Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Vizita Ungaria


  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 10 aprilie 2010 - 03:19

Am programat pentru mijlocul lunii iulie o calatorie in Ungaria. Dorim sa stam cam 3-4 nopti in Budapesta si sa vizitam cat mai mult din aceasta tara.
Sunt interesat de obiective turistice mari si de locuri pitoresti eventual mai putin cunoscute.
Cum nu am mai fost niciodata in Ungaria, am nevoie de orice sfaturi si recomandari de la cei care au fost.

Cazarea cred ca o rezolv cu hrs.com cu care am mai lucrat si a fost ok. Voiajul se va face cu Golful din semnatura care va primi curand un navigator Evolio E500.

Hai sariti cu ideii/pareri/sfaturi ca sunt in ferva pregatirilor.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#2 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 10 aprilie 2010 - 05:56

Ce e aia "visita"? :lol:

Primul si unicul sfat pe care il am, desi probabil il stii, sa ai forinti,nu cumpara nimic in euro
  • 0

#3 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 aprilie 2010 - 05:59

Si eu's interesat, mai ales de ruta ideala, costuri (taxe de autostrada, rovigneta, cazare), desi la noi va fi doar o escala de o noapte

Si la cazare la fel ar fi indicat? Ca oricum cursul valutar de la hoteluri m'am convins la nemti cat de avantajos este (ptr ei, evident) - eu schimband din $ in oiro, ca n'am fost inspirat sa iau si d'aia la mine

Pe ruta Ro-It, trecand prin Ungaria si Slovenia (aia prin Serbia pica, nefiind in UE), pot aparea probleme la granita daca se prezina doar buletinul? Si daca tot veni vorba, aceeasi intrebare ar fi si ptr Ro-Spania, dat cu avionul

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 10 aprilie 2010 - 09:10

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#4 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 10 aprilie 2010 - 10:12

Am "locuit" in Budapesta 3 luni anul trecut. In 3 zile iti recomand asa:
- 1 zi de plimbare in castel. Plecat din Piata Moscova (Moskva Ter) pe jos catre castel, batut 2-3 stradute d-alea cu case de pe la 1500, vizitat catedrala, baut o cafea sau bere pe terasa cu priveliste minunata, apoi mers mai departe catre Palat. La palat ai multe de vazut, chiar daca nu intri in muzee. De acolo coboara pe jos sau cu funicularul pana la pod. Daca vrei sa mergi pt relxare, iti recomand o jumatate de zi pentru asta, ca sa te bucuri de timp. daca vrei s aintri la orice restaurant sau terasa acolo, uita-te bine in portofel, preturile sunt foarte mari, si nu mereu merita diferenta.
- intr-o dupa-amiaza mergi si plimba-te pe Insula Margareta (Margit Hid). Acolo poti bea o bere buna sau lua vaporasul pentru un tur de ~2-3 ore pe Dunare
- fa o plimbare pe Andras Ut (Bulevardul Andras), bulevard cu 90% din cladiri aflate in patrimoniul UNESCO, cea mai selecta zona a orasului. La capat vei da de un parc, in care gasesti castelul Huniarzilor. La intoarcere catre oras ia metroul, e al doilea metrou ca vechime din Europa, mereu o placere sa mergi cu el.
- daca ai o jumate de zi de pierdut si te pasioneaza, mergi la muzeul comunismului. Sunt vreo 40 pietre in aer liber, interesante de vazut daca n-ai alt program. E in afara orasului, dar cu masina ajungi in ~30 minute
- neaparat sa mergi la Baile termale. Nu mai stiu cum le zice, dar cauta-le pe net pe alea care sunt deschise noaptea, cu 6 piscine cu temperaturi diferite. Dupa o seara acolo, iti vine sa te muti in Budapesta.
- fa o vizita in centrul orasului de pe malul Dunarii, de la Parlament pana la piata de alimente. Acolo o s agasesti terase, restaurante, bere buna, bere multa, distractie, etc.
- mergi la catedrala Sf. Stefan. E ca Palatul Parlamentului pentru biserici, n-ai voie sa o ratezi.

Cam atat imi vine in minte acum...

Aceasta postare a fost editata de AlexC: 10 aprilie 2010 - 10:13

  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#5 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 10 aprilie 2010 - 10:13

Si eu's interesat, mai ales de ruta ideala, costuri (taxe de autostrada, rovigneta, cazare), desi la noi va fi doar o escala de o noapte


taxe autostrada .hu ... pina la 3.5 t (parca) nu trebuie vigneta decit pe autostrada, in rest e la liber ...

Pt. cazare la Budapesta ... special pt. tine Botel Lisa :D

Ca oricum cursul valutar de la hoteluri m'am convins la nemti cat de avantajos este (ptr ei, evident) - eu schimband din $ in oiro,


Deci tu te-ai dus la nemti cu $ ???

Pe ruta Ro-It, trecand prin Ungaria si Slovenia (aia prin Serbia pica, nefiind in UE), pot aparea probleme la granita daca se prezina doar buletinul?


De la unguri (inclusiv) incolo este Schengen Area ... nu te mai intreaba nimeni nimic ...

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 10 aprilie 2010 - 10:14

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#6 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 10 aprilie 2010 - 11:47

Harta asta mi se pare foarte misto pentru a'ti face macar o impresie despre traseul de la Nadlac la Budapeste (sau ati recomanda alt punct de trecere al frontierei si alt treaseu in afara de M5?)

Imagine amplasata

@adrian_r5 ... imi poti confirma cat e pana la urma taxa ptr autostrada (M5 si M7)? Din ce'am gasit eu, ptr M5 e tarif doar pentru 4 zile, undeva la 1200 forinti, dar ptr M7 nu gasesc decat locatia statiilor de taxare :D

Cazare pe vapor nu mai vreau, Nu e nici un farmec daca nu se misca, dar mai ales daca tre sa mai si platesc :D

Cu $ la nemti a fost alta treaba. Ma imbarcam din Bremerhaven si in mod normal de la aeroport trebuia sa merg direct la vapor. Si de'acolo plecam direct Mexic/Sua, d'aia am preferat sa iau $. S'a intamplat insa sa stau la hotel peste noapte si mi'am facut o mica aprovizionare cu dulciuri, d'aia am schimbat in euro.

@AlexC, pentru doar o zi in Budapesta, ce recomanzi? Castelul, centrul orasului sau Catedrala? Sau sunt aproapiate 2 din obiective? Nu m'ar interesa prea mult vizitat in interior, pentru c'o sa fim cu un cuplu cu un copil mic, care s'ar putea sa nu aprecieze vreun tur :D

@ska ... da si matale o sugestie la lacramatiile noastre ...
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#7 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 11 aprilie 2010 - 12:50

Mda, e VIZITA si nu visita... nah se mai intampla cand vorbesti mai multe limbi... hehehe

Deci forintii as putea sa-i iau din Romania de la banca? Ca sa nu mai schimb lei-euro-forinti?

Exact la hotelul asta vapor m-am uitat si eu. Mi s-ar parea o experienta interesanta.....

AlexC mersi frumos de sfaturi. Foarte pertinente si la obiect. Exact ce imi trebuia.

Ce ar mai fi de vazut inafara Budapestei? Imi plac peisajele si locurile pitoresti.... Macar pe drum as avea la ce sa ma abat?
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#8 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 aprilie 2010 - 12:55

Poti gasi informatii utile si aici si e misto ca au si lb romana :D

LE: Am editat si titlul in romana :D
Ca traseu pana la Budapesta, ce ruta recomandati, pana la urma?

Aceasta postare a fost editata de andrei041: 11 aprilie 2010 - 01:07

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#9 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 11 aprilie 2010 - 07:19

Cred ca traseul cel mai bun e ala prin Arad si apoi pe autostrada, salvati o gramada de timp.

Pentru o zi in Budapesta, mai ales cu copii, mergi la castel. Privelistile sunt minunate, si daca prindeti o zi cu soare va fi cu adevarat placut. Ia aminte ca daca restaurantele sunt scumpe pe acolo, exact in fata catedralei este un supermarket, foarte utile pentru apa-suc-inghetata-bere, la preturi de 4-7 ori mai mici decat la terasele din jur. Daca apoi cobori pe la Lanchid (Podul din lanturi) si mergi drept inainte prin centrul vechi ~15 minute ajungi drept la catedrala Sf. Stefan (Istvan Bazilika).
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#10 YoYo_man

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 149 Mesaje:
Inregistrat: 10-ianuarie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Mercedes
  • Model:C-Klasse w204
  • Motorizare:220cdi 170cp

Scris 11 aprilie 2010 - 08:40

Si neaparata o croaziera pe Dunare daca e vremea buna...dureaza cam o ora...merita sa iei vaporasul care acosteaza langa hotelul Hilton (il gasesti in printre POI la GPS) care e pintre cele mai ieftin, vei avea o gramada de vazut si pozat pe parcursul plimbarii pe apa. Eu cand am mers la Budapesta am rasfoit punctele de interes din GPS si am ales de acolo. Neaparata de vizitat Bastionul Pescarilor(Halászbástya) si de acolo pe jos prin orasul vechi. De asemenea neaparata mers la Citadella (o gasesti in GPS) de unde ai o priveliste deosebita si ziua iar noapte orasul e iluminat f frumos.
Nu uita sa treci pe la Premier Outlet unde vei gasi preturi f f bune la haine si incaltaminte de marca ( adresa este 2051 Biatorbágy, Budaörsi út 4. http://premieroutlets.hu/?lang=en )
In ceea ce priveste pretul taxei de autostrada, pt masina ta costa 1530ft/4 zile(aprox 25 lei) sau 2550ft/saptamana (aprox 40 lei lei) sau 4200ft/luna (aprox 65 lei) indiferent de autostrada folosita.
http://www.motorway....Dijtablazat2010
In ceea ce priveste schimbul valutar, daca nu gasesti forinti in Bucuresti poti schimba banii in judetul arad aproape de vama, ar trebui sa cer info de la colegii aradeni despre o casa de schimb aradeana care sa nu aiba comision. De asemenea poti merge cu euro sau dolari la tine si schimbi direct in Budapesta...eventual cu un card de credit/debit cu care sa poti scoate direct de la ATM-urile de acolo.

De fiecare data cand am fost la Budapesta m-am cazat aici http://www.driveinnh....com/index.html
pretul e intre 34 euro si vre-o 49 de euro pe noapte si in camera este un pat dublu si unu simplu. E fostul hotel ETAP, cei care ati stat in unul stiti cam cuma arata. Simplu si curat. E la vre-o 10km de budapesta pe autostrada spre Viena. Pe mine nu m-a deranjat sa tot merg cu masina pana in centru de la hotel...daca nu va deranjeaza nici pe voi merita luat in considerare (e chiar peste autostrada de Premier Outlet :D )

Aceasta postare a fost editata de YoYo_man: 11 aprilie 2010 - 08:47

  • 0
Cine stie...cunoaste si cine are... nu duce lipsa!!!

#11 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 11 aprilie 2010 - 10:40

sau ati recomanda alt punct de trecere al frontierei si alt treaseu in afara de M5?

@adrian_r5 ... imi poti confirma cat e pana la urma taxa ptr autostrada (M5 si M7)?
Cazare pe vapor nu mai vreau, Nu e nici un farmec daca nu se misca, dar mai ales daca tre sa mai si platesc :D

Cu $ la nemti a fost alta treaba.


Am intrebat de $ la nemtii pt. ca nu prea inteleg cum cineva ca tine care calatoreste mult sa nu foloseasca cardu' ...

Ala de care ziceam eu nu e vapor ... are doar forma ... si nu se misca deloc ...

... despre cum e cu taxa de autostrada te-a lamurit (sper) colegul YoYo_man ... iar despre trecerea frontierei depinde pe unde mergi prin Ro (adica daca vii "pe jos" pe la Dunare si treci prin Timisoara atunci iesi din tara pe la Cenad iar daca vii "pe sus" prin Sibiu atunci mergi prin Arad si iesi pe la Nadlac) da' indiferent daca iesi pe la Cenad sau pe la Nadlac pe M5 pina la Budapesta intri de la Szeged (din ce stiu eu inca n-au ajuns cu autostrada pina la Nadlac) ... iar vigneta o iei (asa cum cred ca am mai spus pe aici) de la Mol-ul de la intrarea in Szeged (plata cu cardu') - asta ca sa nu-ti bati capu' cu forintii (poti sa o iei si imediat la iesirea din Ro cu plata in lei ... da' evident ca platesti ceva mai mult decit face) ... iar daca nu te simti in largu' tau in Ungaria fara ceva forinti in buzunar la iesirea din Szeged spre M5 intri la Szeged Plaza si iti schimbi leii in forinti (... eu am schimbat destul de ok lei in forinti si la Budapesta ... da' de obicei folosesc cardu').

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 11 aprilie 2010 - 10:41

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#12 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 11 aprilie 2010 - 12:45

Varianta cu cardul cred ca e cel mai ok. Am un Mastercard embosat pe care il folosesc la cumparaturi si mi-l incarc din homebank cu cat am nevoie.
Scot cu el din bancomat cati forinti am nevoie.

Drive Inn imi surade si are si pret ok. Plus ca e mic dejun continental inclus pana la 10am.
Mi s-a mai zis de plimbarea pe Dunare cu vaporasul, cica e superba noaptea.

Da de mancare, domne, ce mancam? Recomandati vreo specialitate? Ma intereseaza mai ales pe drum. Ca banuiesc ca la Szeged o sa-mi chiortaie burta si o sa trebuiasca sa iau pranzul.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#13 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 aprilie 2010 - 01:54

Multumiri, Yoyo_man si adrian_r5 ;)
Inca o precizare m'ar ajuta: Yoyo_man a zis ca taxa e de 25lei/4 zile, indiferent de autostrada. E taxa unica sau se plateste cate o taxa pentru fiecare autostrada?

@adrian_r5, aveam card la mine atunci, numai ca era gol (deh, eram cadet - un fel de bugetar :D)
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#14 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 11 aprilie 2010 - 02:14

E taxa unica sau se plateste cate o taxa pentru fiecare autostrada?


E unica ... pt. toate autostrazile din Hu.

Vezi aici preturile ... vorba vine "vigneta" ca nu-ti mai da abtibildu' ala de lipit pe geam ...

* A 4-day vignette costs 1,530 HUF between 1 May and 30 September 2009. During the remaining period of the year a price of 1,170 HUF is applicable.
** Weekly vignettes are valid for 10 days

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 11 aprilie 2010 - 02:16

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#15 YoYo_man

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 149 Mesaje:
Inregistrat: 10-ianuarie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Mercedes
  • Model:C-Klasse w204
  • Motorizare:220cdi 170cp

Scris 11 aprilie 2010 - 02:36

aaaa...si am uitat...politistii unguri (mai ales cei spre granita cu Romania) sunt FOARTE mari spagari....asa ca o depasire pe linie continua, viteza cu peste 50km/h fata de cea legala, trecerea pe rosu prin localitatile mici "te costa" cam 50 euro, restul cam 20 euro...ar fi bine sa aveti marunti pt ca nu iti da nimeni rest.:D
in legatura cu autostrada platesti o data la intrarea in tara si merge pe care autostrada vrei cate zile e valabila vigneta.
daca imi aduc aminte de ceva revin cu reply...sau mai intrebati daca va mai intereseaza ceva anume!
  • 0
Cine stie...cunoaste si cine are... nu duce lipsa!!!

#16 YoYo_man

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 149 Mesaje:
Inregistrat: 10-ianuarie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Mercedes
  • Model:C-Klasse w204
  • Motorizare:220cdi 170cp

Scris 11 aprilie 2010 - 02:59

E unica ... pt. toate autostrazile din Hu.

Vezi aici preturile ... vorba vine "vigneta" ca nu-ti mai da abtibildu' ala de lipit pe geam ...

* A 4-day vignette costs 1,530 HUF between 1 May and 30 September 2009. During the remaining period of the year a price of 1,170 HUF is applicable.
** Weekly vignettes are valid for 10 days


nu-ti da actibild pt ca te baga in baza de date si software-ul camerelor identifica nr de inm si vad daca ai vigneta sau nu.
  • 0
Cine stie...cunoaste si cine are... nu duce lipsa!!!

#17 AlexC

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 737 Mesaje:
Inregistrat: 05-aprilie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Renault
  • Model:Laguna III 2009
  • Motorizare:2.0dci - 150CP

Scris 11 aprilie 2010 - 07:28

Mancare:
- In Pta Oktogon este un restaurant foarte bun de sushi, care lunea are aproape tot meniul la 50%. Trebuie sa ceri meniul special de luni, dar merita. Est elipit de TG Fridays, un restaurant cu specific american.
- Pe Terez Korut e un restaurant thailandez genial. Au si preparate thailandeze, dar si specialitati unguresti. Am mancat acolo cu 2500HUF un ficat de gasca prajit, de si acum imi lasa gura apa.
- Vaci Utca e o straduta paralela cu malul Dunarii, plin de terase si restaurante. Iti recomand berea la litru facuta acolo, iar la mancare le-am incercat cam pe toate si mancarea a fost buna.

P.S. "Ut" inseamna bulevard, "utca" strada.
  • 0

Renault Laguna III.1 - 2.0dci 150CP


#18 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 aprilie 2010 - 07:46

Mai zi de specialitatile unguresti, ca ar fi pacat si la ei sa mancam tot mancare asiatica sau shaworma :D
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#19 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 11 aprilie 2010 - 10:44

@ska ... da si matale o sugestie la lacramatiile noastre ...

bah, spre rusinea mea, desi am trecut de foarte multe ori prin budapesta, nu am vizitat-o niciodata... ;)
asa ca informatiile astea sunt bune si pentru mine :D

taxa e unica pentru toate autostrazile.
grija mare cu locurile de parcare in budapesta.
ar fi bine sa mergeti cat mai mult pe autostrada, unde se merge lejer cu 150-160kmh, adica asa merg toti aproape.
pe drumurile nationale, stau destul de des cu radare. cam au "boala" pe romani.deci, atentie.

pe langa obiectivele mentionate, gradina zoo am inteles ca ar mai merita vizitata.
in rest, cred ca in 2-3 zile se poate vedea cam tot ce trebuie.
e bine de mers direct cu forinti. altfel o muscati la schimb.
ok ar fi si de scos bani direct de la bancomat.

in rest... vreme buna si chef de plimbare.

poate pe toamna o sa ma bag si eu la un city-break avand in vedere cu budapesta e la doar 250km... ;)
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#20 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 11 aprilie 2010 - 11:33

Viteza legala e la fel ca la noi pe E'uri/ autostrazi?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#21 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 12 aprilie 2010 - 06:47

e bine de mers direct cu forinti. altfel o muscati la schimb.


... pai si forintii de unde sa-i ia ... recomanzi vreo sursa de forinti la curs BNR :P :P :P
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#22 YoYo_man

    Membru

  • Members
  • PipPipPip
  • 149 Mesaje:
Inregistrat: 10-ianuarie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Mercedes
  • Model:C-Klasse w204
  • Motorizare:220cdi 170cp

Scris 12 aprilie 2010 - 09:25

Oras 50 km/h, Afara localitatilor 90 km/h, Autostrada 120 km/h.
  • 0
Cine stie...cunoaste si cine are... nu duce lipsa!!!

#23 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 12 aprilie 2010 - 11:29

De obicei la hotel gasesti "Free map" sau planuri ale orasului, mini-ghiduri...
Sunt foarte utile.
Vezi ca au si autobuze Hop-on.. eu nu le-am folosit din cauza timpului limitat dar daca vrei, am pliantul si il pozez cu preturi si alte alea.. de anul trecut din septembrie...

Aceasta postare a fost editata de aztec: 12 aprilie 2010 - 11:29

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#24 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17.724 Mesaje:
Inregistrat: 22-iunie 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Scris 12 aprilie 2010 - 11:38

... pai si forintii de unde sa-i ia ... recomanzi vreo sursa de forinti la curs BNR :P :P :P

ori din bucuresti, ori in vreun oras la iesirea din tara. dar in romania.
cursurile sunt decente.

Oras 50 km/h, Afara localitatilor 90 km/h, Autostrada 120 km/h.

pe autostrada e 130kmh din cate stiu eu.
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#25 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 12 aprilie 2010 - 11:51

ori din bucuresti, ori in vreun oras la iesirea din tara. dar in romania.
cursurile sunt decente.


Crezi ca la Bucuresti gaseste la un curs decent ?
Am o cunostinta la o mica casa de schimb in Tm si am intrebat-o de vreo 2 ori de forinti si a zis ca nu are ... da' cum spuneam am schimbat lei in forinti si la Budapesta si nu mi s-a parut pagubos pt. mine (ce-mi amintesc in 30 decembrie anu' trecut am schimbat 100 lei pe 6000 forinti ... adica 0.0166 fata de vreo 0.0156 cit era la BNR ... e drept ca la plata cu cardu' VISA tot in zilele alea mi-a luat la un curs de vreo 0.0159 ... )


pe autostrada e 130kmh din cate stiu eu.


... asa stiam si eu :P

Aceasta postare a fost editata de adrian_r5: 12 aprilie 2010 - 11:53

  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)





1 useri citesc subiectul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi