Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Kia Ceed 1,4 base vs Opel Corsa 1.3 cdti 75 cp


  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#51 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 30 septembrie 2007 - 07:23

andrei, ai pus la optiuni si extinderea de garantie?



din cate stiu eu, ai la dispozitie un an sa te hotarasti pentru garantia aia extinsa. daca e asa, e destul de fain, daca nu ai toti banii odata.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#52 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 30 septembrie 2007 - 09:58

nu conteaza cand ii dai, mi se pare normal sa ii consideri atunci cand compari masinile. nu de alta dar 2 ani garantie nu-s tot aia cu 5+2...mai ales la un diesel (ca de el vorbeam) unde daca esti rau si te joci cu turbina 7 ani garantie ti-ar prinde chiar bine
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#53 Frank SF

    membru de nadejde

  • Moderators
  • 5.657 Mesaje:
Inregistrat: 05-ianuarie 04
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:Tiguan BiTDI
  • Model:Focus 1.5 Ecoboost
  • Motorizare:Logan 1310

Scris 30 septembrie 2007 - 10:08

jos palaria andrei041 pentru mesajul referitor la Megane 2.2 versus Kia C'eed - om serios si obiectiv, desi e posesor de Kia, vede padurea din jur, nu are birna in dreptul ochilor.

MTR, cit despre jucat cu turbina 7 ani - fi sigur ca daca te-ai jucat cu ea si trebuie schimbata, vor depista ei ca te-ai jucat si vor refuza sa o inlocuiasca pe garantie...
  • 0
www.boldfrank.ro
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
"Les voitures, c'est comme les femmes, il y a celles pour lesquelles on a un coup de foudre et celles avec lesquelles on a envie de vivre."

#54 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 30 septembrie 2007 - 10:21

nu e chiar asa Frank, faci reflashing la loc si nu pot dovedi nimic :P
crede-ma ca nu au cum
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#55 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 01 octombrie 2007 - 12:27

@Frank SF ... sunt posesor si de Renault :P

Nu am de ce sa apar Kia gratuit ... si recunosc oricui ca in oras, daca am chef de condus, mai degraba merg cu Solenza decat cu Cee'd'ul

Insa dintre Megane si Cee'd la acelasi pret, deocamdata as merge pe Cee'd. La fel si intre Cee'd si Corsa, care mie, unul ... imi place doar la altul ... eu nu l'as cumpara :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#56 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 octombrie 2007 - 08:31

cee'd diesel suporta remapare in za house cu pastrarea garantiei.
oricum, vizavi de joaca cu turbina, am impresia ca vorbim de EDC16, asa ca pana nu demult, orice interventie asupra ECU era detectabila.
baietii buni se lauda ca au reusit sa treaca peste acest inconvenient.
habar n-am.
da repet, desi scump, 500-600 euro, se face "optimizare" inca de la 0 km. vorbit cu un reprezentant Kia Romania, deoarece si eu cochetez cu un Cee'd Sporty Wagon 2.0 crdi.

Aceasta postare a fost editata de oaspetele: 01 octombrie 2007 - 08:33

  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#57 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 01 octombrie 2007 - 10:14

vorbit cu un reprezentant Kia Romania, deoarece si eu cochetez cu un Cee'd Sporty Wagon 2.0 crdi.

cum dle? si ce o sa zica lumea ca o sa conduci o kia? :P
acu la modul serios...ne-am cam indepartat de topic si eu am principala vina :D
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#58 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 02 octombrie 2007 - 12:51

in alta ordine de idei,am condus corsa 1,3 75 CP.destul de ok,nimic sa ma "umezeasca" ba dimpotriva.am mers intre com jilava si adunatii copaceni- aprox 10km dus intors si mi s-a parut zgomotoasa.ma refer la trenul de rulare.cauciucuri continental.sper ca alea sa fie de vina,altfel ar fi nasol.iar eu conduc matiz deci va dati seama ca era zgomotoasa pe bune.in rest masina este ok,cu probleme de vizibilitate si de "proiectie" a bordului pe parbiz(chiar naspa) pe soare puternic.daca ar fi dupa mine nu asi ezita,un ceed este superior din toate privintele,poate doar imaginea sa fie sub corsa,insa mi se pare neinteresant acest aspect.o sa revin cu detalii despre zgomot peste ceva timp dupa ce se vor rula cateva mii de km cu masina.
  • 0

#59 Gerula

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 22 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 07
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Kia
  • Model:C'eed LX
  • Motorizare:1.4

Scris 03 octombrie 2007 - 08:32

Este vreun proprietar de kia al carei masini se se apropie macar de consumul dat de producator?


Da. Eu. 5.2 % extraurban cu max 120/h fara AC si incarcata 50%.
7.5 % Bucuresti mers urban fara blocaje de trafic.
La un stil mai alert, 140/h Buc. Pitesti cu depasiri pe Valea Oltului etc, 6.3%.
  • 0

#60 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 03 octombrie 2007 - 06:15

A aparut I30-ul in oferta celor de la Hyundai
http://www.hyundai-m...ndex.php?id=252
mda.... deci Kia
  • 0

#61 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 03 octombrie 2007 - 06:37

mai scump decat cee'd cu 1000 euro in varianta de baza? :confused:
have they gone mad? :) sa vedem cate vor vinde :D
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#62 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 03 octombrie 2007 - 07:10

Difera putin la dotari. Diferenta este mai mica de 1000E, insa pretul tot este peste Cee'd ceea ce este chiar bizar.
  • 0

#63 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 03 octombrie 2007 - 07:16

deci ii clar...tot la Kia vs corsa raman....probabil ca va fi un corsa totusi
  • 0

#64 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 04 octombrie 2007 - 12:56

pana la urma din toate 4 paginile de topic care au ramas pct forte pentru corsa?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#65 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.444 Mesaje:
Inregistrat: 17-august 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Scris 04 octombrie 2007 - 01:06

Brand-ul. :) ;)
  • 0

#66 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 04 octombrie 2007 - 01:38

brandul de parca ar fi mercedes sau maybach in comparatie cu dacia
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#67 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 04 octombrie 2007 - 06:59

@mike fiecare ia ce vrea. noi ne-am spus parerea (chiar si 2-3 posesori), am prezentat date (pe care in mare le stia deja), asta e. si mie mi se pare o decizie gresita, dar fiecare face ce vrea cu banul lui. omul ne-a cerut parerea/ajutorul, noi i le-am oferit, iar el s-a decis.
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#68 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 04 octombrie 2007 - 09:33

nu am zis ca e o decizie gresita dle
vroiam o recapitulare a motivelor, subiective sau cum or fi...sunt curios care sunt
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#69 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 04 octombrie 2007 - 09:54

De ce tind inspre Corsa?
Da....imaginea de marca conteaza. Asta pt ca o imagine buna atrage o rata de devalorizare mult mai mica. Cu alte cuvinte daca azi iei o kia cu ceva banuitzi peste ceva ani iti va fi greu sa o revinzi.
Aspect.... gusturile mele imi spun "corsa" asta e...
Motor... pobabil ca daca voi alege corsa va fi 1.3 cdti 90 cp si 6+1 trepte. Am o slabiciune pt acel motor dupa ce am condus vreo 10K un doblo cu un motor similar
- in ceea ce priveste consumul comentariile sunt de prisos
Spatiu- in 75% din timp cu acea masina vor merge max doua persoane cu bagaje care in 90% din cazuri nu vor umple nici macar portbagajul corsei.
Dotari- pe mine ma intereseaza ca o masina sa aiba geamuri electrice fata, ac, airbag-uri frontale,abs si o instalatie audio cat se poate de buna (tre sa rec ca la corsa tre sa dai ceva bani pt a o avea si asta e naspa|), de pref diesel si sa arate bine, lucruri pe care Corsa le ofera la vreo 13500. Nu zic ca nu ar fi ok daca as mai avea si un asr, ebd,......., un slot pt stick, oglinzi electrice si alte dotari de care ma pot lipsi. De exemplu in ultimii doi ani avand un job de teren am condus vreo 60k si nu stiu daca am regretat de doua ori in cei 60000 ca oglinzile nu sunt electrice; am avut pana acu cateva luni o fabia sdi si veci nu ma interesa ce consum imi da computerul de bord si asta pt ca la sf fiecarei luni calculul facut pe hartie (xls) imi spunea clar ce si cum. Practic sunt anumite dotari pe care e f important sa le ai... dar sunt si mofturi. De ce sa dau bani in plus pt ca cel ce sta pe bancheta din spate sa fie scutit de efortul de a da la manivela? Daca nu-i convine sistemul mecanic de coborare a geamului ...problema lui...:P . Ca si o paranteza pot spune ca f util mi se pare sa ai cotiera si un martor care sa indice cantitatea de lichid de spalare a parblizului pe care o mai ai.
Marime: ma....e mai mica ce-i drept dar si eu am 1,70 iar daca ea/ele vor avea peste 1,85 ma voi simti oricum incomod fie ca-i corsa fie ca-i phantom
Deci iata de ce corsa.... are dotarile care ma intereseaza si cred ca e o investitie mai buna....in masura in care o masina poate fi considerata investitie...
  • 0

#70 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 04 octombrie 2007 - 10:35

ma gandesc asa, peste 3 ani daca o revinzi cu inca 2 ani garantie integrala si inca 4 la motor si cutie s-ar putea sa iei mai multi banuti pe cealalta. o chestie pe care o omiti complet
apoi aia cu imaginea buna de marca e buna :P. aici vorbim de o corsa, nu de un golf, nici macar de o astra. si opel nu e mercedes. la sume sub 20.000e sa vorbesti de imagine de marca e un argument f bun

asa argumente sa nu ai anumite dotari (doar ca sa faci cealalta masina sa castige) iti pot gasi si eu la orice masina. ce-mi tb la maybach frigider pt sampanie, lasa sa o bea calda..

in momentul in care dai pe o masina mica, de 90 de cai, exact cat dai pe o masina clasa compacta, tot 90 de cai, cu dotari mai multe (dar alea nu conteaza, ca-s mofturi), cu garantie imensa (aia nu conteaza, daca scrie opel pe ea clar se va revinde mai bine peste 3 ani)...poate sa mi se para ciudata alegerea

pe de alta parte e alegera ta, din banii tai si e normal sa iei ce vrei/iti place
insa ar tb sa te puna pe ganduri cand din 4 pagini nimeni nu ti-a impartasit alegerea. poate imaginea aia de marca (nu pot sa fiu serios cand scriu asta, sorry) e mai pregnanta la cei ce dau 10.000e pe o masina dar vor sa simta numele german pe capota si sa se gandeasca la calitate. nu ca ar fi mai mare, dar ii face sa creasca in ochii vecinilor :D

succes la cumparaturi si la agatat fete de 1.85 cu corsa :D
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#71 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 04 octombrie 2007 - 11:35

Pt mine e f important sa nu se creada ca as fi un fudul sau ceva de genu... am ferma convingere ca nimeni nu va da ochii pe spate cand ma va vedea intr-un corsa... si nici nu ma intereseaza.
Voi la fel ca si mine aveti o altfel de parere legata de kia sau orice alta masina relativ noua pe piata pt ca intrati pe forum-uri, aveti un anumit fel de a gandi insa cat la suta dintre cei ce vor sa-si cumpere o masina gandesc asa? Probabil ca daca toti potentialii cumparatori de masini ar intra pe forum-uri multe marci consacrate ar avea de suferit si alte marci cum e Kia de exemplu ar fi peste tot. Din pacate lucrurile nu stau asa.... inca la noi exista o anumita mentalitate conform careia masina germana ii masina germana si na asta e... prin urmare aceatsa gandire, aceste obiceiuri determina cota de piata a unei marci. O marca cu o prezenta discreta pe piata va avea cota pe masura... cati dintre cei care merg in targ credeti ca merg pt a-si cumpara o asiatica second? nu ma refer la matiz si toyota...
Evident.... nici mie nu-mi convine chestia asta, si eu zic ca poate lucrurile ar fi bine sa stea altfel insa asta se intampla. Cel putin la mine in Ardeal daca spui cuiva ca ti-ai luat o coreana la 12k zice "esti nebun.... x-ulscu iti aducea la comanda din Germania un Passat". Iar daca le zici de garantie... "ha, ha... ce naiv esti!". .... sunt niste aberatii dar na.... asta se intampla ... si asta face ca odata ce te-ai procopsit cu o asiatica sa fii nevoit sa o revinzi la un pret mult diminuat.
Si pe de alta parte cine-mi ofera garantia ca odata ce am cumparat o Kia la un pret atat de bun nu voi ajunge sa dau cine stie ce sume aberante pe consumabile? Cineva amintea de clasiul exemplu: imprimanta scumpa si economicoasa sau o imprimanta moca cu accesorii super scumpe?
  • 0

#72 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 05 octombrie 2007 - 12:18

garantia aia ti-o da informarea amice. te informezi cat costa consumabilele. la rio ti-am zis, e 4.5 mil revizia. mult/putin, decizi tu
nu raspandi zvonuri ca e scumpa doar pt ca tu "nu ai garantia" ca nu dai o avere. nu ai garantia ca nu te interesezi cat costa. pui mana, afli, calculezi, decizi. la fel de bne ai argumentat ca wow, i30 o sa rupa ceed ca nu o sa aiba pol aia de marketing de nasol sa nu te lase sa configurezi masina. acum cand ai vazut realitatea parca e un pic altfel cu flexibilitatea in configurare, nu? intereseaza-te cat costa reviziile la hyundai (tiriac group) si cat sunt de dese fata de modelele echivalente kia, apoi calculeaza cat e mentenanta. stiu, cere efort si nu pica din cer. dar nu iti pui chestia asta ca o intrebare filosofica "ce garantie am ca nu o sa dau o avere". se calculeaza averea aia, daca asta e problema

eu tot nu inteleg prb de imagine. aia si-o pune tiriac cand se suie in masina. crezi ca la noi, oamenii de rand conteaza la ceva? tot nu vad de ce bati moneda pe asta.
eu cand mi-am luat rio eram primul de pe forum si dintre toti cunoscutii mei. m-am suit in masina si mi-am luat masina care imi place. punct.

iar prezenta discreta pe piata se poate spune despre orice model al kia mai putin ceed. te-ai interesat de teste prin afara? de cum e vazuta? s anu crezi ca numarul de masini vandute se poate schimba peste noapte.
si daca tot vorbesti de cote de piata si altele...as fi curios ce marca de masina si-a marit cota de piata cel mai mult anul acesta in Ro. te-ai interesat de ce e coada de asteptare asa mare? te-ai gandit ca poate pt ca se vand?

daca ti se pare ca sunt vehement, e pentru ca asta si vreau. ai facut un versus la care absolut toata lumea a avut aceeasi parere, apoi ai adus in discutie alte masini precum i30 (mare diferenta, dar nah, e hyundai nu kia), s-a vorbit de megane (renumit pentru calitate, fiabilitate, promptitudinea serviciilor etc). eu cred ca raspunsul la intrebarea din primul topic l-ai stiut cu mult inainte de a incepe discutia. din pacate nu ti s-a confirmat, dar aici sunt oameni mai ciudati...
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#73 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 05 octombrie 2007 - 04:29

Corsa 1.3 cdti 90 CP ... incepe de la varianta de dotare Enjoy. La care, adaugand Pachetul2 1160 � (Aer condiţionat, proiectoare ceaţă, radio CD30 MP3) si vopsea metalizata deja esti la 13800 euro. Deja mi se pare prea mult, mai ales tinand cont de faptul ca nu am adaugat mare lucru.

Zici ca Opel'ul ar avea o imagine mai bun, deci o valoare mai mare la revanzare. Sa stii ca nu toata lumea se uita doar la sigla de pe capota, ci se mai uita si la dotari, asa ca, dupa parerea mea ... cele doua aspecte se anuleaza intre ele, insa raman destule in favoarea Kia.

Daca alegerea ta insa este Corsa ... f bine. Te asteptam la topicul "Masina mea" dupa ce va sosi ... dar si cu vesti despre cum decurge comanda pana atunci :P
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#74 Artanis

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.304 Mesaje:
Inregistrat: 06-august 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:SEAT
  • Model:Leon
  • Motorizare:1.4 TSI

Scris 05 octombrie 2007 - 05:43

Eu zic sa lasati omul in pace cu alegerea lui. Faptul ca este Opel si mai important, ca este diesel, si inca unul economic si cu cilindree redusa, conteaza la revanzare, orice ati spune voi. Nu mai spun ca pentru cei 30mii km/an, asa cum spune ca face Bogdan, diesel-ul mi se pare imperativ necesar. Pun pariu ca mai mult de jumatate din cumparatorii de sh.-uri habarn-au ce inseamna marca Kia (asta daca au auzit de ea, si nu o confunda cu vreun soi de mancare) si nici macar nu o iau ca alternativa pe lista de optiuni.
  • 0

#75 Bogdann_g

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 45 Mesaje:
Inregistrat: 01-august 07
  • Marca:Peugeot
  • Model:206 sw
  • Motorizare:1.4

Scris 05 octombrie 2007 - 06:41

Eu zic sa lasati omul in pace cu alegerea lui. Faptul ca este Opel si mai important, ca este diesel, si inca unul economic si cu cilindree redusa, conteaza la revanzare, orice ati spune voi. Nu mai spun ca pentru cei 30mii km/an, asa cum spune ca face Bogdan, diesel-ul mi se pare imperativ necesar. Pun pariu ca mai mult de jumatate din cumparatorii de sh.-uri habarn-au ce inseamna marca Kia (asta daca au auzit de ea, si nu o confunda cu vreun soi de mancare) si nici macar nu o iau ca alternativa pe lista de optiuni.


Andrei....stiu ca daca voi face comanda in decembrie va veni abea prin martie insa na.... la capitolul asta nici Kia nu se poate lauda

Artanis - e f important ca e un diesel cu transmisie pe lant. Din fericire (sau din pacate pt ca acum nu mai am masina de serviciu) nu mai am o munca de teren si probabil ca voi face de acum max 20k pe an dar oricum va merita.

Si acum lasand la o parte subiectul topicului as vrea si eu sa va arat un calcul facut de mine vis avi de intrebarea "diesel sau benzina?" daca gresesc va rog sa ma corectati:
Voi lua un benzinar de 110 cp care care costa sa zicem suma X
un diesel identic (aceeasi culoare dotari) cu un motor (tot 110 cp sa fie din aceeasi categorie) care probabil va costa ceva in plus (de regula diferenta e de aprox 1000 dar oricum n-are relevantza) diesel fiind, deci avem: X+1000

Dupa n ani: presupunem ca ambele masini sunt in aceeasi stare de conservare si acelasi nr de km:
Benzinarul se va revinde la o suma Y
Diesel-ul se va vinde la o suma Y+1000. Sunt tentat sa cred ca decalajul va creste dupa cativa ani dar lasam asa... oricum n-am luat dobanda in considerare.

Prin urmare:
Beneficiarul care s-a folosit de o masina n ani va recupara la vanzare suma Y urmand ca diferenta dintre pretul initial si cel final sa fie considerata un "cost de utilizare" (sa zicem)
In cazul benzinarului acest cost va fi X-Y
In cazul diesel-ului acest cost va fi (X+1000)-(y+1000) de unde rezulta ca diferenta va fi tot de X-Y
Dupa cum vedeti avem acelasi cost de utilizare.
Probabil ca imi veti spune: ok , ok dar la diesel intretinerea e cu ceva mai scumpa. Bun ..... sa zicem ca in primii 50k la diesel platesti cu 200 eur mai mult pe revizii. Dat fiind ca avand un diesel economisesti 200 eur la fiecare 10k, cheltuiala se recupereaza relativ rapid. Prin urmare diesel-ul devine rentabil dupa primii 10-20K

Ok.... eu asta am remarcat... am lasat la o parte topic-ul si dupa cum vedeti am ales o masina oarecare. Pur si simplu eu nu vad unde as fi putut gresi in acest calcul. Totusi daca am omis anumite aspecte va rog sa mi le spuneti.

Parerea mea e ca odata intrat intr-un showroom dealer-ul vrea sa-ti ofere un pret cat mai bun si atunci na.... prefera sa te convinga sa ii iei o masina mai ieftina pe benzina decat a te lase pe mana concurentei. Si atunci iti baga pe calculul cf caruia diesel-ul e rentabil abea dupa 80k dorind sa-ti arate ca tie de fapt nu-ti trebuie diesel.
  • 0




3 useri citesc subiectul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi