Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Kia Ceed 1,4 base vs Opel Corsa 1.3 cdti 75 cp


  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#101 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 07 octombrie 2007 - 10:52

Nu, pentru cei din fata nu mi se par ca ar fi incomode suspensiile mai rigide pe spate. Insa asta depinde de fiecare. Daca nu esti adeptul vitezei ... nu e mare problema o suspensie mai moale, insa in situatii limita o suspensie mai ferma poate face diferenta.

Nu vreau sa'ti tai elanul ... mai ales ca eu chiar sunt multumit de Cee'd. Insa daca ar fi dupa ai mei, de ex, ar prefera o masina cu suspensii mai moi (deh ... ai mei sunt deja trecuti de 50 ani ... e si normal sa prefere confortul unei tinute de drum mai ferme)

Strict insa intre Corsa si Cee'd, eu tot pe Cee'd as merge ... dar mai degraba as opta pentru diesel pentru cuplul de la turatii mai joase. Eu sunt tot timpul grabit (chiar si cand nu trebuie sa ajung nicaieri anume sau intr'un interval anume :P), iar diesel'ul lasa impresia de a fi mai rapid (iar la unele reprize chiar este). Daca tot ziceai ca finantele ti'ar permite un Corsa 1.3 90 cdti ... inseamna ca poti merge si pe un Cee'd 1.6 90 Cp (iar cel de 115CP e doar cu ~300 euro mai mult, din cate retin)

Greieri nu au aparut ... si din ce'am inteles de la posesori care au deja 5-10k km (si chiar si mai multi), ei au reperat un singur greieras intre bord si parbriz, de care insa se scapa usor

Cel mai bine ar fi sa mergi sa faci cate un drivetest sa te convingi singur. Tine totusi cont ca la Cee'd, daca e model cu jante de aliaj, alea sunt de 17" ... deci suspensia va fi si mai dura (eu am de 16") ... iar pe LX Best vine cu jante de 15" si cauciucuri cu talon mai inalt, care vor face ca denivelarile din carosabil sa fie filtrate si mai bine :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#102 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 08 octombrie 2007 - 06:40

Dar Corsa se si cam balangane la curbe. Eu prefer o masina mai cart care sa mai zdrangane dar sa stiu ca ma bazez pe ea in caz de Doamne fereste. Si la Astra se simte orice denivelare si multi spun ca e prea rigida desi n-am nici IDS+ nici pachet sport chassis. Dar, cum a zis si Ska e importanta tinuta de drum iar drumurile tarii noastre nu prea iarta nicio suspensie de zgomot. Eu as merge linistit pe Kia...
  • 0
On a self-imposed forum break...

#103 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 08 octombrie 2007 - 09:00

Mai....ideea e ca eu sunt destul de linistit la volan. Rar se intampla sa depasesc 130 si manevre la limita nu prea fac....
Da....ar fi o idee sa-mi iau un ceed diesel insa chiar si 13500 reprezinta o limita pt cat vreau sa dat pt o masina. Daca ar fi sa fac un compromis acela ar fi un focus sh diesel din 2005 incoace masina care m-ar multumi pe deplin insa nu-s dispus sa-mi asum riscul aferent achizitionarii unei masini la mana a doua fie ea si de doi ani cu max 50.000 la bord (teoretic ca practic...). Deci pt mine e focus, golf si astra intr-o cat si corsa si ceed in cealalta. Si corsa si ceed reprezinta compromis-uri si de aceea imi e atat de greu sa decid ce compromis aleg.
Focus-ul pe benzina nu ma intereseaza asa ca oferta care e in acest moment ma lasa rece
  • 0

#104 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 08 octombrie 2007 - 11:05

Ai fost la drivetest'uri?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#105 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 09 octombrie 2007 - 06:15

doar ford-ul stiu cum merge
  • 0

#106 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 09 octombrie 2007 - 08:38

Eu nu prea inteleg ce te tenteaza la Corsa...sincer..
  • 0
On a self-imposed forum break...

#107 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 09 octombrie 2007 - 08:48

marca probabil, daca nu era asa de feminin imi placea si mie, masina arata excelent, dar parca nu merge pentru un baiat
  • 0

#108 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 octombrie 2007 - 08:51

poi da, daca. dai aici vorbim de altceva.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#109 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 09 octombrie 2007 - 08:51

La un buget de 12.500 ce alte alternative propui....in afara de ceed si corsa
  • 0

#110 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 09 octombrie 2007 - 08:52

nu ai alternativa la ceed la banii astia.
decat SH, dar am impresia ca nu esti genul.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#111 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 09 octombrie 2007 - 08:57

ar fi clio si c5, cordoba, ibiza si poate fabia dar nu-mi plac
  • 0

#112 sandumbogdan

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 639 Mesaje:
Inregistrat: 01-septembrie 04
  • Location:Iasi
  • Marca:VW
  • Model:Jetta 2007
  • Motorizare:1.9TDI 105cp

Scris 09 octombrie 2007 - 09:37

daca mai pui putin, te apropii de Megane 1,4 16 V 100 CP 11554 € fara tva, 13749 € cu tot cu tva, eu zic ca ar merita fata de ceed sa corsa

Aceasta postare a fost editata de sandumbogdan: 09 octombrie 2007 - 09:39

  • 0

#113 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 09 octombrie 2007 - 09:45

stiu ....din pacate sambata cand am fost la show room nu au avut nici o masina demo pt a o conduce putin
  • 0

#114 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 09 octombrie 2007 - 09:56

practic am luat in calcul toate varaintele si pe primele locuri sunt ceed si corsa. Daca am spus ca inclin sper corsa nu inseamna ca am o parere proasta despre ceed. Cred ca e o chestie de perceptie pana la urma. Kia e un brand nou cu care nu sunt obisnuit.... probabil ca daca modelul Ceed ar fi fost produs de ford si fi privit=o cu alti ochi
Pur si simplu nu ma pot impaca cu ideea de a avea o kia desi ceed-ul mi se pare o alegere f inteligenta.
  • 0

#115 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 09 octombrie 2007 - 10:05

daca mai pui putin, te apropii de Megane 1,4 16 V 100 CP 11554 € fara tva, 13749 € cu tot cu tva


"Putin" ala inseamna 2000 euro. La pretul ala se apropie mult de 1.6 crdi 90 CP :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#116 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 09 octombrie 2007 - 10:46

preturile corecte la megane le gasiti aici: http://www.serus.ro/....php?aut=5.deja la 13.7xx euro ddp iti iei un dci (motorina) authentique de 85 cp. renault e masina ieftina, comparabila ca pret cu cee'du, atata doar ca nu are garantia aia de 7 ani. Mie la interior imi place mai mult megane-ul, da impresia de masina mai bine ingrijita si cu materiale mai bune. arata si mai bine exterior. Insa nu are cei 7 ani de garantie. Insa astia pot sa nu insemne nimic, si la accent au dat aia 5 ani garantie si e plina masina de probleme (coloana de directie -- ziceau unii ca aceeasi coloana de directie e si pe ceed, suspensii naspa pe spate, "socul" ) etc.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#117 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 09 octombrie 2007 - 11:16

nu mai raspandi zvonuri aiurea :D
coloana de pe accent nu e nici macar pe rio. problemele de directie de la accent se manifesta doar acolo si se pare ca sunt specifice fabricii din turcia..la fel ca si problema amortizoarelor spate de la accent.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#118 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 10 octombrie 2007 - 06:31

Eu intre Cee'd si Megane as lua modelul asiatic cu ochii inchisi. Megane modelul actual si-a trait viata si a lasat un gust amar la capitolul fiabilitate ca si Laguna. Chiar si cei de la Renault au drept obiectiv principal pentru viitoarele modele Laguna (asta nou) si Megane cel nou clasare pe unul din primele 3 locuri la fiabilitate in clasa lor. Plus ca din ce am aflat eu revizia la Cee'd este si ea mai ieftina decat la Reno. Insa intre Corsa si Megane clar m-as uita la Megane. Evident conteaza foarte mult ce model ii place si viitorului proprietar ca design.
  • 0
On a self-imposed forum break...

#119 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 10 octombrie 2007 - 06:42

citind pe reno.ro, lucrurile s-au imbunatatit in bine dpdv al fiabilitatii la megane facelift. cat despre costuri banui ca la fel ca si la kia exista service-uri ieftine si service-uri scumpe. nu toate service-urile renault sunt scumpe.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#120 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 10 octombrie 2007 - 10:36

pai si ce fac? daca imi iau renault? ma duc din cluj pana in Botosani doar pt ca acolo am auzit ca e mai ieftina revizia cu 100 ron?
  • 0

#121 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 11 octombrie 2007 - 12:55

pai cine zice ca trebuie sa mergi la sute de mii de km? eu intotdeauna as privi cu rezerva argumente de genu: "marca x e scumpa de intretinut". de ce? pt ca asa cum ziceam sunt service-uri scumpe si serviceuri ieftine. mai bine intreaba la dealerul local cam la cat te ajunge o revizie, eventual afla numele lui, cauta pe forumuri sa vezi daca dealeru e sincer si tot asa. trebuie doar sa fii putin descurcaret.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#122 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 11 octombrie 2007 - 05:23

Ar fi fost culmea sa se "imbunatateasca in rau" situatia la Renault. Dar sa faci un model cat de cat fiabil spre sfarsitul vietii este too little too late. N-as da banii pe Megane. Daca nu cauti cea mai ieftina varianta forget Megane. Ia ce-ti place ca de aia vei face eforturi financiare. Sa iei un lucru care te bucura! Bafta
  • 0
On a self-imposed forum break...

#123 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 11 octombrie 2007 - 06:31

pai ce conteaza cand il fac? si nu e la sfarsitul vietii ci de la facelift incoace. Omu pana la urma cumpara masina nu cumpara fapte de genu:"doar acu au devenit fiabili".
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#124 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 11 octombrie 2007 - 07:08

Dee, exista si oameni care au facut eforturi financiare, au luat Megane si se bucura de el. Eu sunt unul din ei, de 32.000km incoace. Doar pentru ca am preferat confortul si 5000EUR in plus la mine in buzunar (fata de Golf cu aceleasi dotari) nu inseamna ca ma plimb cu carutza pe strada, ba chiar dau mai putin si la service si la benzinarie si la taxe...

On-topic: de ce am ajuns sa discutam de Megane intr-un topic despre Corsa si Ceed?
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#125 Dee

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 902 Mesaje:
Inregistrat: 13-mai 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:OPEL
  • Model:ASTRA H
  • Motorizare:1.6 105CP

Scris 11 octombrie 2007 - 07:08

Ai dreptate..Megane e un model la inceput de drumuri....E fresh...
  • 0
On a self-imposed forum break...




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi