Salt la continut


Fotografie
- - - - -

BMW 325 ti


  • Please log in to reply
905 replies to this topic

#451 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 27 ianuarie 2010 - 12:20

E prima dată când aud de ei.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#452 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 17 februarie 2010 - 03:30

ma apropii de 75.000 km,deja niste coilovere mi se par din ce in ce mai atragatoare,am mai gasit inca un producator necunoscut,pare-se ca in Australia si UK e mai polular:

http://www.driftwork...-coilovers.html

oricum cred ca ar sta bine pe cazan suspensiile astea :lol:

doar ca nu stiu de cate ori le voi folosi la adevarata valoare :lol:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#453 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 25 iunie 2010 - 10:21

so aproape 78 mii km ,bag stoc de piese pentru colectia toamna iarna pana acum avem:
-senzori placute-sta aprins in bord dar cred ca e un fir intrerupt mai degraba sau au fost montati gresit
-debitmetru -a fost prea ieftin ca sa nu il iau
-rulment cardan-la fel
-amortizoare fata-de rezerva pret bun iar
-garniturile capac culbutori+valva PCV de rezerva -pica pe la 150 mii km :(
-diferite cleme si clipsuri
operatiuni de facut vara asta:
-desfacut fetele de usi si verificat ghidajul de la macaraua electrica(e o piese care se rupe pe acolo,multumesc pe aceasta cale tuturor drumarilor si primarilor din Romania precum si celor de la H&R si inginerilor de la BMW cu mentiunea pentru cei din urma-baaaaaaaaa Romaniaaaa baaaaaa)
-dat cu silicon pe chedere sa alunece mai bine :(
-demontat angel eys dreapta si pus pe pozitia corecta(a fost pus cu dublu adeziv dar se pare ca nu a tinut o sa incerc cu altceva) cu ocazia asta voi monta si alti suporti de bara cei originali fiind rupti(multumiri meseriasilor din Romania)poate polishez cumva sticla de la faruri
-resoftare dupa data de 11 iulie
-daca raman bani-jante sau bari stabilizatoare
Situatie cazan overall:

exterior-capota are cateva puncte mici de unde a sarit vopseaua de la pietre,parbrizul(pus asta iarna) un punct (3 mm) si ceva zgarieturi,inca cateva zgarieturi prin parcari,chederul de la luneta spate trebuie lipit din nou .
interior -trebuie sa gasesc ceva de curatat tapiteria ,se murdareste destul de repede,pielea usor zgariata in 2 locuri
motor-acum am Motul in el nu sunt 100% multumit ,e mai zgomotos decat BMW Oem,am sunb 2000 km cu el mai vedem
suspensie:bascula dreapta fata bate la linii de tramvai mai proaste,un amortizor cred fasaie? :lol: :) zgomotul asta l-am auzit si la masini noi so nu e problema,tras brusc de volant stanga se aude un trosc :P (aceasi problema o are de noua si Ceedul lui soramea so iar poate e normal eu suspectez capul de bara,masina vireaza in continoare ok si raspunde bine la comenzi)
jante-am o janta atinsa de o bordura ,ar trebui sa o schimb(am deja una de rezerva) cauciuc stanga fata pus invers(sensul de rotatie gresit)
-a si tre sa ajung pe Magheru la cei cu alarme sa vad daca pot rezolva problema cu inchiderea din alarma
la piese mai intra si un senzor axa cu came -evacuare

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 25 iunie 2010 - 10:23

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#454 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 25 iunie 2010 - 03:36

Telenovelă să ai BMW.

Apropo, anumite amortizoare fac fâs, dacă la tine numai unul face, sunt cumva şanse să ai 2 diferite? :lol:

Eu nu schimb parbrizul tocmai pt. că imediat va fi readus la stara iniţială, numai dacă se sparge complet.

Cât de tare se aude acel tronc la volan?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#455 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 25 iunie 2010 - 03:39

nu extrem de tare ,se aude cu geamul deschis,amortizoarele sunt H&R amandoua ,nu sunt curse :lol:
parbrizul vechi al masinii era terminat(parca il sablase cineva asa arata)
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#456 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 25 iunie 2010 - 03:41

Şi zici că numai unul fâsâie. Acum serios, multe fâsâie şi aşa trebuie, am auzit pe maşini noi cu câţiva km, mai ales VAG.

Fă şi tu un teste la amortizoare!

La troncănitul ăla simţi şi în volan ceva?
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#457 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 25 iunie 2010 - 03:44

nu,in volan nu se simte nimic,o sa fac si test de amortizoare odata si odata :lol:
da la VAG am auzit si eu acelasi fasait,unele fac altele nu,cine stie,o sa urmaresc mai atent si la mine sa vad,oricum nu face tot timpul :unsure:

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 25 iunie 2010 - 03:45

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#458 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 07 iulie 2010 - 08:13

dupa ce a stat mai mult prin parcare ultima saptamana am mai scos cazanu pe strazi,am avut o mica problema in sensul ca a ramas la un moment dat a ramas geamul de la sofer deschis si sambata m-am trezit cu scaunul de la sofer,volanul si o parte din usa ude,s-au uscat relativ repede asa ca no problem.Azi m-am dat cu el apoi l-am lasat prietenei sa mearga cu el la munca.M-a sunat sa imi zica ca a lovit-o incercand sa intre pe o straduta unde are parcarea(e un jeg de linie de tramvai care trebuie sa o treci si daca vine masina din fata si nu stii atingi)asta e inca 2 din astea si iar schimb filtrul de benzina http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/angry.gif
in rest astept sa ajunga minciunicile la domnul Relu :lol:

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 07 iulie 2010 - 08:14

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#459 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 07 iulie 2010 - 08:56

ouch nasol :lol:
"asta e inca 2 din astea si iar schimb filtrul de benzina" - p'asta n-am inteles-o :lol:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#460 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 07 iulie 2010 - 09:31

pe stanga fata e filtrul de benzina care l-am mai schimbat odata datorita unor lovituri de genul asta(filtrul e protejat de o tabla dar se pare ca degeaba :ph34r: )
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#461 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 07 iulie 2010 - 09:39

aaa, am inteles acu. urat :ph34r:
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#462 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 16 august 2010 - 10:07

so in continuare am de lucru la el saptamana asta as vrea:

-geamurile de verificat(au ceva joc in macarale sau ma rog se rupe o piesa pe acolo)
-placa din spate de la hayon izolata cumva, "bate"tre sa gasesc ceva de antifonat sa lipesc pe acolo(are cineva vreo idee???)
-angel eys dreapta de montat cum trebuie
o sa ai fac si consumul ,de cand cu SB cred ca am mai luat 1 litru in plus,ma rog nu merg economic si merg destul de tare.M-am harjoit odata cu un Civic sedan dar pe la 120 l-am pierdut oricum pana pe la 80 s-a tinut bine apoi a fost fair play si s-a dat deoparte :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 16 august 2010 - 10:08

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#463 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 17 august 2010 - 06:47

si o poveste asemanatoare cu ce am zis mai sus doar ca acum eu am fost Civicul si in locul meu a fost un X3 3.0 si cred ,urata senzatie sa vezi cum se duce pe langa tine un camion din ala :rolleyes:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#464 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 17 august 2010 - 10:05

Am condus 535d . Senzația e ca accelerează de 2-ori mai rapid decît 545i datorita cuplului la turație mica.
Daca vrei senzatii cauta diesel, sau benzina turbo, ca la 545i, 550i nu simti nimic pur si simplu trag linear, numai acul de la vitezometru urca grav. Nici macar toba standard nu o auzi decat dupa 4 mii de ture si atunci daca inchizi radio-ul.
Sincer ca "senzatie" te baga mai mult in scaun un 530d, sau vreun TDI decat 545i-ul. V8 urca usor pana la 2-3 mii de ture si de acolo te impinge constant in scaun pana la 6500, si te trezesti cu a-2-a la 110 km/h. Are si un lag la acceleratie la cutia automata destul de deranjant, dar probabil e facut pentru control fin la viteze mici.
Pe sport sau modul manual se simte mai bine, ex- mers intr-a 2-a cu 10-20 km/h si kick-down, da sa-ti rupa gatul si dupa aia incepe sa taie DTC-ul, sau iese fum daca ai DTC-ul dezactivat.
La demaraje se simte nevoia de gume mai late pe spate (245 standard) si a unui LSD. ( dar e aceeasi problema si la 535d).
Mie personal mi se pare ca N62 se potriveste mai bine pe caroseria de e60 decat motorul de 3 litri biturbo. V8-ul trage mult mai constant si predictibil, fara varfuri de cuplu.


post de pe un forum BMW in care se compara 535d cu 545i :rolleyes:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#465 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 17 august 2010 - 11:23

Totul sta in senzatia pe care ti-o ofera masina. Daca masina nu are svac sportiv degeaba are putere si trage de rupe. Ma rog, depinde si de preferinte. Mie imi plac mult si motoarele care trag liniar si fug ca avionul decat cele gen racheta...
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#466 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 17 august 2010 - 06:30

Pt. alea rachetă trebuie un aer condiţionat foarte bun :)
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#467 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 25 august 2010 - 08:29

so in continuare am de lucru la el saptamana asta as vrea:

-geamurile de verificat(au ceva joc in macarale sau ma rog se rupe o piesa pe acolo)
-placa din spate de la hayon izolata cumva, "bate"tre sa gasesc ceva de antifonat sa lipesc pe acolo(are cineva vreo idee???)
-angel eys dreapta de montat cum trebuie
o sa ai fac si consumul ,de cand cu SB cred ca am mai luat 1 litru in plus,ma rog nu merg economic si merg destul de tare.M-am harjoit odata cu un Civic sedan dar pe la 120 l-am pierdut oricum pana pe la 80 s-a tinut bine apoi a fost fair play si s-a dat deoparte :D

Bun:
-angel ais pe pozition
-placa spate hayon izolata dar nu este ea de vina pentru zgomote sper ca sambata sa am timp si sa ma plimb prin cartier sa depistez de unde vin zgomotele,mi-am amintit ca pentru a schimba amortizoarele spate s-a umblat la izolatia panourilor laterale nu m-ar mira ca fi uitat meseriasii sa stranga ceva pe acolo sau sa nu le puna cum trebuie.
-geamurile cred ca raman pe alta data ,o sa imi iau ceva de la Bavaria pentru chedere si asta o sa mai atenueze din zgomot :D
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#468 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 24 septembrie 2010 - 09:52

soooo
bagat un drum Bucharest - Suceava consum 9%
angel aisu a plecat de pe pozitie(tot ala de pe dreapta)
hayonul se aude in continuare,inca mai caut solutii in schimb am dat cu ceva silicon pe la niste imbinari si nu se mai aude nimic :)
luat solutie de geamuri de la Bavaria e mai ok acm
azi sau luni merg la Racing Nick(si pe la Relu) sa vad o bara de rigidizare(pe spate la denivelari mare se torsioneaza destul de mult caroseria si apar zgomote deh hayon :lol: ) in concluzie ma apropii de 80.000 acum am 79.94X
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#469 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 24 septembrie 2010 - 09:55

Mai am 19.xxx şi te ajung :lol:
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#470 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 24 septembrie 2010 - 10:43

La Suceava? Mah, tu te-ai dus pe la kenny. :lol:
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#471 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 24 septembrie 2010 - 10:58

la o nunta am mers :)
@cata normal ca ma ajungi doar ai cazan rapid,si dizel in plus deci autonomie mai mare :lol:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#472 masterblaster

    Addicted

  • Moderators
  • 6.376 Mesaje:
Inregistrat: 30-octombrie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Hyundai / Dacia
  • Model:Accent / 1310
  • Motorizare:1.5 CRDI / 1.4

Scris 24 septembrie 2010 - 01:15

deci la kenny ai fost :P
  • 0
www.kinderu.wordpress.com
He who wants too much from life ends up losing everything! But he who wants too little ends up not having anything at all!

#473 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 30 septembrie 2010 - 06:54

bun,azi ajunge bara de rigidizare sa vedem sper ca sambata sa o montez.
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#474 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 04 octombrie 2010 - 07:20

montat si bara de rigidizare ieri,azi plec in teste sa vad ce si cum,poze poate mai pe seara :lol:
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#475 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 04 noiembrie 2010 - 08:50

mai zic pe acilea ,mai nimic mai am 1-2 piese de rezerva de luat,in rest luni m-am luat la harta cu ceva ML(GL??) 4,2 dizel,din pacate destul de neconcludent pleca ceva mai bine apoi recuperam rapid dupa care frana ,la singura plecare mai buna a mea(de fapt a 2-a) a mers in alta directie :blink:

sau era 450?dracu sa il ia ca nu m-am uitat atent oricum se misca destul de bine

Aceasta postare a fost editata de alex230ro: 04 noiembrie 2010 - 08:53

  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi