Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Dacia Duster Suv


  • Please log in to reply
680 replies to this topic

#501 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 08 mai 2010 - 05:53

Ai vazut vreodata cum e scris un contract de masina noua pe comanda? Iti baga in scris niste termene gen 75 de zile lucratoare (calculeaza tu cate luni sunt astea, e doar un exemplu) si pe gura iti baga texte ca sa te "prinda". Nimic nou sub soare, indiferent de firma la care te duci.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#502 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 08 mai 2010 - 06:00

Contract de masina noua n-am vazut si n=oi vedea nici de castig la loto( nu joc). :)
Nu-s in target-ul astora de la Dacia. Cu acei bani prefer sa-mi cumpar un sh superior Daciei din toate unghiurile... :P

In scris :D , nu-ti trec data livrarii? O aproximeaza in functie de pozitia lunii, alinierea planetelor?
Daca sunt acoperiti prin contract, bravo lor si margele papuasilor. :D
  • 0

#503 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 08 mai 2010 - 06:24

Nu au cum sa-ti treaca data livrarii, cred ca poti realiza si singur asta fara a face mistoul caracteristic. Am specificat, e vorba de masini la comanda. Poate preferi sa iti zica ca vine peste 1 an, si sa nu mai cumperi de la ei ci de la vecini care zic "aproximativ X zile lucratoare" si vine tot dupa 1 an, dar te duc cu vorba. E chestie de sales & marketing, ar trebui sa le simti deja.
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#504 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 08 mai 2010 - 06:55

Nu fac misto, dar ceea ce zici tu sunt povesti.
Tot povestioare zic si ei? Nu ma interesau bla, blau-urile, ci date concrete adica,

cand le-ai dat francul, cash, nu-ti dau un contract in care sa fie trecuta data de livrare?
E trecuta cu aproximatie? Tot asa ar trebui sa le-o platesti, cu cca. in cca. n zile... :)
  • 0

#505 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 mai 2010 - 07:47

Mai SLK, nimeni nu-ti ia "francu cash" pina nu-ti da masina... Nici nu poate, nici nu vrea. La comanda dai un avans ( de regula cam 10% ) si faci un contract cu niste clauze care includ penalitati de ambele parti. Dealerul pentru termenul de livrare, si cumparatorul pentru ridicare.
Si inca ceva. N-o mai dati cu avantajul "banului jos", ca niciun dealer nu-ti vinde masini altfel decit cu banu jos ! :)
  • 0

#506 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 08 mai 2010 - 08:03

dap,dealer-ului i se rupe cum e achizitionata masina,in orice situatie, el primeste banii pe titiu. Oricum de penalitati platite de dealer nu am auzit, adica au fost platite in covorase auto sau mai stiu eu ce,iar in cel mai fericit caz masina inlocuitoare(asta la bmw)
  • 0

#507 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 mai 2010 - 08:14

Exact asa se procedeaza. Un accesoriu, etc. Penalizarea e oricum mica pentru ca se raporteaza la avansul dat.
  • 0

#508 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 08 mai 2010 - 08:25

Pai daca-s trecute toate astea, AerCurat de ce era asa irascibil?
Nu are nici un motiv de a se plange.

Cu vreo 12 covorase il amana un an. :)
  • 0

#509 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 08 mai 2010 - 08:45

dar ce-si ia aer curat ca n-am fost pe faza? :)
  • 0

#510 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 mai 2010 - 08:50

http://www.garajul.r...post__p__425287

Probabil ca dealerul respectiv doar i-a promis omului. Nu cred ca putea intocmi un contract. Dar mai stii ...
  • 0

#511 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 08 mai 2010 - 08:54

si e varianta full + optionale. Deci la alea chele mi-e ca te si injura :)
  • 0

#512 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 08 mai 2010 - 11:29

Mhey asa cum am spus, daca dealer-ul ar fi spus din capul locului ca livrarea e pe la jumatatea lui August (in contextul in care comanda ferma si avansul au fost date la jumatatea lui Martie), era una; dar sa-ti spuna dealer-ul ca va fi livrata la sf lui Mai, pt ca mai apoi (cand te pregatesti sa tai pe raboj ultimile zile) sa fii sunat de la VC (vocea clientului) si sa ti se comunice ca livrarea va fi undeva pe la jumatatea lui August (si nici asta sigur), pt ca exportul are prioritate, e alta.

Ce mama lu' proces verbal, suntem toti majori si vaccinati, deci nu-mi pun problema ca nu se intelege situatia, nuanta. :)
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#513 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 mai 2010 - 11:35

Zii mah, are contract sau nu ? Daca a dat avans, inseamna ca are, si daca are ce scrie in el ? Nu pe vorbe, ca aia pot indruga orice.
  • 0

#514 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 08 mai 2010 - 11:49

Are contract, ca de aia a dat avans; insa dealer-ul nu i-a trecut negru pe alb niciun termen de livrare, doar le-a comunicat verbal (cand s-a interesat si din nou cand a semnat si dat banii).
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#515 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 08 mai 2010 - 11:55

Nu exista contract fara termen de livrare. Sa citeasca mai bine ce scrie in acel contract.

l.e.
Fara termen de livrare, notiunea de contract dispare.
  • 0

#516 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 09 mai 2010 - 01:31

sunt si eu curios sa vad un contract d'asta. poate pune cineva un scan?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#517 MMM

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.359 Mesaje:
Inregistrat: 08-noiembrie 09
  • Marca:Volkswagen
  • Model:A3 8L 1999
  • Motorizare:1.9TDi 110CP

Scris 09 mai 2010 - 07:11

Are contract, ca de aia a dat avans; insa dealer-ul nu i-a trecut negru pe alb niciun termen de livrare, doar le-a comunicat verbal (cand s-a interesat si din nou cand a semnat si dat banii).


Tot verbal se poate si supara pe dealer, dar sa nu fie nimeni prin preajma ca se poate trece la scrieri.. :)

Interesant ar fi o scanare a unui astfel de contract, eventual postat la bancuri...
  • 0

#518 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 09 mai 2010 - 08:14

Poate mi se pare mie, dar, daca a semnat un contract fara termen de livrare si acum Dacia il freaca la ridiche, nu e oare vina LUI ca nu a cascat ochii mai bine inainte sa puna degetul in dreptul L.S.? :)
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#519 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 mai 2010 - 09:09

Eu sunt curios ce ati fi facut voi, in contextul in care dealer-ul a refuzat sa treaca negru pe alb un termen de livrare (l-a comunicat doar verbal), plus faptul ca vroia aceasta masina.
Ii dadeati 2 bucati in gura agentului de vanzari ?

Eu am vrut sa subliniez altceva, ca si-n contextul unor termene comunicate verbal, se amana livrarea din RO pt ca exportul are prioritate.
Fata de o astfel de atitudine/politica nu stiu daca ar mai fi ceva de spus; de facut ar fi.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#520 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 09 mai 2010 - 09:31

Sincer, eu n-as da nici un leu pe vorbe. Nu te supara, dar mi se pare complet aiurea ce a facut amicul tau.
Si faptul ca exportul are prioritate, asta e. Fabricatia de masini e o afacere, si in orice afacere primeaza cistigul. Mi se pare normal sa aibe prioritate un client care cumpara de n'spe ori mai mult decit inghite piata noastra.
  • 0

#521 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 mai 2010 - 10:01

@AerCurat: multi scot pe gura vrute si nevrute. Acel agent care a spus chestia aia reprezinta vocea conducerii de la Dacia? Sau cauta sa arunce pisica in alta curte, sa nu il mai frece clientul - proaspat agatzat - la cap?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#522 Aer Curat

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.115 Mesaje:
Inregistrat: 09-martie 05
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Ideal
  • Model:Hillmaster SE
  • Motorizare:27 spd

Scris 09 mai 2010 - 10:08

Mie NU mi se par normale astfel de discriminari/diferentieri/defavorizari/sau cum vrei sa-i spui.
Nu am spus sau sustinut ca-n RO trebuie sa le dea gratis, sau in 2-3 zile, dar nici sa-si bata joc de clientii din RO, pt ca exportul are prioritate.

Nu ma supar ca nu am de ce.

Eu, in locul amicului meu, in aceasta situatie, as fi facut tot posibilul sa-mi recuperez banii platiti deja, as fi optat pt o alta marca/masina; si nu as mai lua marca Dacia in considerare ca si achizitie auto nou (cel putin) decat atunci cand ar fi vreun model care sa-mi placa si/sau sa-mi prezinte interes si obligatoriu cand isi vor fi schimbat atitudinea/politica fata de clientii din RO.
Dar asta-i doar parerea mea. :lol:

@Viper: chestia cu exportul are prioritate ? - asta a aflat-o din discutia cu VC.
  • 0
Gloria este de scurta durata, dar obscuritatea este pentru totdeauna. - Napoleon Bonaparte

#523 VIPER

    1Q

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 13.684 Mesaje:
Inregistrat: 05-decembrie 03
  • Location:Bucuresti, RO
  • Marca:Ford
  • Model:Focus Mk3.5
  • Motorizare:1.5TDCi 120CP

Scris 09 mai 2010 - 10:09

Fara suparare, e gresita :lol: Tu te alegi cu orgoliul nesifonat si dorinta neimplinita, pe ei ii doare in pix... Daca imi doresc ceva cu adevarat, trec peste chestiile maro scoase pe gura de un vanzator sau peste comentariile rautacioase ale celor din jurul meu, si imi indeplinesc acea dorinta / imi iau acel ceva. Am doar o viata, habara nu am cat mai am din ea, de ce sa ma impiedic de chestii marunte?
  • 0

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Flickr - pozele mele


#524 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 09 mai 2010 - 10:45

Inteleg frustrarea amicului,e normala, mai ales ca vine de la un producator intern. Eu asi lua=o mai simplu : e un semnm,daca masina e construita pe aceleasi aspecte: sa vand cat mai mult,nu conteaza nimic altceva? Ia sa ma mai gandesc o data sa vad ce optiuni am daca tot dau aprox 17k euro din buzunar,mai ales ca-i dau cash :lol:
  • 0

#525 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 09 mai 2010 - 10:46

Eu nu as da un avans pentru o masina noua in conditia in care in contract nu ar fi stilulat in clar, negru pe alb, termenul (aproximativ) de livrare. La mine in contract scria maxim 4 luni (sau ceva de genul), si masina a venit in 2 luni si o zi din data de la care am facut comanda.
Faptul ca acel agent de vanzari i-a spus prietenului tau ca exportul are prioritate este ceva total inacceptabil, chiar daca asta e realitatea.
Plus ca sunt multi dealeri Dacia in Bucuresti, sigur putea obtine de la unul un termen de livrare in contract...
  • 0




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi