Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Dacia/Renault Sandero (Logan hatch)


  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#51 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 iunie 2008 - 09:43

Nu cred ca ai inteles: NU sunt disponibile motoarele Diesel datorita cererii foarte mari catre celelalte modele ale concernului Renault. Inclin sa cred ca persoana de la Dacia (functie de conducere), stie mai bine ce zice, nu crezi?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#52 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2008 - 09:51

Nu-i obligatoriu ca acea persoana din "conducere" sa fie sincera. Stiu ei foarte bine ce "trebuie" sa declare....
  • 0

#53 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 19 iunie 2008 - 09:55

Inca unul care nu a citit ce am scris... Persoana aia mi-a fost coleg, si am vorbit si in particular... Ce naiba o fi asa greu de crezut? OK, e ca voi, io ma las pagubas, voi le stiti mai bine, io sunt prost, pa!
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#54 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 19 iunie 2008 - 10:19

de unde era sa ghiceasca relu ca persoana aia e de incredere?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#55 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 iunie 2008 - 10:35

Eu n-am incredere in nimeni.
  • 0

#56 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 iunie 2008 - 10:40

@FrankSF ... kitul acela ptr aspect de SUV era prezentat intr'o brosura de accesorii pentru Sandero, brosura care am frunzarit'o azi la dealer. Din pacate, insa, nu era nici un pret trecut acolo ... si de intrebat nu am intrebat, ca nu ma interesa in mod direct. Insa tare mi'e ca numa plasticele alea sunt vreo 400euro ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#57 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 iunie 2008 - 11:04

Nu cred ca ai inteles: NU sunt disponibile motoarele Diesel datorita cererii foarte mari catre celelalte modele ale concernului Renault. Inclin sa cred ca persoana de la Dacia (functie de conducere), stie mai bine ce zice, nu crezi?

Se poate sa ai dreptate, nu mai sari asa. Pe de alta parte se poate ca sa spuna ceea ce sunt instruiti sa spuna. Pentru ca daca ti-ar spune tie adevarul poate l-ai posta aici si ar afla toata comunitatea auto. Eu am alte informatii, si tot din zona strict legata de Dacia.

Cind un producator de talia lui Renault planuieste un nou model si inca unul atit de important si "copt" timp indelungat precum Sandero, crezi ca nu anticipeaza si cresterea de necesar de productie din punct de vedere al motoarelor, pentru a ajusta capacitatile de productie motoare corespunzator? 1.5 dCi nu mai e un motor chiar atit de nou incit sa creasca fulminant cererea de modele Renault cu acest motor de pe o zi pe alta. Asa pot sa spuna miine poiimiine ca nu pun airbag-uri laterale sau ESP pe Sandero fiindca e cerere mare de airbag-uri laterale sau de sisteme ESP la alte modele Renault.

Si daca tot declara ca Logan si ulterior Sandero, sunt atit de importante in strategia Grupului Renault, de ce nu le-ar privilegia pe ele inaintea altor modele?
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#58 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 19 iunie 2008 - 11:22

Airbag'uri laterale pun pe Sandero ... 200 euro :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#59 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 19 iunie 2008 - 11:28

mea culpa, uitasem, desi m-am jucat pe configurator si am vazut ca pot fi puse....
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#60 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 20 iunie 2008 - 08:10

Sincer, la clasa asta si la banii astia, ce zice Andrei sunt neajunsuri foarte minore (daca pot sa zic asa). Iar portbagajul e imens, are 320l, exact cat are Astra H!

Masina are o calitate a fabricatiei foarte slabe pt. un produs de ~10.000E. Cum am mai spus, de ex. un Grande Punto Unico 1.4 la 10500E este departe de Sandero, de la design la siguranta si calitatea fabricatiei. Iar portbagajul unui Sandero este "exact" mai mic decat cel al Astrei H care are 380l :D

Postez aici cateva poze facute in graba la un Sandero de showroom, probabil varianta de top. Nu am putut face prea multe poze din lipsa de timp, si pt. ca dealerul se uita cam stramb, de parca ar fi avut in fata un spion venit sa fure tehnologie. Pozele sunt slabe calitativ, facute cu un PDA, dar cred ca suficiente incat sa arate gradul de finisare, bavurile si imbinarile. Probleme erau mai multe, chiar si vopseaua sarita din anumte zone de pe capota, la rama, in zona de contact.

Imagine amplasataImagine amplasataImagine amplasataImagine amplasata

Aceasta postare a fost editata de Artanis: 20 iunie 2008 - 08:19

  • 0

#61 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 20 iunie 2008 - 08:52

desemneaza-mi tu o masina similara la pret aproximativ egal si iti produc poze asemanatoare.... usoare erori de finisare aveam pina si la Golf 5.... abia BMW-ul pot sa spun ca e aproape ireprosabil la finisare...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#62 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 20 iunie 2008 - 09:00

Eu nu am vazut nici la Matizul de 5000E bavuri lasate asa...in consecinta, alege tu orice masina din segmentul buget (Corsa, Cee'd, Polo Happy, etc.)
  • 0

#63 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 20 iunie 2008 - 12:04

la utima poza, care-i buba, ca nu pricep. masinile par facute in pripa.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#64 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 20 iunie 2008 - 12:13

In ultima poza, in zona incercuita exista o gaura de intra degetul lui Florin Piersic :D
  • 0

#65 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 20 iunie 2008 - 01:32

urat,ma duc mai tarziu un pic sa ma benoclez si eu la un ca tot e in drum
  • 0

#66 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 20 iunie 2008 - 02:00

pai poate gaura aia e acolo ca sa poti regla volanul in jos si in sus la un viitor facelift :)
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#67 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 iunie 2008 - 02:18

Volanul e reglabil pe inaltime (la Laureate, cel putin). Gaura aia de'acolo nu prea are vreo logica ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#68 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 20 iunie 2008 - 02:30

@Swiby ... stiu ca ea a fost lansata oficial de ceva timp si ca in mod normal trebea sa fie disponibila deja ptr drive'test, dar uite ca la CT nu prea e asa :) Din ce am vazut, aveau afara un Laureate cu jante, pregatit de drivetest, dar era pus mai la dos ... probabil sa nu se uzeze


... pina la urma se poate face sau nu drive test cu Sandero la Constanta ? ... ca eu sint pe litoral pina duminica dimineata si ma gindeam sa dau o fuga miine pina la Constanta sa vad ce si cum e cu Sandero asta ... (l-am vazut de aproape vinerea trecuta incarcat pe un TIR care statea in fata mea la un semafor pe faimosul E70, dar as vrea si sa-l "drivetestez" putin)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#69 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 20 iunie 2008 - 03:37

Eu am fost ieri la revizie la reprez din CT si am intrebat cand se poate face drive'test. iar un reprez de vanzari a spus ca incepand de astazi. Mai multe informatii nu am, insa, din cate am vazut, aveau o singura masina pregatita deja ptr drive'test, asa ca nu cred sa poti face drive'test imediat cum ajungi acolo, ci va trebui sa mai astepti.
In concluzie, daca nu ai timp de pierdut, iti recomand sa lasi ptr alta ocazie drive'test'ul ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#70 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 20 iunie 2008 - 03:44

In concluzie, daca nu ai timp de pierdut, iti recomand sa lasi ptr alta ocazie drive'test'ul ...


... :D :D :D ... pai alta ocazie ar fi cind ajung acasa la Timisoara ... da' acolo incep aia sa arunce cu pietre dupa mine ca am fost la fiecare lansare cu "drivetestare" da' de cumparat n-am cumparat ...

Cam pe unde in Constanta e reprezentanta Dacia ?
Nu stiu aia din Mangalia daca fac drive test (ca acum sint mai aproape de Mangalia decit de Constanta) ...

... si eu care ziceam sa ne intilnim la un drive test ... da' vad ca tu imi tai din start elanul :)

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 20 iunie 2008 - 03:52

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#71 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 21 iunie 2008 - 07:25

Ploaie de comenzi: 100 de Sandero pe zi

Rom�nii s-au �nghesuit să-şi comande modelul �n cinci uşi, deşi test drive-ul abia s-a �ncheiat, iar varianta diesel nu este �ncă disponibilă.

Dacia primeşte �n fiecare zi circa 100 de comenzi pentru Sandero, potrivit datelor furnizate EVZ de companie. �n total, rom�nii au comandat circa 1.600 autoturisme de la lansarea modelului �n cinci uşi, pe 3 iunie, şi p�nă ieri. Livrările vor �ncepe săptăm�na viitoare.

�Cifra este foarte bună, av�nd �n vedere faptul că test drive-ul abia s-a �ncheiat, iar clienţii n-au avut p�nă acum informaţii detaliate despre model. �n plus, Sandero se vinde deocamdată doar �n varianta pe benzină, iar rom�nii sunt conservatori �n privinţa variantei diesel, deşi motorina a devenit mai scumpă dec�t benzina�, ne-a spus Constantin Stroe, vicepreşedintele companiei.

Varianta diesel se va lansa la �nceputul anului viitor, p�nă atunci fiind disponibile variantele �n benzină de 1,4 litri 75 de cai-putere şi 1,6 litri 90 de cai-putere. �n 2004, la lansarea modelului Logan, producătorul auto a primit �n primele săptăm�ni un număr egal de comenzi cu cel �nregistrat �n această perioadă pentru Sandero.

�Sunt convins că produsul se va vinde singur, acum suntem �ncă foarte la �nceput�, ne-a spus Constantin Stroe, vicepreşedintele Dacia. Stroe a estimat pentru EVZ, �nainte de lansarea Sandero pe piaţa rom�nească, că v�nzările la acest tip de autovehicul vor ajunge la 50.000 de unităţi p�nă la sf�rşitul anului, echivalentul a 416 automobile pe zi. Cel mai ieftin Sandero costă 6.890 de euro, iar varianta Laureate 1,4 l, cea mai apreciată de specialişti, se vinde �ncep�nd cu 8.950 de euro.

http://www.evz.ro/ar...-Sandero-pe-zi/
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#72 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 21 iunie 2008 - 11:29

Reprez Dacia e la iesirea din CT spre Valu lui Traian (directia Bucuresti - Medgidia - Cernavoda). Imediat dupa ce iesi din oras (Peco Petrom), reprez e pe partea stanga, nu ai cum sa o ratezi

De intalnit nu prea as avea cum, ca sunt pe ultima suta de metri cu restante/licentza ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#73 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 21 iunie 2008 - 12:32

10x ... sa vad daca ajung pe acolo ...

Bafta la "restante/licentza" :)
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#74 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 23 iunie 2008 - 02:21

Am vazut masina,nu-mi place deloc,doar fata arata binisor.La interior lucrata prost,ornamente laterale nelipite total,senzatia de ieftin e prezenta desi ca si design e ok.Prefer la orice ora loganul,da senzatia de masina fata de acest sandero.
  • 0

#75 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 23 iunie 2008 - 04:32

Cred ca ce ati vazut voi sunt d'alea facute in timpul grevei....de personalul neparticipant la protest....
  • 0
calator prin timp si spatiu...




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi