Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Kia Ceed 1,4 base vs Opel Corsa 1.3 cdti 75 cp


  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#126 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 11 octombrie 2007 - 09:04

Dee nu fi rau :lol:

eu nu stiu ce se mai discuta atata pe tema asta. cred ca majoritatea ne-am spus parerea, adica Kia Ceed. Nu preavad sa mai apara vreun competitor pe moment.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#127 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 11 octombrie 2007 - 09:07

Pe bune ca nu inteleg de ce vb de megane in conditiile in care cu aceeasi bani iei un focus 1.6 110 cp.
Dupa cum ati vazut sunt un fan diesel insa decat un meanbe submotorizat (dupa parerea mea 85 cp la un megan sedan e putin) mai bine un benzinar corelat cu caroseria....
  • 0

#128 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 octombrie 2007 - 10:25

Pai si Megane are 1.6 110 CP ... si cred ca tot p'acolo ca pret.
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#129 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 11 octombrie 2007 - 10:35

asa o fi insa focus e focus....pt mine aceste doua masini nici nu merita a fi puse in paralel...
  • 0

#130 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 13 octombrie 2007 - 10:51

In cursul zilei de azi am foat la showroom-urile Kia si Opel

Concluzii:

Kia-practic a fost a doua vizita,domnisoara din showroom f amabila, a dovedit ca ma tine mine de la prima vizita si a fost f deschisa. Deci din acest punct de vedere n-am nici un repros.

Demo car - in show room era o singura masina folosita atat pt drive test cat si pe post de exponat
Show room - f anost situat mult prea departe de buricul targului

Opel: personal la fel de amabil
demo car: vreo trei doar in showroom plus cea pt drive test
Showroom: centrul orasului, facil de ajuns....animatie inauntru...o gramada de angajati care sambatala ora 12 inca mai lucrau

Daca ar fi sa aleg doar masina in sine aceea ar fi ceed... toti cei care mi-au recomandat aceasta masina au avut dreptate: e corect asamblata, are un pret corect, arata bine si e mai spatioasa decat corsa si chiar arata mai bine.
Totusi cu parere de rau s-ar putea sa nu-mi permit o kia, pur si simplu dupa ce am vazut cele doua masini am ajuns la concluzia ca intrebarea "Ceed sau Corsa?" nu se justifica. Spuneam ca nu-mi pot permite o kia: nu mi-o pot permite pt ca nu am garantia ca odata ajuns in service voi fi servit cu profesionalism. Dupa felul in care arata showroom-ul am toate motivele sa ma tem ca odata ajuns in service voi intalni mecanici demotivati.... e un exemplu pueril insa cum pot eu sa am garantia ca service-ul e la un standard ridicat atat vreme cat domnisoara din showroom avea la calculator un monitor de pe vremea bunicii... e un exemplu care unora vi se va putea parea tampit...ok imi asum chestia asta insa daca un showroom care e in linia intai a colaborarii dintre client si dealer arata cum arata la ce sa te mai astepti de la service?
Pe bune, daca voi ajunge sa-mi cumpar un Corsa ma voi uita cu jind la Ceed-urile de pe strada pt ca efectiv e o masina ok... Nu e primul dealer cu care interactionez, nu sunt la prima masina si tocmai din acest motiv imi dau seama cat de important e sa ai un service care-ti da incredere. Cu siguranta ca nu exista padure fara uscaturi, mi s-a intamplat ca si la firme cu greutate chestii naspa dar na....
Poate voi in orasele voastre stati mai bine dar la mine lucrurile stau altfel. Probabil ca daca as avea un service de nivel... opel, skoda (care au un audit foarte taios), VW as merge pe Kia...insa in conditiile date...
Mi-as dori sa vina cineva si sa-mi spuna ca ma insel, ba chiar sa ma si convinga ca de fapt acea garantie de 7 ani nu e frectie la piciorul de lem. Chiar exista in fiecare mare oras meseriasi si service-uri e un nivel onorabil. Parerea mea e ca masina are un mare potential, insa dat fiind ca e un brand mai nou ar trebui data mai multa atentie acestor detalii care pe mine chiar m-au influentat....
Nu va mai spun ca mamei...un profan in ale masinilor i-a placut la nebunie corsa pt ca era lustruita si lucea frumos in showroom in timp ce kia era afara in frig si era destul de murdara. Pt noi cei care mai vedem si dincolo de ambalaj aceste aspecte poate nu conteaza dar uite cum se pot pierde o gramada de clienti... va dati seama ca sunt multi cumparatori de masini care gandesc ca si mama
  • 0

#131 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 14 octombrie 2007 - 12:08

am citit si motivul absolut...monitorul dealerului
pt tine Bogdan, ma bucur ca iti vei lua masina care iti place. in absolut orice s-a discutat aici ai cautat un motiv pt corsa....asta pt ca iti place...daca si monitorul dsoarei amabile din showroom ti se pare motiv de a alege o masina atunci no comment

tu vrei garantia ca vei fi tratat ok in service? nu o ai..nu o ai nicaieri in romania, fie ca e vorba de dacia sau de mercedes.
imi pare rau, mi se pare ca tu cauti motive doar de a discuta de dragul discutiei. poate ma insel, insa nu le pot clasifica nici ca motive puerile...intai ne ziceai ca nu ai garantia ca nu sunt scumpe reviziile...acum, uitandu-te la monitorul dsoarei de la vanzari nu ai garantia ca ai de a face cu mecanici nemotivati.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#132 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 14 octombrie 2007 - 12:24

Sustin cele spuse de Mike.
Orice ai vedea in showroom nu inseamna un exponential negativ (sau pozitiv) in ceea ce priveste service-ul.

Cel mai bine ar fi sa recunosti fata de tine care ti-ar place, daca ai ceva impuneri si/sau restrictii si sa procedezi in consecinta.

Ai cerut pareri la obiect si ti s-a raspuns, noi nu incercam sa te convingem pe tine, in mod absolut, ca Cee'd e vreo super masina (departe de acest deziderat) insa versus Corsa (sau vreo alta "mica" uzuala) nu prea are rost sa discutam f mult. Oricum decizia in cazul tau sa afla la tine, trebui doar sa ti-o asumi.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#133 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 14 octombrie 2007 - 06:25

Mai baieti....
Pana ieri recunosc ca nu stiam clar care masina imi place. Mai....chiar imi place kia, pe bune si asa cum am spus si in reply-ul precedent daca imi voi lua corsa acest lucru va fi un compromis facut de teama si din dorinta de a nu-mi complica viata inutil.

Vreo doi ani am lucrat in vanzari, sunt constient de cat de mult conteaza ambalajul si poate ca felul in care am judecat lucrurile ieri (vezi faza cu monitorul) ar intra la categoria defecte profesionale.
Deci chiar nu caut sa-mi ofer motive, nu cred ca sunt chiar atat de imatur din acest punct de vedere insa trebuie sa recunoasteti ca atunci cand achizitionati o masina nu cumperi doar masina, ci achizitionezi masina si serviciul
  • 0

#134 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 octombrie 2007 - 12:02

Bogdan ... cin ce oras esti?
Te'ai interesat macar sa afli cine asigura service'ul pentru Kia si cine il asigura pe cel ptr Opel? In unele orase, acelasi service il asigura pentru mai multe marci auto. In CT, de ex, nu exista service special ptr Kia, ci acesta este asigurat de Bosch Car Service, in curte la care am vazut si Mercedes, si VW etc ... iar dotarile sunt printre cele ai noi, iar oamenii sunt destul de bine pregatiti, din cate'am inteles pana acum

In plus, masina o cumperi in primul rand pentru ce'ti poate ea oferi, nu pentru ce servicii de service au sau pentru cum arata reprezentanta (oricum nu o sa mai treci p'acolo ulterior ... ci o sa stai bine mersi in masina, la caldurica :D)

Cat despre "Nu va mai spun ca mamei...un profan in ale masinilor i-a placut la nebunie corsa pt ca era lustruita si lucea frumos in showroom in timp ce kia era afara in frig si era destul de murdara." ... o cumperi tu sau te ajuta si ai tai? In primul caz ... nu inteleg ce conteaza asa mult parerea mamei tale. Chiar si in al doilea caz ... atata timp cat masina o vei conduce tu ... iarasi nu vad logica :D Plus ca, o data ce o sa primesti masina ... oricum n'o sa o poti patra tot timpul lustruita si lucioasa :unsure:
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#135 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 14 octombrie 2007 - 04:01

eu nu cred ca,kia isi permite sa ofere o masina excelenta la preturi cel putin decente,isi permite sa acorde 7 ani garantie,este sponsorul oficial al euro 2008,adica este pe val pur si simplu iar noi ne facem probleme pt service.si nu probleme ca in toate serviice-urile ci unele "ipotetice" care mai sunt si decisive in alegerea achizitionarii unei masini.prin faptul ca ,kia este pe val si ca a investit pt a produce automobile de calitate nu cred ca nu s-a gandit si la problemele de service,iar dc acestea vor exista sunt sigur ca o scrisoare electronica sau alta forma de comunicare acolo unde trebuie va rezolva aceste probleme.riscul de a fi tratat fara profesionalism cred ca este mai mare la masinile mult mai bine cotate unde toti angajatii sunt plictisiti deja si versati.ma rog,iti place masina,e ok ca achizitie,e dotata,e frumoasa,dar ti-e frica de service :D
  • 0

#136 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 14 octombrie 2007 - 07:21

eu nu cred ca,kia isi permite sa ofere o masina excelenta la preturi cel putin decente,isi permite sa acorde 7 ani garantie,este sponsorul oficial al euro 2008,adica este pe val pur si simplu iar noi ne facem probleme pt service.si nu probleme ca in toate serviice-urile ci unele "ipotetice" care mai sunt si decisive in alegerea achizitionarii unei masini.prin faptul ca ,kia este pe val si ca a investit pt a produce automobile de calitate nu cred ca nu s-a gandit si la problemele de service,iar dc acestea vor exista sunt sigur ca o scrisoare electronica sau alta forma de comunicare acolo unde trebuie va rezolva aceste probleme.riscul de a fi tratat fara profesionalism cred ca este mai mare la masinile mult mai bine cotate unde toti angajatii sunt plictisiti deja si versati.ma rog,iti place masina,e ok ca achizitie,e dotata,e frumoasa,dar ti-e frica de service :D



esti naiv. uiti ca traiesti in romania. :D in plus is curios cat de bine se pricep cei cu service-uri ce nu sunt specifice unei singure marci, fiecare masina are particularitatile ei..
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#137 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 octombrie 2007 - 10:29

Si vrei sa zici ca n'au patit'o destui in service'uri reprezentanta? Asta deja nu mai conteaza ... ca e mono sau multi'marca service'ul. Cel mai important e ca masina sa n'aiba probleme ... sa nu trebeasca sa ajungi la service. Si, din cate stiu eu, nici Corsa si nici Cee'd nu au probleme majore sau care sa fi aparut la mai multi utilizatori
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#138 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 14 octombrie 2007 - 11:09

ce vreau sa spun e ca si la service-urile de marca is multe probleme, mare parte din cauza ca aia nu cunosc masinile. Chiar daca cica ar fi trebuit sa faca specializari & shit. Daca acolo is probleme inchipuieti ce poate fi la un service care nu se adreseaza unui service anume. Cat despre romania, vb doar de faptul ca imaginea la cei mai multi importatori conteaza prea putin, mai ales aia pe care o are in urma service-ului. important e sa "pacaleasca" clientul si dupa aia .. d-zeu cu mila.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#139 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 octombrie 2007 - 11:13

Pai da ... probleme pot aparea la orice marca/model. Deci, daca ulterior oricum totul e o ruleta ... macar alegerea initiala sa o faca pe placul lui :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#140 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 15 octombrie 2007 - 09:53

exact cum zice andrei,nu le poti avea pe toate trebuie sa faci un compromis.iar la ceed prefer acest compromis decat sa fi fost alt.compromis care se bazeaza pe ipotezele negative ale unuia sau altuia nicidecum pe ceva palpabil.

maximus tu nu recomanzi logan in versusul de fata?nu de alta,dar acolo nu-s probleme ca doar service dacia,pardon reno "e " peste tot.
  • 0

#141 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 15 octombrie 2007 - 11:12

ce treaba are golanu? Iarasi intram in balarii?de ce nu vreti sa acceptati realitatea? si de ce preferati sa credeti cuvintele frumoase ale departamentului de marketing? toti vor sa isi multumeasca clientii, sa le ofere preturi mici, sa fie de cuvant, bla bla, cel putin in comunicatele de presa si in showroomuri cand vrei sa cumperi masina. Asta pana cand te lovesti de nea gica care-ti indreapta aripa cu ciocanu si dupa aia scuipa si zice "lasa ba ca merge asa". Iar daca va inchipuiti ca la kia(per total, in toata reteaua) e altcumva..

Aceasta postare a fost editata de maximus: 15 octombrie 2007 - 11:13

  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#142 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 15 octombrie 2007 - 12:22

si ce anume, din expunerea ta interesanta, este valabil aici?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#143 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 15 octombrie 2007 - 12:42

ca ce zicea tibitu ca e musai ca lucrurile sa mearga bine in orice service kia doar pentru ca aia zic intr-un comunicat de presa ca vor sa faca si sa dreaga. Mi se pare o naivitate dintr-un singur motiv: in service-urile alea tot romani lucra,cu toate obiceiurile rele pe care le au. Asta daca nu cumva credeti ca mecanicii kia sunt dintr-un alt aluat decat mecanicii de la alte marci :D
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#144 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 16 octombrie 2007 - 07:20

nu,sunt tot romani.dar mi se pare o naivitate ca,kia sa se lupte sa scoata o masina sau mai multe modele foarte competitive,sa se lupte sa-si faca o imagine de marca si pur si simplu sa i se rupa de service-uri.
  • 0

#145 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 16 octombrie 2007 - 07:43

uiti ca traiesti in romania.
grija asta trebuia sa fie manifesta incepand de la reprezentanti etc.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#146 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 16 octombrie 2007 - 08:10

Atentia importatorului acordata clientului inceteaza "brusc" in clipa in care au incasat banii pentru masina. E valabil pentru orice importator roman.
  • 0

#147 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 16 octombrie 2007 - 09:18

ca ce zicea tibitu ca e musai ca lucrurile sa mearga bine in orice service kia doar pentru ca aia zic intr-un comunicat de presa ca vor sa faca si sa dreaga. Mi se pare o naivitate dintr-un singur motiv: in service-urile alea tot romani lucra,cu toate obiceiurile rele pe care le au. Asta daca nu cumva credeti ca mecanicii kia sunt dintr-un alt aluat decat mecanicii de la alte marci :P

nu a zis nimeni ca e musai sa mearga bine
problema e ca plecati de la presupunerea (atentie, PRESUPUNEREA) ca ar merge mai prost decat in alte parti. de ce?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#148 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 16 octombrie 2007 - 10:07

nu a zis nimeni ca e musai sa mearga bine
problema e ca plecati de la presupunerea (atentie, PRESUPUNEREA) ca ar merge mai prost decat in alte parti. de ce?



da de unde. eu plecam de la presupunerea ca lucrurile merg la fel de prost ca in alte parti :cunaooooo:
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#149 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 16 octombrie 2007 - 11:04

pai asta e o presupunere corecta :)
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#150 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 octombrie 2007 - 10:04

toata discutia a plecat de la initiatorul topicului care spunea ca: ceed e buna,e mare,e misto dar ii e frica de service.afirmatie bazata pe presupuneri.tot bazat pe presupuneri eu cred ca va fi mai bine decat la altii,mai ales pana kia va atinge o anumita cota de piata.desi discutia e aiurea,sa-ti placa o masina din toate punctele de vedere dar sa n-o iei ca, cine stie cum e service-ul.ce bine ar fi sa avem numai dileme din astea.
  • 0




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi