Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Subaru Forester Diesel


  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#1051 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 noiembrie 2009 - 12:21

voi astia cu SAWDurile voastre... ce jmecheri sunteti... :D


  • 0

#1052 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 19 noiembrie 2009 - 12:32

S-a comportat impecabil dupa ce ca 4x4 permanent mai e si varza fata de cel nepermanent! Bwahahahaha! :D

''Pentru ca 4x4 fulltime e o prostie.'' ;)
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#1053 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 19 noiembrie 2009 - 12:54

Trei pana acum ?
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#1054 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 19 noiembrie 2009 - 12:57

Nu, eu n-am ''muscat'', dar nu m-am putut abtine. :D
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#1055 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 19 noiembrie 2009 - 01:30

Hyundaiu meu n-are DSC sau alte dude, dar am mers impecabil azi dimineata cu toata mizga care era pe jos. Ba chiar am plecat de la citeva semafoare mai tare, luat citeva viraje mai repejor si ... nimic deosebit ;)


aaa era mazga ;)
asta e iarna nu e ca vara :D
  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#1056 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 19 noiembrie 2009 - 01:51

Hyundaiu meu n-are DSC sau alte dude, dar am mers impecabil azi dimineata cu toata mizga care era pe jos. Ba chiar am plecat de la citeva semafoare mai tare, luat citeva viraje mai repejor si ... nimic deosebit :D

Naspa, daca nu-ti puneai anvelopele de iarna nu era mai bine ?
Ai mai dat si banii pe ele.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#1057 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 19 noiembrie 2009 - 02:04

Naspa, daca nu-ti puneai anvelopele de iarna nu era mai bine ?
Ai mai dat si banii pe ele.

Evident ca era mai bine, dar am citit ce scrieti voi pe forum ! :D
  • 0

#1058 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 19 noiembrie 2009 - 02:07

Si ti-ai luat doar 2... pe spate. :D
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#1059 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 19 noiembrie 2009 - 02:19

Culmea ca pe spate se pun...
Hai ca v-am adus la "lumina" doua topicuri, unul cu RWD vs FWD vs AWD si unul de sezon, cu anvelope. Sa lasam Sub baristii sa discute aici.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#1060 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 19 noiembrie 2009 - 05:15

Am lipsit doua zile si vad ca lucrurile au luat-o razna... :lol:
  • 0

#1061 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 19 noiembrie 2009 - 05:43

eu cred ca mai degraba lucrurile au revenit la normal ! :lol: :laugh:
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#1062 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 21 noiembrie 2009 - 06:08

Revin cu 2 intrebari/probleme:

- mai intai a inceput sa se simta la un moment dat in volan, atat pe loc cat si in mers, cum "cupleaza" ceva, atat atunci cand virez spre stanga, cat si spre dreapta. Fost la service, explicatia: "volanul se intareste la viteze mai mari, si este mai moale la viteze mici pentru o mai buna manevrabilitate" :wtf:

- mai nou parca s-a slabit directia, iar in volan se simt si cele mai mici denivelari ale soselei; Facut presiune, echilibrare, etc. nimic.

Aveti idee de la ce poate fi?
  • 0

#1063 mariog333

    Nou venit

  • Members
  • Pip
  • 77 Mesaje:
Inregistrat: 21-februarie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester 2009 XS benzina
  • Motorizare:2.0 aspirat

Scris 24 noiembrie 2009 - 12:13

presupun ca ai fost la un service autorizat Subaru, nu? ar trebui sa ai servodirectie asistata electric ca si la mine, si daca stai pe loc si faci stanga-dreapta din volan auzi intr-adevar ceva cupland cu o oarecare intarziere (pana sesizeaza motorasul electric si schimba sensul de asistare)....la asta te referi? ce spun eu se intampla numai cand tragi stanga-dreapta-stanga-dreapta , ceea ce in trafic mai rar sa ti se intample, si e o chestie normala la acest tip de servo ....daca iei o curba brusc din mers simti ceva cupland? asa ceva nu am perceput niciodata .....in carte ei spun ceva de pocnituri/socuri percepute in podea / volan si spun ca ar fi cuplarea sistemelor de siguranta ale masini, citeste si vezi daca se pupa cu ce simti tu ...

acele mici denivelari ale asfaltului le simti la franare? sau mereu? daca e doar la franare posibil sa ai discurile fata deformate .....sper sa nu ai aceasta problema pt ca nu e acoperita de garantie ...:-)...si eu initial am crezut ca sunt denivelarile asfaltului de la semafor , dar cand am iesit la drum lung si am franat de la 100 la 80 km /h si abia mai tineam volanul in mana, m-am prins ca sunt discurile ...


Revin cu 2 intrebari/probleme:

- mai intai a inceput sa se simta la un moment dat in volan, atat pe loc cat si in mers, cum "cupleaza" ceva, atat atunci cand virez spre stanga, cat si spre dreapta. Fost la service, explicatia: "volanul se intareste la viteze mai mari, si este mai moale la viteze mici pentru o mai buna manevrabilitate" :wtf:

- mai nou parca s-a slabit directia, iar in volan se simt si cele mai mici denivelari ale soselei; Facut presiune, echilibrare, etc. nimic.

Aveti idee de la ce poate fi?


  • 0
------------
www.BeSpecial.ro
Cadouri Speciale

#1064 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 24 noiembrie 2009 - 08:16

Simptomele pe care le descrii ma duc cu gindul la pompa de servo. Ma refer la socurile transmise in volan in timpul mersului. Am mers cu o impreza la care pompa era pe duca si simtea fiecare crapatura din asfalt in volan. Bine, la ala era amplificat socul si de la presiunea mare in anvelope, dar fenomenul doar s-a diminuat la refacerea presiunii.
Acum nu stiu daca la tine asistarea e electrica sau hidraulica, dar tot acolo banui ca ar putea fi ceva.
  • 0

#1065 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 24 noiembrie 2009 - 04:22

acele mici denivelari ale asfaltului le simti la franare? sau mereu? daca e doar la franare posibil sa ai discurile fata deformate .....sper sa nu ai aceasta problema pt ca nu e acoperita de garantie ...:-)...si eu initial am crezut ca sunt denivelarile asfaltului de la semafor , dar cand am iesit la drum lung si am franat de la 100 la 80 km /h si abia mai tineam volanul in mana, m-am prins ca sunt discurile ...


Denivelarile nu le simt la franare, le simt doar in mers.

Simptomele pe care le descrii ma duc cu gindul la pompa de servo. Ma refer la socurile transmise in volan in timpul mersului. Am mers cu o impreza la care pompa era pe duca si simtea fiecare crapatura din asfalt in volan. Bine, la ala era amplificat socul si de la presiunea mare in anvelope, dar fenomenul doar s-a diminuat la refacerea presiunii.
Acum nu stiu daca la tine asistarea e electrica sau hidraulica, dar tot acolo banui ca ar putea fi ceva.


Si eu ma gandesc ca dupa simptome logic ar fi sa fie pompa de servo.

Pe de alta parte nu e vorba de niste socuri, ci mai degraba de un fel de tensiune resimtita in volan la anumite denivelari. O fi doar inceputul.
  • 0

#1066 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 02 decembrie 2009 - 10:42

Revin cu noutati.

Asa cu am povestit mai sus primul drum a fost la Auto Soft: verificat roti fata, echilibrate, fara probleme. Oamenii mi-au re-echilibrat totusi rotile sa nu plece clientul nemultumit, spunandu-mi la sfarsit ceva de genul: "Si-au revenit cam cu 30%". Din ce frate, daca tocmai ce imi spusesi ca nu au nicio problema. Ma rog....

La final oamenii imi propun sa imi schimbe rotile de pe spate pe fata. Am refuzat, pentru ca asa nu mai puteam sa imi dau seama ce efect a avut diferenta aia de 30% dupa ce mi-au echilibrat rotile din fata.

S-a simtit o mica diferenta, dar simptomele persistau.

Pasul 2 am zis sa incerc si cu mutatul rotilor din spate in fata: surpriza! Schimbare majora de comportament. Nu se mai simt toate acele vibratii in volan. Singurele manifestari care au ramas sunt acel "cuplaj" la rotirea stanga dreapta a volanului care sa zicem ca e normal si faptul ca volanul e un pic mai moale, adica directia e mai putin ferma decat inainte de a se ivi problemele (volanul nu vibreaza, dar necesita corectii mai dese decat de obicei).

Pentru ca nu am fost foarte convins ca schimbatul rotilor va avea vreun efect, nu le-am mai echilibrat, astfel ca aceasta usoara imprecizie a directiei banuiesc ca este tot de la cauciuce.

In w/e am facut un drum de Constanta, care mi-a intarit banuiala ca acel comportament e mai degraba de la yokohame si nu de la directie, servo si altele. Am testat inclusiv franarea si nu vibreaza volanul.

Cei care ati mai avut yokohame, la cati kilometri ati scapat de ele? (mai precis cei care nu le-ati dat de la 0 km)
  • 0

#1067 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 02 decembrie 2009 - 12:00

o saptamana le-am tinut.

din pacate in romania iti distrugi rapid nu numai jantele, ci si gumele in sine. astfel ca necesita schimbare mult mai repede decat le-ar lua sa se uzeze.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1068 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 02 decembrie 2009 - 09:51

Io nu reusesc sa scap de ele, desi le tratez cu dusmanie (ma rog, acum am trecut pe alea de iarna). Le-am plimbat pe toate sinele de tramvai, am mers cu 80 la ora pe drum forestier, iau curbele cu scartz etc. A, sa nu uitam escaladat de borduri aproape zilnic. Si pana acum (cca 22-23.000 km) nu tremura nu fac nimic.
Pe de alta parte cand ma gandesc ca altele mai bune vor costa destul de mult... :crying:
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1069 Razvee

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 Mesaje:
Inregistrat: 01-octombrie 08
  • Location:Bucharest
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester MY2009
  • Motorizare:2.0D 147 CP

Scris 03 decembrie 2009 - 11:02

Am vazut si eu: de la 700 RON in sus.
  • 0

#1070 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 decembrie 2009 - 09:58

Io nu reusesc sa scap de ele, desi le tratez cu dusmanie (ma rog, acum am trecut pe alea de iarna). Le-am plimbat pe toate sinele de tramvai, am mers cu 80 la ora pe drum forestier, iau curbele cu scartz etc. A, sa nu uitam escaladat de borduri aproape zilnic. Si pana acum (cca 22-23.000 km) nu tremura nu fac nimic.
Pe de alta parte cand ma gandesc ca altele mai bune vor costa destul de mult... :crying:


de roti de iarna cred ca-ti pot face eu rost, dar nu mai stiu cat costa, oricum nu erau foarte ieftine. sunt fostele mele roti. am facut chestii senzationale cu ele pe zapada.

am aflat acum vreo 2 zile ca ar ami exista si jantele.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1071 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 11 decembrie 2009 - 11:20

Din pacate am deja roti de iarna luate anul trecut (tabla neagra, pe 15"). Am cautat (aproape) cea mai ieftina solutie posibila pentru ca pe de o parte ma strangea buzunarul pe de alta doamna care nu mai voia sa auda iar de jante si cauciucuri and stuff :D (am innebunit-o la toate masinile, la Accent, la Matiz acum si la Forester).

Jantele de care si pe cat sunt?
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#1072 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 decembrie 2009 - 11:26

215/60/16 H
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1073 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 decembrie 2009 - 11:43

Alea cred ca's caucioacele :D

@Forester, ai luat de noi jantele? Am observat ca niste jante SH aproape ca'si scot banii in 2-3 ani (nu mai dai bani ptr montat/demontat/reechilibrat cauciucuri in fct de anotimp)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#1074 cata69

    the nobody

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18.794 Mesaje:
Inregistrat: 08-mai 02
  • Location:RO-B
  • Marca:BMW
  • Model:X3
  • Motorizare:3.0sd

Scris 11 decembrie 2009 - 11:59

se pricepe el sa inteleaga.
  • 0

tu nebuno tu, zapacito, te sparg, te-ndoi ... m-am sucit ... si tot sugi si tot bagi si tot sugi ... daca nu e tare, cred ca o frec degeaba ... de meserie sunt frumoasa. si sunt modesta, dar vreau sa se stie .. înaltă, blondă și cu sânii mari ... sunt cu mașina la spălătorie.
Posted Image
despre fotografie

Users ignored today: mecea

#1075 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.114 Mesaje:
Inregistrat: 30-iulie 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Scris 12 decembrie 2009 - 08:45

Merci Cata, am intrebat cu gandul ca poate poate m-as incumeta sa trec pe 17 la vara, dar destul de mici sperantele, trebuie si jante si gume ceea ce estimez ca face minim 1000E.

Andrei, eu am luat jantele de noi, mai fara factura ca deh... ierea in interes reciporc, pe la 215 lei bucata. Si acum imi vine sa-mi dau cu tesla la avicola ca m-am cacait sa iau niste sh-uri de la un Forester mai vechi, d-alea cum am si eu doar ca erau pe 15 si evident aratau mult mai bine decat uratele astea de tabla.
  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.




1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi