Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Sistemul sanitar romanesc/agonie si extaz


  • Please log in to reply
604 replies to this topic

#301 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 septembrie 2012 - 08:30

Si salariile tot alea erau ?
  • 0

#302 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 septembrie 2012 - 08:44

nu inteleg intrebarea.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#303 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 septembrie 2012 - 09:02

Relu, pana in urma cu 1-2 ani, medicii din privat erau exact aceeasi ca cei din 'stat'.
.......


  • 0

#304 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 29 septembrie 2012 - 11:51

Gresesti, si inca grav de tot.

Sunt anumite domenii in care aparatura spitalelor de stat e ( inca ) superioara spitaleor private. Dar fara medicii care sa le foloseasca la justa lor valoare, nu fac 2 bani.

E ( daca vrei ) un fel de service plin de scule, fara mecanici priceputi/interesati.

Si daca tot vorbim de "privat", in situatii de forta majora PLECI DIN TARA sa te tratezi, evident tot la "privati" ! :)


Ba din contra, tu gresesti grav aicea, sistemul privat e considerabil mai bine dotat decat cel de stat in acest moment, cel putin la nivel de bucuresti, inclin sa cred insa ca in provincie e si mai si.

Nu am timp sa dezvolt mai mult acuma ca-s rupt si e tarziu, dar revin.

By the way in situatii de forta majora nu prea mai ai timp sa pleci pe nicaierea ca de aia ii forta majora, asta exceptand cazul in care iti permiti o ambulanta aeriana pana la viena.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#305 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 septembrie 2012 - 06:24

Fiecare face ce considera ca e mai bine cand e vorba de sanatatea lui, si n-am de gand sa te conving de absolut nimic.
Ce-ti pot spune totusi, e faptul ca in ultimii ani avand copii mici ( implicit diverse probleme medicale ), am ajuns la concluzia ca singura varianta civilizata/eficienta/sigura ramane domeniul privat.
La "stat" merg doar atunci cand nu e ceva deosebit, am nevoie de analize uzuale, etc ...
Dealtfel am scris undeva pe forum prin ce am trecut cu cea mica anul trecut, si ce inseamna sistemul privat in situatii de urgenta.
  • 0

#306 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2012 - 06:33

Relu, STII foarte bine ce am patit eu cu sistemul privat. De fapt si de drept, vorbim de un medic.
In principiu, tot oamenii fac diferenta, sa stii.
Chiar daca la stat ai pe perete var si la privat o lavabila.
Important e actul medical in sine, ca pentru aia mergi.

Omul care m-a operat lucreaza si la stat, si la privat. Eu pe cine dau vina ??


@mecea, cu cateva exceptii, un anumit gen de aparatura exista exclusiv in sistemul sanitar de stat. Si stii de ce ?? Fiindca complexitatea interventiilor (AKA COSTUL LOR) ii face pe privati sa nu fie interesati.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#307 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 septembrie 2012 - 06:41

Relu, STII foarte bine ce am patit eu cu sistemul privat. De fapt si de drept, vorbim de un medic.
In principiu, tot oamenii fac diferenta, sa stii.
...
Omul care m-a operat lucreaza si la stat, si la privat. Eu pe cine dau vina ??
...


Malpraxis exista in toata lumea. Dar a judeca un sistem medical in urma unei experiente izolate de malpraxis, e coplet aiurea.

.....
@mecea, cu cateva exceptii, un anumit gen de aparatura exista exclusiv in sistemul sanitar de stat. Si stii de ce ?? Fiindca complexitatea interventiilor (AKA COSTUL LOR) ii face pe privati sa nu fie interesati.


Exact !

Aceasta postare a fost editata de Relu: 30 septembrie 2012 - 06:39

  • 0

#308 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 30 septembrie 2012 - 06:50

Eu nu stiu care ar fi alea, eu personal din cate stiu de la persoane din sistem, in bucuresti cele trei mari spitale private, medlife/sanador/regina maria, acopera toata gama de proceduri pe care le acopera sistemul de stat si sunt mai bine dotate, in materie de analize nici nu mai zic.

Nu stiu ce ai patit tu relule dar stiu prin ce am trecut eu, iar din sistemul privat mai am povesti horror garla si de la prieteni, fiecare insa isi trage concluziile proprii pe baza experientelor personale. Eu parerea nu mi-o schimb si-s sigur ca nici tu pe a ta.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#309 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2012 - 07:27

Nu relu, alta e povestea. Eu m-am dus cu 'sufletul deschis' spre sistemul privat, gandind cam din acelasi punct de vedere ca tine.
In momentul in care malpraxisul ala nu e un cuvant strecurat intr-un dialog pe un forum ci o chestie care te priveste direct, treburile se schimba. Radical.
Am mai spus, restul sunt POVESTI.

mecea - vezi ce inseamna neonatalogie si tot tacamul.
Bucurestiul poate fi o exceptie.
Apoi reanimare si terapie intensiva.
:)
Mai e.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#310 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 septembrie 2012 - 02:38

Cristi,
Tu ai avut parte de O experienta trista ( inevitabil in ORICE sistem sanitar ), si acum judeci TOT sistemul dupa ghinionul tau.
Nu ti se pare cel putin ciudat ?

@mecea
Sfat cat se poate de prietenesc:
Daca Doamne fereste vei avea vreodata nevoie de interventie de urgenta pentru copii tai, dute GLONTZ la o clinica privata !
  • 0

#311 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2012 - 05:02

Relu, as putea spune ca am avut parte de mai multe, da nu insist.
Ce vreau sa spun e ca primordial in actul de sanatate e omul din spatele lui, mai ales in cazul interventiilor chirurgicale.
In momentul in care la noi se va delimita clar privatul de stat, am putea trage concluzii.
La urma urmei, cel care lucreaza in privat, e multumit de retributie, altfel nu s-ar fi angajat, nu ?
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#312 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 30 septembrie 2012 - 08:28

......
La urma urmei, cel care lucreaza in privat, e multumit de retributie, altfel nu s-ar fi angajat, nu ?


Si ce-i mai important, la privat nu prea au cum sa ajunga/reziste medicii prosti !
  • 0

#313 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 30 septembrie 2012 - 08:47

E, uite ca se mai strecoara cate unul.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#314 adytzu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.294 Mesaje:
Inregistrat: 14-noiembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mazda
  • Model:6
  • Motorizare:2.0l, 147CP

Scris 01 octombrie 2012 - 06:31

Daca ar fi numai unul...ar fi bine. :)

Doar atat zic pt ca lucrez in sistem de peste 15 ani si nu am voie sa zic mai multe. Poate dupa ce m-oi apuca de gradinarit.
  • 0
"Mazda 6 TE Plus, 4 usi, MZR 2.0i 147cp, alb perlat, praf maro, cu 3 pedale: pedala pentru zgomot, pedala pentru apropiat parbrizul, si pedala pentru dezmortit piciorul stang."

#315 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 octombrie 2012 - 06:33

Poi e si normal. Cand deschizi o clinica/spital privat, daca nu ai un cont generos, angajezi si tu pe cine se (mai) nimereste.
Ca e cam greu sa sari la somitati, care oricum iau din spaga de 5 ori mai mult. Neimpozabil.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#316 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 octombrie 2012 - 11:16

Asta e nivelul la noi. Important e ca ponderea celor mai rasariti NU e la stat !
Iar de felul cum esti primit/tratat, conditii, etc .... nici nu poate fi vorba sa poti compara.
Defapt despre asta e vorba !

Aceasta postare a fost editata de Relu: 01 octombrie 2012 - 11:18

  • 0

#317 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 octombrie 2012 - 12:46

Poi eu nu de TRATAMENT m-am plans ?? Ala medical, normal.
Cum esti primit si "tratat" e ceva secundar. Nu zic ca nu e important, departe de mine.

Cand lucrurile se vor normaliza in Romania (lol), probabil ca treaba va sta cum zici tu.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#318 Swiby

    Membru senior

  • Administrators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.283 Mesaje:
Inregistrat: 21-octombrie 02
  • Location:Bucureşti
  • Marca:New one
  • Model:crossover
  • Motorizare:nu-i dizel

Scris 01 octombrie 2012 - 02:34

Dragilor,
In luna Mai am trecut printr-o experienta cel putin extrema, mai bine zis radicala, cu sistemul sanitar romanesc. Vis-a-vis de sistemele sanitare din alte tari nu ma pot exprima, deoarece nu le cunosc. Feedbackul unor persoane apropiate care au beneficiat de tratament privat extern este insa "de bine". Cat despre sistemul sanitar din Romania, ceea ce va pot spune este ca absolut tot ceea ce tine de el este o Lume Paralela care coexista cu a noastra, unde singura regula care o guverneaza este Banul. Este un Business. Punct, nu accept contracziceri. Exceptiile de la aceasta regula nu fac decat sa o intareasca si mai mult.
Daca vorbim despre dotari, mediul privat bate de departe sistemul de stat, dar pana la un punct. Este net superior, pana la nivel de micro sau mica chirurgie, pentru cei care au avut "noroc" sa se "autorizeze". Adica sa marce banu', mult. Peste acest nivel intervin Banii. Multi. Si care se dau numai in sistemul de stat. La "privat" nu are nimeni curaj sa ceara bani, pe fata sau altfel. Te directioneaza subtil spre stat. La stat e alta mancare de peste, in caz de nevoie sunt putini medici la care poti ajunge, din ce in ce mai putin. Si ei stiu acest lucru, al naibii de bine. Un calcul sumar facut "la fata locului" arata ca un medic chirurg pleaca acasa cu 10,000€/luna, un anestezist cu 4-5,000 iar chirurgul "mana a II-a" cu vreo 5-7,500, calcul facut intr-un mediu cu tarife "entry level", de pensionari. Scadem comisioanele pe care le au de dat la cei care le trimit "clienti" (o adevarata industrie si aici), adaugam ce primesc drept comision de la altii, ca mai trimit si "la prieteni" (comisioane care aproape se compenseaza). Acum pe bune, cine ar fi tampit sa plece la privat, pe 2,500 ? Vorbim de un chirurg, anestezistii sau aia mai mici au clar mai putin. Sistemul merge "pana sus", la oameni care au fost, sunt si vor fi din sistem, si care nicodata nu vor accepta sa dezvolte sau sa autorizeze un mediu privat, de unde spagile viitoare vor conta cel mult in cosuri cu cozonaci de Paste sau Craciun.
  • 0
Inteligenţa Artificială nu are nici o şansă în faţa prostiei naturale

#319 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 01 octombrie 2012 - 05:24

Estimarile acestea intotdeauna mi s-au parut exagerate, dar n-o fi 10k o fi 8k euro pe luna si tot e 'ceva'.... Insa acestia sunt VARFURILE, elitele, mesterii mari. Cei mici nu prea au asemenea incasari, pe la tara se bucura daca ajung la sfarsit de luna cu 500-600 euro incasare pe langa salariu....
Nu incerc sa le gasesc justificare, insa atata timp cat oamenii NU sunt platit corespunzator nici nu ai cum sa le tai mana and iau mita!
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#320 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 octombrie 2012 - 05:28

....
Cum esti primit si "tratat" e ceva secundar. ..
....


In PRIMUL rand important e cum esti PRIMIT, si mai ales CAND !

Nu intru in detalii ca deja intram pe aratura, mai ales ca e vorba despre cel mai important aspect al vietii noastre !
  • 0

#321 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 01 octombrie 2012 - 05:31

@bleu ... normal ca in situatia de fata se vorbeste de varfuri, pentru ca pe acestia ii gasim si la privat, nu?
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#322 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 octombrie 2012 - 05:35

In PRIMUL rand important e cum esti PRIMIT, si mai ales CAND !

Nu intru in detalii ca deja intram pe aratura, mai ales ca e vorba despre cel mai important aspect al vietii noastre !

Relule, cu totii stim cam ce trebuieste pentru a fi "bine primit".
Eu nu zic ca sistemul de stat e superior celui privat, departe de mine. Zic doar ca apartenta la sistemul privat nu confera, automat, excelenta.

Am lucrat in sistemul de stat, iar parintii mei au lucrat doar in acel sistem. Stiu poate mai multe decat multi de aici.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#323 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 octombrie 2012 - 05:43

Mai omule, discutam despre DIFERENTA intre stat si privat !
Ce pana mea vrei mai mult nene ????
  • 0

#324 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 01 octombrie 2012 - 05:56

Nu.
Discutam de faptul ca tu ai decretat ca sistemul privat e infailibil, net superior celui de stat.
:)

In alta ordine de idei
http://medlive.hotne...pentru-ele.html
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#325 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 01 octombrie 2012 - 06:09

Cred ca te-ai uitat pe oteve si l-ai confundat cu garajul ...

Du-te TU la camera de garda la STAT, STAI cu orele p-acolo cu copilul suferind, si cand ajungi sa-ti dea diagnostice absurde !
EU ma duc la PRIVAT in situatii de URGENTA, mi se ia copilul INSTANT in primire, si in maxim jumatate de ora am si TOATE recoltarile facute !
Despre conditiile din saloane si tratamente nu mai vorbesc, dar fiecare face ce vrea cu sanatatea lui, si a familiei lui !

Aceasta postare a fost editata de Relu: 01 octombrie 2012 - 06:10

  • 0




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi