa un rulaj de apropximativ 40k km au probleme de ovalizare. ( apropo la primavara de donez aceluia care detine un atlelaj cu gume pe 16 , exista ? )

in privinta puterii dezvoltate recunosc ca nu am urmarit impresionarea asistentei ci doar a-mi confirma banuieleile ca ceva nu merge ceas ...

sper ca la proxima intalnire sa binevoiesc a reveni la combinatia resoftare + powerbox .

In aceasta combinatie ..gume inguste ..putere sporita ... Relu nu va mai avea tupeu sa traga de elastice ... :D . Si daca va trage din nou ? Atunci sa vezi urzicare ...
  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#90 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 03 noiembrie 2009 - 11:06

eu ma asteptam sa iau stanga de volan si ea dreapta. adica am mers cu masini strambe, stiu ce senzatii ai, cu bate volanul, cum se duc in parti. aici nu e cazul.

in plus, daca asta are torque steer, sa vezi una de 300+ cai FWD :D
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#91 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 04 noiembrie 2009 - 03:18

vali, sa mergi cu "fosta" ta sa compari..stiu ca ai zis ca mai vrei sa mergi cu ea
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#92 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 04 noiembrie 2009 - 03:43

Ce cauciuce sunt cele de 16? Acum ce i-ai pus vali?
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#93 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 04 noiembrie 2009 - 04:29

Ce cauciuce sunt cele de 16? Acum ce i-ai pus vali?

Good Year -am pus cateva poze mai deunazi pe site ..si parca au fost vazute de tine :angry:

185/65 R14

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 04 noiembrie 2009 - 04:33

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#94 valentin_iordan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 875 Mesaje:
Inregistrat: 24-februarie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:KIA - THE POWER TO IGNORE
  • Model:2007
  • Motorizare:1.5 CRDI 110 CP

Scris 04 noiembrie 2009 - 04:55

vali, sa mergi cu "fosta" ta sa compari..stiu ca ai zis ca mai vrei sa mergi cu ea

surioara ta de ce nu se inscrie pe garajul.ro la Club KIA ? Sa povesteasca ce masina naspa si chinuita a cumparat . Oricum poate se gandeste sa treaca la Subi ca e riscant sa mearga cu RIO .
RIO nu este masina adevarata ...asa ma jigneai mai deunazi . :angryflame:
ma bucur ca poti vorbi si despre RIO cand si cand .. nu respiri doar Subaru .

Aceasta postare a fost editata de valentin_iordan: 04 noiembrie 2009 - 05:00

  • 0
Dachau, Auschwitz, Buchenwald

#95 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 04 noiembrie 2009 - 10:26

deci pana la urma pe cine frustreaza kia rio asta? :laugh:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#96 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 04 noiembrie 2009 - 11:35

pe oricine judeca masina dupa emeblema
si sunt destui, ca suntem in Ro
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#97 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 04 noiembrie 2009 - 11:54

+1
:thumb:
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#98 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 05 noiembrie 2009 - 08:16

pe oricine judeca masina dupa emeblema
si sunt destui, ca suntem in Ro


vorbesti despre BMW nu? :rolleyes:
ce zici tu se aplica la mai multe marci,KIA e doar un alt cazan,acum ca domnul Valentin are impresia ca e cazanul suprem nu e problema atat sa nu se supere cand mai aduce cineva critici la saracie.
PS -soramea are un Ceed e ok masina atat ca trozneste ceva la directie si interiorul se murdareste cam repede(fetele de usi)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#99 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 05 noiembrie 2009 - 08:35

Problema noastra a romanilor e ca uitam de unde am plecat, si ( cum spune francezul ) ni se umfla capetele.... Nu exista masina nasoala pe pamintul asta, ci doar masini prost intretinute sau cazute/super uzate.
Fiecare masina -noua sau in toate mintile ei- e placuta in felul ei, indiferent de pretul platit pentru ea.
  • 0

#100 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 05 noiembrie 2009 - 11:29

normal ca nu exista masina proasta.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi