Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Alegere motorizare benzina sau turbo diesel


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

Poll: Alegere motorizare benzina sau turbo diesel (29 membri au votat)

Turbo diesel sau benzina(turbo sau aspirat)

  1. Turbo diesel (13 voturi [44.83%])

    Procentaj din vot: 44.83%

  2. Benzina (16 voturi [55.17%])

    Procentaj din vot: 55.17%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#51 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 06 martie 2008 - 03:31

Subaru AWD :lol:

Relu: pai probabil ca deja la sumele alea dai din cand in cand peste una care are un pic mai multa presiune in turbo si gata, are valorile mai mari decat cele specificate. Desi chiar sa anuleze de tot pierderile din transmisie (mai ales 4x4)... cam ciudat :cunaooooo:
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#52 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 martie 2008 - 04:16

Daca gindim drept, o transmisie integrala nu are cum sa ia mai putin de 15-20% din puterea motorului ( si asta in cazuri extrem de fericite ), evident ca pare suspecta masuratoarea aia....
  • 0

#53 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 06 martie 2008 - 04:29

La 4x4 startul e totul,citesem pe undeva ca un Subaru pana in 60 sau 80 km e mai rapid ca un M3 E46 pe de alta parte de la 100 in sus M-ul se dezmorteste si situatia se schimba radical.edit Subaru Forester despre el e vorba

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 06 martie 2008 - 04:35

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#54 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 06 martie 2008 - 04:36

Foarte adevarat in cazul M3. Insa si dupa suta subaru se duce extrem de bine comparativ cu alte masini de puteri similare lui.
0-60 daca nu ma insel e undeva sub 2 sec. la WRX, forester XT, STI.

Aceasta postare a fost editata de Relu: 06 martie 2008 - 04:38

  • 0

#55 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 06 martie 2008 - 06:48

inapoi la subiect

pe an diferenta intre un 7.9 consum la diesel si un 14 consum mediu sa zicem la o benzina nervoasa la 25.000 km vin in plus cam 130 euro/luna.
raportat strict la costuri carburant
  • 0

#56 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 06 martie 2008 - 06:50

x 12 luni suna ca o vacanta bengoasa.
tu alegi.
:lol:
e drept, poti sa mai ciupesti ceva la pretul de achizitie, probabil la benzina mai mic.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#57 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 martie 2008 - 06:55

si ce e mai misto, o vacanta de cateva zile pe an sau un an de placere la volan? dar ma repet, cand ajungi sa-ti pui probleme de bani, cred ca diesel se impune. poate nu ai mereu bani de benzina. cu un diesel mergi cum vrei si tot consuma putin.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#58 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 06 martie 2008 - 07:00

sau mai simplu, faci ca mine
-iei o masina serioasa de zburdat pe afara
-prin oras, un dizal. chiar SH, de la clasa mica.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#59 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 06 martie 2008 - 07:04

inapoi la subiect

pe an diferenta intre un 7.9 consum la diesel si un 14 consum mediu sa zicem la o benzina nervoasa la 25.000 km vin in plus cam 130 euro/luna.
raportat strict la costuri carburant


Eu nu inteleg cum de comparati masini total diferite la consum. Una e pentru normal use, una e pentru fun. Una fuge mai tare, una mai putin. S-o judeci doar prin prisma banului pe benzina inseamna ca nu ai ce sa judeci: ai nevoie de diesel.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#60 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 06 martie 2008 - 09:01

sau mai simplu, faci ca mine
-iei o masina serioasa de zburdat pe afara
-prin oras, un dizal. chiar SH, de la clasa mica.

oaspetele istet :o..istet foc
da, asta e o solutie f buna
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#61 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 06 martie 2008 - 09:58

Mie mi se pare scumpa si incomoda aceasta solutie :o Prefer sa am o masina care sa-mi satisfaca restul de nevoi in afara de consum.
  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#62 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 06 martie 2008 - 10:23

Mai oameni buni, plec de la o masina care are la ora actuala undeva la peste 190 cai si peste 450 Nm.
Am bani de benzina, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ma gandesc.Vacantele mi le voi face oricum.
Nu calculez doar prin prisma diferentei de cost al benzinei ci si prin utilitatea trecerii de la turbo diesel la benzina de care o fi ea turbo sau aspirata.
Incerc sa inteleg daca la cat alerg eu in oras si pe afara si la restrictiile de viteza care exista merita sau trebuie sa imi satisfac dorinta declarata de a ma intoarce la benzina.
In mod clar daca vreau adrenalina pura ma urc pe motor si am 200 in 8 secunde cu un consum la 250 constant de 12-13% :o
  • 0

#63 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 martie 2008 - 11:04

pai atunci nu te inteleg. daca vorbesti de restictii de viteza, e cam inutil sa-ti iei o masina mai puternica de 140-150 de cai la 1500kg. e suficient pt o depasire decenta.

in plus, ca sa simti ceva de la 190 de cai si 450nm, trebuie o benzinara de 300 de cai. oricat de bun ar fi motorul, in forja nu are cum sa consume sub 20.

asa ca mai detaliaza datele problemei, pt ca tot ami mult nu inteleg ce vrei de la masina.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#64 Alllexandru

    Membru senior

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPip
  • 792 Mesaje:
Inregistrat: 17-iunie 04
  • Marca:.....
  • Model:.....
  • Motorizare:....

Scris 06 martie 2008 - 11:12

pt ca tot ami mult nu inteleg ce vrei de la masina.


aceiasi problema o am si eu :o

sincer nu stiu daca sa ma indrept spre confort adica o clasa mai sus sau sa raman la hatch.
  • 0

#65 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 06 martie 2008 - 11:24

ma depaseste. eu am vrut cate putin din toate la o suma decenta si am ales forester, mi se potriveste, fara electronice and shit, cat pot eu, poate si masina. tu poti alege ceva ce e considerat cu stil, CX7, dar nu stiu daca gasesti in bugetul alocat.

duci cumva lipsa de spatiu in masina? ai copii? vrei sa iesi si off-road? ce stil de mers ai? (eu nu merg tare, tare merg aia care depasesc in prostie si fara nici o rusine chiar daca au o super masina sau o coaja, mie imi plac turele, acceleratiile puternice, mai mult ma joc, de asta si consum mult, nu merg la consum si foarte rar chiar ma grabesc sa merg tare. depinde ce preferi tu).
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#66 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 06 martie 2008 - 11:48

aceiasi problema o am si eu :o

sincer nu stiu daca sa ma indrept spre confort adica o clasa mai sus sau sa raman la hatch.


La aceste chestiuni TU esti singurul in masura sa decida, nimeni nu poate raspunde in locul tau. Noi ne putem da cu parerea asupra unora din variante, dar alegerea directiei in ceea ce te priveste iti apartine.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#67 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 martie 2008 - 12:53

de un S3 ce spui? e cam 30k SH in germanica foarte bine dotat. daca mergi cu el la pas, consuma lejer sub 10.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#68 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 07 martie 2008 - 02:48

Consuma sub 10%? In ce lume? :D
In momentul in care iti iei masina mica cu multi cai si benzina e greu de tot sa nu te sui pe ea foarte des. Chiar vorbeam cu Alex ieri ca avea consum 10 la a lui in oras si a dat in ea ca s-a grabit si estimam un 18 la o benzinara in acelasi stil de mers.
  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>

#69 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 martie 2008 - 02:55

am precizat "in ce lume", daca subaru poate, poate si aia sigur. diesel e prin definitie o "masina" economica. in ultimii ani au incercat sa scoata si performanta din ea. si se poate. acum ne putem intreba de ce mai exista motoare pe benzina?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#70 rezare

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 263 Mesaje:
Inregistrat: 27-ianuarie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Honda/Suzuki
  • Model:Accord/SX4
  • Motorizare:201CP/107CP

Scris 07 martie 2008 - 03:38

Hai sa nu mergem chiar la 18, e o "suma" destul de mare, inseamna s-o tii doar in talpa. Ceea ce inseamna viteze maricele pe care nu ai unde sa le obtii in bucuresti. Intre 10 si 18 e o diferenta de 80%. Nu stiu nici un diesel care la aceeasi putere sa consume de 2 ori mai putin (motoare mari, ca la alea mici e mai greu de comparat).

Aceasta postare a fost editata de rezare: 07 martie 2008 - 03:39

  • 0
The Power of Dreams.
ex-car: '96 Opel Astra Caravan Sport: SKN Chip - 115CP, 160Nm.
ex-car: '07 Honda Accord Executive 2.0 155CP.

#71 dany_s

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 602 Mesaje:
Inregistrat: 20-septembrie 03
  • Location:montreal,ca
  • Marca:lexus
  • Model:GS 400
  • Motorizare:4.0 L V8 300cp

Scris 07 martie 2008 - 04:43

in plus, ca sa simti ceva de la 190 de cai si 450nm, trebuie o benzinara de 300 de cai. oricat de bun ar fi motorul, in forja nu are cum sa consume sub 20.


nu cred ca-i trebui 300 cp daca ramane la compacte

Deja la un OPC, MPS, Megane RS/RS F1 diferentele se vor simtii sigur, si astea n-au 300 cp.

Pai si crezi ca un MPS de exemplu in forja consuma 20 si un diesel de 190 cp in aceeasi forja consuma 8? CHiar tu ziceai ca ai avut consumuri in Buc cu TDI-ul de 13-14.


------------

Dupa cum am citit eu pana acum, cred ca tot un Hot Hatch vrei....sau vrea inima ta. Asa ca mergi cu inima cat esti tanar ca sunt convins ca muncesti mult pt banii aia si nu merita sa faci compromisuri prea multe. Nu e ca si cum un hot hatch nu e absolut deloc comfortabil si n-ai deloc spatiu (cum ar fi cazul de exemplu la un roadster).

Deci, sa vedem, MPS, Megane F1 (ca a lui Frank SF, cel mai bun deal pe piata la momentul asta..e parca ~ 22K DDP) sau iar un Astra, OPC......si mai ai alternative.





i-am pus eu pe undeva timpii pt mazda, parca pe topicul lui de pe forum. iti dai seama ca la o fractiune de s, conteaza soferul, aderenta, benzina etc. cien dracu se duce la drag cu masina stock 100% etc.

dar la forester 5.9s din 224 de cai cum ti se pare :party1:


http://www.dragtimes...slip-12534.html

http://www.dragtimes...eslip-9096.html

strange.



misto situl, nici nu stiam de el, mersi :D

Sunt destui care merg la drag cu masini 100% stock.
Oricum cu Mazda 6 mps au scos 14.0 100% stock si cei de la Car & driver in faimosul lor comparo cu awd-uri medii.

Ai vazut pe site acolo, respectivul a facut 13.7 cu cateva mici modificari.

La Subaru la fel, cel cu 13.6 avea mici modificari. Alea stock din lista erau pe la 13.9-14.1. Oricum e interesant de remarcat la Forester vitezele de iesire mici comparativ cu timpii. Asta arata practic ca masina are gear ratios foarte scurte la inceput si e extrem de rapida in primele 2 viteze. La 224 cp e remarcabil intradevar.
  • 0

#72 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 07 martie 2008 - 04:46

xsara 2.0 HDI diesel 90cp consuma la 190 cam 11-12% si am scos medie de 7.5 cand l-am alergat tare din poiana brasov
cred ca un diesel de 200cp va consuma peste 12-13 medie la mers TARE
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#73 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 07 martie 2008 - 05:12

Passat 1.9 tedei de 150 cai, consuma asta vara in Buc. in mersul ala bara la bara 15%. In celasi regim in care mie aspirata imi lua 18-19 si wrx-ul 20-21.
  • 0

#74 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 07 martie 2008 - 05:12

dany, opc si mps (astra/vectra si 3) nu cred ca vor fi foarte utilizabile sau nu stiu, pe mine nu ma incanta deloc.

problema consumului o pun in contextul unui mers la drum lung, la diesel cu cat mergi mai mult, cu atat e mai rentabil, in bucuresti, nu mergi, ci zaci dupa toti dobitocii care abia se cacaie.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#75 canan17ro

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 821 Mesaje:
Inregistrat: 21-septembrie 04
  • Location:Bucuresti - Lausanne
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.9 CDTI 200

Scris 07 martie 2008 - 06:30

mike - cu dieselul nu am scos peste 10% extraurban indiferent de cum am mers. Am avut 11.1 cand am mers blana o autostrada de 200 de km fara sa scad sub 200 niciodata (noapte, liber, alta tara). Dupa ce am revenit la un mers normal am ajuns repede la 9. Caii nu prea mai conteaza la un diesel ca nu sare mult consumul, importanta e cilindreea.

Mai e o masina care ii place lui Alex si pana nu mergi cu ea e greu de crezut de ce - Corsa OPC - si nu tine numai strict de performante dinamice. Plus ca aici e un motor care uneori chiar iti permite sa fi economic.

Aceasta postare a fost editata de canan17ro: 07 martie 2008 - 06:30

  • 0
Opel Astra 1.9 CD<!--coloro:#ff0000--><span style="color:#ff0000"><!--/coloro-->TI<!--colorc--></span><!--/colorc--> 200 de cai by<a href="http://www.flash-tuning.ro" target="_blank"> <!--coloro:#cc0000--><span style="color:#cc0000"><!--/coloro-->Flash-tuning<!--colorc--></span><!--/colorc--></a>




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi