Salt la continut


Fotografie
- - - - -

Sistemul sanitar romanesc/agonie si extaz


  • Please log in to reply
604 replies to this topic

#276 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 03 iulie 2012 - 11:09

In mod normal, un contract trebuie respectat la virgula. Statul (in general cam peste tot pe glob, mai vizibil aici) se cam pisa pe contracte, fiindca poate
  • 0

#277 adrian_r5

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6.094 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Timisoara

Scris 03 iulie 2012 - 01:17

... draqu stie ... astia se lauda ca "medicii din Timisoara prescriu deja retete online" ... o fi adevarat ... o fi gargara jurnalistica :huh:
  • 0

Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)


#278 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 03 iulie 2012 - 01:45

La noi, multi medici se lovesc de greseli in baza de date cu asigurati.
Inca nu am vazut astfel de retete si pana vineri oricum nu am cu ce sa citesc codurile de bara.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#279 unipower

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1.173 Mesaje:
Inregistrat: 04-iulie 10
  • Location:Nordul cu Aur Verde
  • Marca:Doua
  • Model:Nu le zic
  • Motorizare:Strict Secret

Scris 03 iulie 2012 - 02:39

Probabil ca scriu cuvantul "online" pe hartie :D
  • 0

#280 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 03 iulie 2012 - 03:05

lol
cel putin in poza din articol, eu nu vad nicio reteta electronica.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#281 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 iulie 2012 - 09:57

@blio, stai un pic.
statu este garantu nustiuce.
ce se intampla intre 2 firme private nu prea intereseaza in afara.
noi aici discutam de banii dati de tine pentru a-ti asigura sanatatea, deci e cu totul altceva.
nu mai amestecati lucrurile. astia sunt bani STRICTI platiti pentru asigurari de sanatate.


Nu prea inteleg ce vrei sa spui.
Eu dau banii la stat. De la tine iau medicamentele. Casa de sanatate nu iti deconteaza cheltuielili?!? Deci tie raportul cu Casa iti pare bolnavicios, nu?

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 iulie 2012 - 09:58

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#282 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 iulie 2012 - 10:03

Tu nu dau banii la stat. E prea vag acel stat.
Tu dai banii asigurarilor de sanatate, casei de asigurari de sanatate. Adica unei interfete intre tine si cei care furnizeaza servicii de sanatate.
Evident ca nu tu in mod direct esti vinovat pentru functionarea defectuasa a casei, dar TU esti cel mai in masura sa protestezi si sa ceri ca lucrurile sa mearga mai bine.
E clar ca la momentul actual te doare in plula de cum plateste casa, dar s-ar putea sa regreti peste o anumita perioada de timp.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#283 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 iulie 2012 - 10:26

Atata timp cat VOI inca faceti business cu Casa de Asigurari, mie chiar mi se rupe in 4 :lol: si chiar nu inteleg de ce as protesta EU? Pt ca CNAS nu-si plateste furnizorii?!?! :lol: :lol: :lol:

Inchideti fratilor pravaliile, refuzati sa mai lucrati cu Casa, nu mai eliberati retete si atunci poate o sa se miste ceva. Cand eu voi gasi farmacia inchisa atunci o sa ma duc sa latru la Stat pt ca nu imi primesc serviciul pe care l-am platit!

Aceasta postare a fost editata de bleunightdanger: 04 iulie 2012 - 10:27

  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#284 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 04 iulie 2012 - 10:53

ok.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#285 pejte

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.368 Mesaje:
Inregistrat: 11-februarie 08
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Opel
  • Model:Astra H
  • Motorizare:1.6 115CP

Scris 04 iulie 2012 - 10:55

Cand eu voi gasi farmacia inchisa atunci o sa ma duc sa latru la Stat pt ca nu imi primesc serviciul pe care l-am platit!


Say what?
  • 0

#286 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 04 iulie 2012 - 12:31

mda, asta cu farmacia inchisa nu se va vedea niciodata....
dar mai mult ca sigur ca in urmatorii 5-10 ani vor mai ramane pe piata doar marile lanturi de farmacii....
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#287 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 28 septembrie 2012 - 12:37

http://www.curentul....-medicilor.html

O femeie de 39 de ani a murit la maternitatea din Râmnicu Vâlcea, la patru ore după ce medici au ajutat-o să nască un făt mort. Chiar dacă a fost internată în spital și pe timpul sarcinii, femeii nu i s-a făcut nicio ecografie care i-ar fi putut salva viața. După tragedie, rudele le-au cerut legiștilor să pună înapoi în pântec pruncul mort, pentru că n-au bani pentru două înmormântări.
în august, Laura Zaharia a stat internată în spital două săptămâni, timp în care i s-au făcut doar analize de rutină. Mama Laurei Zaharia povestește că fiica ei a mers pe jos doi kilometri până la Maternitatea din Râmnicu Vâlcea. Când a ajuns, la două noaptea, medicii au constatat că femeia era în stare critică, iar fătul murise de două zile. La câteva ore, femeia a decedat și ea, din cauza unei hemoragii interne.
Familia le-a cerut medicilor legiști să pună fătul mort în pântecul mamei. "Am fost întrebată, ce vreți să faceți cu fătul? Am spus- nu se poate să fac două înmormântări. E ceva neașteptat și veniturile mele nu îmi permiteau să pot îngropa doi morți.", a spus femeia.
Mama femeii moarte vrea să facă o plângere la Colegiul Medicilor.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#288 bleunightdanger

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 10.070 Mesaje:
Inregistrat: 17-martie 04
  • Location:bucharest
  • Marca:Toyota
  • Model:Corolla 1.4 D4D
  • Motorizare:Auris 1.2T CVT

Scris 28 septembrie 2012 - 04:55

hai hai repede cu sesizari la colegiul medicilor, repede toata lulimea analfabeta sa dea vina pe sistemul sanitar ca mor ei dupa ce ajung la spital pe ultima suta de metri....
amaratei ii murise copilul in vintre de 2 zile - sa nu-mi spuna cineva acuma ca n-o fi avut niciun simptom.... moare copilul in ea si nu simte nimic..... se duce la spital si dupa 3 ore da ortu' de la hemoragie ca oricum probabil era praf saraca pe dinauntru..... spitalul e de vina!
hai sa-i ia dreacu pe toti.
  • 0
if you're looking for peace, then get ready for war

#289 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 septembrie 2012 - 09:42

amaratei ii murise copilul in vintre de 2 zile - sa nu-mi spuna cineva acuma ca n-o fi avut niciun simptom.... moare copilul in ea si nu simte nimic..... se duce la spital si dupa 3 ore da ortu' de la hemoragie ca oricum probabil era praf saraca pe dinauntru..... spitalul e de vina!


Nu sunt de o parte sau de alta in cazul asta, dar nici tu nu ai dreptate, pentru ca uite ce zice

"Laura Zaharia a stat internată în spital două săptămâni, timp în care i s-au făcut doar analize de rutină"

A fost mediatizat si pe la tv subiectul. Femeia era de la tara, nu a avut bani de controale pe timpul sarcinii. Dar nici in spital nu i s'ar fi facut nimic de genul vreunul control specific gravidelor, din cate'am inteles
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#290 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 septembrie 2012 - 10:52

IN AUGUST !

DE CE luliA mea ai scos din fraza primele cuvinte nene ???
  • 0

#291 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19.058 Mesaje:
Inregistrat: 16-mai 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Scris 28 septembrie 2012 - 11:17

Ca p'alea nu le citisem eu :huh: Am imbatranit, clar ... :(
  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#292 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 28 septembrie 2012 - 11:26

:angry:
  • 0

#293 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 septembrie 2012 - 05:49

Nu exista investigatii fara ecografie la o gravida. Mai ales una care se interneaza in spital.
Ok, nu e sigur ca in august s-ar fi decelat ceva la acea ecografie, dar asa ceva e imposibil de imaginat in 2012.

http://bistriteanul....8810259836.html

O mamă avea un pui. Puiul a murit înecat cu vomă în spital. Și ce dacă?!


Este incredibil faptul ca directorul spitalului, Buta, este in fruntea asezamantului sanitar cred ca din 92-93.
Nu-mi dau seama ce proptele trebuie sa aiba...
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#294 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 29 septembrie 2012 - 07:08

E irelevant ca s-a intamplat in august, daca e adevarat ca toata sarcina nu i-au facut nici o ecografie nu e normal.

Suplimentar degeaba zici bleu ca e de vina ca nu a simtit ca bla bla bla .... aia nu e doctor, daca nu ii explica un doctor ce si cum face dupa cat o taie capul si mai ales dupa nivelul de eductie la care a avut acces, probabil nu prea ridicat, iar daca nu s-a dus la spital probabil ca are legatura cu lipsa banilor, acelasi motiv din care probabil nu i-au facut ecohrafii, nu a uns pe cine trebuia.

Nu iitati ca nu cred ca au trecut 3 luni de cand l-au saltat pe un medic de la maternitatea obor ca refuzat sa asiste nasterea ca erau prea putini bani in plic.

In urma cu aproape doi ani, bunicul meu, care locuia la campulung moldovenesc, a avut un accident vascular, cum in spitalul de la clm nu exista rmn l-au trimis la neuro la suceava, am aflat la 7-8 seara la 3 dimineata eram la spital in suceava, evident nu-i facusera nimic altceva decat o perfuzie .... A doua zi mi s-a explicat ca rmn-ul este extrem de aglomerat si doar joi, era luni, aveau fereastta sa il bage, am uns si a intrat doua ore jumate mai tarziu, tot dupa ce am uns nu mi l-au mai legat de pat se uitau dupa el ca dupa butelie, vorbim de un accident vascular cerebral, adica o urgenta, ok, omul in varsta, dar daca nu veneam eu li se rupea si asteptau sa moara in spital, ceea ce oricum s-a intamplat dupa ce l-au transferat inapoi la spitalul din clm si n-am putut sa mai stau cu el am grija de toti nesimtitii aia.

Degetelul meu mare de la picior e deja cunoscut, pe bani seriosi ciopartit la privat aiurea, diagnostic pus aiurea de un doctor conferentiar si tratat pe masura, concluzia am ajuns la stat pe spaga sa ma repare, mi-au taiat o bucatica din deget si cate si mai cate ... Dar am avut unde sa ma duc, am cunoscut pe cineva care sa ma trimita la ci e trebuia ca altfel cu toti banii sugi pixu ....

Nevasta-mea tocmai a nascut la sanador, concluia > sa ma pish si sa-mi bag (cuvant urat) in herghelegiu si tot neamu lui de avorton muist si arogant, noi pe la aia nu mai calcam nici morti, din nou si asta pe o caruta de bani, bomboana de pe tort a venit acasa cand in sfarsit a puut pediatra sa-l vada pe asta micu si sa aflam ca de fapt sangereaza la buric ca nu are bine prinsa o artera si ne-a trimis de urgenta la grigore alexandrescu la un prieten de al ei care era de garda in upu sa-i prinda artera ca daca scapa de tot riscam sa ajungem cu el la spitl gol de sange .... asa ca am agitat copilul de 3 zile o zi intreaga pe drumuri si asta de ce ?

Asa ca bleu te rog mult nu venii sa-mi zici cat ii de bun sistemul medical romanesc si cum sunt vinovati pacientii, realitatea ii ca si cu bani daca nu cunosti pe cine trebe o belesti cu acte.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#295 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 septembrie 2012 - 07:51

Exact, si cum spuneai si tu, cel privat e exact ca cel de stat. Nu-i de mirare, tinand cont ca e format EXACT din aceeasi oameni.
Dar tin sa te contrazic intr-un aspect : iti trebuie bani ca sa o belesti cu acte. Daca nu ai bani, o belesti fara.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#296 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 29 septembrie 2012 - 07:57

Pai asta vroiam sa zic si eu, iti dai seama daca cu bani patesti asa, gandeste-te cum o fi rupt in cur ...

Scuze de greseli dar folosesc telefonul sa postez si nu am timp sa corectez greselile de tastate ca mai am de facut pe aicea una alta, si cu ecranul asta mic daca nu arde nu am chef sa ma chinuiesc.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#297 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 septembrie 2012 - 05:57

Daca voi considerati sistemul medical privat echivalent cu cel de stat, inseamna ca aveti probleme majore ....
  • 0

#298 mecea

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4.582 Mesaje:
Inregistrat: 27-decembrie 09
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Tractor
  • Model:Modern
  • Motorizare:Fumigen

Scris 29 septembrie 2012 - 06:07

Sistemul de stat din punctul de vedere strict al calitatii actului medical, cata vreme ai bani de uns doctorii, sunt sigur ca e net superior celui privat, atentie, in romania.
  • 0
567576.png

VW Touareg 7P V6TDI BMT / VW Eos 2.0 TFSI 
Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata! © Si daca vrei sa fi capitanul lor pune xenon in proiectoare.

#299 Relu

    kroko

  • Moderators
  • 29.133 Mesaje:
Inregistrat: 17-septembrie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:For-ash ...
  • Model:MUV-FUV
  • Motorizare:Serioasa

Scris 29 septembrie 2012 - 08:00

Gresesti, si inca grav de tot.

Sunt anumite domenii in care aparatura spitalelor de stat e ( inca ) superioara spitaleor private. Dar fara medicii care sa le foloseasca la justa lor valoare, nu fac 2 bani.

E ( daca vrei ) un fel de service plin de scule, fara mecanici priceputi/interesati.

Si daca tot vorbim de "privat", in situatii de forta majora PLECI DIN TARA sa te tratezi, evident tot la "privati" ! :)


  • 0

#300 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 29 septembrie 2012 - 08:30

Relu, pana in urma cu 1-2 ani, medicii din privat erau exact aceeasi ca cei din 'stat'.
Oricum, eu am muscat-o urat de tot de la sistemul privat (romanesc), asa ca povestile sunt inutile.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.




2 useri citesc subiectul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi