Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Sistemul sanitar romanesc/agonie si extaz


  • Please log in to reply
604 replies to this topic

#351 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 06:22

andrei, ai si tu dreptate.

prostia mare e ca politicienii nu prea vorbesc, atunci cand ar trebuie sa o faca.

 

Nivelul de trai ARTICOLUL 47
(2) Cetăţenii au dreptul la pensie, la concediu de maternitate plătit, la asistenţă medicală în unităţile sanitare de stat, la ajutor de şomaj şi la alte forme de asigurări sociale publice sau private, prevăzute de lege. Cetăţenii au dreptul şi la măsuri de asistenţă socială, potrivit legii.

 

Se pare ca buba in sanatate sta sa explodeze. Anul acesta, bugetul sanatatii e mai mare cu 30%. De ce ? Se pare ca unul din neajunsurile calitatii de membru UE e ala de a-ti achita facturile la timp. Foarte multi bani se vor duce pe plata restantelor la furnizori. Ca fapt divers, in decembrie 2008 mult hulitii liberali achitau catre farmacii luna NOIEMBRIE 2008. Va intrebati cum am ajuns ulterior in 2011 la termene de plata de 330 de zile ?? Si eu. Daca zic ceva legat de deturnare de fonduri spuneti ca m-am uitat prea mult la antene...

 

In concluzie, pentru a mentine in viata si a mai imbunatati serviciile sanitare de stat, probabil, repet, probabil ca aceasta masura e justificata. Eu ma indoiesc si cred ca ar trebui cautate initial si alte masuri. Una din ele. stabilirea cu exactitate a numarului de ore care poate fi lucrat de un medic intr-o zi, functie de specialitate. Sa nu imi spuneti ca un chirurg, dupa 7 ore la stat (lol), eventual venind si dintr-o garda, mai da randament 100% dupamasa la privat. Sau daca se intrebuinteaza 100% la stat. Pe aici se scurg o buna parte din banii asiguratilor, tratarea lor la privat si mutarea la stat pentru proceduri compllicate.

 

Cu ce nu sunt eu de acord, in primul rand ?? Cu tratarea nediferentiata a asiguratilor. Unu plateste 50 de lei pe luna, altul 500. Cu toata parerea de rau, nu e corect.

 

Dar nu e corect nici sa inchid pe rand spitalele de stat, din cauza de fonduri insuficiente, refuzand astfel dreptul la tratament la aia cu venituri mici (sau fara venituri), care nu ar avea de unde sa plateasca diferentele la privat.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#352 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 07:09


Asta-i chiar CULMEA !
Mie mi se rupe ce socoteli are statul cu partenerii lui. Eu NU dau bani partenerilor, ci statului. Si daca dau bani, VREAU servicii de banii astia ! Cine nu poate lucra cu statul, e problema lor si se pot retrage din afaceri cu el !

mai tineti minte ??



@blio, stai un pic.
statu este garantu nustiuce.
ce se intampla intre 2 firme private nu prea intereseaza in afara.
noi aici discutam de banii dati de tine pentru a-ti asigura sanatatea, deci e cu totul altceva.
nu mai amestecati lucrurile. astia sunt bani STRICTI platiti pentru asigurari de sanatate.

@adrian, statu vine cu un contract cadru. daca vrei, semnezi. daca nu, ciuciu.
tu ca asigurat ar trebui sa pui presiune pe casa asta sa-si respecte angajamentele vizavi de toti partenerii.
ca sa nu ajungi sa regreti banii pe care i-ai platit (oricun o faci ...)



iata ca veni si momentu amintit de mine.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#353 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:02

Si nu am dreptate ? :)


  • 0

#354 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:16

1 - Relu are dreptate !

2 - Relu are intotdeauna dreptate !

3 - in caz ca (ti se pare ca) Relu nu are dreptate vezi pct. 1 si 2 !!!


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#355 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:19


  • 0

#356 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:30

Uite ca spitalele private se retrag din afacerile cu statu.

:)


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#357 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:31

F bine.


  • 0

#358 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:35

Vezi ca andrei e nemultumit.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#359 alex230ro

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.936 Mesaje:
Inregistrat: 07-ianuarie 04
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:325ti aka caaazaaan
  • Motorizare:2.5

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:36

Uite ca spitalele private se retrag din afacerile cu statu.

:)

 

 

e impropriu spus se retrag,sunt retrase e mai corect spus.ca orice "minune"  nu cred ca va trece de 3 zile.In principiu fiecare ar trebui sa fie liber sa faca ce vrea pe banii lui cu sanatatea lui.So daca eu dau taxe la stat pt sanatate logic ar fi sa aleg unde sa fac tratamentul.


  • 0
"PUTEREA BATE CUPLUL PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"

#360 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:40

Vezi ca andrei e nemultumit.

 

Problema lui.


  • 0

#361 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:44

e impropriu spus se retrag,sunt retrase e mai corect spus.ca orice "minune"  nu cred ca va trece de 3 zile.In principiu fiecare ar trebui sa fie liber sa faca ce vrea pe banii lui cu sanatatea lui.So daca eu dau taxe la stat pt sanatate logic ar fi sa aleg unde sa fac tratamentul.

asa ar fi normal.

si ar mai fi normal sa primiesti tratament dupa cat platesti.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#362 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:53

 ar mai fi normal sa primiesti tratament dupa cat platesti.

Adica ceva de genu asta ?

 

 Regina Angliei viziteaza un spital in Romania. La etajul I, ea gaseste un individ care se masturba de mama focului. Socata, il intreaba pe director: 
- Ce e cu nesimtitul asta aici?!! 
- Oh, va rugam sa ne iertati! Domnul sufera de o boala teribila, daca nu ejaculeaza o data la trei ore, face atac de cord si moare. 

Vizibil afectata, regina trece in urmatorul salon unde vede o scena si mai teribila. O asistenta ingenuncheata in fata altui pacient "il calma oral" pe acesta. 
- Ei, dar aici ce mai aveti de spus, domnule Director? 
- Aceeasi boala, dar cu o asigurare medicala mai buna!


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#363 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 08:58

Ai vazut ?!!?!Asta e !


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#364 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 14 ianuarie 2013 - 09:43

Sacalii ataca din nou, muscand din retetele compensate
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#365 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 14 ianuarie 2013 - 10:13

asa ar fi normal.

si ar mai fi normal sa primiesti tratament dupa cat platesti.

 

Asta este aproape imposibil, in indiferent ce unitate medicala. In viziunea mea, calitatea serviciului medical trebuie sa fie fix aceeasi pt orice asigurat. Insa o asigurare mai buna/scumpa sa-ti ofere acces gratuit la mai multe servicii.


  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#366 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 11:01

Sacalii ataca din nou, muscand din retetele compensate

Apoi – sistemul se bloca din cand in cand pentru ca datoriile din ce in ce mai mari erau platite, dar cu intarziere – intarziere care a ajuns pana la 250 de zile in loc de cele 30 de zile normale. Apoi a venit FMI-ul si a spus ca Romania sa nu mai aiba arierate – adica datorii in lant si toate datoriile la zi au fost platite, la fel cum, periodic, au fost achitate toate sumele restante, indiferent de cat de mari au fost, indiferent daca respectivele cheltuieli au fost angajate legal. Adica, sacalii au mai primit niste carnita frageda si moale, pe care au molfait-o rapid, platita din buzunarul celui care citeste acest articol. In 2004, carnita “costa” vre-un sfert de miliard de euro, in 2012 ea a ajuns la aproape un miliard.

 

:lol: :lol: :lol:

 

Inca mai am de primit vreo 7000 din 2010, angajati initial legal (adica nu ne-a spus nimeni sa ne oprim ca nu mai sunt fonduri), preluate la casa etc dar care "s-au intors" ulterior deoarce nu au fost prinsi in buget.

Evident, sansele de a-i mai vedea sunt 0.01%.

Actualmente, plata este la 300 de zile.

 

Una peste alta, nu e rau articolul, pacat ca e pigmentat cu date false.



Asta este aproape imposibil, in indiferent ce unitate medicala. In viziunea mea, calitatea serviciului medical trebuie sa fie fix aceeasi pt orice asigurat. Insa o asigurare mai buna/scumpa sa-ti ofere acces gratuit la mai multe servicii.

E foarte posibil, mai ales dupa ce spitalele din Romania au fost clasificate in 5 categorii.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#367 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 14 ianuarie 2013 - 11:08

Ar trebui gasita o solutie, atat pentru cei care sunt asigurati cat si pentru cei asistati social. Am asteptat intr-o noapte mai bine de 6 ore la urgente, pentru ca a venit o gasca de tigani taiati cu cutitele la o petrecere/nunta si au fost considerati mai critici decat mine desi sunt ferm convins ca nici unul din cei 20 de rromi nu a platit macar un leu la asigurarile de sanatate.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#368 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 11:17

Da, dar prin lege, urgentele nu tin cont de asigurati.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#369 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 14 ianuarie 2013 - 11:23

Asta vroiam sa zic si eu, ca urgentele nu tin cont de statutul de asigurat si totusi e normal, dupa parerea mea.

 

Cat despre nemultumirea mea, as merge cu cea mai mare placere numai in spitalele de stat daca ar fi peste tot macar conditii decente. Nu neg ca sunt in ultimii ani spitale de stat care au fost renovate, sunt curate. Insa cand incepi sa dai bani pe cam orice inseamna medicament, cand incepi sa dai bani la asistente sa fii bagat in seama cum ar fi normal, nu ceva preferential, cand incep sa'ti fie ceruti pe fata bani de catre medici pentru operatie ... parca mai bine te duci la privat.

In schimb, recunosc ca nu e normal nici faptul ca in clinicile private practic se fac doar operatiile mai simple, pentru cazurile complicate acestea zicand pas!


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#370 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 14 ianuarie 2013 - 11:29

Ca sa fac o comparatie cu masinile, la noi, spitalele private ofera servicii de genul "schimb uleiul", "verificat presiunea rotilor", "spalat masina" ...Daca ai de facut o operatie ceva mai delicata si chiar analize atunci tot in sistemul public ajungi sa le faci.

Pentru ca spitalele private nu sunt autorizate sa ofere si servicii de "schimbat set motor" si nici macar de "inlocuit pompa de apa". Asa, niste "schimbat bucse" se  mai fac...

Explicatia este simpla: daca vrei sa "schimbi pivotii", te duci in sistemul de stat. Unde, evident, se da spaga, care, la fel de evident, se duce usor-usor pana la varf. Pentru fiecare unitate privata care teoretic ar putea face "schmb de pivoti", ar insemna un procent de spaga neluata, nedata, etc. Cel putin in cazul meu chirurgul a recunoscut, a spus clar ca nu imi va face operatia in spitalul privat pentru ca nu e platit suficient. La stat ar fi luat 500 pentru operatie, la privat lua 2500 pe luna. Si asa cum am mai spus, intr-un spital de stat un chirurg mana 1 pleaca acasa cu 10000 din spagi, un anestezist cu 5000, un chirurg asisent cu 5000-7500 (pe luna). Asta la un spital fara mari pretentii. La unul cu pretentii, si spagile sunt mai mari. Pana aici stiu, ca m-am lovit de si am stat cu ei, mai departe nu pot decat sa creez un scenariu - mai departe se da o parte din bani la directorul de spital, care mai dearte da la sefi, nu-i asa, toti trebuie sa manance o paine. Nu dai mai departe, a doua zi poate se gandeste vreun sef sa restructureze, sa apara ceva...Acum, cinstit, vedeti vreunul din cei implicati in sistem sa vrea la privat ? Pe un salariu fix ? De 1/4 din cat ia doar spaga la stat ? Sau, ii vedeti pe cei cu putere dornici sa autorizeze spitale private ? Probabil, candva in viitor, fortati tot de UE. Pana una-alta nici coplata nu vor sa o introduca.


  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#371 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 14 ianuarie 2013 - 11:38

Ministrul Sanatatii spune ca nu poate mari salariile medicilor rezidenti in acest an
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#372 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 14 ianuarie 2013 - 11:48

Asta vroiam sa zic si eu, ca urgentele nu tin cont de statutul de asigurat si totusi e normal, dupa parerea mea.

 

Cat despre nemultumirea mea, as merge cu cea mai mare placere numai in spitalele de stat daca ar fi peste tot macar conditii decente. Nu neg ca sunt in ultimii ani spitale de stat care au fost renovate, sunt curate. Insa cand incepi sa dai bani pe cam orice inseamna medicament, cand incepi sa dai bani la asistente sa fii bagat in seama cum ar fi normal, nu ceva preferential, cand incep sa'ti fie ceruti pe fata bani de catre medici pentru operatie ... parca mai bine te duci la privat.

In schimb, recunosc ca nu e normal nici faptul ca in clinicile private practic se fac doar operatiile mai simple, pentru cazurile complicate acestea zicand pas!

Poi clar, si nu ai vrea ca in sfarsit conditiile din spitalele de stat sa devina decente ??

Nu zic ca se va si intampla asta.



Pentru ca spitalele private nu sunt autorizate sa ofere si servicii de "schimbat set motor" si nici macar de "inlocuit pompa de apa".
 


Mai e o problema, pe langa cea descrisa foarte bine vizavi de medici : un spital privat de talie mica sau medie NU SE VA INHAMA la schimbat set-motor. Nu e rentabil.



Ah, si sincer, m-as mira ca spaga data medicilor sa urce mai sus, ca in cazul vamesilor. Poate in sectie la profesor/medicul sef sau maxim la director.


  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#373 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 14 ianuarie 2013 - 11:52

 m-as mira 

Draqu stie de ce pe mine nu ma mai mira nimic  :angry:


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#374 Grinch

    antisocial

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.354 Mesaje:
Inregistrat: 15-mai 02
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester XT 2007
  • Motorizare:2.500cc 230hp

Scris 14 ianuarie 2013 - 12:08

Mai e o problema, pe langa cea descrisa foarte bine vizavi de medici : un spital privat de talie mica sau medie NU SE VA INHAMA la schimbat set-motor. Nu e rentabil.

 

Un spital privat nu va cere niciodata autorizare pentru ceva ce nu-i aduce profit. Nu mai vorbim de faptul ca echipamentele pentru astfel de operatii costa enorm de mult (Adytzu poate sa ne confirme) si implicit investitia initiala este si ea mare. Per total pentru operatii mai complicate te costa atat personalul cat si echipamentele iar cei care sunt dispusi sa le plateasca sunt putini, riscurile sunt si ele mari (daca iti mor pacientii se duce vestea si nu mai vine nimeni la tine). Si in tot acest timp un spital public ii va face concurenta neloiala (echipamente si personal deja existent). Cel care ajunge in final sa suporte diferenta este tot pacientul prin spaga.


  • 0

Life must be taken one disaster at a time


#375 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 14 ianuarie 2013 - 12:26

daca iti mor pacientii se duce vestea si nu mai vine nimeni la tine

Iar la stat in cazuri din astea "ramine cum am spus" ... adica "corb la corb nu-i scoate ochii"  :angry:


  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)





4 useri citesc subiectul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi